Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

KarKulA

Tak jsem se k tomudle filmu konečně po dlouhé době dostala a musím říct, že zklamaná rozhodně nejsem. Mohlo to teda být o trošku míň halucinogenní, čemuž jenom přidávala zajímavá forma videoklipu, kreslené vstupy a scény ala sitcom, ale všechno mi to vynahradila ústřední dvojce v podání naprosto vynikajícího Harrelsona a Lewis. RDJ nebyl špatný, ale oproti ústřední dvojice mi tu připadal slabší, kdo ale rozhodně stojí za zmínku je Tommy Lee Jones, který mě hodně příjemné překvapil a jeho ředitel věznice je pro mě nezapomenutelnej. Moc se mi líbila scéna ke konci filmu, kdy se výše jmenovaná čtveřice dostává společně do jednoho záběru - dokonale ujetý. Výborná satira nejenom na média, ale na celou americkou společnost. ()

Koryntos

,, Tvář mého nejlepšího přítele, může být zároveň tváří tvého největšího nepřítele.“ Všechno je relativní a vždy záleží na úhlu pohledu, z jakého budeme právě my na danou věc pohlížet. Vyměnila jsem ve své topce Americkou krásu, za Takové normální zabijáky, protože podle mě mají větší výpovědní hodnotu. Média mají velkou moc ze zabijáků udělat hrdiny a z hrdinů se rázem mohou stát zabijáci, právě podle toho, jak se to médiím hodí do krámu a to nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti. Když se nad tím tak zamyslím, raději bych tam uvítala, kdyby Mickey a Mallory opravdu zabíjeli, jen ty, kteří se něčím provinili. Na začátku zabijí úchylného otce a matku, která tomu jen nečinně přihlížela, ale pak se jim ta pomsta nějak vymkne z rukou a začnou zabíjet pro zábavu, to mě docela mrzí, protože by to tak nějak vypadalo lépe, kdyby zabíjeli jen ty špatné. Na stranu druhou tam pomyslná ruka zákona, která má pomáhat a chránit, představovala to skryté zlo, které mi přišlo o hodně horší, než chování našeho ,, zamilovaného“ párečku. Mickey má vlastním tak trochu schizofrenně zvráceným způsobem pravdu, když tvrdí, že přežije jen ten nejsilnější jedinec. Tento film má skvělou atmosféru, která mě držela v očekávání od začátku, až do konce. Skvělý scénář a opravdu úžasnou a k dokonalosti dovedenou pastvu pro oči, ať už se to týká scén samotných, nebo prolínaní s komiksem, či sitcomem a navíc tuto atmosféru skvěle podtrhuje výborný hudební podklad. ()

Autogram

Režisér a scenárista museli byť pri tvorbe asi dosť zhúlení a takúto atmosféru preniesli aj do filmu. Trochu sa mi zdalo pomýlené kritizovať násilie v médiách jeho oslavou a zobrazením nezmyselného zabíjania hoci v satirickom tóne. Pri kreslenej forme by to ešte šlo, ale v hranej mi to nesedelo. Prvá polovica začínajúca sitcomovou scénou mala ešte svoju atmosféru, hlášky a nejaký zmysel, ale druhá časť s väzenským chaosom už bola značne mimo môjho chápania. ()

J.Lajner

Provokativní satira nebo morálně závadný film? Nebýt mediálně zprofanovaného případu O. J. Simpsona, možná by Takoví normální zabijáci od Olivera Stonea vypadaly jen jako ujetá noční můra, odehrávající se v mysli šílence. Kdoví, možná Stone poukazoval na to, kam lidstvo nezadržitelně směřuje, ale díky Simpsonovi jde především o hořkou obžalobu toho, kde jsme se nacházeli nejen v první polovině devadesátých let, ale nacházíme se tam vlastně dodnes. Již dávno se z nás stala globální společnost, kterou daleko více zajímá zločin, vraždy a mediální skandály, než cokoliv jiného včetně politiky, umění a sportu. Kdepak. To zločin je dnes naším ustáleným celosvětovým sportem a Stone tohle dokázal předpovědět již v roce 1994. Stone nejedná a nikdy nejednal v rukavičkách. Moc dobře ví, že k získání pozornosti je potřeba diváky praštit palicí po hlavě. Pro dosažení účinku je schopen udělat cokoliv, bez ohledu na svou pověst. Uvědomuje si, že „vraždící celebrity“ typu Teda Bundyho dosáhly v Americe naprosto bizarního postavení a není téměř možné tuhle skutečnost satirizovat. Přesto jde na dřeň a odhodlaně tne do živého. Oliver Stone svou drzou satirou vstoupil na horkou půdu, protože jeho film není o násilí, ale o tom, jak lidé na násilí reagují, a to je na něm skutečně šokující. Více. ()

S_M_Lomoz

Není to jednoduché hodnotit takový film. Jo, po vizuální stránce je to opravdu nářez nářezovič od začátku do konce, až si někdy říkám, jestli to není moc. Ale co mě krká, je Stoneova snaha přišít mi kolektivní vinu. "Odsuzujete ty zrůdy a magory! Podívejte se na sebe, ta vaše 'civilizace' se skládá ze samých zrůd a magorů" - tak to sorry, ale to fakt ne (ono by se to mimochodem trochu líp spolklo, kdyby to bylo "podívejme se na sebe" a "ta naše 'civlizace'). Ani formou satiry a nadsázky, která - řečeno s básníkem - jde až na dřeň a řečeno se mnou - jde ještě o dost dál. ()

Nepi

Kontroverzní a příliš krvavý snímek Olivera Stonea,ke kterému napsal scénář sám Quentin Tarantino...Zamilovaná dvojice,která nejdříve zavraždí rodiče a pak ještě asi dalších 50 obětí je celkem sehraná,ale místy mi film přišel nevyvážený...Nejlepší je úvodní scéna v poušti,v které je použit bullet time jako v jednom z prvních filmů... ()

Philoun1

Na filmu je hodně znát ruka Tarantinova a nebýt toho závěru tak bych dal i 5* takhle je to jen 4*. Mohlo to skončit podobně jako Butch Cassidy a Sundance Kid. ()

Josefin

Našlapaný film, plný vizuálních orgií, černobílých sekvencí, trocha komiksového animé. Výborně namixovaný soundtrack. Opravdu málo pochopený film, záleží na tom co v něm chcete vidět jestli revoltu proti násilí nebo si z něj někdo vytvoří svou pokřivenou modlu. Tady už byl na místě zpočátku Director´s cut. Oliver Stone je prostě fenomén, jen ten konec měl mít jinou pointu, aby nedocházelo k takové kontraverzi -budeme jako Mickey a Mallory. Ovšem z paradoxního hlediska kdo uvnitř má tu potřebu nechá se dnes inspirovat klidně béčkovým hororem. Mimochodem Woody Harrleson byl ve své roli excelentní, stejně jako o 4 roky později v Lid versus Larry Flint. Nesmím zapomenout ani na Juliette Lewis, kdo by to do téhle křehké ženy řekl. Natural Born Killers zatracován nebo milován. ()

BuryGol

Huuuaaahh...tak z tohohle snímku budu asi nějakou chvíli vyndanej. Skvělej příběh, natočení, zpracování, herci i muzika. Můžem se jen dohadovat, jak by to dopadlo, kdyby to natočil sám Tarantino. Na to by asi nestačily hvězdičky. Tenhle až šílenej snímek plnej střihů, krve, násilností, zvráceností, ineligence, agrese i romantiky musim nějak zařadit do svý Top 10. Myslete si co chcete, pro mě je tohle prostě bomba. Neuvěřitelnej film, úplně jinej než ten plevel, co je všude. Muim si dát cigáro, tohle neni normální...i když co je vlastně normální? Je to návod? Možná...možná ne. Já asi vůbec nevim...jen to, že to chci vidět znova. ()

Amputace

Spolu s Kill Bill 1 a Sin City nejpřestylizovanější filmová onanie, jakou jsem kdy viděl (či k níž jsem byl přizván?). Nicméně na rozdíl od Tarantina a Rodrigueze, zde Stone usiluje alespoň o jakési to sdělení - i když tedy značně prostoduché. ()

Hanzisko

Za závěrečnou půlhodinku, která nemohla vyjít z jinýho péra, než z toho Quentinovo, přihazuju i tu pátou hvězdu. Neuvěřitelný zážitek, ale hlavně uvěřitelné herecké výkony. Larry Flynt i Iron Man se těmito rolemi dostali mezi elitu. Pro mě jeden z TOP 5 romantických filmů! 90% ()

KingObscene

,,PRÁVĚ JSEM S NÍ SKONČIL. DEJ VYCHLADIT ŠAMPAŇSKÝ A SEŽEŇ TROCHU TRÁVY. VEČER K TOBĚ PŘIJDU A PAK POZNÁŠ, CO JE TO POŘÁDNEJ ANÁL!" :D Natural Born Killers jsem shlídnul v roce 2009, následně ohodnotil jednou hvězdou na svém starém profilu. Teď po šesti letech byla příležitost se na tento film podívat znovu a ohodnotit pětkou. To je slušnej skok. Během těch šesti let jsem asi přišel na chuť všem těm kamerovým úletům apod. Vyzdvihnout musím herecký výkony - především Woodyho Harrelsona a Roberta Downeyho Jr. ()

obivan568

Nevím, jak někdo přišel na to, že je to satira. Kdyby to údajně neřekl sám Stone, tak by to nikoho ani nenapadlo. A oslava násilí? Ale jděte. Podle mě to Stone natočil, protože už byl unavenej z natáčení jiných filmů a tohle si udělal jen tak pro prdel. Každopádně předběhl dobu, dneska jsou zločinci taky za celebrity, třeba Obama nebo Mandela. Jinak první půlka trochu nuda, druhá už dobrý. ()

Jello Biafra

Milenecká dvojica menom Mickey a Mallory sú známí psychopati, ktorí sa zabávajú chladnokrvnými vraždami. Nie je pre nich problém prísť do bufetu a v momente ho celý vystrielať. Po cca 30 vraždách si ich všimne televízny moderátor s tvárou Roberta Downey Jr. a chce s nimi za každú cenu sprostredkovať rozhovor v priamom prenose. Film Natural Born Killers sa síce pýšni tým, že ako spoluscénárista na ňom spolupracoval aj samotný Tarantino, ale on svojou troškou do mlyna prispel len nepatrne. Nechýbajú tu potoky krvi, dynamické prestrelky ani drsné hlášky. Lenže film ako celok nedrží pohromade a celkové vyznenie o tom ako nám televízia vymýva mozog nejako kríve na obe nohy. Rejža Oliver Stone to s násilnými scénami v druhej polovine maximálne preháňa a občas mi dokonca pripadalo že sledujem riadnu debilinu. V konečnom dôsledku sa mi film javí ako kuriozita na jedno pozretie. ()

giovanni3

Tak od tohoto filmu jsem dostal co jsem očekával. Tunu zabitých, zvrácenou Mellory a Mickeyho i zajímavý děj a koncovku. Co zde zaujalo byl faktor médií, který se zde ukázal v plné nahotě. Média mohou oslavovat i vrahy a klidně rozpoutat vězeňskou vzpouru, či z obyčejného člověka udělat vraha. za mne spokojenost. jediný důvod proč nedávám plný počet je, že jsou ještě kvalitnější filmy jak tento a tak se budu držet při zdi a dávám 4z5. ()

NALBERTik

Při scéně, kdy Downey Jr začal pálit po dozorčích jsem se chlámal, ale jinak to byla povětšinou NUDA... Námět, kdy Amerika oslavuje zabijáky je fajn, ale film se mi jako takový prostě nelíbil...měl to natočit Quentin ! Jo a do žánru filmu bych každopádně přidal komedie...jinak tendle film ani brát nejde... ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore