Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

sulimo

Tak strašně vadná a zvrhlá záležitost až je vlastně naprosto výborná, ale ovšem jen v tom, případě, že na onu vadnou zvrhlost přistoupíte. Tohle není pro každého, pro mě ovšem rozhodně ano....vim vim, mám se jít léčit. ()

campix

Vím, že Oliver Stone je opravdu zvláštní režisér a také jsem čekal, že Takoví normální zabijáci budou opravdu rozporuplným filmem, který si každého nezíská. A jak je vidět z hodnocení mě a mnoho dalších si také nezískal. Mám s ním podobný problém jako se Strach a hnus v Las Vegas. Na tripu bohužel nejedu, takže jsem se nemohl dostat na stejnou vlnu jako pánové Tarantino a Stone. I když většinu jejich děl mám rád a oba pány opravdu uznávám, tak tohle se moc nepovedlo. Hlavně mě strašně štvaly změny obrazu ( různé flashbacky nebo tmavší nebo flourescentní části). Celkově mě film krom poslední části ve vězení nijak nezaujal a měl jsem velké problémy ho vůbec dokoukat. Menší pochvalu si zaslouží herci, ale opravdu jim nevěřím, že nejeli většinu času na něčem tvrdším. ()

emo

Neviem čo za svedectvo to malo byť, ale mňa to presvedčilo len o tom, že drogy su zlé(Oliver musel byť riadne "sjetý") a že prakticky neexistuje spodná hranica, kam až môže jeden skvelý režisér klesnúť.... ()

Deverant

Kdyby byl celý film takový, jaký začne být ve vězení, tak bych to vzal. Ale takhle si nemůžu pomoct, celou svou první půlkou se míjí s tím, čím měl být. Vizuální zběsilost, která mě osobně většinou spíše iritovala a přišla mi nabubřelá a samoúčelná (proč sakra ty animované vložky?), s jakou je podáváno řádění Mickeyho a Mallory z něj dělá (tj. z toho řádění) něco děsně cool (na čemž se významně podílí i soundtrack). Snad právě proto, že ve skutečnosti Natural Born Killers mají být moralitou, a musí se tedy zříci ve vztahu k násilí nadhledu tarantinovek nebo ritchiovek, je jejich vyznění tak neuspokojivé: tam kde např. American Psycho dovede Patrickovo vraždění podat absurdně a groteskně i děsivě zároveň, Natural Born Killers selhávají a tendují k tomu, co chtějí satirizovat, totiž k samotné glorifikaci násilí a masových vrahů. Nebýt prokládány (mluvím stále o první půlce) pasážemi z televize (adorujíci děti atd.), které jsou tak trochu klopotným šeptáním do divákova ucha "tohle my tu ve skutečnosti pranýřujeme", nic by satirický moment nenaznačovalo. Možná kdyby se Stone více zaměřil na to, jak je násilí zobrazováno a ne na samotné zobrazování násilí, Natural Born Killers by splnili svůj účel. Druhé polovině se to už vcelku daří a za ní jsou hvězdy, bohužel to ale nedokže spláchnout pachuť poloviny první. Mimochodem, to že všichni vyšinutí sadisti ve filmu měli mizerné dětství - jen vzpomínek McCluskyho jsme ušetřeni, ale kdo ví - asi taky nebude náhoda, ale patrně jakýsi Stoneův socio-psychologický štulec (viz Waynův rozhovor s nabubřelým psychiatrem), který vyznívá venkoncem dost slabomyslně. ()

c.tucker

Geniální je setkání Mickeyho a Mallory v sitkomu. Výborná jízda a perfektní Woody, Robert Jr. a senzační rolička maniakálního správce věznice Tommyho Lee. Je to nabitý ujetostma všeho druhu, které prostě zbožňuju. - Boy 1: "Mickey and Mallory are the best thing to happen to mass murder since Manson." - Boy 2: "Yeah! But... they're way cooler!" ()

majo25

Uletená záležitosť s divným spracovaním, ktoré rozhodne nie je sympatické. Keď si k tomu pridame ďalšie blbosti typu, že 40 kilové dievčatko zloži policajta/policajtov, tak sa fakt divím, že taký herec, ako je T.L. Jones, sa na to dal prehovoriť. Hudba je tiež otrasná a všetko prehlušuje. Nikdy viac. Hodnotenie: 45% ()

Flyer

Tohleto Stone vážně přehnal. Přemíra násilí zde nezná hranic a nejhorší na tom je, že narozdíl například od Tarantinových snímků není nijak odlehčeno a tím pádem působí hodně stísňujícím dojmem. Stone chtěl zřejmě vyjádřit problematiku násilí všude okolo nás, ale zpracoval ji takovým způsobem, že člověk pochybuje o jeho duševním zdraví. Krom toho, je to jeden z mála filmů, u kterého bych bez debat vyžadoval přístupnost až od 18 let. Při představě, že se nějaké děcko nebo divák v pubertálním věku baví surovostmi snímkem zobrazovanými, se mi dělá opravdu zle. ()

kopfa

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.........film, který převrací a nastavuje všechno všemu a nakonec i sebe, a taky fakt, že koukat na takové filmy pořád, není žádná legrace...:-) ()

smrt.ka

Šok! Zlo! Smrt! Násilí! Absolutně zvrhlé! Tak trochu psychopatické. Přestylizované. Artistní. Nevkus zabalený v absurditě s mašlí ironie. Myslím, že je to jeden z nejrozporuplnějších filmů, jaké jsem kdy viděla. Skvěle napsané postavy, dobře laděný humor (jež je svým reálným základem - tedy inspirací současné společnosti spíš k pláči), a dobré dialogy (i když to není úplně to "moje"). Váhala jsem mezi 4 nebo 5 h. Za odvahu a vytrvalost kolem tohoto snímku dávám 5. Ačkoli dřív, než za rok si tenhle náročný film nepustím. Ať si říká Trent co chce, že to viděl 50krát po sobě mu nevěřím. To by mělo velmi silné trvalé následky, a to jsem díkybohu nepostřehla. ()

Radiq

Klasika a styl, s jakým je to natočený, je nezapomenutelná klasika a styl. Herecké místy přehrávání tak zapadá do všech nadsazených situací a rozmnožuje sféry divákova myšlení o hlubokonesmyslnou úroveň. Ono je to v podstatě furt o jednom a tom samým, ale je to podaný tak zajímavě, že se člověk nestihne začít nudit. Někomu to sedne (mě), někomu ne, ale to je holt život a život je kuna. Ano, slyšeli jste správně, kuna. Natural Born Kuna. Tak po 10 letech jsem to skouknul znovu a už to není takovej odvaz. Mám z toho trochu rozporuplnej pocit, hlavně kvůli tomu, že i když je v tom Oliver Stone, Tarantino by to určitě natočil líp. Mickey a Mallory (Harrelson + Lewis) jsou super, Scagnetti je parádně sviňskej, ale Dwight McClusky (Tommy Lee Jones) je dokonalej. Zahrál to fakt úplně sviňsky skvěle, nezapomenutelná postava. Teda oni jsou všichni nezapomenutelní, i ten Robert Downey Jr. A ty vězeňská jatka, to je naprosto zdrcující masakr! PS: takhle dlouhej OST list jsem snad nikdy předtím ani potom neviděl. ()

SoolenJV

Brutální satira o vlivu médií na naše životy, Skvělé postavy (vymyšlené i zahrané), neuvěřitelná směs filmových materiálů, žánrů a stylů a zároveň průlet historií televize. Zpočátku chaotický film, který se otevírá úžasně atmosféricky s písní Leonarda Cohena je nakonec poměrně jasně rozklíčovatelný, byť obsahuje tolik narážek a přímých citací scén (mnohé přímo použité, třeba jen nenápadně na pozadí), že je odhalit při jednom shlédnutí ani nejde. ()

bartias

Tarantinův námět je pořád dobře znát, ale Oliveru Stoneovi se jeho mediální satira vymkla z rukou. Začátek je ještě zajímavý a hypnotický. Jenže co má být velkolepým závěrem chvílemi zachraňují jen naprosto skvělí herci. Takoví jsou tu mimochodem všichni - od hlavních až po ty vedlejší. ()

dr.fish

Poselství západní civilizace ve formě hromádky zkrvavenejch vnitřností na stříbrným podnose. Všechno co potřebuješ je láska a pořádná bouchačka. 90% ()

E=mc2

Celú dobu som mal chuť dať 3 ale prišla zaujímavejšia druhá hodina filmu odohrávajúca sa vo väznici a tá mala spád aj nápad. Inak je to film ktorý nie každému sadne. Viac pocitovka. Quentinovi sa nemožno čudovať. Je vidno že Bunny a jej milý s ktorým v Pulp Fiction vykradli reštauráciu majú svoje korene v tomto scenári. ()

Decker

Tezko hodnotit natolik kontroverzni a ne zrovna uplne stravitelny snimek jakym je tato ulitla cerna satira od Olivera Stonea. Me se snimek v zasade libil velmi, ale jiste vyhrady k nemu preci jen mam. Predne vystihnu nektera hlucha mista, ktera mi prisla neprilis dotazena ci promyslena. Vyznivaji pro me tak jako prazdny vystrel do nikam. Dal mi trochu vadil strih a vubec styl obrazove prezentace. Je to misty takove neslane, nemastne, divne proste. Avsak kladnych reakci ve me prevysuje a proto hodnotim tak jak hodnotim, ale pouze upozornuji ze Oliver Stone neni Tarantina a zaroven Tarantino neni Stone. Stone pouze trochu zafusoval Tarantinovi do hrnecku a udelal to proste po svem. Nekomu se ti libi, nekomu ne. ()

Triple H

WTF? Vôbec po prvý krát neviem ako nejaký film ohodnotiť. Minimálne týmto je Stoneovo dielo zaujímavé. Totálny, ale TOTÁLNY psycho úlet, ktorého forma je buďto režisérovým cvičením s uhlami a filtrami, alebo zámer, ktorého význam mi po prvom zhliadnutí, priznám sa, ušiel. Každopádne však Stone asi točil na drogách. :-) Nič bizarnejšie som v živote nevidel - a to som videl aj Lyncha, Ichi the Killer... Stone jasne a zrozumiteľne kritizuje médiá za ich dravosť a cynickosť a ľudí za ich krvilačnosť, kedy masoví vrahovia stoja v popredí verejného záujmu. Svedčí to niečo o našej náture? Asi áno. Herci sú bezchybní, obzvlášť vypečený bol Tommy Lee Jones. Ale tá forma. Tá forma. Skutočne sa z toho človeku až točí hlava a ja musím film pozrieť minimálne ešte raz, aby som ohodnotil. Zatiaľ by som dal buď jednu, alebo päť hviezdičiek. Nič medzi tým...P.S.: Že ľudia majú radi násilie? True story --- pred pár rokmi zrazila električka v Bratislave babku. Samozrejme, že to bolo strašné a počul som, že DOSŤ nechutné. A ako reagovalo pomerne dosť ľudí stojacich na zastávke? Vytiahli mobily a odfotili si to! ...How about that!!! ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore