Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

aLCaP0Ne

Pre mňa zaslúžených 5* aj napriek tomu, že som celý film čakal nejakú poriadnu akciu, prestrelku atď. ale jednoducho goodfellas som doslova hltal, ich život, prepojenia a to všetko čo dokázali aj napriek tomu, že nikto z nás by nechcel stáť na tej druhej strane už v akomkoľvek význame. Tento film pre mňa asi z najobľúbenejšieho prostredia je zvládnutý naozaj kvalitne a čo viac, nekončí ako väčšina z tohto žánru smrťou hlavného hrdinu resp. jeho rodiny. Nedá mi podotknúť, že opäť tu zahviezdil De Niro, ktorý ako keby sa do takejto úlohy doslova narodil. O to viac je neuveriteľné, že je stavaný na podkladoch podľa skutočnosti a po výpovedi proti "vlastnej rodine" žije ako utajený svedok... 90% ()

danny_21

Dlouho jsem Godfellas opomíjel, a když na ně mělo dojít, byl jsem natěšenej na další kvalitní mafiánskou Scorsesovinu. Ale po skončení nemůžu rozhodně chrlit blažené poznámky, protože jsem dost zklamaný. Z příběhu jsem nebyl hin, stejně jako popsané postavy, dokonce jsem se přistihl, že koukám na hodinky ... No prostě staršímu Casinu se podle mě dívá na zádá z pěkné dálky - Víc než 70 % nedám, sorry Marty. ()

Jaxx84

V roce 2014 jsou pro mě Goodfellas především ódou na film počátku 90. let. Zajímavé herecké výkony, příběh, který vás vtáhne, ale spíš než drama to připomíná životopis (i díky vypravěčovi, který nás provází). Ray Liotta, Robert De Niro a Joe Pesci jsou však gangsteři jedna radost a všechny jejich polohy rolí jsem jim žral i s navijákem. Přesto mi v Goodfellas chybí nějaký silný moment a nemyslím tím dynamičtější nebo tragičtější závěr...prostě nějaká větší jiskra nepřeskočila a tak jen lehký nadprůměr. 7/10. ()

kraval

Dnes již dávno klasika nejen mezi gangsterkami a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Goodfellas jsou neskutečnou a zcela bezchybnou jízdou, jejíž svět vás prostě pohltí. ()

Luxocculta

S českým dabingem mi Mafiáni přišli nezáživní a s přetaženou stopáží. Postavy často vedou řeči o ničem a film už někde v polovině přestává bavit. Spád to dostalo až někdy ke konci. Rozhodně by se našly filmy z mafiánského prostředí, které mají daleko lepší úroveň (Tenkrát v Americe, Americký gangster, Kmotr… a určitě řada dalších). ()

boni

Po všech stránkách dokonalý film. Epesní zobrazení vzestupu a pádu mužů, kteří nechtějí zabřednout do stádní šedi normálnosti a jsou ochotni za to zaplatit daní nejvyšší. __ Je pro mě strašně těžké říct, který z mafiánských eposů je pro mě tím nejlepším, miluji Tenkrát v Americe, Kmotra i Mafiány, takže se do tohoto porovnávání většinou nechci pouštět, ale aspoň něco málo z něj bych mohl nastínit, tedy později nastínit. Moje setkání s odkazem filmu Mafiáni - byť nepřímé – proběhlo poprvé na jaře roku 2003, kdy jsem ve věku šesti let trávil jako tenkrát každoročně jarní prázdniny u babičky, štěstím bylo, že v tu chvíli tam byl i můj bratranec, (ne)učící se na maturitu, a bratr, oba pochopitelně výrazně starší. A v tu dobu byla žhavou novinkou ryze česká počítačová hra Mafia: The City of Lost Heaven, kterou právě můj bratranec čerstvě vlastnil. Dodnes ji považuji za nejlepší hru, jakou jsem kdy hrál, a myslím si, že na svou dobu dost možná nebyla ani žádná lepší hra stvořena (samozřejmě se jedním dechem sluší dodat, že nejsem žádný velký fanda videoher - prostě na ně nemám čas). Každopádně tenkrát jsem byl ještě příliš malý, takže jsem se k hraní ani nedostal, ale i tak jsem byl šťastný, protože jsem se mohl celou dobu dívat. Samotná hra oplývala neuvěřitelně propracovaným příběhem, který opravdu na poměry her nemá dodnes obdoby (ne, GTA jsem nehrál), vynikající hratelností, která je bezchybná i z dnešního pohledu, a optimálně vyváženou obtížností, což nebylo v té době pravidlem, ba právě naopak. A samozřejmě dnes již legendárním českým dabingem, třeba takový Petr Rychlý je opravdu k nezapomenutí, ale pochopitelně nejen on, tomu dodával punc výjimečnosti. __ Abych se oslím můstkem vrátil k samotnému filmu, tak až o mnoho let později, když jsem jej viděl, jsem si uvědomil, že tu a onu konkrétní scénu přece znám, ale jak je to možné, když to vidím poprvé? Samozřejmě sami tvůrci herní Mafie přiznali, že pro ně tento film posloužil jako hlavní inspirace, a je to v celé hře vidět, i když odkazů na další klasické gangsterky, hlavně Kmotra, tam je taky hodně. Ani nevím proč mám takovou slabost zrovna pro mafiánské filmy, asi prostě proto, že žánrově mi to je nejbližší, ergo líbí se mi odvrácená strana zákona prostřednictvím filmového plátna a ten mnohdy nejednoznačný boj dobra proti zlu. Mám slabost pro příběhově emfatické filmy, kterým říkám eposy, i když to je ve své podstatě nesmysl, každopádně neznám scénáristicky bohatší filmy - než právě ty tolikrát zmíněné gangsterky. No a v neposlední řadě mám rád filmy, kde to nestojí jen na jednom herci, ale kde naopak je prostor k vyniknutí i pro ostatní, a kde je množství rozličných postav a osudů. A to opět těžko najdeme někde více než v mafiánských filmech. __ Abych se vrátil k tomu boji dobra proti zlu, což je hlavním motivem v podstatě každého filmu tohoto subžánru, tak tam jednoznačně vedou Mafiáni, protože z výše zmíněných filmů mají nejjednoznačněji rozlišené, co je dobro a co zlo, když se všechny hlavní postavy postupem času propadají do marasmu své práce, stávají se z nich lidské trosky a končí do jednoho velmi nešťastným způsobem. Tenkrát v Americe má své poselství více podobné Kmotrovi, a tedy to, že i z gangstera se může stát člověk, který díky získávání finanční moci, navazování společenských konexí, které jsou pro to nezbytné, může v podstatě legalizovat svoji činnost a může se oprostit od dráhy zločinu, i když ta pachuť a ty instinkty tam navždy zůstanou. A tohle bychom my, Češi, měli chápat velmi dobře, protože v podstatě na takovém principu funguje tuzemská vrcholná politika. Co se týče toho příběhu, tak aby se dal označit za „epos“, je velmi příhodné aby obsáhl delší časový úsek, což se všem výše zmíněným titulům daří, a proto pro mě budou navždy čnít nad ostatními obdobnými filmy typu Skrytá identita. Kmotr sice delší časový úsek zvládá až při zhlédnutí kompletní trilogie, ale to by mohlo jen těžko někomu vadit. Tenkrát v Americe to má díky své více než čtyřhodinové stopáži, pokud tedy vlastníte directors cut, trochu jednodušší, čili s naprostou lehkostí zvládá odvyprávět v podstatě celý život ústředních hrdinů, lépe řečeno život od zločinných začátků až po zločinné konce. Mafiáni díky trochu menšímu prostoru nemají možnost takového rozmachu, takže tu vidíme asi největší skokové přesuny, i když to je samozřejmě trochu diskutabilní, neb i v Tenkrát v Americe se jede na trochu podobném principu, ale měl jsem na mysli spíše to, že Mafiáni dělí svůj příběh na několik chronologicky řazených etap – jako jediní z výše uvedených. A tím se dostávám k tomu, proč mají mafiánské filmy nejlepší scénáře – jednoduše proto, že obsahují celý život, celý život v jednom jediném filmu. Abych se dostal ke třetímu bodu, kterým byly herecké výkony, tak tam je to vysvětlení velmi prozaické - v mnoha filmech se setkáváme se špičkovými hereckými výkony, ale většinou jednotlivec zastiňuje celek, naopak v těchto filmech celek dává vyniknout jednotlivcům, jinými slovy v Mafiánech sice Joe Pesci předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů vůbec, ale určitě nelze říct, že Mafiáni jsou Joe Pesci. V Kmotrovi je pro většinu lidí jeden z nejlepších hereckých výkonů historie v podání Marlona Branda, a i když to nezpochybňuji, tak pro mě je ještě o chlup z prsu korejské ženy lepší Al Pacino, neb je to prostě jeden z mála herců, kteří dokáží hrát pouze očima, a zase by určitě nikdo neřekl, že jen jeden z výše zmíněných dělá Kmotra Kmotrem. Co se týče Tenkrát v Americe, tak tam je situace obdobná, akorát tedy v podání Roberta De Nira a Jamese Woodse. Napsal jsem sice strašně dlouhý komentář, který ale o samotných Mafiánech ani moc není, avšak nechci se pořád jen soustředit na popis dokonalostí filmu, který patří do mojí TOP 10, ale chci mít komentáře z různých pohledů, a i když vím, že si to píšu spíše pro sebe, protože kdo by to četl, tak mě to i tak baví. A kdyby si to náhodou přeci jen někdo přečetl, tak jsem si jistý, že mu to může dát minimálně nějaký důvod k zamyšlení a následné polemice. Ale abych se úplně nevyhnul ani popisu samotných Mafiánů, tak něco „kratšího“ přihodím i k nim. __ A předem upozorňuji, že to bude rozbor plný spoilerů. __ Výše jsem se snažil o určité porovnání třech z mých nejoblíbenějších filmů a teď se tedy konečně dostávám s plnou pozorností k tomu, u kterého jsem měl být od začátku – Goodfellas. Při jejich rozboru si pomohu pár citacemi, které dané aspekty příběhu nejvíce signifikují a komentář ozvláštní. Nejdříve tedy k samotnému slovu „Goodfellas“, které se mi strašně líbí. „Víte, vždycky jsme si navzájem říkali Goodfellas, je to jako když někomu řeknete – ten se ti bude líbit, je to správnej chlap, je to Goodfella, je to jeden z nás. Chápete, byli jsme Goodfellas, našinci, parťáci, byli jsme gangsteři. Ale Jimmyho a mě mezi sebe přijmout nemohli, protože jsme měli irskou krev, i když moje matka pocházela ze Sicílie, právoplatným členem mafie se mohl stát jen 100% Ital, jehož všichni předkové pocházeli ze starý vlasti. Byla to ta největší pocta, přijetím se člověk stával členem rodiny –Mafie, nikdo mu nesměl ublížit, ale on si mohl troufnout na každého, kromě ostatních členů, bylo to povolení k loupežím, povolení k čemukoli.“ __ A teď už k samotnému příběhu - jediné, co mi na Mafiánech vadí, je to, že mládí Henryho je tady opravdu velmi zkratkovité, což je velká škoda, protože tyhle začátky mám nejraději – delší stopáž by tady byla opravdu na místě, potřebám kin navzdory. __ Asi nejvíce se mi líbil aspekt socializace v kriminálním prostředí, a to hlavně u postavy Karen, která sice svým chováním mezi ně nepatří, ale patří do něj díky lidem, se kterými se schází, a je jimi normativně formována až do výsledné podoby feťácké ženušky mafiána. Celý vývoj její postavy je opravdu brilantně zpracovaný. „Všichni jsme si byli velmi blízcí, nikdy jsme se nestýkali s nikým cizím, absolutně nikdy, a čím víc jsme byli pořád pohromadě, tím víc se všechno zdálo ještě normálnější.“ A celou tuto degeneraci vlastních ideálů ještě lépe vystihuje věta: „Po nějaké době jsem dokonce byla hrdá, že mám manžela, který je ochotný riskovat krk, jen abychom měli něco navíc.“ Jinými slovy chování, které se mi ze své podstaty příčí, ale podvědomě ho díky neustálé přítomnosti v mém okolí začínám schvalovat, se nakonec stane chováním mně vlastním. A tohle nejlépe vystihují scény výměny peněz za sexuální potěšení mezi manželi a míření odjištěnou pistolí na manžela, protože má milenku – normativně přijaté jednání v obdobných situacích. Jednání, které nikomu nepřijde divné, které už děláme mimoděk, je součástí našich životů. __ Dalším aspektem příběhu je moc, na kterou nejsou lidé připraveni a se kterou z logiky věci přichází ztráta soudnosti, kdy nedokáží naplno domyslet důsledky svého jednání, neboť se z vlastního určení stávají nedotknutelnými, což je zde krásně dokumentováno na scéně v baru, kdy Tommy a Jimmy obzvláště brutálním způsobem zabijí jiného gangstera, navíc oficiálního člena rodiny, jen kvůli menším slovním sporům. Následné zastavení u matky pro lopatu a pokračující minuty jsou již jen třešničkou na dortu. „Většina z nás přijímala zabíjení jako nutnost, vražda byla jediným prostředkem jak udržet všechny v poslušnosti, kdo vybočil z řady, zemřel, tohle pravidlo znal každý, ale občas se stávalo, že byli zabití i lidé, kteří z řady nevybočili, myslím, že někteří z nás vraždili prostě ze zvyku, chlapci se dostali do hádky kvůli nějaký maličkosti a dřív než si to někdo uvědomil, jeden z nich byl mrtvý. Neustále se mezi sebou stříleli, zastřelit člověka bylo úplně normální, nikdo si s tím nelámal hlavu, ale Billy Batts byl problém, to byla ošemetná věc, Tommy zabil člověka, který patřil k elitě, Batts byl členem rodiny Gambino a jako takový byl považován za nedotknutelného, a když jste se někomu takovému chtěli dostat na kobylku, museli jste mít opravdu vážnej důvod, museli jste svolat poradu a nechat si všechno odsouhlasit, protože jinak se mohlo stát, že byste jeho místo na prkně zaujali vy.“ A pak také na scéně, kdy Tommy bezdůvodně střelí do nohy mladého mafiánského nohsleda, jenž byl podobný mladému Henrymu, aby ho o chvíli později dokonce zastřelil, protože přeci říct „jdi se bodnout“ nedotknutelnému, to je na trest nejvyšší. __ Určitě je zajímavý i element pokřivené morálky, která funguje úplně jinak než v normálním světě, vražda je v pořádku, ale opustit manželku ne. A to je nejlépe vidět ve scéně, kdy přijdou mafiáni za Henrym a v podstatě mu nařizují, že se musí vrátit ke své ženě, protože s ní má děti a musí zachovat dekorum. __ O tom, že pýcha předchází pád, se naši hrdinové přesvědčí ve chvíli, kdy nehledě na zásady starých tradic italské mafie zabředávají do obchodu s drogami, který se jim také stane osudným. Ať už co se týče vlastní závislosti či velkého množství peněz, kvůli kterým ztrácejí i poslední zábrany a vydávají se na nenávratnou cestu do pekel. Zároveň tu je závislost na drogách jakožto fyzická paralela k závislosti na moci a čím dál větší potřebě peněz, které už se stávají jen pomyslnou metaforou k veškerým tužbám. __ A teď už opravdu zkratkovitě v pár bodech ještě několik dalších věcí, které stojí za povšimnutí. __Vývoj postav jsem již nastínil a sluší se zopakovat, že nejzajímavější je osud Karen, u níž je nejlépe vidět působení společnosti na jednotlivce a semletí mašinérií jejích pravidel. __ Otázka cti, která je pro mafiány velmi důležitá, a která je nejlépe ukázána na smrti Tommyho, jenž místo aby byl přijat za právoplatného člena, tak je zabit, protože vybočil z řady a zabil dříve přijatého člena. __ Pokaždé, když vidím Mafiány, tak si pak musím v dohledné době uvařit špagety s rajčatovou omáčkou, masovými koulemi, pěkně na cibulce a česneku, akorát tedy česnek nekrájím žiletkou, no. A vždy si vzpomenu na závěrečný shon od omáčky přes pistole k drogám, zatčení a práskání. Tenhle film pro mě znamená opravdu hodně, obdivuji veškeré stránky jeho dokonalosti, a tak jsem se trochu zbláznil s délkou komentáře, ale kde jinde bych ho měl takto přepálit, když ne tady, no ne?! __ Začátek filmu, prequel mého komentáře „Pokud vím, vždycky jsem chtěl být gangsterem. Být gangsterem pro mě znamenalo víc, než být prezidentem Spojených států. Chtěl jsem se stát jedním z nich. Jednou po vyučování jsem zašel na stanoviště taxíků, abych si něco přivydělal, tam jsem poznal, kam patřím, chtěl jsem být někdo a v mém okolí živořily samý nuly, ale gangsteři, ti byli úplně jiní…“ __ Konec filmu, epilog mého komentáře „Víte, nejtěžší bylo změnit životní styl, pořád jsem život miloval, chovali se k nám jak k filmovejm hvězdám. Měli jsme všechno naše ženy, matky, děti všichni se vezli s náma. V kuchyni jsem měl poschovávaný papírový pytlíky plný šperků, vedle postele stála cukřenka s kokainem. Všechno se dalo vyřešit zvednutím telefonu, auta zadarmo, tucet klíčů k úkrytům po celým městě, sázel jsem třicet táců každou sobotu, výhry jsem rozházel za tejden a musel jsem jít k lichváři, abych mohl vyplatit bookmakery. Když jsem byl švorc, tak jsem se sebral a něco uloupil, měli jsme všechno – podplacený poldy, podplacený právníky, podplacený soudce. Každej jen natahoval ruku, všechno bylo k mání a teď je prostě po všem. A to je to nejtěžší, dneska je všechno jiný, vůbec nic se neděje, všude čekám jako každej druhej, už ani neseženu pořádný jídlo. Hned jak jsem sem přišel, objednal jsem si špagety alla marinara a víte, co mi přinesli? Nudle s kečupem. Teď je ze mě nula a zbytek života dožiju jako vobyčejnej blb." () (menej) (viac)

rublik05

Hodně povedená gangsterka, opět dominuje především kvalitní scénář a režie Martina Scorseseho, dále pak skvělé herecké obsazení a výkony všech herců. Musím vypíchnout Roberta De Nira a Joe Pesciho, kteří hrají skvěle. Film má vše co dobrá gangsterka potřebuje, od kvalitní režie, po kvalitní herce až po notnou dávku napětí, dobrý spád, povedenou atmosféru a stylovost. Opět mi trochu vadí přestřelená délka, ale to je asi u Scorseseho pravidlem. 8/10. ()

Likan7

Utahaná a často nudná polovina, naprosto strhující a fantastická druhá polovina. Ve finále spokojenost. A dokážu i pochopit, proč jsou Mafiáni pro tolik lidí tak skvělým filmem. Scorsese je prostě dobrý režisér. A pokud máte v hlavní roli gangsterky Roberta De Nira, máte z poloviny vyhráno. Ten herec byl v tehdejších dobách dokonalý. Vzhledem k tomu, že na motivy Mafiánů byla vytvořena Mafie, jsem čekal závěr trochu jiný (hráči pochopí) a možná to mi trochu zkazilo celkový dojem. Jasně, ale musím brát to, že to je podle skutečné události. ()

Hashirama

Tady Scorsese přesně trefil to, co v Casinu i Irishmanovi chybí - Raye Liottu. Toho ústředního hrdinu, ambiciózního frajírka, který nás protáhne podsvětím a po 146 minutách vylezeme ohromení, udivení a pobavení. Svižná a dynamická gangsterská klasika plná energie, ve které Scorsese především dokonale vystihl svoji rétoriku a už ji v sobě zaslíbeném mafiánském žánru nikdy nepřekonal. Jeden ze stavebních kamenů žánru. ()

Nix

Je jen pár filmů, co jsem s Rayem viděl, ale i tak můžu říct, že tohle bylo jeho životní role. Nemyslím si, že někde zahrál lépe. Taky když máte vedle sebe De Nira a Pesciho a celé to řídí pan mafián Scorsese, to je prostě koncert. Taky chci být gangster. ()

Hellknight12

Zas a znova som sa presvedčil, že M. Scorsese a R. De Niro je skvelá kombinácia. Čo sa týka gangsteriek, tak za sebou ich síce veľa nemám ale po filmoch Casino a Irčan do tretice skvelý film. Každopádne 100X lepší ako celá trilógia Kmotra. Podľa toho čo viem, tak je to natočené podľa knižnej predlohy, ktorú nepoznám ale pravdepodobne si ju zoženiem. Filmu prakticky nemám čo vyčítať. Skvelé herecké obsadenie, výkony hercov, hudba, kamera, scenár, atmosféra a dialógy prípadne monológy. Máme tu aj akciu ale tá je druhoradá, hlavné sú postavy a príbeh okolo toho. Akcie je tu síce menej ale je správne dávkovana a hlavne nie jej priveľa a má aj zmysel. Film môžem odporučiť, hlavne ľuďom, ktorý majú radi gangsterky. Samozrejme pokiaľ vám prekáža menej akcie a o niečo viac dialógov, tak to asi nebude vaša šálka kávy. Film som videl prvý krát a to priamo z Blu Ray. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

junxi91

Životopisný příběh o jednom zapřísahlém a zapáleném mafiánovi jménem Henry Hill, který o svém povolání snil už od malička. Na můj vkus je tam ale příliš málo násilí a naopak příliš mnoho jeho osobních problémů, především v manželství. Film začíná cestou tří mafiánů v autě, když v tom začne cosi dělat hluk v kufru. A tak vylezou ven to zkontrolovat a zjistí, že týpek, který měl být mrtvý, pořád žije, a tak jej nejkrutější ze tří mafiánů dodělá. No a pak se dostáváme pěkně na začátek celého příběhu. V roce 1955 žije dvanáctiletý irský přistěhovalec Henry Hill se svými rodiči a sourozenci v malém bytě v italsko-americké čtvrti v Brooklynu naproti pizzerie a stanoviště taxi, které patří místní italské mafii. Jeho sousedé mu učarují a on se zamiluje do jejich kriminálního života, a najde si u nich práci. Začne dělat pro místního capa Paulieho Cicera a jeho společníky Jimmyho Conwaye, což je také irský Američan, který vylupuje kamiony a je to pěkně nebezpečný šmejd, a Tommyho DeVita, malého vzteklého zmrda, který se vyžívá v násilí a vše si bere moc osobně. Henry nejprve dělá pro Jimmyho a postupně se dostává k náročnějším záležitostem. To se nelíbí jeho otci, protože Henry nechodí do školy, a tak mafiáni zmlátí pošťáka, aby nenosil dopisy ze školy k Hillovým domů. Povedená trojice tráví v 60. letech společně večery v nočním klubu Copacabana a užívají si s ženskými. Během dvojitého rande s Tommym a jeho přítelkyní se Henry seznámí s židovkou jménem Karen Friedmanová, která není nadšena z Henriho kriminálních aktivit. Ale jeho rozmařilý životní styl jí učaruje a tak se s ním i přes nesouhlas rodičů vezme. V roce 1970 se Billy Batts, muž z mafiánské rodiny Gambino, vrací z vězení. Sedí na baru v nočním klubu, který patří Henrymu a dělá si z Tommyho prdel kvůli jeho minulosti. Tommy nejprve nasraně odejde, ale pak se vrátí a společně s Jimmym Billyho zkopou, pobodají a postřelí. Pak následuje scéna, kdy jej vezou autem, a on pořád žije, tak jej v kufru dodělají. Tahle vražda je ale problém, protože Billy byl členem právoplatným mafie, na rozdíl od nich tří. Jeho tělo pohřbí v severní části New Yorku a později musí jeho rozkládající se tělo exhumovat a přemístit, což muselo být pěkně odporné a Henry se při tom několikrát poblil. Pak při hraní karet rýpe Tommy do poslíčka Spidera, ten jej ale pošle do prdele a Jimmy jej vyhecuje, aby si to nenechal líbit. Tommy jej tedy rozstřílí a Jimmy je na něj za to nasraný. Mafiáni mají kromě manželek také milenky a o té Henryho se dozví Karen, a vyhrožuje mu s pistolí u hlavy, ale on jí to pak oplatí a odstěhuje se k milence. Pauliemu se to nelíbí a chce, aby se Henry vrátil ke Karen. Mezitím se Henry s Jimmym vydávají do Tampy a zde násilně vytáhnou dlužné peníze z jednoho gamblera. Po návratu jsou Jimmy a Henry zatčeni FBI, protože sestra od gamblera u nich pracuje jako písařka. Oba dostanou deset let natvrdo a Henry potřebuje živit svou rodinu, a tak se dá na dráhu pašeráka drog. Karen mu propašuje do jeho fešáckého kriminálu drogy a on je prodává spoluvězni z Pittsburghu. Již v roce 1978 je Henri podmínečně propuštěn a navzdory Pauliho zákazu pokračuje s prodejem kokainu společně s Jimmym a Tommym. Kromě toho také seženou pár pomocníků a přepadnou trezor Lufthansy na letišti J.F.K a ukradnou šest milionů dolarů v hotovosti. Jimmymu vadí, že si jeho společníci kupují za ukradené peníze drahé věci, a také to, že vlastně nějaké peníze za podíl na loupeži chtějí, a tak je jako správný zmrd všechny zlikviduje. Tommyho dožene jeho vražda a je mu nakecáno, že jej čeká povýšení na mafiána. Místo toho dostane pár kulek do hlavy a tím jsou dny tohoto zmrda sečteny. Henri je na začátku osmdesátek paranoidní závislá troska, která obchoduje s drogami se společníky z Pittsburghu. Obchod se ale zvrtne a Henry je zatčen protidrogovými agenty a Karen zpanikaří a spláchne do hajzlu kokain za 60 tisíc dolarů. Henry je tak bez peněz a žádá o pomoc Paulieho, který se však cítí zrazen (kvůli obchodování s drogami) a dá mu pouhých 3200 dolarů a ukončí jejich spolupráci. Henry je nyní bez peněz a bez ochrany, a tak následuje jeho nevyhnutelný pád. On ani Karen nemohou věřit ani Jimmymu, a tak jim zbývá pouze jedno... Skvělý film, který jsem viděl už několikrát a pokaždé jsem se bavil, člověk se dostane do úplně jiného světa. Já, obyčejná ovce, která se dře za pár šupáků v zaměstnání, se na chvíli díky tomuto filmu dostane do světa mafiánů, kteří si dělají co chtějí a berou co se jim zlíbí. Ale nic netrvá věčně a ani tito rozmařilí a krutí gangsteři nežijí obvykle dlouhé životy a když už ano, tak rozhodně ne na vysoké noze a nakonec stejně skončí ty jako obyčejné ovce, kterými dříve tak pohrdali. () (menej) (viac)

KdG

U mě jen 3+. Asi jsem byl moc natěšený podle zdejšího hodnocení. Film je fakt výborně obsazený, ale IMHO je moc dlouhý, chvílema dost nudný (i když beru že to dle skutečné události). Celkově jsem zklamán, hlavně koncem. ()

Erian

Po všech těch oslavných řečech jsem čekala přece jenom trochu větší nářez....hlavně, vzpomínám si, že v Total Filmu, co už asi nevychází, nebo vychází jen v angličtině, označili tento film za nejlepší film desetiletí nebo dvacetiletí? Už nevím, každopádně mám víc kandidátů na tento post a Mafiáni v něm přece jenom figurovat nebudou. Od Scorseseho se mi mnohem víc líbil Zuřící býk, kde byl de Niro nepřekonatelný, lepší byl i Taxikář...je to takový namixovaný Kmotr a Gangsteři, ale pořád někde napůl cesty mezi černým humorem a krutostí. Nevím, mám z toho takové smíšené pocity, asi to musím nechat uzrát. ()

marlon

"Meníme rok, sny, túžby, názory, požiadavky na výkupné, partnerky, autá, zásobníky, doláre ... ale nikdy nemeníme svojich kamarátov". Pripodobnenie výroku jedného z najslávnejších gangstrov Ameriky k hodnotám hrdinov tohto snímku je síce iluzórne, ale keby tento film bol aspoň o tom! Ak akceptujeme fakt, že brutálnosť a amorálnosť je prvoplánovým predpokladom existencie a podstaty mafiánskeho sveta (v tomto prípade na tej najnižšej úrovni), potom pokus o demytizáciu úctyhodného a aspoň akými takými pravidlami sa riadiacého sveta mafiánskej aritokracie (ktorú nám spodobnil Coppola) sa zdaril. V podstate však nič nerieši, nad ničím sa nezamýšľa, len ukazuje a tak ani nikam nedospeje - ak o to vôbec tvorcovia stáli. Potom čo, alebo kto predurčuje klasiku klasikou? Pominuteľné zisky, kritiky od skrachovancov, alebo snáď subjektívne názory filmových nadšencov? Rozhodne sklamanie. ()

Marty7CZ

Tento snímek jsem osobně viděl už aspoň 20krát a pokaždý si vychutnávám každej okamžik ůžasný mozaiky ze života mafie.Precizní režie,výteční herci,dokonalá retro stylová hudba.Co dodat,filmová klasika,co má v rodným listě 130%. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta