Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

BoPo

Skutočne kvalitné sci-fi. Nemusím Colina Farrella a už vôbec Toma Cruisea, ale v tomto mi sedeli. Kuličky sú nezáživná hra, ale táto varianta ma bavila. 4* sú absolútne zaslúžené. ()

GeusX

Originální scénář (podle knihy), působivá vizuální i hudební stránka a celkové zpracování mne dostalo a při každém dalším shlédnutí musím uznale přikyvovat... Parádní napínavá kriminálka z blízké (!?) budoucnosti. 95% ()

erl

Great! Sice to má Dickovo povídkou společného jen málo ale mistr Spielberg nám servíruje špičkovou podívanou z nedaleké budoucnosti kde se odsuzuje za zločiny které člověk ještě nespáchal . Vizuálně dokonalé , skvělí herci v čele s Cruisem a Farrellem. Jediná menší slabina je typicky nezvládnutý Spielbergovský konec ale odpouštím mu:) ()

Terva

Mou neřestí jsou filmy z časovou smyčkou, tedy lehoda pro mé oko. Spielberg se zase ukázal a natočil parádní akční sci - fi. A nebojte, i zde je jeho pohled do zpětného zrcátka. ()

Ouwen

Nebavila mě režie Spielberga, kterej zejména v akčních scénách hodně kolísá. Divné střihy, i celkové nasnímání mě nezaujalo. Nepamatuju si jedinou akční scénu, která by ve mě vzbudila nějaké vzrušení. Herecká skvadra nemá chybu, ale všechno mi přišlo takové chladné a nijaké. Při scéně, kdy dojde na první předvídatelný twist, jsem ze sebe musel tlačit emoce. Cruise to zahrál skvostně, ale režisér nedokázal herce podpořit při dramatických momentech. Další twisty jsou též předvídatelné a ještě mě až vyděsilo, jak přesně jsem odhadl, co se v ten moment stane. Chatrný audiovizuál a zastaralej retro-futuristický svět tomu též moc nepřidaj. To nasvícení scén je k zblití. Je zde několik výborných scén, ale Minority Report se stane pro mě lehce zapomenutelným. ()

Chermy

Musím trochu přehodnotit svoje prvotní nadšení....sice se mi Minority report líbí....ale zpětně po dalším shlédnutí musím říct, že má pár logických děr a Výplata Johna Woo je podle mě zábavnější a bez otázek...celistvější... ()

moviesfan

Velmi kvalitní sci-fi s vydařeným dějem, které musí každého milovníka tohoto žánru zaujmout. A nejen jeho. Odehrávající se děj je opravdu skvělý, který se sám do sebe nezamotává. Nebýt té délky, tak to mohlo být maximum. Takhle 4*. ()

MrCreosote

Adaptovat příběhy Philipa K. Dicka je věc naprosto logická a naprvní pohled jednoduchá - témata předpovídání budoucnosti pomocí prekogů nebo boj o vlastní identitu uvnitř absurdně oodlidštěného světa budoucnosti lákají filmaře už desítky let. Zároveň v sobě Dickovy sci-fi obsahují řadu filosofických motivů a není snadné jeho knihy převést na plátno, aniž by se z nich tyto prvky neztratily z důvodu osekání předlohy pro snadnější divákovo pochopení. Buďto vznikne poloakční paskvil bez hlavy a paty (Výplata) nebo naopak nadčasový, myšlenkově hutný kult (Blade Runner). Minority Report má mnohem blíže ke druhému zmíněnému s tím rozdílem, že Spielberg sice po vizuální stránce vytváří chladný odcizený prostor, ale ve skrytu duše pořád zůstává oním malým dítětem, které má rádo srozumitelné konce bez otazníků, zato s pozitivním poselstvím pro diváky. Poslední čtvrtina je zkrátka schematická až tuctová, naštěstí ji zachraňuje herecký matador Max von Sydow. Na adaptaci Dicka je to málo, na hollywoodskou velkoprodukci velmi dobrý nadstandard. ()

JohnCZ

Pro mě jeden z mnoha vrcholů Spielbergovy tvorby. Hodně se mi líbí mix sci-fi a krimi s famózním scénářem, který, ač působí na první pohled komplikovaně, nakonec odhalí všechna svá tajemství, všechny střípky do sebe perfektně zapadnou a utvoří nejen kompaktní, ale i hodně uvěřitelný celek. Navíc se Spielberg poměrně zdržuje patosu, sice dostáváme happy end, ale ne takový, který by mě jinak s ohledem na žánr vadil. Prostě přesně takhle má vypadat chytrý a zbytečně nepřekombinovaný blockbuster. ()

Blofeld

Výtečná akční sci-fi, kde mi nevadil ani Cruise, na kterého jsem až na pár vyjímek (Magnolie, Collateral) alergický. Místy možná trošku přehrával, ale jinak se se svou rolí popral skvěle. Hudba Johna Williamse je skvělá, ačkoliv já mám víc než jeho orchestrální hudbu rád Powellovu elektronickou roztěkanost. Co se týče konce, je sice sladký, ale já vlastně nemám rád špatné konce. Každopádně mě osobně film nadchnul mnohem víc než maximálně přeceňovaný Blade Runner, který mě málem unudil k smrti a hloubku jsem v něm taky nenašel. ()

Marek1991

Film s originálnym nápadom, ale veľmi naťahovaný. Podľa mňa by sa dal skrátiť, prvá hodina ma fascinovala, zbytok a hlavne vyvrcholenie okolo zabitia sa mi nepáčilo, síce to akože ukázalo, že máme na výber, ale neukázalo zmenený osud. Podľa mňa mal byť film inak postavený, nie je to nič hlbšie, je to len akási vedecká fantastika s istým zneužívaním ľudí a kopou akcie a smiešnych napätých scén. Efektne je to však niečo úžasné. ()

Crazer

Dle mého názoru zatím nejlepší film, ve kterém si mohl Tom Cruise zahrát. Navíc, když film režíruje slavný Sbielberg, který se umí postarat vždy o dobrou podívanou. Film má výborný děj, který se odehrává v naší blízké budoucnosti a vše je řízeno pomocí počítačové techniky, na které závisí veškerá populace, a která má zbavit svět narůstající kriminality. Ve filmu je k nalezení vše, od moderního 3D multikina promítaného do jakéhosi prostoru, přes nové oči, které si můžete pořídit, až po špionážní robůtky :)). Výborné byly hlavně scény, kde se Tom snaží ukrýt s nově pořízenýma očima před vpádem policie a také útěk před ní. Prostě skvělá sci-fi podívaná! ()

corpsy

Spielberg v polohe, ako ho nepoznáme. Akčný sci-fi thriller, ktorý by sme čakali skôr od Michaela Baya alebo súrodencov Wachowskích a nie od neho. Na jedničku zrežírovaný a zahraný. Strhujúce dielo. ()

Torision

Výrazně lepší záležitost, než Dickovy adaptace jako Výplata (což byla teda aspoň zábava) a Next (což byla jen nuda). Pravda je, že Minority Report má pár logickejch fuck-upů a taky to není čistokrevnej odsejpající sci-fi akčňák, ale řemeslně je to zvládnutý perfektně po všech stránkách. ()

Ajinka126

Tomu říkám pořádná scifárna! Skvěle udělaná a hlavně nestárnoucí lahůdka od Pana Režiséra. Dívám se na to už po třetí a vůbec nevadí, že už od doby natáčení uplynulo 11 let. Doposud jsem Toma C. moc nemusela.. takovej malej prcek, co by mi tak mohl nabídnout, ale tohle byla taková nálož emocí v jeho podání, že jsem na něj musela poupravit názor. Myslím, že pokud tohle neviděl někdo, kdo se označuje za sci-fi nadšence, tak absolutně neví o čem mluví. PS: Tohle není apríl! :D ()

Marsik

Co se týče napětí a akce, tak celkem slušnej, avšak do detailu prošpekulovanej sci-fi film. Precizní práce, to se musí nechat, Spielberg si zkrátka vyhrál. Musim ale souhlasit s názorem, že Colin Farrell do role moc nepasoval. Nic proti Colinovi, jeho mám fakt rád, jeho filmy bombový, ale tady jeho role nic moc. Jinak si myslim, že závěr filmu mohl být víc vygradovaný. Dávám 4 hvězdičky (s mírně odřenýma ušima) a 70% k tomu. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz