Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

Hromino

Snad klasika světové dobrodružné tvorby, která je na tehdejší poměry vynikající a nevěřím, že by někdo z ČSFD.cz o tomto filmu ještě nikdy neslyšel. Brilantní. ()

sheen

Jedno ze Spielbergových veledílek se vším všudy, nápad s tím parkem byl opravdu geniální. V kině to musel být opravdu zážitek. Zbožňuji dinosaury, zbožnuji Jurská park:) Jeden z mých top filmů, který můžu kdykoliv. "Welcome to Jurassic Park" ()

Kusko.t2

Na svoju dobu prelomový film, hlavne čo sa týka počítačovej grafiky, ktorá našťastie nezostala osamotená a ku ktorej sa pridala aj výborná réžia, herci, príbeh a atmosféra. To boli časy, keď tento film fičal, hovorilo sa o ňom všade, zbierali sa nálepky do albumov a neviem čo ešte. Film, ktorý patrí do histórie, avšak veľa ľudí si na neho s radosťou a nostalgiou spomenie. A ja nie som výnimka. ()

salahadin

Aneb klonování dinosaurů in memoriam...věděcká blbost (zatím), filmařský hit. Přerostlí mořští koníci pobíhají po ostrově a mezi nimi partička turistů. ()

Disk

Po letech jsem si tenhle film pustil znovu a mile mě překvapilo, jak ten film málo zestárnul. Obzvlášť potěšující je to, že se Steven Spielberg a Stan Winston ve spoustě záběrů rozhodli použít klasické animatronické loutky a nespoléhali jenom na CGI.________Dodatek: Konverze do 3D je více než podařená a to i v tmavých scénách. ()

Rosaviva

Zajímavý nápad a na tu dobu velice dobré efekty. První půl hodina je takový nutný úvod do děje, ale i přesto se u toho člověk nenudí. No a pak už je to jedna akce za druhou, až do konce filmu. Pro mě je tohle jedna z mých srdcovek a filmů, na které se vždycky ráda podívám. 5* ()

S.Quentin QUALE

Dinosauři mě nikdy nebavili, ale tenhle film za mlada žral každej. Dnes už se točí remaky, protože digitální bordel je na jiným levelu, takže bych se divil, kdybych si jej i kvůli protivnému castingu ještě někdy pustil. Nostalgických 75%. ()

Allien.9

Tenhle Spielbergův notoricky známý snímek pro mě znamená opravdu hodně. Ale ne tak jako pro ostatní... Je to totiž film, který ve mě probudil moje soukromé, filmové šílenství. Nikdy předtím jsem neměla potřebu filmy nějak blíže rozebírat (režisér, herci, efekty, hudba), ale po zhlédnutí "Jurského parku", ve kterém navíc ožívali moji milovaní dinosauři, jsem začala vnímat pohyblivé obrázky v černé škatuli úplně jinak... Existuje několik filmů, o kterých se říká, že posunuli hranici toho, co je v této branži uskutečnitelné a zapsaly se tak do světových dějin kinematografie. "Jurský park" do tohoto seznamu určitě patří. Ostatně, více jak polovina filmů, které se nyní točí, obsahuje efekty, které jsou - při srovnání se 16 let starou klasikou - jako hloupý vtip... Snad za to může Spielbergovo jméno, snad upřímnost s jakou je film natočen, ale ať už je to jak chce, "Jurský park" je po všech směrech jedním z filmových klenotů a nic už to nezmění.;-) Sam Neill 4ever!!! ()

Satan

V žádném případě by neměly být bezduchými štěky typu "Matrix je nejlepší film mého života!"... Jurský park je nejlepší film mého života! Film mého dětství, který dokonale skloubil odlehčené dobrodružství s hororem a NEOBSAHUJE žádné slabé místo. Největší filmový zážitek v kině. Seděl jsem úplně nahoře, vlevo maminka a vpravo nějaká parta puberťáků, která se po památném švenku na Brachiosaura nezmohla na nic jiného než na "Ty píííííííčo". I dnes mi to připadá jako nejadekvátnější reakce na tento skvost. ()

mchnk

Spielberg v nejlepší formě, vše mu funguje, prachy za stavbu těch velikých prazvířátek, které se rodí samy přes počítač a tak...jak by poznamenal Homer, jehož typická americká povaha je přesně to, co Steven potřebuje, se bezpochyby vrátily a vracejí se tak nějak dodnes. Klasické holywoodské family drama, jedno z jakého prostředí, je nastartováno na maximální výkon, stejně tak obraz amerického hrdiny a zachránce roztomilých sourozenců či naopak zbabělce, zrádce i vysmátého vědce. Docela mne potěšily prezentované myšlenky o narušení rovnováhy v přírodě či dokonce malé náznaky moralizování o právu člověka kecat Bohu a přírodě do řemesla, což je ovšem zašlapáno prvoplánovou myšlenkou, stavící film do pozice kolotočářské atrakce. No nic...zajímavé je, že jsem tímto filmem pohrdal už jako předpuberťák, nejsem nijak ovládán předsudky, ale ta naše skromná, prehistorická boat movie z padesátých let mi, jako k malému čecháčkovi, vždy přišla a stále přijde daleko bližší, než tato směšně okázalá povrchnost prokládaná coca-colou a hamburgery, i když v případě uvedení žánru komedie bych možná hodnocení o stupínek zvýšil... ()

Goldbeater

Snad nejlepší výprava Stevena Spielberga do světa science fiction, nesmrtelná hudba Johna Williamse, průlomové speciální efekty, no zkrátka celý Jurský Park je skvost, který nikdy neomrzí. Jeden z nejlepších dobrodružných sci-fi filmů vůbec. ()

mzss1

Je to velmi kvalitní snímek od skvělého režiséra Stevena Spielberga a rovněž skvělého hudebního skladatele Johna Williamse, jenž se jeho soundtrack k tomuto filmu povedl. Příběh je geniální, skvěle spracovaný. Efekty a nápady skvělé. Tempo je někdy slabší, ale nevadí. Velká pecka to pro mě není, něco bych ve filmu přidal, ale i tak je to film na který se dá čas od času dívat. Herecké obsazení je celkem dobré. Film celkově hodnotím na 84% = **** ()

kingik

Svého času vrchol Spielbergovy tvorby. Zvláštní je, že po tomhle už nic tak extra "rodinného" nenatočil. Když jsem se na to s odstupem několika let znova díval, objevil jsem tolik režijních chyb, které jsem nikdy předtím neregistroval. Digitální triky jsou už dneska někde jinde a můj vkus taky. Pochvalu výkony dětských herců a kdysi revoluční triková složka, která mě dneska už nestrhne a neohromí. 20% ()

InJo

Dobrodružná sci-fi klasika, kvůli níž ještě stále zvažuju studium paleontologie. ;-) Strhující akční scény, úžasná Williamsova hudba, převratné triky a indianajonesovsky laděný hlavní hrdina v největším trháku první poloviny 90. let. Snad ani v Zemanově Cestě do pravěku není ta fascinace jednotlivými dinosaury tak silná a opojná... Naprosto typická a dokonalá "spielbergovština“ a jeden z filmů, ze kterých zřejmě nikdy nevyrostu. 100 % ()

Legas

Jurský park není rozhodně naučným filmem. V tomto směru vyhovuje spíše Zemanova Cesta do pravěku. Co se dinosaurů týče, v Jurském parku se setkáte jen s několika málo druhy, navíc z různých etap jejich vývoje. Název Jurský park je tedy zavádějící. Film je především o tom, že člověk je pouze součástí přírody – nikoliv její pán, a o respektu ze zvířat větších, než-li jsou vaši domácí mazlíčci požírající piškotky. Scénář staví do hlavní dějové linie několik rozličných postav: matematika zaměřeného na teorii chaosu, paleontologa a snílka s vizí obrovské atrakce („Na ničem jsme nešetřili.“). Jejich konverzační pasáž uprostřed filmu, kdy se baví o funkčnosti kontroly několika druhů reinkarnovaných DNA dinosaurů v zábavním parku, je popřením této fantasmagorické myšlenky a právě od ní se začíná odvíjet série tradičních filmových klišé – chamtivost otevře brány dinosauřím otrokův. Zde Jurský park, po velmi zábavné instruktážní pasáži o DNA a po prvních údivech nad znovu existujícími obry, nabírá druhý dech. Mimochodem se na plátně začne odehrávat revoluce počítačové animace. Dnes už určitě nikoho nepřekvapí, rozhodně ale nezklame. Nádherně natočený je T-Rex versus elektromobil – scéna, která mi připomněla hrátky mého psa s myšičkou schovávající se v zemi. Inspirace dnešními zvířaty je víc než zřejmá. Práce zvukařů, hudba Johna Williamse, masky Stana Winstona, počítačová animace a Spielbergova režie alá Indiana Jones (při prvním útoku Velociraptora na zřízence parku dokonce vykrádá své Čelisti) – to vše je pozlátko, které dostává divák jako standardní výbavu k velkému pytli popcornu. ()

IQ Tiqe

Bylo mi devět, měl jsem rád dinosaury a táta mě vzal na Jurský Park - tehdy naprostá senzace; ale i dnes má svoje kouzlo. Jednoznačně 5* # příběh 8 | hudba 9 | humor 2 | akce 7 | napětí 6 | pustil bych si znovu 8 ()

Webb

[6/10] (Universal, Amblin) (Barevný /// Produkce: Kathleen Kennedy, Gerald R. Molen /// Scénář: Michael Crichton, David Koepp podle románu Michaela Crichtona /// Kamera: Dean Cundey /// Hudba: John Williams /// Oscar: Gary Rydstrom, Richard Hymns (zvukové efekty), Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri (vizuální efekty), Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Naprosto zasloužené čtyři hvězdičky. Celým tím filmem prostupuje spielbergovština, až by se dal použít jako učebnice. Ovšem dávat plné hodnocení za triky, to se nedá. ()

Jordan

Jeden talentovaný a zkúsený režisér, jedna revolučná triková metóda, jeden dokonalý kovboj, ktorý nemá rád deti a počítače v podaná skvelého Sama Neilla, jeden ukecaný matematik v podaní skvelého Jeffa Goldbluma, jeden veľký tučný zradca, jedna ešte văčšia tropická búrka a jedna obrovská măsožravá fosílna jašterica - majsterštuk ako vyšitý, dokonalá muzika a hlavne - tá atmosféra, krása ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch