Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

Pítrs85

Tohle se moc nepovedlo, Oliver Stone je vocas, že si takhle pěkně zaparazitoval na Tarantinově námětu a jeho chápu, proč chtěl, aby bylo jeho jméno vyškrtnuto z úvodních titulků. Snažil jsem se na celou tuhle kauzičku zapomenout, ale nedalo se, celej film jsem si musel pořád představovat, jak by to vypadalo, kdyby to natočil sám Quentin... No jak jak, o stopro lépe :-) Ono ne že by snad tihle normální zabijáci byla úplná srajda, ale je to celý takový přeplácaný, milion barev, filtrů, probliknutí, neonů a ve výsledku jedno velký nic. Násilí fajný, i když trochu prvoplánový. Tři hvězdy tak hážu za skvělou hereckou trojici Harrelson-Downey Jr.-Lee Jones a taky, že se tam mihnou písničky od Nine Inch Nails a Marilyn Mansona. Nevím, jak moc tohle může fungovat jako nějaký nastavení zrcadla tomu, kdo že je v současné zvrácené, mediálním světem zmasírované době ta největší oběť. Ale jako černá komedie to celkem zafungovalo. ()

eraserhead666

Mě se vlastně tenhle film nikdy nějak nelíbil. Jediné, co mě na něm bavilo a zaujalo je (vizuální) forma a styl, jakým je vyprávěn (geniální sitcom sekvence seznámení Mickyho a Malory). Jinak mi to přijde divné, suché a oprostím-li se od oné formy, vlastně nezáživné. Některé postavy jsou hrozně křečovité (reportér, píšící policista), sociální kritika nedotažená. Bez té vizuality by ten film nebyl skoro ničím. Navíc mi ten film dost pošramotilo, že ve své době k němu spousta mých přátel přistupovala úplně stejně, jako fandové M&M ve filmu. Což mi přišlo naprosto šílené. 2.5* ()

Othello

Teda kdybych v tom viděl nějakou závažnou snahu o poselství, jdu s hvězdičkama dolů. Už jen kvůli představě jak se sjetý Stone chláme na režisérské stoličce a celý štáb pravděpodobn vůbec nechápe, co se po nich chce mě film strašně baví. ()

JASON_X

Kdysi jsem někde četl, že Tarantino měl na Stonea velkou pifku za to, že jeho scénář nenatočil vůbec podle jeho představ, ale pojal ho prý příliš moralisticky, jako takovou angažovanou kritiku konzumní společnosti ovládané masmédii, nebo tak nějak... Samozřejmě si umím představit, že Tarantino by svůj scénář natočil úplně jinak, samozřejmě si i umím představit jak by ho zhruba natočil, tedy v jakém stylu, v jakém duchu, ale Stoneův styl se mi přesto opravdu hodně hodně líbí. Myslím, že je to jedna z nejnápaditějších a vizuálně nejpůsobivějších režií, jakou jsem kdy viděl. Vzpomínám si, že už poprvé jsem byl nadšený třeba z nečekaného přechodu do sitcomu (u Mallory doma), z animovaných sekvencí, z fiktivních televizních reportáží, z halucinačních vizí, z živého přenosu vězeňské vzpoury... a to vše je umně nastříháno a pospojováno do skvěle ladícího celku. Děj se řítí raketovou rychlostí, nenechá diváka oddechnout a nevidím v něm jediné hluché místo, je to úžasná smršť působivých obrazů, navíc v kombinaci se skvělou hudbou; hodně pochybuju, že by se mi Tarantinovo režijní zpracování tohohle scénáře mohlo líbit nějak podstatně víc. Herecky kromě Harrelsona excelují i pološílený ředitel káznice Lee Jones, ale hlavně zuřivý TV reportér Downey ve své životní roli (zapomeňte na trapného Iron Mana), a svou rolí mě nadchl i Tom Sizemore - jeho psychocop je fakt nářezový. A i když je mi odjakživa strašně protivná a nesympatická Juliette Lewis, neumím si představit, že bych tomuhle filmu dal jiné hodnocení než plný počet. Jo a Natural Born Killers jsou taky jedním z mála filmů, u kterých toleruju šílenou kameru a střih, protože bez nich by to asi opravdu nešlo. ()

luka4615

Nedoceněná kultovní záležitost. Tak přesně takto by se dal v pár slovech popsat snímek Natural Born Killers, jehož příběhová linie staví především na břitké satiře. Za zmínku rovněž stojí i poutavá kamera, akční scény či památné herecké výkony. Skvělá práce! „Once upon a time, a woman was picking up firewood. She came upon a poisonous snake frozen in the snow. She took the snake home and nursed it back to health. One day the snake bit her on the cheek. As she lay dying, she asked the snake, "Why have you done this to me?" And the snake answered, "Look, bitch, you knew I was a snake.“ ()

mm13

Všetci čo kritizujú či už formu (efektne samoúčelné) alebo obsah (do huby si serúce) majú pravdu. A jedným dychom dodávam, že si môžu ísť preprať (spolu s kvákajúcim Tarantinom). Je to skrátka po všetkých stránkach MASO a nijak inak to ani nemalo dopadnúť. Práve naopak - len vtedy by to bol prúser (vrátane prípadného zaradenia inak zaujímavých vymazaných scén, či alternatívneho záveru na DVD). Oliver Stone predbehol svoju dobu o pekných pár rôčkov, čo je dnes markatnejšie, než v tom slávnom 94-tom. ()

Handle

No nevím, mě vadila ta přeplácanost a nepřehledný děj. Prostě mě osobně to nenadchlo, ale chápu, že pro mnohé to může být bomba, já jsem hold asi pro tohle nesprávný divák. ()

stub

Vždyť to není glorifikace! Je to kritika, která dovádí do extrému prvky, které si bere na paškál a tím dává vyniknout jejich absurditě (btw nejde tu ani tak o násilí, jako o média). Ve své době poněkud zastíněno Pulp Fiction, o kterém bych naopak já řekl, že je stylistickým cvičením bez smysluplného obsahu (jako ostatně drtivá většina Tarantinovy tvorby). Ps: Výklady, které uvádějí, že film je o svobodných dušičkách hlavních aktérů...to jako myslíte vážně??;))) ()

Fleur6

Prvú polhodinu som sa rozhodovala či zavrhnúť NBK ako niečo nevkusné a prehnane násilné.. a potom som si to začala užívať. Osobité hodnotenie by si zaslúžili Tommy Lee Jones a Robert Downey Jr. Vždy ma pri týchto ich jednostranných šialených charakteroch neskutočne pobavia. ()

Khalesi

Tak vám neviem, ale viac sa stotožňujem s Mickeym a Mallory než z väčšinou ostatných ľudí. Myslite si o tom, čo len chcete. Presne som vedela o čom Mickey v interwiew hovorí, každé slovo bolo akoby z mojej duše. Nikto nie je nevinný. Naviac, láska, ktorá medzi nimi bola, nebola založená na len na fyzickej príťažlivosti, ale predovšetkým ich k sebe pútalo to, čo mali obaja spoločné. Mám to neuveriteľné šťastie, že som takú lásku stretla a viem, aká je absolútna a intenzívna každú sekundu každého dňa. Pre mňa je vzácnejšia, ako vzduch, ktorý dýcham. Ak chcete technickú stránku veci, hudba geniálna a postavy sympatické až dychberúce. Geniálne dielo. Jediný dôvod nedať plný počet, je príliš mŕtvych zvierat. Takže veľmi silné 4*. ()

sarume

Uzasna podivana. O tomhle filmu se da napsat cokoli a z mnoha uhlu. Pro me je zcela fascinujici to zosobneni zla v prvnich 5 minutach v osobach Mellory a Mickyho.a pak jsou tito dva konfrontovani s tou tzv. normalni spolecnosti , kde se ovsem setkavame z daleko podlejsimi charaktery nez je Micky a Mellory .Oni jsou predatori , bez soucitu jdou svou krvave cistou cestou dal, ale ostatni se vedle nich meni na male slizce odporne zrudy. a to me pobavilo asi nejvic. A jinak Skvele zahrane a myslim, ze v tomto filmu nelze nalezt slabe misto. bud ho bezvyhradne prijmete a nebo odmitnete. ()

maseer2

tenhle film jsem viděl už před pěknou řádkou let a ačkoli jsem tehdy díky nízkému věku rozhodně nebyl schopen plně ocenit jeho kvality, tak mě i přesto velmi oslovil.. proto 4* ()

Lacike

U tohto filmu je dôlezite odmysliet si, ze s nim ma cokolvek spolocne Tarantino. Inak tvrdo narazite. Je to proste film Olivera Stonea. Klasicku Tarantinovku zmenil na sialenu satiru v ktorej kritizuje nasilie a media, ktore nasilie a zlociny s nadsenim vyuzivaju pre svoj prospech - sledovanost. No a chudaci ludia im to zeru aj s navijakom. Necudujem sa, ze sa film Tarantinovi nepacil, kedze neznasa porovnavanie skutocneho nasilia s filmovym. Mojou srdcovkou tento film nie je, ale raz za cas si ho pustim, pretoze ponuka rozhodne vynimocny zazitok. Nieco tak sialene jak pribehom, tak zaroven divokym vizualom sa casto nevidi. Vsetky tie divne kamerové uhly, divoke strihy, rôzne druhy filmovych formatov a napriek tomu vyzera vysledok sudrzne a zmysluplne. To je neskutocné a zaroven fascinujuce. Ludia na drogach musia tento film milovat. Vydarili sa aj postavy. Harrelson predvadza jeden z vrcholov kariery, rovnako aj Juliette Lewisová, ktora je neskutocne sexy a zaroven mrcha na zabitie. Z ostatnych tu maju priestor uz len komicky riaditel Tommy Lee Jones alebo sadista Tom Sizemore. Pritom to maju byt predstavitelia zakona. Obidvaja su posahani. No a nakoniec zaujme este bezohladny predstavitel medii Robert Downey Jr., ktory rad pripravuje beneficiu pre vysluzilych transexualnych bezdomovcov. :) Takychto WTF hlasok sa tu najde viacero. Hudba je spickova, aspon pesnickovy soundtrack svojou kvalitou pripomina Tarantina. Takze film si uzije kazdy, kto od toho nebude ocakavat Tarantinovku a zaroven mu to mysli natolko, aby pochopil, ze to je jedna velka sialena satira a rozhodne to nebolo myslene vazne. Vela americkych redneckov to dodnes nepochopilo. 8/10. ()

Marek1991

Tarantinov rukopis je tu poznať, no jeho reči o tom, že Stone je priehľadný mi prídu dosť smiešne, keďže mnoho ľudí ten zámer, ktorý tam bol jasný, aby to poukázalo na zvrátenosť americkej kultúry plnej násilia, nepochopilo a vraždili. Keďže to slúžilo ako inšpirácia, znamená to, že Stone urobil chyby a réžiu úplne nezvládol, taktiež je to určite aj chyba scenára. Animované scénky, ktoré ukazujú na agresívnu detskú tvorbu, opačne otočená vlajka USA u indiána v stane, ktorí sa snažil vyhnať démonov z tiel dvoch masových vrahov, či odkazy na televízne štúdio pri scéne na benzínke, proste tieto veci pre niektorých ľudí zostali nepovšimnuté a inšpirovali sa vo svojej jednoduchosti iba zabíjaním a preto mám k takýmto filmom rezervovaný pohľad, najmä čo sa týka tarantinových filmov, lebo tam to nie je poznať a pôsobia skôr ako vyžívanie sa v tom. Je smutné preto, že aj tento film inšpirovaný dvojicou masových vrahov, inšpiroval zas ďalších. Pritom je tu jasne vidieť ako ukazujú, že médiá manipulujú a vyrábajú zo zlých ľudí dobrých, ako pobláznení ľudia uctievajú nesprávnych ľudí a hysterčia kvôli nim, to bolo vidieť v scéne s poblázneným davom a transparentmi, na jednom bolo dokonca Murder me Mickey. Jasné odsúdenie toho, čo dávajú ohľadom udalosti Super Bowlu, slová len láska zabíja démona pri reklame milujúcej rodinky medveďov, kde si dávajú Coca Colu, vzbura vo väznici po interview, natáčanie zvráteností ako z neskoršieho klipu od Rammsteinu, jasné dôkazy o čo vo filme išlo, tak ako záverečný prehľad spektra toho, čo vysielajú televízne noviny. Tento film bol podľa mňa kvalitný, no pre chyby možno nie úplne skvelý, chcelo by to tam niečo pozmeniť, určite by som napríklad na záver dal radšej smutnú pieseň a takých momentov tam je dosť. Film má atmosféru ako z drogových orgií, no chýba mu aj niečo poriadne, ktoré by z toho kultový film a zároveň kritiku násilnej spoločnosti, kde sa na utrpení zarába. ()

joehot

Sice se mi líbí, co se Stone snaží říct, nebere mě míra jeho tlačení na pilu, stejně jako závěrečná totální anarchie. Před promítáním tohohle filmu by se měly dělat IQ a psychologické testy, protože si nejsem jistý, jestli každý pochopil, oč v něm vlastně jde. ()

corpsy

Pokiaľ vás nezavalí smršť vizuálu, ktorý redefinuje pojem - formálna stránka filmu, tak vás zavalí nuda. Áno, je to paradoxné, ale tieto hrátky s kamerou, zvukom, strihom, farbou obrazu a samotnými hereckými výkonmi, prinášajú ospalosť a nesústredenosť. Legenda, ktorá je síce kultovým snímkom, ale naprosto nezábavným. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore