Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

classic

Vedeli ste o tom, že Black Hawk Down je mojou srdcovou záležitosťou, a to už z legendárnych čias slávnych videokaziet, na ktorých sa vtedy trochu inak pozerali filmy, ako dnes ? Pamätám si, keď som bol ešte tínedžerom, a s kamošmi u nás sme vo veľkom napätí a zovretí sledovali tento moderný vojnový snímok, režiséra zvučného mena, ktorý rok predtým prišiel s oscarovým hitom - Gladiátor... » Samozrejme, reč je o stvoriteľovi skvelého horroru Votrelec - o Ridleyovi Scottovi, ktorého stále rešpektujem, ako aj pred dávnymi rokmi. _ Neskôr som si zakúpil špičkové domáce kino + kúpil som si ten istý film na DVD, aby do tretice všetko dobré, a tak sme si včera, po dlhšom časovom období opäť pripomenuli B.H.D. , tentokrát vo vysokom rozlíšení, kedy som si všímal všetky „detaily” , keď som musel ubrať jednu hviezdičku smerom nadol. » Je mi úplne jasné, že produkoval monštrózny JERRY BRUCKHEIMER, i SCOTT sa nechával dosť často uniesť, že elitní americkí vojaci v somálskom Mogadishu pôsobia - v kuse = HRDO, majestátne, odvážne, heroicky, ale najmä ich EGÁ sa šplhajú do astronomických výšin, až na samotný cíp Mount Everestu ! Nevravím, že všetci, ale väčšina sa mi tak zdala, a tak asi najväčší problém som mal s hereckým obsadením, kedy sa chcel zrejme každý herec nadovšetko parádne predviesť. Ani jeden herecký predstaviteľ mi nebol nijako zvášť sympatický. » Za to sympatickí mi určite prišli druhí členovia štábu, ktorí sa vyskytovali zvyčajne za kamerou, alebo v strižni, či vo zvukovom štúdiu... Scott sa sužoval, že neobdržal oscara za réžiu spomínaného veľkofilmu Gladiátor, ale ja by som ho chcel skôr vychváliť až za tento nasledujúci, o ktorom akurát píšem. Obdivuhodne zachytil KONFLIKT, BOJ domácich Somálčanov proti všade sa vtierajúcim Amíkom, keď jedna AKCIA mala trvať maximálne 30 minút, aby sa to nakoniec natiahlo na dlhé hodiny, kedy sa bojovalo do extrému !!! Zomreli aj Američania, no domácich bolo omnoho viac. Vskutku- deprimujúca, brutálna, surová- ukážková réžia, ktorá mala nadštandardnú úroveň » Svoje urobil i hlavný kameraman poľského pôvodu Slawomir Idziak, ktorý spolupracoval so svojim rodákom vysokého kalibru- Krzysztofom Kieslowskim. Excelentná kamera ! » Pietro zostrihal a „najsvätejšia trojica” zvukárov Michael Minkler, Myron Nettinga a Chris Munro nás LIVE preniesli do PEKLA na ZEMI, keď som intenzívne sledoval realistický, takmer terajší vojnový film, aký sa nakrúti málokedy. » Klobúk dole, vážení a milí... _ Čierny jastrab je moja dávna srdcovka, ktorá ma sprevádza od nepamäti, videl som ju veľa-krát, poznám ju, ako svoje ponožky, a asi už naveky vekov sa k nej budem občas vracať... ()

klerik

Jediný vojnový film, ktorý mi logicky vedel vysvetliť prečo sa tam všetci strieľajú (aj keď ide o dementnú "americkú" vojnu)... ()

Chrustyn

Jeden z nejlepších válečných filmů co jsem viděl. Film je skvělý hlavně díky svému syrovému pojetí valéčného pekla a dokonalým bojovým scénám. Možná někomu může vadit, že se více jak půlku filmu bojuje, mě to však rozhodně nevadí a nechal jsem se unášet dokonale ztvárněnou válečnou vřavou, která je perfektně nasnímaná a doprovází jí dokonalá hudba. Neuvěřitelně intenzivní zážitek a jeden z nejlepších filmů Ridleyho Scotta. ()

SeBig

Tak mě chytla válečná nálada a s tímhle filmem jsem byl naprosto spokojený. Kvalita natočení a herecké výkony na jedničku. Ani trochu jsem se nenudil. ()

dopitak

Chuť pustit si něco akčního s kvalitním obrazem a zvukem Jestřáb uspokojil. Hezký film to ale není, protože tenhle způsob lidství zdá se mi poněkud ohavný. Ovšem pro fanoušky military povinnost, a řemeslně pochopitelně vysoko. Tahle knížka byla populární u militantně zaměřených spolužáků. Viděno anglicky s anglickými. ()

LaciLC

Celý čas som sa nepohol z miesta, Ridley Scott nám naservíroval takú bezchybnú a úchvatnú vojnovú vecičku(geniálny obraz, zvuk, herci, akcia...), ale predsa mám radšej Zachráňte vojaka Ryana. Myslím si, že Čierny jastrab zostrelený je menej emocionálnejší, ale viac akčnejší a svižnejší. Nie je zas úplne chladný, je to len môj názor. Tiež je to dosť brutálne, ale to už k vojne patrí. Môj druhý najobľúbenejší vojnový film. ()

Yardak

Neuvěřitelný film....ta realičnost a surovost bojů v městských uličkách až bere dech. Mnoho skvělých a známých herců v hlavních i vedlejších rolí. Nejlepší film z vojenského prostředí podle skutečných událostí - podle mě. 100 %. Film roku 2001. ()

heyda

Doporučuji všem. I těm, kteří válečné snímky nemusí. I teď si vybavuju tu nejdrsnější scénu, jak nešťastnou náhodou zastřelí malý kluk svého vlastního otce. A o tom to je! O tom je válka! Nelítostná, nespravedlivá, krutá, bolestivá. To vše je v tomto filmu podáno neuvěřitelně uvěřitelným způsobem !!! ()

Nettrass

Kupodivu se nejedná o ornitologický film ochránců přírody, ale o pořádný vojenský nářez. Takhle to dopadá, když se někde motá velké množství černochů bez zbrojního průkazu o psychotestech nemluvě. --- A vážně: Totální selhání velení. Zpravodajský letoun předával hlasové informace velitelskému vrtulníku a ten naváděl pozemní jednotky. Než si to jeden vyslechl a předal dál, byla pozemní kolona o blok dál. Takže pokyn zahněte vpravo znamenal zahněte o půl kiláku špatně. Navíc absence těžké techniky a mylný názor, že RPG 7 nemůže vystřelit na vzdušný cíl. Dokázalo se že ano. Situace mohla skončit naprostým fiaskem, nebýt statečnosti vojáků, hlavně příslušníků Delty. Drbné odchylky od knihy, ale stejně, hodně silné ****. ()

Dr.film

Nejniternější a vůbec jeden z nejrealističtějších filmů na téma válečného konfliktu, zachycený naturalistickým a někdy až autentickým pohledem zkušeného Ridleyho Scotta. ()

Flego

Realisticky veľkoryso natočená apokalypsa vojny bez zbytočného glorifikovania hrdinov. Ridley Scott opäť dokázal, že vie robiť filmy. ()

Jinny

Chceš opravdu rychlý film? zeptal se nejspíš Scott Jerryho Bruckheimera. Jo, jo! A tak uvařily dvě šikovné producentské a režisérské myšišky nejlepší vyhlazovačku historie. Nějaký ten přesah berte jako pozornost podniku. ()

HellFire

Ve srovnání s jinými válečnými filmy je Černý jestřáb slabší. Jak bývá u takových filmů jistotou, vyniká alespoň kamera. ()

honajz

Když to beru stylem vyprávění jako třeba Kam orli nelétají - i když toto je podle skutečné události - nemám důvod si stěžovat,. Trošičku mix Bratrstva neohrožených a velkolepého akčního válečného velkofilmu s důrazem na detaily a technickou stránku provedení věci. Výprava, kamera, triky, střih, použitá hudba, vše tohle je dokonalé, některé postupy přímo potěší svým filmařským uměním. Neberu ale v potaz vyznění filmu, patriotismus, ploché charaktery postav, k nimž nemám v podstatě žádný vztah. Na druhou stranu film alespoň na chvíli obrátil oči světa k Somálsku, státu, který je zdá se totálně v p.deli. ()

Roman.Ticka

Je to víc válečný a lidský film, než akční a rozhodně drsné drama o ještě drsnější realitě. Střet dvou naprosto rozdílných kultur i pohledů na "problém" nikdy nevěstí nic dobrého. Jak řekl Adidův přisluhovač zajatci Jasonovi: "Je to naše válka, co si myslíte, že se změní? Nic." Pokud lze nahlédnout na toto dílo z gauče a bezpečí, je to smutný nesmyslný a naprosto podceněný boj s katastrofálními důsledky. Z pohledů zúčastněných muselo jít o změnu takového kalibru, že se z ní nevzpamatavali do konce svých dní, v lepším případě. Poněkud sarkasticky řečeno, kluci zjistili natvrdo, že si nehrají u PC a kingburgerů na vojáčky ve hře WoW. V den, kdy se "zrodily" první ničivé zbraně, budiž tma! ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)