Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

B4TM4N

Exploze barevného násilí jako satirická studie hyenismu americké společnosti a médií. Oliver Stone tímhle snímkem ťal poměrně výrazně do živého a je s podivem, že něco takhle společensky kontroverzního vůbec v USA vzniklo. Dvojice masových zabijáků slouží pro lidi jako vzor seberealizace a romantické lásky, to vše ve zběsilém videoklipovém střihu, kdy se střídají záběry se všech možných i nemožných úhlů, amatérských a průmyslových kamer a také více či méně stylizovaná barevná spektra. Celkovou stylistickou "perverzitu" obrazu doplňují všudypřitomné projekce plamenů na zeď a animované několikavteřinové vsuvky. Herecky film stojí na čtveřici mužských hlavních postav Harrelson/Downey jr./Sizemore/Lee Jones, které jsou (každá svým specifickým způsobem) šílené. To, že si někteří pozdější skuteční masoví vrazi vzali tento film za vzor svědčí o celkovém nepochopení tohoto filmu, který, ač se to tak na první pohled nezdá, rozhodně není oslavou násilí. ()

cab

Bravurne natoceno i zahrano, ale hur se chape cela pointa tehle brutalni jizdy zabijaku, kteri za sebou zanechavaji desitky mrtvol. Mozna "zabijakum" dam jeste jednu sanci, ale az nastane ta prava chvile s mirnym casovym odstupem. 50% ()

Holina

Zběsilá jízda? Kdeže! Divoký slepenec zvuků, barev, scén, a prostě všeho bez ladu a skladu. Chaos v režisérově hlavě převeden na plátno. ()

Brhlis

Mám rád Olivera Stonea. Mám rád Woodyho Harrelsona. Ovšem tento film ve mě vzbuzuje silný odpor. Hold jsem strašně trpěl a dávám si bod za to, že jsem to vydržel až do konce. 40% ()

Paity

Zcela obyčejná krimi-road-trip záležitost, kterou ozdobí pouze Woody Harrelson a Tommy Lee Jones, jinak zcela o ničem a to myslím doslova. ()

aquiver

U kontroverzních snímků se většinou snažím hledat jen ta pozitiva a vše si maximálně užít. Film nemusí sednout každému. Obsahuje trochu násilí a dějové vyprázdněnosti. Je to však plně kompenzováno stylem, výtečnou režijní invencí, dokonalou kamerou a strhujícími hereckými výkony. Je to taková multižánrová sociálně kritická jízda... 85 % ()

Mauric

Pokud pominu všechny okolnosti tohoto filmu,tak musím dát 5*,protože tenhle film nám má stále co říct a imo nám ještě bude mít co říct i za deset let,ať už budou technologie filmu třeba v rozměru X,kde se na nás chystá Krang a Shredder. ()

Haymar

Tenhle film jsem nepochopil kdysi a nechápu ho ani dnes... Stone by měl buďto přestat fetovat - nebo s tím naopak začít... A já se prostě jen smířím s tím, je ty jeho divno-vize nikdy nebudou mým šálkem kávy (s výjimkou vynikající Čety) ()

CjKukis

Z tohohle filmu jsem byl poněkud v rozpacíxh,nicméně maličko hardcore začátek a seznámení Mickeyho a Mallory je fakt nářez,potom už začíná film ubýhat ke stereotypu,až po nakládačku ve vězení. Poměrně slušný, bohužel se dostavilo decentní zklamání. ()

Piškotka

Nelíbilo se mi ztvárnění ani děj. Jednalo se spíše o recesi a narážku na ozbrojené americké občany, na stupiditu massmédií. Občas vtipné, ale jinak hrozně kýčovité. T. L. Jones hrál dobrého pošuka. ()

iampatrik

První slovo, co mě napadá je "děs", nejspíše kvůli celkové kompozice a určité "nenormálnosti" snímku. Zvláště první hodina je strašná a ani jsem neměl chuť se na film dodívat, ale překonal jsem onu hodinu a pak sledoval lepší druhou půlku. Půl hvězdičky za herecké výkony, druhá půlka za krvavou akčnost.. Na tenhle film se podruhé už nebudu mít potřebu nikdy dívat.. ()

Lionheart

Jako karikatura (satira) výborné, jako akční film dechberoucí, jako romantika okouzlující, jako komedie ucházející, ale jako krimi nic moc. Celkově ten film není kdovíjaký, ale některé scény mě nadchly. Stejně jako herci - hlavně Tommy Lee Jones a Robert Downey Jr. ()

vander19

Fakt neviem čo si mám o tomto filme myslieť. Nevedel som čo mám očakávať a preto mi to chvíľmi prišlo dosť bizarné. Ale ani chvílu som sa nenudil. Trošku mi to pripomínalo Mechanický pomaranč a občas som tam videl isté veci čo použili v Strach a hnus v Las Vegas. Je, ale pravdou, že film satiricky naráža na násilie v médiach, ktoré ho je občas až priveľa. Woddy Haralson zahral svoju rolu bezchybne. Od úvodného a satirického predstavenia I love Mellory až po drastický záver, ktorý sa neskončil, ako to v amerických filmoch býva, zmenou hlavných postáv k dobrému. Od začiatku z Mickeyho ako zachránil Mellory sršala túžba zabíjať. A ja som zo začiatku ani nechápal prečo. Snažil som sa prísť na dôvod, ale jeho to proste asi bavilo. Zvláštne aj keď zaujímavé mi prišli scény, ktoré ako keby dvojica prežívala na LSD ale lysohlávkach, aj tu som videl, čím sa asi inšpirovali tvorcovia Strach a hnus v LV. Ale film podľa mňa nie je vhodný asi pre každého, ale ani na okamih som nerozmýšlal nad tým, že by som to vypol. ()

Darth Maul

Na prvýkrát sa mi podarilo dešifrovať len veľmi malú časť posolstva Natural Born Killers. Som si istý, že tým chcel režisér (prípadne scenáristi) povedať niečo viac. Je to kritika beštiálnych médii? Satira na absolútne prehnitú spoločnosť? Koncentrácia nezmyselného násilia núti diváka premýšľať nad tým, v akom svete to žije. A to je, myslím, dobré... Samozrejme, že ten obal (hudba, kamera, strih a Stoneove nápady) sú výborné a veľmi originálne. ()

Mo.

Pamatuju si, že mi bylo asi tak patnáct, když jsem viděl úvodních pár minut tohohle filmu; označil jsem to za podivnost a vypnul. Teď mi to připadá naprosto geniální a už chápu, proč je Oliver Stone v médiích označován oblíbeným slovíčkem "kontroverzní" a proč má s médii problém (proč se řešilo, že někde cosi závadného prohlásil). Nemá je rád a nemá rád, jak překrucují realitu - ale zároveň ví, že dostat se jim na kobylku téměř není možné a udělat něco "běžně kritického" znamená vyhazovat tvůrčí energii oknem (protože takový film bude opakovat pouze znovu a znovu to, co už stejně všichni "vědí" a ignorují). Takže přestože většina filmů zabývajících se vztahem mediálního contentu a jeho konzumenta, by se snažila mluvit o tom, jak média překrucují tu "pozitivní", hezkou realitu a dělají z ní mediální guláš, Stone se v NBK snaží ukázat to, že média přechroustají a vyplivnou skutečně úplně všechno - včetně té nejohavnější a nejsyrovější pravdy... Proto si v Natural Born Killers režisér z veškeré té kontroverze totálně utahuje a dělá to tak obratně, že to skoro není vidět. Ne, není to ani "slátanina" ani "tarantinovka" (i když tam asi nějaký ty "etický paralely" taky budou), tohle je prostě příliš unikátní, nedefinovatelný a troufalý, než aby se to dalo žánrově zařadit. Je to podstatně troufalejší film, než všechny ty rádoby nekorektní snímky, kde se používá offensive language a politicky nekorektní narážky a kde je plno vtipů s "nevhodnou" tématikou. To už totiž dávno není kritika. Natural Born Killers jdou až na dřeň psychologie mediálně konzumního diváka. Specielně závěr je naprosto "off the charts". To, že to opět nikdo nepochopí, to se holt nedá nic dělat - mám pocit, že Stoneovi je to vcelku u zadku. A je obrovské štěstí, že Natural Born Killers bylo natočeno před dvaceti lety. Dneska už by tenhle film vzniknout nemohl (ten message by se tam ztratil). ()

Hadriel

Mínus a mínus = plus? Šílený film o šílených lidech = výborná zábava? Hodně rozporuplný film, který polovina lidí zavrhne a druhá si jej zamiluje. Až neuvěřitelně mnoho prostřihů z 35mm na 8 a 16 a ještě do B&W pár minut ze začátku trochu rušily, po chvíli jsem si ale rychle zvykl a krásně to celé zapadne do stock a animovaných záběrů. Za mě fakt hodně dobrý, musela to být neuvěřitelná makačka dát to všechno dohromady v takovéhle šílené formě, zároveň ale v pohodě koukatelné. Od vězení výborný spád. A vůbec celou dobu se divák nenudí, stále je mu předkládáno něco nového (i když se po chvíli i některé nápady trochu opakují). + Skvělý soundtrack. + Rozhovor ve vězení před akcí. + Juliette Lewis i Woody Harrelson moc dobrý. ()

jasiska

Divné ale prudko pozerateľné. Počula som kritiky, podľa ktorých vraj film nabáda k násiliu. Podľa mňa ho však zavrhuje - a nie len v podobe masových vrahov, ale hlavne v podobe násilných otcov, ľahostajných matiek a senzáciechtivých médií, pretože ľudia sa (napriek názvu) nerodia zabijakmi - ich rodina a spoločnosť ich k zabíjaniu vychová. Divoká forma filmu by mala fungovať v koncerte s divokosťou jeho deja. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore