Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Cheeter

Další z řady maffiánských filmů, který mi stačilo vidět jednou. Jádro herců je v mnoho takových filmech dost podobné, což po chvílí člověka začne nudit a jednotlivé snímky mu začnou splývat. To se mi stalo tady, na mnoho místech jsem měl dojem, že už jsem to viděl. Navíc od jisté chvíli jsem měl dojem, že asi vím, jak to dopadne. ()

Flynn

Na to jak je to tady vychvalované do nebes mě to fakt nevzalo, a už jsem koukal na hodinky, kdy že už to bude končit, nedávno jsem koukal na Donnie Brasco a přišlo mi to x krát lepší, Al Pacino tam byl prostě nepřekonatelný, Pesci tady hrál zase ulítlého pošuka co každého oddělá a jsou s ním jenom problémy stejně jako v Casino, kde mu to opět De Niro trpěl, nevím prostě jak jsem se na ten film těšil tak mě to zklamalo.... ()

Wormboy

Jeden z najvydarenejsich, ak nie najvydarenejsi Scorseseho film a skvele trio Liotta, Pesci a De Niro. Scorseseho Mafiani, spolocne s Coppolovym Krstnym otcom a Leoneho Vtedy v Amerike tvoria to najlepsie, co bol na scene mafianskych filmov vyprodukovane a ich pozicia zostane myslim velmi dlhu dobu neotrasitelna. ()

danecek24

48. zlatý Glóbus za rok 1990 - nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lorraine Bracco, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Joe Pesci, Nejlepší režie - Martin Scorsese, Nejlepší scénář - Nicholas Pileggi ()

Dannysek4U

Ale ta neosobni chladnost a denikovost me trochu stvala. Tezko se s postavama ztotoznit, tezko je nenavidet, v podstate mi vsichni byli dost volni, a to i Pesci, u kteryho to asi rozhodne melo fungovat jinak ()

zette

Na gangstersky film minimum akce a napeti. Mafiani postradaji atmosferu i originalitu. Pribeh Hilla nalajnovane plyne v podani neschopneho ochotnika Raye Liotty. De Niro take zahral pod sve moznosti a tak z hercu mohu pochvalit jen Pesciho. ()

campix

Další legendární gangsterský film tentokrát od Martina Scorseseho, který ovšem nedosahuje věhlasnosti a výpravnosti trilogie kmotr, která popisuje život jedné mafiánské rodiny. Zde vidíme postup Henryho(Liotta) jednou mafiánskou sítí od spoda až téměř na její vrchol. Příběh je podle skutečné události a je perfektně zrežírován, jak už je u Scorseseho zvykem a on je jedna z mála záruk, že ať už natočí cokoli, bude to vynikající. Velmi mě navíc zaujal výkon Joe Pesciho, kterého jsem předtím neměl tu čest nijak výrazně někde vidět. Další mafiánská legenda zamnou. ()

necisty

Skvost, který jsem poprvé viděl opravdu až teď a strašně moc se stydím :). Degraduje to úžasný děj Mafie, protože ta jej až na pár drobností kopíruje z tohoto filmu. Sešla se zde parádní sebranka jak tím, že jsou to skvělí herci, tak i tím, že každý do jednoho zapadali do 146 minut dlouhé skládačky. Must see. ()

gabin(a)

Nadstandardní film o tom, že být mafiánem není někdy taková sranda. Ale většinou jo, aspoň pro Roberta De Nira a Joe Pesciho. Ten hraje chudák samý mafiány, grázly a ještě k tomu magory, Harryho v Sám doma nevyjímaje. A hraje je moc dobře! ()

Juto

Jeden z najbrutálnejších, ale ohromujúcich filmov Martina Scorseseho, neuveriteľný a neúprosný zážitok o jedinečnom stíhaní za zločinom. 9/10 ()

Martrix

Filmy o mafiánech mě nijak zvlášť neberou. ???? Tak proč se (fuck) díváš na film, který se jmenuje Mafiáni, točil ho mafirežisér Scorsese a je....o mafiánech(double fuck)?!! No protože mám filmy rád, zajímám se o ně a Mafiáni jsou všemi tak velebení, že se na ně minimálně z profesně zdvořilostního zájmu, podívat musím. Tlustý maso taky nesnáším, ale domácí slaninu si jednou za čas dám. Takže jak? No, skvělí herci, perfektní režie a relativně zajímavá studie, jak se z vcelku obyčejného kluka, stane mafošský bastard a následně ... . Ono by nejspíš ani nevadilo, kdybych tady vyspoileroval, jak kdo skončí, protože Mafiáni stojí hlavně na tom, jak věrohodně vše působí. Nebudou vyrážet dech chytrou pointou, nebo šokujícím odhalením. Ostatně filmy o mafiánech jsou až ubíjejícím způsobem stereotypní. Dokud sekáte latinu a neohrožujete "rodinu", tak jste za vodou, když ne...jste pod vodou...s nohama zalitýma v betonu. Pokud není poblíž přehrada, tak s kulkou v palici. Stačí vidět jeden slušný film o mafiánech a jakoby jste viděli všechny. Ale s vynikajícími filmy je to stejné, jako se skvěle napsanou knihou. Víte o čem to je, jak to dopadne, ale protože je to majstrštyk...přečtete si ji třeba pětkrát. Takže jak jsem už zmínil, tento žánr mě moc neoslovuje. Ale i jako předpojatý kritik uznávám, že Mafiáni mají velkou kvalitu, která tomu vysokému hodnocení odpovídá. Ale fanda Scorseseho, se ze mě stejně nestane. Třeba Irčan, pro mě byl docela utrpení. ()

Ripper

Propracovaná mafiánská sága i když chvílemi příliš zdlouhavá, s výborným Robertem De Nirem a Joem Pesci.Jeden s nejlepších mafiánských filmů, ale i přesto kvalit Kmotra nedosahuje. Pro příznivce gangsterek povinost ! ()

O´Hara

Před nedávnem jsem se díval na jiný film od Scorseseho na Casino a myslel jsem si, že Mafiani bude skoro stejný film. Mílil jsem se. Mafiani jsou mnohem lepší...Je zde humor, akce, násilí, intriky a to vše skvěle skombinované. Takže pro mě tento film právoplatně patří mezi ty TOP. ()

messiah

Já prostě mafiánský filmy zbožňuju. Sice Komtr je Komtr, ale tohle je též elita. Nicméně s Kmotrem to příliš srovnávat nejde. Zatímco Kmotr je příběh rodiny, vlastně té nejvyšší sféry mafie, "Mafiáni" jsou příběhem obyčejného kluka, který byl mafií fascinován a stane se řadovým Gangsterem, který za to že může provozovat svůj "kšeft" odvádí Mafii podíl, který má své chyby a slabosti. Bravo! Perfektně zvládnutý až dokumentární film při jehož sledování budete žít v době i prostředí filmu, ne jej jen z povzdálí pozorovat. Už se těším na Casino. Snad do konce týdne zkouknu. ()

Googlak

Ďalšia vydarená spolupráca dua Scorsese - De Niro ,ktorým značne sekunduje Oscarový Joe Pesci a mladý Ray Liotta, tento film vas vtiahne do príbehu chlapca, ktorý chcel byť gangsterom už odmala a Scorsese tu zase ukazuje svoju výnimocnost vo vyrozpravani filmov z mafianskeho prostredia - BRAVO! ()

WolfR

Majstrštyk! Z tohohle jsem byl naprosto na větvi. Propracované, vypiplané, originální! Mafiánské podsvětí, kterému vládnou Robert De Niro, Ray Liotta a Joe Pesci mě doslova sejmulo. Jeden z nejlepších filmů vůbec! 5 hvězd. ()

laik_60

americkí mafini, ako malé deti, v piatok s frajerkami v sobotu s manzelkami, ... obcas dakoho zmastia , okradnu , zastrelia, furt sa bavia piju, jedia, je.... a vsetko staale dokola ... až je to nudne .... (ta stopaž veru mola byt kratšia .... dobra mafianska storry ale na krstneho otca to nema. ()

TomPrusik1

Mafiáni patří do klasických GANGSTA filmů. Naprosto oprávněně. I když všechno, co ve filmu vidíte vám nepřijde nikterak originální a překvapivé, přesto to ale všechno funguje. Podobně jako u Kmotra I a II (i když Kmotr byl víc takový komornější a vážnější). Máte tu klasický příběh, kdy náš malý hrdina, začínal jako každý jiný gangster (nosil jídlo a pití Velkým gangstrům) a až pak se zapojil do větších a větších kšeftů, vydělával víc a víc peněz, našel si ženu, byl uznávaný... A několik zkušených mafiánů říkalo: ,,Neber drogy, neber drogy, nebo se z toho zblázníš" no a vy můžete hádat, jak to asi dopadlo. Příběh tedy není nikterak zvláštní, ani zajímavý a spíše se film zabývá samotnými scénami, kde se ukazuje to pravé mafiánské "JÁ". Největší dojem na vás pochopitelně zanechá Joe Pesci, který je nevypočitatelný, velmi agresivní a SRANDOVNÍ. I když vám při sledování filmu občas tuhne krev v žilách, možná vás některé scény pobaví. Ovšem je to humor, který nemusí sednout každému. Spíš je to drsné a ukazuje se, jací mafiáni doopravdy jsou. Potěšilo mne, že jsem ve filmu našel několik budoucích odkaz, které potom využili tvůrci her a filmů (třeba prodej drog na benzínce- Mafia II). Byl jsem poměrně spokojený, i když už jsem se ke konci tolik nebavil, jako na začátku. 85% ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta