Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

radektejkal

I když pomineme kriminální zápletku a akční scény, zbudou nám dvě nosná témata (a to je na jeden film snad i mnoho): věčné téma prevence zločinnosti, a i to raději pomineme; a verifikace (případně a lépe falsifikace dle Karla Poppera) jakékoli teorie. Pokud má mít některá toerie, hypotéza, až pravidlo a "pravda", smysl, potom je třeba vymezit rozsahem její platnosti, jinými slovy: stanovit, ve kterých případech neplatí nebo platí jen omezeně. Ve filmu jde o postulát: Washington D.C. je po dobu 6 let zbaven kriminality. To je ovšem nesmyslné prohlášení, pokud nejsou uvedeny výjimky platnosti této teze. Těmi jsou na jedné straně technické manipulace s daty (tzv. echo médií/ tušitelů) a "zprávy o odchylkách" (minority reports). Tyto aspekty postavené mimo systém se do něj podloudně vrací, systém podkopávají, až nakonec zkolabuje. Film má možná i další pozitivum: upozornění na to, kolik nesprávně definovaných systémů funguje kolem nás (viz demokracie není dokonalá, ale nic dokonalejšího není) a jakým zrůdnostem jsme tím vystaveni. ()

Eldrick

Celej film je naprosto dokonalej - tedy kromě závěrečných 5-ti munit. Snímek totiž končí dobře, jak je pro Stevena typické. V kontrastu se zbytkem filmu mi to prostě neladí. ()

d-fens

Film je ako celok dosť nevyvážený.... obrovským kladom je už snáď ani nezameniteľná kamera Kaminskeho využívajúca všetky možné kombinácie jasu a farieb v skĺbení s kovovým-ocelovým obrazom, množstvo "svetelno-obrazových koláží", jázd a uhlov kamery, výprava s množstvom technických vychytávok (napr. tie osobne cielené reklamy boli dosť odstrašujúce, interaktívne zobrazovanie počítačových informácií do priestoru už sčasti máme aj dnes, 10 rokov po filme), zaujímavá bola aj myšlienka (aj keď klasický spor medzi osudom a slobodnou vôľou bol spracovaný už veľa krát, ani téma "najväčšími nepriateľmi každého systému sú jeho tvorcovia" nie je novinkou), zapojenie nevedeckej telepatie (skôr veštenia:) do technokratického sveta vytváralo tiež zaujímavý kontrast.... ALE, scenár bol napísaný veľmi povrchne.... Nie, nemám na mysli nejakú "nedotiahnutú psychológiu postáv" alebo "nevhodný rytmus narácie", vadili mi proste iba rôzne odignorované detaily (napr. ako sa do najstráženejšej miestnosti "Tušitelov" môže dostať človek, ktorý je stíhaný pre podozrenie z "budúceho" spáchania vraždy? alebo ako sa s okom odsúdenca možno dostať do väznice, kde je tento odsúdenec väznený? alebo ako Lamar-Sydow zabezpečil, že Tušitelia sa nedozvedeli o jeho SPOILER!!! zabití agenta Witvera-Farrella? alebo to veľmi čudné "odôvodnenie" dosť podstatnej otázky, že prečo Tušitelia vidia iba vraždy? a v náväznosti na to, unesená "tušiteľka" Agatha dokáže Cruiseovi pri úteku rozprávať rôzne detaily, blízkej budúcnosti, ktoré s vraždou nijak nesúvisia? alebo úplne jednoduchá otázka, prečo "bazén" so vzácnou tekutinou v ktorom sú tušitelia uložení má tak veľký "odtok", že ním prejdú-utečú bez problémov dve dospelé osoby, a hneď na to ich vidíme sedieť v aute:)? alebo ako je možné, že na snímanie obrazov z hláv "Tušitelov" je treba sofistikované zariadenie v tzv. "chráme"-bazén, no na úteku treba na získanie informácií a obrazov z hlavy Agathy už iba zopár elektród na hlave? no a samozrejme, ako sa pýta aj kiddo, ako je právne ošetrená prezumpcia neviny, resp. odsúdenie niekoho za niečo, čo nespáchal, ale údajne iba mal spáchať? ako sa testovala úspešnosť PreCrime metódy a možnosť jej omylov? tak isto by ma zaujímalo, aký status mali "Tušitelia", keďže záujem väčšiny - potieranie zločinu - bol nadradený nad ich základné ľudské práva? .... etc. etc.) ..... naozaj dobrý film vo mne proste nemôže vyvolávať toľkoto nezodpovedaných a pritom logických "prečo?" ..... Odporúčam vidieť určite každému fanúšikovi sci-fi, no žiadny špeciálny význam filmu neprikladám ()

dyfur

...výborné sci-fi, s efektami i hereckými výkonmi na úrovni.Zaujímavá zápletka,ktorá ku koncu trocha stratí "dych" ,ale celkovo pozerateľné i opakovane.moja zaujímavosť: John Anderton (Tom Cruise) nosí hodinky značky Omega Speedmaster X-33. (dyfur) ()

dee-key

Na tenhle film si moc dobře pamatuju, protože mi to přišlo jako fakt dobrý sci-fi a na tu dobu to taky dobrý sci-fi bylo. Samotná myšlenka v láku naložených skinů co předpovídají zločiny a borce co si to čte mi přišla ohromující a docela dlouho jsem o tom žvanil. (Ačkoli jsem žádnou knihu Dicka nepřečetl.) Film měl svý mouchy, ale klady je rozhodně přebily. ()

GILLWANDER

Z troch filmov natočených podľa predlôh Philipa Kindreda Dicka je práve Spielbergov Minority Report najlepší. Total Recal bol precenený a nedotiahnutý a dva krát videný kultový Blade Runner bol skôr k smrti nudný a hĺbkou nepresvedčivý. Všetky tieto rozdielné filmy natočené odlišnými režisérmi sú si v jednom podobné. Sú vizionársky originálne. Spomínaný Minority Report je najoriginálnejší a vizuálne najpresvedčivejší. Po technickej stránke prevláda oproti Blade Runneru a Total Recalu, ktoré síce boli technicky dobre zvládnuté no na Spielbergové mini sci-fi dielko nemajú. Tento film sa nezaoberá hĺbkou ako Ridleyho Runner ani nie je príliš zjednodušený ako Verhoevenov Total Recal. Vyniká obyčajnou vizuálnou stránkou, ktorá ho povyšuje znamenite vysoko. Nie je to vizuálna pecka ale ani prvotina, ide si to za svojím a v závere prináša krásne filmové posolstvo. Spielberg z roka na rok poľavuje zo svojej geniality čo je aj vidieť v jeho súčasných filmoch, Minority Report je jeden z tých filmov 21. storočia, ktoré ešte ako tak starnúceho Spielberga prezentujú v dobrom svetle. Čo sa žiaľ už nedá povedať o jeho filmografií po roku 2010, keďže už točí z roka na rok fádnejšie filmy. Ešte ako tak dúfam, alebo skôr snívam o tom, že aspoň ešte raz Spielberg dostane ľudí po celom svete na kolená, čo sa mu skôr darilo. 80% ()

BoredSeal

Jak by tenhle film asi vypadal, kdyby ho točil Paul Verhoeven. Film je plný nesmyslů, například vás podle očí najdou v MHD, ale do budovy Precrimu si Cruise klidně chodí přes kanály až k mutantům a otvírá si očima, aniž by to někoho upozornilo. Super vtípek je závěrečná návštěva exmanželky s bouchačkou ve vězení, která si jen tak přijde osvobodit kriminálníka, cestou si skočí domů převléct se do ples hadrů a hurá na finále. Docela Cruisovi fandím, když hraje záporné postavy, kde je jeho výkon asi tak o deset pater vejš, ale tohle je jeden z těch filmů, který svou přítomností se Spielbergovskými citečky ruinuje. Happy end s mírumilovnou chatkou, kde si teď mutanti po odvykačce můžou třeba číst knížky a rozpuštěným Precrimem je po původní temné náloži filmu ideální líheň na cyniky. ()

Paulina01

Snímek u kterého jsem byla přimrzlá na gauči, chvíli jsem ječela, pak brečela, no prostě spektrum emocí, málokterý film u vás tohle dokáže vyvolat a právě tohoto si nesmírně vážím, vynikající námět, prvotřídní Tom Cruise a hlavně báječná režie. Hold ruka Spielberga se zde nezapře. ... 95% ()

Martyska

Vynikajúce efekty, vynikajúci Colin Farrel, vynikajúci Tom Cruise. Tak prečo ma to nenadchlo? Možno tým, že ma fascinovali len niektoré úseky a pri niektorých som sa nudila a pripadali mi príliš dlhé. Samozrejme, prešpekulovaný dej a kaskadérske Tomove kúsky ma skoro donútili dať 4 hviezdičky. Skoro. ()

easaque

5* sci-fi příběh o řešení zločinu ještě předtím než se stane je opravdu hodně zajímavý námět, který samozřejmě i budí kontroverzní reakce. Stevenu Spielbergovi se ho podařilo velmi kvalitně zpracovat a využil přitom futuristické doplňky, které si dokážu reálně představit, že by mohli brzy "zpestřit" i naši blízkou budoucnost. Akční děj k tomu patří a vytváří pořádnou napjatou atmosféru, kde se hlavní hrdina snaží dokázat, že nebude vrahem, i když by to zároveň znamenalo konec jeho práce. Za více repríz si svých 5 hvězd určitě zaslouží. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Chen

Filmy s časovými smyčkami mají to kouzlo, že vyvolají otázky typu: "Kdyby byl hlavní hrdina udělal nebo neudělal to, co zrovna udělal, stalo by se nebo by se nestalo to, co se zrovna stalo?" :). Podobné myšlenky vyvolá i Minority Report a ještě k tomu potěší zvládnutou akční stránkou. ()

Morloth

Velké zklamání, ale vlastně jsem to čekal. Spielberg se soustředí na technické vychytávky jak ve filmovém světě, tak při zachytávání filmu na kameru, bohužel celková atmosféra mu proklouzává mezi prsty a film se pro mne potácí od ničeho k ničemu. Tom Cruise ani Colin Ferrell mne neoslovili a tak největším hereckým pozitivem je epizodka Petera Storemara. Přitom si nemyslím, že by bylo Cruisovou chybou, že mne neoslovil. Film je totiž nesmírně sterilní. Kam se poděla deprese a ponurost Dickových děl? Dokonce jsem uvažoval i nad nižším hodnocením, ale to by byla zřejmě již zaujatost. Škoda. ()

rakovnik

Velmi zajímavá sci-fi, kterou jsem dlouhou dobu neprávem opomíjel. Scénář se opírá o originální zápletku, přestože se vlastně jedná "jen" o futurologickou kriminálku, kdy neprávem obviněný hledá pravého pachatele. Přes pár drobností, jako je "auto ušité na míru", jsem velmi spokojen s tím, jak film ubíhá, přestože pointa je poměrně dlouho dopředu avizována. ()

Martin741

Ze Steven Spielberg je genialny reziser, je zbytocne vobec o tom diskutovat. Scenar je vyborny, ale koniec filmu zase trochu slaby. Celkovo vsak mozno odporucit aj narocnemu divakovi, ktory si obcas rad zmlsne na Bergmanovi, Fellinim alebo hoci aj na Tarkovskom. 77 % ()

Bay_watch

Perfektní zpracování sci-fi světa P. K. Dicka. Zpočátku jsem se bál, že by film mohl trpět řadou nedomyšleností, ale Spielberg znovu dokázal, že je pan Režisér (nutno uznat, že s takovou povídkou za zády, navíc od Dicka, to šlo zkazit jen těžko). Některé scény jsou tu vážně nezapomenutelné a vizuální zpracování snad ani nemá cenu popisovat, protože tohle se prostě musí vidět. Jednoduše jedinéčné skloubení futuristického a současného designu doprovázeného krásnou hudbou, které naštěstí nevypadá jako překombinovaná kýčovitá pěst na oko. Tom Cruise tu podává svůj standardně skvělý výkon a Colin Farrell je mu více než rovnoceným soupeřem (navíc je tu skvělá řada vedlejších postav v čele s Peterem "Neškrábat!" Stormarem). Sice ten závěr byl až moc optimistický, ale to se od Stevena tak trochu čeká. Po Indym a Schindlerově seznamu je právě tohle můj nejoblíbenější Spielbergův film. ()

Petoss1

Zaujímavý scifi príbeh. Celá ta filozofia ten dej a hlavná myšlienka je skutočne dobré prepracovaná. Spielberg ma zase raz nesklamal. 82% ()

Tsukikage

Dost se mi to líbilo, sice to vůči ostatním sci-fi na této úrovni trochu pokulhává. Během filmu jsem se bavil, postavy a scénář byl dobrý, určitě tam bylo něco nadprůměrného. Příběh dává smysl a má i zajímavá překvapení, je těžké vymyslet něco rafinovaného v této době, kdy už "všechno" vymyšleno a natočeno bylo. Výsledek: lehký nadprůměr. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz