Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

F.man

Kdyby chtěl člověk škatulkovat tak z Takových normálních zabijáků výjde něco jako satiricko-romanticky road movie. První zmiňovaná - satira - je všude přítomná. Ať už jde o začátek při kterém se "pozadí" směje otřesným věcem v sitcomu, o svět médií, která Mallory a Mickeyho "stvoří", o absurdnosti populace, která je jimi fascinovaná... Prostě satira je zde jeden z ústředních motivů. Tím druhým je romantika, která vzniká mezi rebelující dvojí zabijáků. Ač zvrácená až na půdu, dokáže diváka strhnout (další z paradoxů). No a road movie do toho skvěle zapadá a dává snímku pořádný děj (hlavně do poslední třetiny). Oliver Stone do Zabijáků napumpoval spoustu svých vychytávek - ať už se jedná o barevné filtry, černobílé záběry, netypickou kameru, či zběsilý střih - fungujou. Těžko říct, jestli mají situaci odlehčovat, nebo naopak dramatizovat - každopádně upoutávají pozornost diváka a mimochodem fungují i správně esteticky. Skvělý je výkon herců - a to ať zmiňuju hlavní postavy Woodyho Harrelsona, který má ten správný zabijácký feeling a Juliette Lewis nebo vedlejší "šílence" Roberta Downey Jr. a úžasného Tommy Lee Jonese. Přesto to na plný počet není. Místy mi ta přílišná zběsilost ač moc vadí, sem tam bych více vsadil na jednu kartu ať už romance nebo satiry a zvolnil tempo. Taky, a to je už asi hlavně můj osobní problém, mi nesedí konečná identifikace režiséra s ústředním duem, jež začíná Mickeyho momologem (který je sice na hlavu postavený a nesmyslný, i když kdo ví jak jej "hloupější" lidé můžou přebrat) a končí úspěšným únikem. Nakonec tedy čtyři uspokojivé hvězdy. P.S. Tarantina sem vážně netahat - pro zájemce je k dispozici původní scénář se spoustou Tarantinových poznámek k režii, který by dal vzniknout v podstatě úplně jinému filmu (narozdíl například od True Romance). That the worst fuckin' head I ever got in my life! Next time don't be so fuckin' eager! ()

ledzepfan

Já jsem si to moc užil....Obrazově dokonalé,herecky nadprůměrné(hlavně T.L.Jones :-D ),režijně velmi nápadité,hudebnně geniální(NIN),na férovku napsané,bez servítků podané.....co víc si přát.........Jeden z posledních, Oliverových, opravdu dobrých filmů..................A ta nekonečná debata okolo zde přítomného násilí mi příjde trošku přechytračelá......Kritizovat takhle přeexponované,manýrické,umělé a nadsazené násilí v době kdy všichni na internetu hladově hltají popravu Sadáma Husaina,týrání zvířat,válku(skoro)v přímém přenosu..to je dost pokrytecké. ()

mis-ko

Sklamanie. To je to čo som pociťoval po zhliadnutí tohto filmu a ľutoval som čas, ktorý som strávil jeho pozeraním v tak neľudský čas (pred odovzdávaním Oscarov). Satiru som v tom nenašiel, posolstvo som v tom nenašiel, ani zábavu som nenašiel. Nenašiel som nič okrem toho sklamania. ()

Krt.Ek

Mně osobně by se více líbilo, kdyby Stone tento film natočil jako jednoduchou vražednou road movie zamilovaného páru s bandou bláznivých novinářů v zádech. I to by stačilo k vykreslení moci různých médii a naši vlastní „zvrhlé“ fascinací sériovými a masovými vrahy. Těch vizuálních prostředků tam bylo alespoň na mě zbytečně moc. 75% ()

Seejey8

Mělo to bejt celý podle Tarantina, takhle se mi to jeví jako slušná zplácanina. Líbila se mi snad jenom úvodní scéna, bláznivej Tommy Lee Jones a kariéristickej Downey, ale oba jsou až skoro na konci. Srala mě jak Mallory, tak její představitelka. A asi jsem nepochytil myšlenku filmu, jestli nějaká je. ()

Kubick

Určitě je to strhující a originálně zpracovaný film, když ho také zrežíroval „originálně“ tvořící a výborný režisér. Děj je skvělý, ale kamera, která zřejmě měla navodit dojem brutality a spontánnosti mě ten dojem nenavodila, spíše mě tam vadila. Nechci kritizovat film, byl zajímavý, ale jiný způsob natočení by mě vyhovoval více a hvězdička by určite přibyla. Na druhou stranu na něj asi nikdy nezapomenu, nezapomenu na skvělý výkon Woodyho a právě na tu kameru.. ()

LV.Helter

Nepochopená genialita. Samoučelnosť, kontroverznosť, obscenosť.... sú iba prostriedkami priebehu deja a myšlienky, ktorú neni tažko najsť. Tarantinov scenár a iné povedene vychytavky typu- Dom Mallory ako sitcom apod. zrobili z filmu nezabudnuteľný a kultový zážitok. Takí normalni zabijaci sú vlastne prvý mainstreamový film, ktorý by som jednoznačne nedoporučil každému.. ()

ArsenalEagle

Tarantinův rukopis je cejtit, ale Tarantinovky v naprosté většině nenudí díky geniálním dialogům. Těch je tady ale poskrovnu, spíš tu nejsou vůbec. A dá se říct, že krom ujetého finishe jde o docela nudnou šílenost. Herci jsou fajn, když Juliette Lewis nemusím. Každopádně snad každá postava je totální magor, nejen hlavní dvojka, ale i RDJr nebo TLJ. Málokdy mě film tak moc mine, chápu asi smysl vzniku, ale tohle nebyl můj šálek kávy. ()

aluna

Odpudivě přitažlivý, zrůdný, vtipný, krvavý, psychadelický, cynický až parodický, šílený a nedej bože, aby se toho nebezpečnýho krutě satirickýho obsahu nějaký slabomyslnější dušičky chytly. Jenže já mám extrémní slabost pro nekriticky, čistě a nemoralisticky zaláskovaný zkažený páry, v nichž figuruje Woody Harrelson...nebo Bonnie Parker... ()

Sandiego

Nemůžu si pomoci, ale zde se formální stránka skutečně vymkla z celého narativního systému a zabředla do laciné efektnosti, film po tematické stránce nemá mnoho co říci, je příliš natahovaný, i když pro mě chytil dech až někdy za druhou půlí, kdy se díky neustálé akci a vyšší dávce ironie a absurdity stal docela zajímavou podívanou, v první půli mě však zaujal jen úvod stylizovaný do podoby sitcomu.Ve své době film určitě působil provokativně a novátorsky, dnes zůstaly jen odstíny a nevzrušivé působení. ()

Vojcl

Kdybych byl masovým vrahem, chtěl bych být jako Mickey a Mallory... Drsná, akční jízda se sympatickou ústřední dvojicí Harrelson-Lewisová, která rozhodně není pro každého, ale pro milovníky tarantinovek dokonale ulítlá podívaná, která obsahuje spoustu krve, akce, ale i humoru a romantiky. Jen si stále myslím, že kdyby se Quentin sám chopil i režie, byl by výsledek ještě lepší. ()

gogos

Zacatek je vskutku perfektni, ale s postupem casu se zajimavost trosicku vytraci. Podle me se jedna o druhy nejhorsi film z Tarantinova pera (nejhorsi sou Ctyri pokoje). I tak to ale na 4* u me staci.... ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore