Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 2/10 Hudba 3/10 Prostředí 3/10/// +Woody Harrelson, občas mě některé scény zaujali -hrozná kamera, střih, hudba mi nesedla/// Tady někdo při natáčení nebyl při smyslech a nebo totálně přišel o rozum. Onoho tvůrce neomlouvá ani to že se jmenuje Oliver Stone a ani tvrzení že film snese všechno. A i kdyby to byla pravda, tak divák rozhodně všechno nesnese. Je to divné, zhulené, nesourodé, hodně zmatečné a taky pořádně ujeté a krvavé. Navíc zbytečně dlouhé./// Celkem 27%/// ()

Cappuccino

Nie že by Zabijáci nemali slabé chvíľky, to určite nemôžem tvrdiť, ale bavili sme sa teda sakramentsky dobre. Navyše charizma Woodyho Harrelsona v kombinácii s komediálnym talentom Roberta Downeyho Jr.? Tak to je skrátka parádička! Nebyť nudnejšej strednej časti filmu, mohol by som dozaista uvažovať aj nad plným počtom. [MFF Cinematik 2012, PN] ()

GilEstel

Není se co divit, že film vzbudil silné kontroverze. Oliver Stone si zde s určitou nadsázkou libuje v bezduchém zabíjení a doslova se vyžívá v krvi. Tím trochu fušuje do řemesla Tarantinovi (Otázka jak moc zase on ovlivnil scénář). Jak by řekla Honey Bunny „Vystřílet všechny až do posledního kreténa!!!“ Stone se to snaží udělat podobně, ale nemá to ten drive, co Tarantinovy filmy. Akční sekvence jsou spíš nudné a stylové dialogy chybí. Stone se snaží sílu dialogů nahradit řečí barev a světla. Jde ale spíš o chvilkové záchvěvy originality na pozadí chladně odměřeného příběhu, který je společenskou satirou na téma sériových vrahů a vlivu sdělovacích prostředků na veřejnost. Na tu část veřejnosti, pro kterou je Manson a jiní miláčkem a uznávanou celebritou. A jak to bývá u správné satiry, forma vítězí nad obsahem. Komu se zdejší forma líbila, viděl skvělý a výjimečný film. Bohužel nepatřím do této kategorie. Jen ten Tommy Lee mě bavil. Na tyhle psychouše měl vždycky talent. 55%. ()

Ruut

UPDATE 2019: Opravdu mimořádný kousek, který o desetiletí (a ne jen jedno) předběhl svou dobu. Viděno v kině a pod výrazným rumovým oparem :-) ------- Spletenec všeho možného. Každopádně šokující a výrazný. ()

Rominator

Zajímavost: Původní scénář k filmu napsal Quentin Tarantino. Film z něho vychází, ale Tarantino s výsledkem a Stoneovou prací spokojen nebyl. ()

misterz

Čistý priemer. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že ak by sa réžie chopil majster Tarantino, film by dostal úplne iný nádych. Toto je presne jeho parketa. Vo filme sú aj dobré pasáže, ale väčšinu času ma nudil, až tak, že som sa tešil na koniec. ()

ChewieDC

Děsivá psycho záležitost, do které není radno se zadívat. Oliver Stone vypráví příběh Mickeyho a Mallory nekonvenčním způsobem, dokáže vyprávět i pocity a zarývá se do mozku nebohého diváka. Zejména doporučuji režisérský sestřih, který vyšel v zahraničí na DVD. Tam teprve uvidíte, co je to násilný film a možná vás překvapí i zcela nový konec. ()

Goldbeater

Šílené. Myšleno v dobrém smyslu, jelikož Natural Born Killers jsou velmi originální a překvapující podívanou. Zpočátku jsem čekal snímek ve stylu Pravdivé romance, ale to, v co se tenhle film nakonec vyvinul, se nedá přirovnat k ničemu, co jsem dosud viděl. Takoví normální zabijáci jsou velmi rychlá podívaná. Místy jsem měl pocit, že vůbec nestíhám chápat dění na plátně. Nakonec jsem to ale shledal pozitivním, protože jedním z hlavních úkolů filmu bylo jistě šokovat. Potěšilo mě i příjemné obsazení, je například zajímavé vidět Tommy Lee Jonese v tak ztřeštěné roli. True romance mi sice víc kápla do noty, ale tohle je taky výborné. Palec nahoru Olivere. ()

mzss1

(90%) TAKOVÍ NORMÁLNÍ ZABIJÁCI, film, který mi tolik let unikal a na naléhavé doporučení mého oblíbence z CSFD jsem si jej nakonec pustil. A sakra, po skončení snímku jsem byl „lehce indisponován“. Rozhodně se ve mně vířily kladné pocity, přesto jsem si nemohl v hlavě napevno sesumírovat, jak film ohodnotím. Rozhodně jsem byl přesvědčen o lepších 4*, možná víc. Trochu bych mohl vytknout dění v čase cca 60minuta – až – 85 minuta. Ten rozhovor s hlavním zabijákem (W.Harelson) nebyl špatný, ale zbytečně dlouhý. Krom toho bych ve finále ještě přidal víc brutality a sakra, chtěl jsem ještě víííííc, delší stopáž atd. – ale nevadí! Co se týče první hodiny filmu, tam není o čem diskutovat, rovnou bych jí napálil 200%. Má to neuvěřitelně dravé tempo, stále se něco děje. Jak mnozí píší, připomnělo to Tarantinovky, jenže tentokrát s tím rozdílem, že pod taktovkou Tarantina se hodně mluví, je tam spousta dialogů, zato zde je k tomu ještě plno akčních sekvencí, přestřelek atd. Nechybí tomu ani skvělé, stylové hlášky, které nemají ani tak moc konkurenci. Nejvíc jsem se zasmál při pasáži (resp. to vypadalo jako sitcom) s rodiči Mallory, kdy její nechutný fotr sype jednu hlášku za druhou. Celkově mě ústřední dvojice Harrelson a Lewis bavila, včetně skvělého úvodu. Ta druhá půlka už byla mírně slabší, ale stále tam nebylo nic podstatného k vytknutí. Herecké obsazení bylo krom hlavního dua též skvělé. Robert Downey Jr. Měl stejnou vizáž jako v jeho současné roli Iron Manů, i když zde byl ještě mladý – ale rozhodně mě bavil, ke konci trochu zešílel, ale super! T.L.Jones v menší roli určitě neurazil. A T.Sizemore zde byl správně slizký. K tomu ta vydařená hudba, včetně hlavního songu …. Ještě zmíním neobvyklou, technickou stránku snímku. Ta kompozice barev, úhlů kamery – to dodávalo filmovému světu něco nového. Ve většině těchto scén jsem byl spokojen, i když párkrát jsem mrkl očima a byl trochu zmatený, ale jinač super. Ten černý humor a až satirická myšlenka – to vše je zde krásně rozložené, ani víc, ani míň! Těším se na další shlédnutí! ()

k212

Je to prostě satira, krutá a brutální, znepokojující a pobuřující, exituje, je. Také chápu, že někteří méně chápaví jedinci se budou vyžívat jen v násilí, kterým film hýří stejně jako barevnými přechody a střihy. Stone vzal psychedelično z opusu Doors (taky jeden fetiš ve formě indiána), smíchal to s akcí z Čety, s fragmenty námětu Quentina Tarrantina (také zcela chápu, proč právě on prohlásil, že Stone mu to pěkně pohnojil), zamíchal do toho manipulativnost médií, zvrhlou konzumní kulturu, přisypal pseudodokument, sitcom a reality show (v té době u nás téměř neznámý element). Vzniklo z toho ojedinělé postmoderní dílo. Vemte si třeba Pulp Fiction, co má sdělovat? Přiznejte si, že se bavíte a příliš nepřemýšlíte nad sdělením či poselstvím. U TNZ je tomu jinak, usměv totiž mrzne na tváři a vy přemýšlíte proč ... jaký je smysl toho všeho řádění? Možná vám dojde, co tím chtěl tvůrce říct, možná také ne. Možná jen vidíte násilí a brutalitu, která natolik šokuje nebo přitahuje (to je zcela individuální). Ale potom by byla docela nutná diskuze o to, co víc škodí. Zda odlehčený násilný apolitický bijásek Pulp Fiction nebo politicky-satirický Stone! TOO MUCH TV! ()

kingik

Hlavní vinu na tom, že tenhle snímek působí rozpačitě, nese režisér Oliver Stone. Jeho paranoidní režie, která filmu hodně ubírá na síle a působivosti, nebyla nejšťastnější volbou. Málo ujetý je ale i Woody Harrelson oproti Juliette Lewis, která ho výrazně přehrává. Scénář je výborný a v rukou jiného, ujetějšího režiséra, se mohlo jednat o pozoruhodné dílo. Celou dobu spolu scénář a režie soupeří o to, kdo bude mít nakonec navrch. Těžko říct, co si z toho nakonec odnese divák. Výsledkem je zmatený film, který neví, zda chce být černočernou pohádkou o oslavě násilí, nebo hluboce moralizující sondou do současných médií. ()

Legas

Tento velice násilný snímek proti násilí mi vnukl myšlenku násilím rozdupat videokazetu. Pár dobrých momentů, ale jinak humus. ()

InJo

Hodně hustá záležitost, která rozhodně zaujme tématy, kterými se zabývá (především reflexe naší doby, utvářené z velké části médii, které se honí za senzacemi všeho druhu a jejichž (ne)morální vliv na společnost je v podstatě neomezený), a zdánlivě nekontrolovanou formální přeplácaností. Ze začátku jsem jen nevěřícně kroutil hlavou (dokonce jsem uvažoval o odpadu!), postupem času jsem si ale na ten neuvěřitelný gejzír ujetostí a násilí celkem zvykl a poslední (totálně nářezovou) půlhodinu už jsem si vyloženě vychutnával. Úplný konec mi moc neseděl (Mickey a Mallory mi nebyli sympatičtí), zato herci ztvárnili své (taktéž ujeté) postavy výborně – Harrelson a Lewis patří mezi nejvěrohodnější filmové masové vrahy, Tom Sizemore si s chutí střihnul další vychytaný "vedlejšák“, no a T. L. Jones a R. Downey jr. byli taky správně pošahaní. ;) Kdyby se Stone dokázal aspoň trochu krotit (epileptický střih, anti-statická kamera, střídání barevných a černobílých kamerových filtrů, animace a další šílenosti jsou fajn, ale když jste jimi krmeni od začátku do konce, může se stát, že vás to časem trochu omrzí), mohlo být mé hodnocení (možná) ještě vyšší. 80 % ()

Webb

Oliver Stone chtěl natočit kontroverzní téma o vztahu médií a násilí, místo toho vznikla tato scénáristická povrchní slátanina. [4/10] (Alcor, Ixtlan, J D, Regency, Warner Bros.) (Čb./Technicolor /// Produkce: Jane Hamsher, Don Murphy, Clayton Townsend /// Scénář: David Veloz, Richard Rutowski, Oliver Stone podle povídky Quentina Tarantina /// Kamera: Robert Richardson /// Hudba: Zack De La Rocha, Peter Gabriel, Tom Hajdu, Brent Lewis, Andy Milburn, Trent Reznor, Eric Avery Weiss, Leonard Cohen, Dr. Dre, Bob Montgomery, Patti Smith /// MFF v Benátkách: Oliver Stone (Zvláštní cena poroty), Juliette Lewis (Pasinettiho cena - herečka)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Zrovnávané s Tarantinom vďaka svojej šialenosti a brutalite. Oproti videomaniakovi Stone prináša ostrú kritiku západnej spoločnosti, kde sa môže stať megastar s 15 minútovým prívlastkom úplne každý. To ešte nevedel, že nebude vďaka súčasným reality show na našich komerčných tv ďaleko od pravdy. Pre hlavné hviezdy úlohy ich karér a konečne správne ironicky využitý Jones v úlohe policajta. Stone má u mňa aj vďaka NBK dva filmy v top 20. ()

francis

Fenomenální. Nejradši mám části, kdy je to groteska, a klipovky. Vynikající Cohenův song a moje první setkání s Jane´s Addiction. ()

Frajer42

Stone i Tarantino si stojí v mých očích dobře. Tedy Stone slušně a Tarantino skvěle. Tento snímek je však obrovský omyl. Koukatelný je až od vězeňské pasáže, kde mě bavily postavy šéfa věznice a reportéra, kteří měli zřejmě představovat to skutečné zlo. Do té doby byla každá minuta utrpením, které jen tak u nějakého snímku nezažívám. Harrelsonovi jsem dodnes nepřišel na chuť a Juliette Lewis byla prostě úděsná. Jednak neuvěřitelně ošklivá a jednak obsazená v hrozně odpudivé roli, kdy mi prakticky v každém okamžiku hrozně lezla na nervy. Možná kdybych si k zhlédnutí ubalil pořádného jointa, nebo zašel až k LSD, tak by byl prožitek z tohoto paskvilu výrazně intenzivnější, či alespoň nějaká. Takhle za zdravého rozumu jsou všechny ty prostřihy prostě chaotické a otravné. Obávám se, že k tomuto filmu nelze zaujmout nějaké neutrální stanovisko. Člověk si jej buďto zamiluje, nebo jej nemilosrdně zavrhne. Celou tu pointu prostě nějak nemohu přijmout. Celý svět je plný psychopatů a jen ústřední dvojice vrahů jsou takoví normální zabijáci. Nelíbilo se mi to. Forma ani obsah. Slabá hvězda za pár vtípků. ()

Kothy

Tohle že má být jeden z nejzávadnějších filmů v historii? Stoneovy filmy popravdě moc nemusím. Tady to sice lehce zachraňuje obsazení, ale i tak... Přišlo mi to celé totálně ujeté a nereálné. I celková stylizace mi moc nesedla. Jinak Woodymu Harrelsonovi a Juliette Lewis role masových vrahů celkem sedly. To samé platí pro Roberta Downeyho Jr. jako šíleného reportéra a Tommy Lee Jonese jako upjatého ředitele věznice. Závěrečná vězeňská vzpora je docela působivá. "Pořádáme benefici pro vysloužilé transsexuální bezdomovce." :D ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore