Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

Kaka

Nikdy jsem neměl nic proti Stonově režijní invenci a politické nekorektnosti jeho filmů, ale tohle je už opravdu moc. Jeho nejujetější film, ve kterém jde násilí tak do extrému, že prakticky ve filmu přebijí příběh a stává se tak hlavní "rolí". ()

Spiker01

Ze začátku mě hned něco napadlo. Tohle je jako od Tarantina, nespletl jsem se náhodou? Film jsem si vyhlídl už před dlouhou dobou a tak nějak jsem zapomněl, do čeho jdu a náhle se objeví titulek, že námět skutečně byl od mistra z videopůjčovny. A i když se snažil od filmu co nejvíc odtrhnout, místy mi film připomínal Pulp Fiction (ten začátek!) i Gaunery. Samozřejmě za to může má neinformovanost a po více než 20 ti letech mé poznatky už nikoho nepřekvapí. Nicméně co předvádí Oliver Stone v druhé půlce, to jsou opravdu neskutečná jatka, na které je i Evil Dead krátký. Zíral jsem, nevěřil jsem, na konci mi spadla čelist. Ať už jde o neskutečného Tommy Lee Jonese, o nic horšího RDJ nebo nekompromisní střih střídaný komiksem, černobílou a bůh ví čim ještě. Stona jsem měl vždycky radši jako mesiáše historických reálií, ale takhle by to nezvládl ani Quentin a podle mě tehdy jen suše záviděl, jelikož trůn Pulp Fiction byl tehdy silně ohrožen. Škoda, že tenhle kousek vesměs zapadl, asi i kvůli tomu, že už ho asi žádná televize jen tak neodvysílá...7,5/10 ()

sud

Ve filmu mi nedá práci fandit antihrdinům či ne právě příkladným hlavním postavám, pokud jsou mi sympatičtí. V tomto případě mi ústřední duo (Juliette Lewis mi, až na vzácné výjimky, nebyla nikdy sympatická) tak strašně pilo krev, že jsem si přál, ať je co nejdříve sejmou. 25%. ()

castor

Chvílemi to vypadá, že si Stone řekl, že když už tam dal tohle, tak tamto už nikomu neublíží. Hodně osobitá jízda, jejíž šokované publikum asi ani nechce, aby tahle krvavá show v přímém přenosu skončila. Autor námětu Quentin Tarantino, kontroverzní tvůrce Oliver Stone a jedno velké bizarní drama o světě převrácených hodnot a degenerované medializaci, která zločin a násilí povyšuje po svém. Tihle dva milenci se spojili vlastní i cizí prolitou krví, aby se mohl Stone vyřádit na velkém množství nestandardních výrazových prostředků. Jenže co na to divák? ()

*CARNIFEX*

Napriek tomu, že je Tarantino jeden z mojich najobľúbenejších tvorcov, tento snímok ide úplne mimo moje vnímanie či chápanie. Neskutočne som sa nudil. Nechápem, ako mohol tento filmársky "nepodarok" inšpirovať dvojicu zmrdov z Columbíjskej, ktorí sa jedného dňa rozhodli, že vystrieľajú pár študentov či učiteľov na svojej strednej škole. Čo sa týka Stona, tomu sa podarilo zrežírovať akurát jeden veľkofilm, a to bol "J.F.K." ()

MM_Ramone

V roku 1994 natočil americký režisér Oliver Stone film "Takí normálni zabijaci" (Natural Born Killers). Tento snímok nesie jeho charakteristický, tak trocha psychedelický, rukopis. Mne sa práca tohto filmára vždy páčila, a i tento titul som si obľúbil. Je to zvrátená, krvavá romanca mileneckého páru, ktorý sa vydá na sebedeštrukčnú vražednú púť. Mickey a Mallory sa utrhli z reťaze a vyhlásili vojnu celému svetu. Postavili sa proti všetkým. Stali sa z nich "Takí normálni zabijaci". Filmársky je to veľmi nápadité a profesionálne zvládnuté. Nie je to žiadna tuctová mainstreamová záležitosť pre popcornové publikum. Je to krimi killer dráma, ktorá má pekelne čiernu dušu. Perfektné je aj herecké obsadenie hlavných úloh. Woody Harrelson a Juliette Lewis to zahrali geniálne. Výborne im to spolu ladilo. **** ()

Niktorius

Sdělení tohoto snímku je naprosto přesně zmatené, strakaté a neuchopitelné jako jeho vizuální a stylistické zpracování. Jde-li o satiru, měl by snímek dávat prostor na přemýšlení, ale on vám místo toho servíruje šílenou akci vedenou zdrogovanou režií a říká vám 'vychutnejte si to jako nezávaznou zábavu'. Je i tohle záměr? Existuje záměrná paralela mezi filmem jako takovým a postavou Mickeyho (vzpomeňte na interview ve věžení)? Je tedy Mickey, obecně vnímaný jako obyčejný sprostý vrah, v reálu ztělesněním přirozenosti, jenž mu byla vnucena násilnickou společností a je film opravdu trefnou satirou, prezentující se jako ulítle násilná břečka? Těžko říct. Jsem z toho zmatený. A jako východisko se mi teda nabízí poněkud zbabělá, leč prý zlatá střední cesta, kterou promítám i do hodnocení. P.S: Oliver nedokáže točit neangažovaně a proto nám veškeré myšlenky a názory předkládá již jako polotovary. Z Mechanického Pomeranče jsem byl také zamtený, ale v jiném smyslu: Říkal jsem si, co tím chtěl ten Kubrick vlastně říct? A nakonec jsem došel k závěru, že verdikt ponechává zcela na divákovi. Zato Stone nám na konci svého filmu jasně řekne: 'Média jsou moc a moc zlá!' a my se divíme: 'A o tomhle to jako bylo?' ()

Faustka

Tedy pánové... Co jste to namíchali? Ano... je to skutečně speciální mix, který ale nemusí sednout všem. Po takto vražedném koktejlu jsem jen totálně vytuhla. ()

Wacoslav1

Marna slava ale Stone tu vsechno dokonale rozseknul Americkou kulturu Americkej zpusob zivota i media ti vsichni dostali co proto kdysi sem hltal hlavne ty masakry ale casem mi doslo ze film je hlavne precizni satirou s nejakou tou vrazdou k tomu a poukazuje ze media maji takovy vliv ze udelaji hvezdu i z masovyho vraha lehce absurdni a provokativni ale kazdopadne brilantne natoceno se skvelymi herci z kterych ovsem u mne scela suverene vede Tommy Lee Jones a jeho nezapomenutelny hlasky ty kriple ten uz je davno mrtvej! uz je ti na hovno!!!!! ()

Davies182

How crazy is that?!? Dva nejdůležitější poznatky z tohohle velikýho dohánění restů: 1) chudák Stoneův střihač - Oscara na něj za tohle [ne]navazující peklo! 2) čtyřiadevadesátej rok ve filmu nepoznal víc sexy ženskou než Juliette Lewis. What a twisted ride. ()

Xmilden

Jeden z nejnebezpečnějších filmů, které kdy šly do kin. Pro ty kdo budou tento film podobně jako já sledovat bedlivě čeká na konci velice nepříjemné zjištění o sobě samých.....PS: Pro všechny nynější fanoušky Roberta Downey Jr.: "Vážení tenhle člověk uměl zatraceně dobře hrát už v době kdy vy jste se ještě schovávali mámě pod sukni. Není to jen herec, který byl zázračně objeven Iron Manem a Sherlockem Holmesem. Jeho šílenosti se vyrovná pouze jeho genialita." ()

sepp

Dle meho nazoru tendencni dilo, vyzivajici se umyslne v brutalite a krvi, ktere se jen moc snazilo zaujmout a jeho kvalita je tim padem dosti rozporuplna. ()

Fiftis

Pravdou je, že tento film nieje poriadne svižná jazda od začiatku až do konca. Na druhú stranu sa tiež jedná dejovo o jednu veľkú zlátaninu, takže z filmu celkovo až tak veľmi nemám. Zároveň nie som veľkým milovníkom všelijakých psychadelických scén a vyhulených výjavov. Napriek zbesilému tempu, nekompromisne brutálnym scénam, je film obsahovo trochu prázdny. Tak neviem. Mne síce také násilie vo filmoch nevadí, ale toto mi prišlo už ako skôr pohŕdanie ľuďmi. To je jedna vec. Druhá je štýl natočenia. Vyložene mi vadili toľkokrát opakujúce sa čiernobiele zábery a smršť strihov. Tiež dejovo nič moc, začalo ma to baviť až od druhej polovice. Snáď jediné klady sú postavy. Inak sa vyložene jedná o jasne priemerný snímok, ktorý veľa neponúkne. ()

lamps

O tom filmu si každý může myslet cokoli, ale ten prostý fakt, totiž že je to sakra dobře a stylově natočeno, už stejně nikdo nevyvrátí. Příběh od velkého QT (úprav mohlo být třeba milion, ale původní myšlenka je přeci od něj), všehoschopný Oliver Stone za kamerou, Woody Harrelson a Juliette Lewis jako populární masoví vrazi a Tommy Lee Jones v roli šíleného ředitele věznice? No nežerte to. Zvlášť když celý příběh je takovou režisérskou exhibicí, která se snad ani nedá popsat, a směsicí tolika skvělých a nápaditých scén, že chybějící logika či meze únosnosti je to poslední, co může obyčejného diváka zajímat. Je sice pravda, že to celé může být dokonale inspirativní, ale kdo má všech pět pohromadě, tak musí vědět, že je to jen hodně odvážná satira a nehledat za tím něco špatného. Plný počet nedávám, protože v závěru se to přeci jen zvrtlo ve velkou šílenost, ale jinak nemohu opravdu říci ani slovo negativního. Ostatně i ten závěr byl tak zábavný, že ještě teď se mi při vzpomínce na rozcuchaného Jonese a šílejícího Downeyho rozlévá po tváři slastný úsměv. 85% ()

Pepinec

Film je srovnáván s Tarantinovkami, ať již po právu či nespravedlivě. Skutečnost je taková, že otcem podobných filmových zpracování je právě slovutný Quentin, který na tomto charakteristickém stylu umění postavil kariéru. A tak je logické, že když se o něco podobného rozhodne uhlazený Oliver Stone, vyslouží si srovnávání ve velkém. A jakpak by takové srovnání mohlo dopadnout, že? On je to vcelku dobrý pokus, tento zabijácký příběh lásky, ale záhadou mi trochu zůstává, o co že to ten pokus vlastně je. O sdělení světu, že superstar může být i zločinec? Inu, dobrá. Mně však již k tomuto poznání stačili pánové Zodiac, Hannibal, Al Capone, Kájínek a další... ()

KlárkaS

chcete slyšet pravdu? Nemám ráda Tarantina. a přesto byl tohle jeden z nejlepších filmů, které jsme kdy viděla. To jako hodnocení ujde, ne? ()

JohnnyD odpad!

Proste odpad. Nič viac. Takto to dopadne ak nejaký áčkový intelektuál sa chce hrať na béčkara a ide citovať a parodovať "podradné žánre", ktoré pravdaže nepozná. Využíva tie najjednoduchšie filtre a nasvietenia, aby dosiahol ním vysnívanú psychedeliu. Pán Stone, počas vietnamskej vojny ste vycucali málo malých papierikov na to, aby ste dokázali nakrútiť psychedeliu. To, čo si pod tým predstavuje Stone je niekde na úrovni polnočných erotických filmov (lacná televízna kamera, zelený filter, modrý filter ...). Najhoršie sú čiernobiele zábery - myslím si, že Stoneovi by niekto mal vysvetliť, že ak chce nakrúcať čiernobielo, mal by sa viac natrápiť s nasvietením. A herci? Bože, otrasné. Tommy Lee Jones podáva najhorší herecký výkon kariéry (ešte horší než v Batman Forever) a ostatní na tom nie sú o nič lepšie. Such a crap. ()

Boogeyman

Jako mládě jsem z toho byl nadšenej, protože Mickey a Mallory byli neskutečně cool bad motherfuckers, kteří do toho prostě šli. Jako lehce pseudointelektuálního puboše mě to pohoršovalo, protože hrdinové vraždí nevinné lidi a přitom to vypadají ještě rajcovně. No a jako dospělák oceňuji odvážnou satiru, odvážnou především v tom, že je pro mnoho lidí neviditelná. ()

Madsbender

Quentin Tarantino: „I hate that f-----g movie. If you like my stuff, don't watch that movie.“ Stone len využíva toho, že postmoderná éra stiera nielen hranice medzi vysokým a nízkym, ale i dobrým a zlým, a navráva si, že nikto nemôže nazvať jeho film sračkou. Ale môže. Pretože všetky tie pokusy o mediálnu satiru a spoločenskú reflexiu sú povrchné a plytké. Pretože štýl robí z filmu totožný produkt, aký kritizuje. Ak si ho človek užíva, znamená to, že využíva totožných postupov pre svoj divácky úspech. Navyše je tá prepálená eklektická forma neuveriteľne otravná, trápna a nudná (druhá polovica je na tom o kúsok lepšie). ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore