Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

Pajky3

Guildford, 11.8.2020 Jeden z prvních filmů co jsem viděl v kině a nyní, 27 let po premiéře, jsem měl tu možnost si ho znovu užít na velkém platně v letním kině. Pro efekt k tomu při scénách s T-Rexem několikrát proběhnul po obloze blesk. Důležité je, že je to pořád slušná pecka. Efekty jsem povedené i po těch letech. Jak se akce rozjede, tak nezastaví až do konce. Malá holčina je perfektně vyděšená a seznamování s dinosaury je v plném proudu. Dobrodružný film, který si bezesporu zaslouží nálepku klasiky. Klasiky, která nikdy nezklame. ()

BoXBe

Bez diskuze jedna z největších klasik filmového plátna. Kolik mi bylo v kině? Dvanáct....? Třináct? Kolik jsem pak měl popůjčovaných knih o pravěku z knihovny.....deset, dvacet? Komiks mám pořád ve skříni. I první dvě knihy o Jurském Parku od Michaela Crichtona. Vím do detailu přesně jak vypadá Tyranosaurus na malbě Zdeňka Buriana, hypnotizoval mě i desítky minut. A film Jurský Park? Klasika. Kultovní film mezi blockbustery. Film, který udal směr, který se stal výchozím bodem pro další trikové velkofilmy a který potvrdil smysl velkého plátna a dobrého zvuku. Sázka na jistotu. Spielbergovo veledílo. A po dvaceti letech nyní i v 3D neztrácí tento příběh ani špetku ze své dokonalosti :) Doma je to fajn, ale v kině...v kině je to Jurský park a dinosauři jsou Dinosauři. ()

čidlo

Nechápu jak Jurský Park není mezy top 20 a nevlezl se ani do 200 !!!??? Vždyt to byl a pořát je kultovní film. Min. 30filmů z top 200 by tam nemělo být. ()

mortak

Bohužel místo hravosti a nadhledu dobrodružství Indiana Jonese tu máme smrtelně vážnou moralitku o tom, že je lepší dělat nové a nové děti, než hledat kosti v zemi či klonovat mrtvou minulost. Spielberg dokáže natočit dechberoucí scény (noční útok na auta či závěrečných dvacet minut), při kterých se divákovi zastavuje srdce, jenže první hodina se neskutečně vleče (místo akce tu máme procházku Jurassic-landem i s odborným výkladem a klubáním se z vejce), zatímco druhá je pak jurassická inovace klasické B-movie vyvražďovačky - naneštěstí se zachovaným B-humorem (záchod či ruka). Proč se skoro vždycky při přelomovém up-datování trikových technologií zapomene na pořádný scénář??? ()

WolfR

V celku povedený filmový prožitek jménem Jurský park. Úžasné provedení světem minulosti s úžasnými dinosaury! Při sledovaní tohoto filmu mě prohlídka Jurského parku s dinosaury vždycky fascinuje a to za poslechu úžasné hudby, která tento zážitek jen parádně dovede k dokonalosti. Dějová komplikovanost a myšlenky je ovšem oproti knize dosti osekaná a nevyužívá naplno svého potenciálu. Mohlo to být brutálnější.I tak to ale Steven vyhrál. Zážitek pro každého, 4 hvězdy. ()

Ninkaa

Fakt by mě zajímalo, jak ten obří tyrannosaurus vlezl do haly pro návštěvníky, aby mohl jako zázrakem záchránit všechny hlavní hrdiny před velociraptorama - asi těma malýma lítačkama, předpokládám...nebo že by se tam přemístil krbem pomocí letaxu?!? ()

dr.fish

Z doby, kdy Hollywood byl ještě tím, čím by měl být- továrnou na sny. Převratný obraz, který funguje i dnes a navíc vcelku slušná zápletka. Laura Dern stále mladá. 80% ()

majo25

Prelomový snímok, ktorý okrem dobrodružnosti, hudbe a excelentným efektom ešte stále vie dožičiť divákovi aj riadny kus trilerových či drámatických prvkov. O akcii a prepracovanom scenári ani nemá zmysel hovoriť. Proste kult 90. rokov. Hodnotenie: 95% ()

Thorn

Tento film je pro mě skutečně srdcovou záležitostí. Dobře si vzpomínám na dobu, kdy jsem byl ještě malý kluk a kdy poprvé vypukla celá ta mánie okolo tohoto fenoménu. Právě tehdy se mi také dostala do rukou komiksová adaptace a nesmírně mě zaujala. Na samotný film jsem si však musel ještě nějaký čas počkat. Když jsem ho pak konečně shlédl, nedostávalo se mi slov, kterými bych popsal své bezmezné nadšení. Jurský park je filmem, jenž dosáhl naprosté dokonalosti. Není to však jen zásluhou úžasných počítačových efektů, jež byly ve své době zcela revoluční, nýbrž na tom má podíl také nadmíru zkušená režie vynikajícího Stevena Spielberga. Tento vizionář s perfektním citem pro gradaci přesně věděl jak film pojmout, aby byl už od začátku až do úplného konce neuvěřitelně zábavný a poutavý. Samozřejmě není dílem náhody, že v první půlce můžeme vidět především vědecký výzkum, exteriér parku a několik zcela neškodných či nemocných dinosaurů. Z těch skutečně děsivých exemplářů zpočátku neuvidíme ani jediný dráp. Režisér nám však neustále připomíná, že tu jsou a to velice sugestivním způsobem. Například scéna s krmením raptorů je pro mě dodnes opravdu mrazivá. Když se nám pak ve druhé půlce filmu poprvé představí T-Rex v celé své kráse, je filmový zážitek naprosto neopakovatelný. Jen málokdy jsem se u nějakého filmu bál tak moc jako právě tady. Atmosféra plná napětí je zde dovedena k dokonalosti. A když se pak na scéně objevili také raptoři, seděl jsem v křesle jako přibitý. Musím říct, že ten nekončící úžas, jaký jsem ve finále cítil, jsem zažil jen u málokterého filmu. Abych však byl spravedlivý, nemohu vychvalovat jen dinosaury, nýbrž musím něco říct také k hereckému obsazení. To je samozřejmě naprosto bezchybné. Sam Neill a Richard Attenborough u mě sice jasně vedou, ale i ostatní herci předvedli bezmála skvělé výkony. A k tomu pak ještě ona úžasná hudba. Těch superlativ by se pochopitelně dalo najít mnohem víc. Abych to však příliš neprotahoval, shrnul bych to asi následovně. Pokud jste tento film viděli, tak přesně víte o čem mluvím. Pokud jste jej náhodou ještě neviděli, určitě se na něj co nejdřív podívejte. Je to rozhodně zážitek. ()

otík

Skvělá podívaná, tehdy jsem na to čuměl s otevřenou pusou. Dnes se u toho sice víc směju, ale to nic nemění na tom, že je to naprosto skvělý film s památnou scénou, když T-Rex sežere chlapíka sedícího na záchodě. PS: Po shlédnutí nového Jurského parku musím uznat, že i po téměř 30ti letech vypadá originální jednička moc a moc dobře. ()

Flyer

Režie, efekty, všechno fajn, ale přijde mi to takové bez ducha, navíc s hereckými výkony, které jsou k pláči. Musím sice uznat, že v oblasti počítačových efektů je Juráč revolučním filmem, zároveň si ale dovolím lehce jízlivou poznámku, že postavení filmu na efektech zabíjí kouzlo opravdové filmařiny. ()

Chupacabra

Těch pět hvězdiček kvůli námětu. Já mám tyhle přerostlé ještěrky už od dětství totiž strašně rád a nikdy nezapomenu na chvíli, kdy mi bylo osm let a ony konečně zase obživly, byť jen na plátně. (Jasně, Cestu do pravěku zbožňuju taky) ()

SeanLSD

Nadšenie nad týmto jednoznačným vládcom filmových zážitkov trochu pohaslo, keď som si prečítal knihu a zistil, koľko fantastických atrakcií, myšlienok a súvislostí sa vynechalo. Ale predsa, geniálna Spielbergova réžia, perfekcionistická a dychberúca, urobila z tohoto diela filmový skvost, ktorý ma vždy znovu a znovu naplní až detsky nadšeným vytŕžením a úctou nad istou formou dokonalosti. Keby som mal človeku, ktorý nikdy nebol v kine, doporučiť film, ktorý bu mu dokonale predviedol silu a pôsobivosť tohoto vynálezu, JURSKÝ PARK by bol na prvom mieste. MAJSTROVSKÁ ILÚZIA ABSOLÚTNEHO DOBRODRUŽSTVA. David Koepp síce z fenomenálnej a nahustenej knihy vybral iba hlavné atrakcie, ale usporiadal ich do zmysluplného celku, kompaktného, šťavnatého a dynamického, kde nič dôležité nechýba a monumentálny Williamsov motív je možno tým najlepším, čo kedy stvoril. Milovník dinosaurov sa môže pominúť v extáze, lebo tieto pravekí vládcovia sveta nie sú len detskou láskou mnohých, ale osudom a fascináciou. Spielbergov počiatočný odpor k digitálnym technológiám v tom období a láska k mechatronickým modelom robia navyše ilúziu omnoho živšou a presvedčivejšou. Ani dnes nie je táto podoba dinosaurov vo filme prekonaná. Skutočný povrch vecí, naozajstná džungľa a stavby, TEXTÚRA, skutočná hmota a hĺbka, ktorú z toho človek cíti... to je triumfálny vrchol tej éry, kedy veľkolepé filmy vyzerali naozaj DRAHO, a nie len ako plochá z počítača vychrlená kopa jedničiek a núl... A tie ZVUKY ! Výborný casting potom už v sympatických výkonoch dopĺňa všetko ostatné. Je to prvotriedna zábava, ale nielen to. Kto chce, nájde v tom hollywoodskom triumfe aj bez znalosti knihy hromadu materiálu na výživné zamyslenie. A pravdaže emócie. Tak majstrovsky vsunuté do kratučkých prestávok v nepretržitej dychberúcej akcií a spektákle, mocne s nimi prepletené... Dokonalým príkladom je samotný záver filmu, ktorý s prepracovanou ľahkosťou vyjadruje, o čom je pre mňa osobne toto dielo predovšetkým - o zrútení jedného veľkého sna. Steven Spielberg si na tom jeden z tých svojich veľkolepých snov vybudoval - a stvoril ho aj mne. Mal to byť prvý film, ktorý som mal uvidieť v kine, ale zmeškal som to a nikdy to neprestanem ľutovať. 13. 4. 2013 som si tento detský sen konečne splnil a uvidel svoju lásku s obrazom a zvukom, pre ktoré bol stvorený, kde mi pred 20 rokmi unikol. A ona nesklamala. Nepochybujem o tom, že som bol najnadšenejším divákom v sále, no intenzita toho zážitku ma aj tak prekvapila. Hneď by som šiel znova. Od doby vzniku tohoto filmu som sa hodne zmenil, no JURSKÝ PARK nezostarol ani v najmenšom. ()

E=mc2

Bůh stvořil dinosaura, Bůh zahubil dinosaura, Bůh stvořil člověka, člověk zabil Boha a stvořil dinosaura.. Asi jediný film ktorý premňa evokuje len jedno slovo HOLLYWOOD...a zostane s ním navždy spojené..žiadny film ma nedokázal tak zaujať ako tento. Film ktorý ma ako 11 ročného chytil, rorušil, rozosmial vystrašil a preto je tak hlboko. Nostalgia ako hovädo.. Už nikdy v živote nebude treba točit o dinosauroch, pretože nebude o čom. John Williams, tak veľa pokory a úcty ktorá ide z tejto hudby a nádeje, sily a niečoho pozitívneho, človek len tak nezažije. A film je mojou srdcovkou splnením snov vidieť dinosaurov. Zaverečná scéna vo vrtulníku je jedna z najfungujúcejších scén v histórií filmu a aj jednou z najsilnejších vôbec. ") ()

kubin.

Další z filmů, které zaujali místo v mé top 10. A to především proto, že film se vryl jako malému do hlavy a pod kůži a už nikdy ho nedostanu ven (doufám). Steven Spielberg nám na plátně předvedl, že všechno je možné. Triky zde vychvalují všichni a proto nemůžu zůstat opodál. Ty dinosauři vypadali prostě jako živý a dodnes jsou to nejreálnější dinosauři vůbec. Tyranosaurus rex už bude mít vždy podobu, jakou má tady a všichni další rexové už budou prostě horší. Scénář ani nemusí být tak moc dokonalý, stačí když nemáte při filmu možnost ani na chvíli o něčem takovém přemýšlet. Strašně mě mrzí, že jsem toto dílo neměl možnost vidět v kině (pozn. byli mi tři), ale i na televizi je to skvělá pařba a jízda po celou dobu filmu. Hudbu skládal kdo jiný, než John Williams a zase se mu to náramně povedlo. Neznám nikoho kdo by nepoznal hlavní motiv z Jurského Parku. Juráč je prostě neskutečný megafilm, který se nepodaří natočit každý rok, ale Spielberg to prostě umí a diváky táhne do kin a láme rekordy ve financích už 30 let. ( myšleno v 93. roce). Mám pocit, že Jurský park, přesto, že není dokonalý, je jednoduše kultovní a vždycky bude. ()

WinnJets

Mě to přišlo už tenkrát když jsem to viděl poprvé ( v 15 letech) strašně směšné a když jsem na tento film čirou náhodou narazil opět po letech, tak jsem se jen utvrdil, že opravdu není o co stát. Dinosauři nad kterými se zde všichni rozplývají, jsou jak z nějaké počítačové hry a zbytek filmu není o nic lepší. Prostě Cesta do pravěku je úplně jiné kafe. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch