Star Trek: Neznáme svety - Série 1

(séria)
USA, 2022, 8 h 47 min (Minutáž: 46–63 min)

Hudba:

Nami Melumad

Elerrina

Konečně krok učiněný správným směrem. Čiré peklo zaslepené woke propagandy, které představovala Discovery, se podařilo zažehnat, ovšem především tím, že většina epizod je více či méně inovovanou vykrádačkou kousků, které tu v přebohatém ST univerzu někdy byly. Nejvýraznější ústupek současnému progresivismu tedy spočívá v tom, že z Enterprice se stala slepičárna a na hlavní ženskou postavu si dělá zálusk superkadetka Uhura, která všechno ví, všechno zná, do všeho se montuje a málem v každé druhé epizodě zachraňuje loď nebo výsadek. Nebýt téhle silně iritující postavy a smutného faktu, že psychologie většiny členů posádky byla zkrouhnuta akorát na nějaké to trauma z minulosti, byl by to docela fajn počin. Pike i Spock jako jediní muži na můstku čelí tomu kurníku s blazeovanou povzneseností, doktor je celkem sympaťák a slepý andorijský šéfinženýr s kousavými poznámkami se také neztratí. Zbytek osazenstva jsou modelky rozdělené do žánrových kolonek podle následujícího klíče:  beznadějná tragédka – La´an Noonien Singh, hot girl – Christina Chapel, všeználek – Uhura, uličník – Ortegas, nevýrazná pipka – Number One a k tomu občas hostující vznešená aristokratka – T´Pring. Kdybych byla puntíčkář, mohla bych rozebírat ještě debilní dialogy, odfláknutou hudbu, občasné díry v logice o rozměrech Pravčických bran a až chorobné zaměření na vztahy (proboha, vždyť i ten Spock řeší své trable se snoubenkou častěji než vědecké problémy!), ale současná laťka pro sci-fi seriály je tak nízko, že nemá cenu se v tom hrabat. Takže raději zdůrazním, že po dlouhé době tu konečně máme plnohodnotný Star Trek s jedním z nejlepších kapitánů za poslední tři desetiletí. ()

mzss1

[70%] Tak mám konečně první sérii tohoto nového ST za sebou. A jak se mi líbila? Určitě ve mně převládají pozitivní pocity. Technicky je to naprosto perfektní, veškerá akce a hlavně celkový vizuál na loď Enterprise je prostě boží! Herecké obsazení je na tom též dobře, takže až na pár výjimek mě tu postavy zaujaly. Pike, Spok, Uhura atd. Obsahově je na tom dobře 6 epizod (1-4 a 9-10), s čímž, že 5-7 jsou dějem takové méně výrazné a 8 mě nebavila vůbec, takže škoda, že tento seriál s 10 epizody se nesnažil, aby byl každý díl zajímavý, ale nevadí. Ten devátý je opravdu kopírka vetřelce, ale v dobrém slova smyslu. ;) Hudba je na tom dobře, připomene staré motivy ST. No, nevím co k tomu ještě dodávat? Tuto novou posádku se známými jmény jsem si docela oblíbil, takže vyjma těch několik nezáživných epizod jsem spokojený a doufám, že druhá série bude ještě o něco lepší. ()

HoneyBunny

Když se v Discovery zjevil kapitán Christopher Pike (Anson Mount), diváci byli úplně říční. Charismatický, klidný, rozhodný, atraktivní a laskavý - představoval přesně to, co od kapitána Hvězdné flotily očekáváte. Navíc se nad ním jako Damoklův meč vznáší očekávání tragické budoucnosti. Není se co divit, že Anson Mount a jeho Pike dostali vlastní seriál. A dobře tvůrci udělali. Strange New Worlds je to nejbližší starému dobrému Star Treku, co jsme dostali za několik dekád. Jednotlivé díly mají vlastní zajímavé příběhy, někdy horší, ale někdy opravdu komplexní a temné (viz díl s dítětem obětovaným pro budoucnost planety). Pike je tu popravdě často v pozadí jako taková silná otcovská figura, ale osazenstvo Enterprise vůbec není špatné. Je tu samozřejmě mladý Spock, moudrý africký doktor s hustým přízvukem, rozkošná mladá Uhura nebo uličnická klukovská pilotka Ortegas. Ano, máme to trochu víc dam, ale popravdě vůbec nezastiňují postavy mužské. Doufám, že seriál pár sezón vydrží a třeba se dočkáme i vedení mladého Jamese Kirka (který se v seriálu také už objevil). ()

ledzepfan

Pro oldschoolové startrekáře je tohle naprosté zjevení.. Potom co Discovery a Picard poslali značku rovnou do hrobu, neočekávaně dorazili Strange new worlds aby jí vzkřísili a rehabilitovali.. Celé se to nese v nadhledu, hravosti a nevázanosti původní TOS. Člověk si fakt připadá, že kouká na něco co bylo napsané snad čtyřicet let nazpět. Naprosto to vynechává všechny ty woke, meetoo, BLM a podobné ideologické srance které zanáší seriálové vody posledních let... ()

filmmovier

Starý dobrý poctivý Star Trek. Nádherné dílo, kterému se jen těžko něco vytýká. A taky se ty věci k vytýkání těžko hledají. Naprosto poctivý, úchvatný feel starých Treků (zejména samozřejmě TOSky) a zároveň nádherně moderní záležitost. Vynikající herci, fantasticky napsané postavy, originální a velmi povedené zápletky, samostatné epizody (což je hlavní), nádherná znělka, poctivé a inteligentní dialogy, akce tak akorát (o té Trek opravdu nikdy nebyl) a nádherná pocta právě TOSce. Navazuje to, dává to smysl, nevymýšlejí se tady žádné idiocie. S praseckou Discvoery to naštěstí z hlediska kvality nemá společného vůbec, ale vůbec nic. SNW jsou nejlepším Star Trekem od konce Enterprise a já doufám, že jejich následující série se bude nést ve stejném duchu, protože tohle je přesně to, co jsme si přáli a tvůrci to snad chápou. Naprosto vynikající práce! Jsem nadšený! Takhle má prostě vypadat Trek, není nutné ho měnit. Tohle je důkaz. 95%. ()

VanTom

Naprosto esenciální pro 'Tajemné nové světy' je fakt, že vyšlo obsazení, tudíž celou posádku jsem si bez potíží oblíbil. S avizovanými uzavřenými, epizodickými zápletkami to nebylo tak horké, na většinu událostí se navazuje, či se přímo prolínají do dalších dílů (ovšem popravdě, ne všechny mě extra zaujaly). Jednotlivé postavy pak procházejí výrazným vývojem, přičemž mi úplně nesedly familiární, často až žoviální reakce a chování na misích – což se nicméně podobá TOSce, čili asi záměr. :-) Je hezké si potvrdit, že potenciál má původní, správně uchopený Star Trek nevyčerpatelný. ()

cyphercz

První řada Strange New Worlds není vůbec tak špatná, jak jsem se po zhovadilostech typu Discovery či Picard obával. Není to ale ani žádný zázrak, to si zase řekněme hned na rovinu. Jako jeden z největších problémů těchto deseti epizod vidím těžkou neoriginalitu a vykrádání nejen předchozích seriálů tohoto univerza, ale i jiných kultovních scifi počinů (nejvíce to je patrné u epizody, která se mi paradoxně líbila nejvíce - All Those Who Wander). Někdo mi může právem namítnout, že v roce 2022 je prostě skoro nemožné přijít s něčím, co se už dříve neobjevilo někde jinde, problémem SNW je však jak do očí bijící ta vykrádačka je, působí to totiž jako prachobyčejná lenost tvůrců, co si odmítají alespoň trochu namáhat hlavinky a snažit se danou předlohu pozměnit tak, aby to nebylo hned patrné i divákovi, co většinu mainstreamové scifi tvorby viděl jen z vlaku. Kapitolou samo o sobě jsou postavy - na jednu stranu tu máme solidní cast a až na Ortegas mi vyloženě nevadí nikdo, co mi ale kazí celkový zážitek je styl komunikace důstojníků na můstku vlajkové lodi Federace - nezřídkakdy to je jak poslouchat bandu děsně "cool kids" z LA a ne dospělé a profesionální jedince. Z vedlejších postav mě velmi navnadil Sybok, bylo by fajn, kdyby se objevil trochu více v druhé řadě, ale je možné, že zrovna u něj tvůrcům bude záležet na kontinuitě (zatímco bez skurpulí pošlapávají vše kolem), ale uvidíme. Naopak největší příšerností byl bez debat James T Kirk v posledním díle, obsadit někoho tak po všech stránkách odlišného od originálu, to chce fakt kumšt. Za zmínku bezpochyby stojí i velmi překvapivá smrt Hemmera, kterého jsem osobně měl v žebříčku oblíbenosti na předních příčkách, inu alespoň to bylo pojato lépe, než odchod Tashi Yar, i když to není zrovna nějaká vysoko nastavená laťka. Suma sumárum ač dávám této řadě "pouhé" 3 hvězdy, tak to však neznamená, že jsem se u ní nebavil, jen je prostě ještě co zlepšovat, v podstatě bych ji přirovnal k první sezóně Enterprise. 67% ()

sirien

Průměrem dílů to jde na 4*, je tam pár trochu silnějších, ale vlastně ne úplně "čistejch" 5*, zato tam je i pár slabších. Přes svojí epizodičnost to má ale i nějaká překlenující témata a návaznosti a vývoj, což je určitě dobře a táhne mě to k tomu dát sérii jako celku 5*, stejně jako to že ta série uvedla dobře seriál jak jako seriál, tak jako skutečný star trek a prequel k TOS. Not perfect, ale nejspíš close enough. ()

Daiker

Konečně starý dobrý Star Trek ..... Sice některé dialogy a řešení problému byly někdy úsměvné, ale jako celek nový ST působí dobře. Odpornost Discovery se naštěstí nekoná ..... Herci, hudba, triky, příbeh vše klape jak má .... Kdo má rád klasický Star Trek, tak je tato nová série povinností .... ()

zipacna

Nádherný Star Trek. - Já nejsem fanouškem ani filmů Abramse ani srajdy Discovery. Jak už jsem napsal, naprosto nechápu, jak mohli stejný lidi, co vyprodukovali slátaninu STD natočit diametrálně odlišný a naprosto a nesrovnatelně lepší Star Trek, jako je právě Strange New Worlds. Protože jsem na Star Treku vyrostl, je pro mě vše natočené po Picardovo filmech jen brutální mučení. Až Lower Decks jsem vřele přijal do rodiny Star Treku. Ač druhá série Picarda byla o poznání lepší než první a celkem jsem si liboval i u první poloviny první série ST: Prodigy, až Strange New Worlds přinesl zpátky ten hřejivý pocit, který člověk měl u sledování TNG-VOY-DS9-ENT (ano i ENT). Snad každý díl této první série až na jeden byl úžasný. The Elysian Kingdom nebyl špatný díl, posunul seriál i příběh dál a byl skvělou "vycpávkovou" epizodou. Ale byl slabší. Jinak jsem snad neměl problém se žádnou epizodou a při sledování tak dobrého seriálu dokonce i zarytý old fashion fanoušek jako já občas zapomněl i na fanouškovské paradoxy jako "A proč je tady ta technologie vyspělejší než v TOSce?" nebo "Tyhle mimozemšťani" vypadali předtím jinak". Pamatuji, že z prvních ukázek a fotek jsem si říkal, že La'an, Ortegas ani Dr. M'Benga nebudou můj šálek kávy. Ježíš, taková hloupost, jsou skvělí. Všichni jsou skvělí. A znáte je, tedy aspoň vám to tak připadá. Jako rodina, jako někdo s kým chcete trávit čas. Ne jako parta nesympatických rádoby hrdinů (uniklých z psychiatrie) z té přenosné nemoci STD (proč chudák Doug Jones nemohl hrát v tomhle seriálu, ach jo :( )- Hemmerův osud trochu zabolel, protože zrovna tahle postava patřila mezi mé nejoblíbenější. Sečteno a podtrženo. I přesto, že víme, jak některé věci skončí a že tenhle seriál nemůže mít deset sérií, těšil jsem se na každý další díl. Přinesl opravdu hodně krásných strange new worlds, skvělé hlavní postavy a spoustu dobrých až skvělých vedlejších postav, včetně několika již známých (T'Pring, Sybok, Angel, Kirk, April) a hlavně kvalitní příběhy. Hrozně se těším na druhou sezónu. ()

kubas369

8/10. Velice zábavné a kvalitní Star Trek dobrodružství. Tvůrci se nebojí experimentovat ale umí také dost přitvrdit, ideální mix. Posádka docela rychle přiroste k srdci, hlavně Pike je tahoun. Konečně nejde jen o Borgy nebo Romulany, Gornové jsou zajímavá a svěží alternativa. ()

Germanicvs

Svět Star Treku začíná zvolna nabírat dech. Nezdařený (a dlouho očekávaný) návrat stoletého Picarda (až na známé již věkem sešlé postavy moc Trekkies nepřipomínal) nebo ufňukané Discovery mohou jít klidně k šípku. Strange New Worlds je až na neustálou recyklaci starých námětů a jistou scenáristickou roztěkanost vcelku slušným pokusem o resuscitaci kultovního univerza. ()

PeteBuck

Pripomína to 4. sériu ST Enterprise, kde si povedali, že vykradnú, čo sa dá. Nápad urobiť Star Trek s kapitánom Pikeom bol veľmi dobrý, ale nečakal som, že budú tak strašne vykrádať pôvodný seriál s Kirkom. Je sranda, že som v poslednej dobre zasa začal pozerať pôvodný seriál s Kirkom, na ktorý nedám dopustiť, ale pri Strange New Worlds som dúfal, že sem-tam budú pomrkávať na ST TOS, miesto toho ho bohapusto vykrádajú a neustále si berú z TOS nápady. Celkovo sa to dalo, ale ku koncu ma už začali srať. Nemôžu sa vydať svojim smerom? ()

tata22

Hodně promarněná šance. Moc jsem se těšil a moc jsem zklamaný. Hlavně scénáristicky a obsazením víceméně katastrofa. Místo Vesmíru, objevování nových planet, civilizací a nových světů (jak sám název napovídá) se hlavně zaobíráme duševním stavem posádky, jejich mindráky, minulými neúspěchy a pochybnými milostnými vzplanutí (což u Spocka je úplně někde za hranou). K tomu ta "pohádková episoda", která mne poprvé donutila nedokoukat nějaký díl ST a byla evidentně určena malým dětem. Ona většina epizod byla nezajímavá, neoriginální, nenápaditá postrádající efekty, vesmírné bitvy, konfrontací s cizími kulturami a hlavně nudná a nezáživná. Né že by předchozí serie neměly sem tam slabé díly ale tady výrazně převažovaly. Zřejmě nebyly ani peníze tak se šetřilo kde se dalo. Postavy pak byly zkostnatělé, většinou jsem jim nevěřil vůbec nic a herci to zjevně cítili a podle toho i hráli, pokud vlastně měli vůbec co hrát.  Prostě jedno velké zklamání, škoda, škoda. Vlezu na půdu a pustím si Voyager abych si spravil chuť... ()

Polux

9/10 | Nástup Mounta v roli Pikea s celou posádkou Enterprise na scénu v Discovery působil jako zjevení a jejich účinkování tamtéž patřilo k jednoznačných vrcholům nejen dané sezóny, ale prakticky celé série. Všeobecné ohlasy byly nadmíru pozitivní a tak není divu, že někoho ve studiu napadlo, že by se toho dalo patřičně využít a Pike v čele posádky Enterprise tudíž dostal vlastní sérii. A kupodivu se zase pro jednou stal zázrak, srovnatelný snad jen s tím, jak sebevědomě dokázal ve své době zabodovat Frakes s celovečerním First Contactem a první sezóna nejen, že po stránce kvality za epizodním vystoupením Pikea a spol. v Discovery nijak nezaostává, ale dokonce jej ještě překonává:-). A to až do takové míry, že takhle svěží, dravou, stran jednotlivých epizod kvalitativně vyváženou a celkově famózní premiérovou sezónu neměla ani svatá trojice The Next Generation, Deep Space Nine a Voyager, o ostatních sériích ani nemluvě. | Casting se povedl na jedničku a i zbytek herecké sestavy, vedle již v Discovery představených Mounta, Pecka a Romijn, odvádí špičkovou práci a divákovi tak nedá příliš práce si je všechny do jednoho oblíbit (zvláště osazenstvo ošetřovny v podobě Olusanmokun a Bush jsou trefou do černého). Epizodická struktura sezóny, kterou se tato série vrací zpět k tradici z dob největší slávy ST, dovoluje tvůrcům předvést divákům každý díl něco jiného, případně obměnit styl. Klasické ST premisy z předchozích sérii jsou pochopitelně přítomny (výměna vědomí/těl, ponorková bitva v mlhovině, převleková fantasy báchorka, honička s monstrem v uzavřeném prostoru, hrátky s alternativními verzemi budoucnosti a samozřejmě prostor dostanou i prvotní setkání s neobvyklými formami inteligentního života), přesto se tvůrcům daří je zpracovat atraktivním způsobem. Nezapomnělo se ani na vlastní příběhové linky konkrétních postav a nejde tak jen o show ústřední trojice (Pike, Spock, Chin-Riley), zatímco ostatní postavy by byly v sérii jen do počtu. Plus vzhledem k časovému zasazení série nechybí spousta více nebo méně nápadných odkazů na prapůvodní The Original Series i navazující série. | Ale co je vůbec nejdůležitější, tvůrcům se v první sezóně podařilo dokonale zreplikovat atmosféru a takříkajíc "pravý duch" ST, který se po nástupu Abramse jaksi vytratil v záplavě cool akce, roztřesené kamery, bleskového střihu a jednoduchého humoru. Paradoxně tohle všechno je tady taky, ale k tomu i ten myšlenkový přesah a lehkost/hravost, kterými se ST v dobách před Abramsem vždy pyšnil. Celkově je první sezóna jedna velká paráda a perfektní divácký zážitek, ve který jsem v případě současné ST produkce už ani nedoufal. Snad si Goldsman, Kurtzman a Roddenberry nadále udrží dosavadní formu a druhá sezóna nabídne podobně excelentní podívanou:-). | PeZet ()

probablito

Čo sa týka nového treku, tak podobne ako prvé sezóny Picarda a Discovery, aj Strange New Worlds sa u mňa zaraďuje medzi startrekovské seriály s výnimočnou úvodnou sériou. Pre porovnanie so starým trekom, tam mala silnú rozjazdovú sezónu asi len TOSka, aj keď treba povedať, že TNG prvá sezóna nie je vôbec taká zlá, ako sa o nej zvykne hovoriť. ()