Spike Lee natočil příběh čtyř černošských amerických veteránů, kteří se vrací do Vietnamu najít tělesné pozůstatky velitele své čety a snad i zakopaný poklad. (Netflix)

silentname

"Da 5 Bloods" síce potrebuje trošku čas na rozbeh, no keď chytí vietor do plachiet v druhej polovici, tak sa z toho skutočne stane filmový zážitok. Veľmi silný film so skvelou atmosférou a okrem toho vynikajúcimi postavami, ktoré ma bavilo sledovať. Veril som našim "bratom" každý spoločný moment a rozhodne ich spájala veľmi nepríjemná udalosť. A najmä keď poznáme Paulov príbeh trošku hlbšie, pochopíme jeho silnú traumu. A má to rozhodne svoje dôvody. Musím uznať. Film má miestami trošku "Far Cry" atmosféru, ale rozhodne ma to bavilo. A keď sa udeje niečo silné, tak to rozhodne ostane v pamäti. Ako Eddieho smrť. Myslím si, že tak naturalistický obraz som nevidel už dlho a nemám absolútne predstavu ako to vlastne natočili. Film však potrebuje prejsť do svojej druhej polovice, aby začal byť trošku zaujímavejší. Lebo vtedy skutočne zaberie a už nepustí. Udalosti predtým sú dobré, no nemôžem povedať, že vynikajúce. V mojich očiach skvelý film. A rozhodne ho nejaký čas nepustím z hlavy. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Tento film prišiel ako by "na zavolanou". Proste je úplne vhodný do doby, kde sa v USA hrotí rasové napätie a podľa môjho názoru to napätie nevyvolala polícia, ale tzv. demonštranti, teda zamaskovaní lupiči, opice skákajúce po autách a biely odpad z Antify. Tento film sa snaží ukázať, že to spoločne môže fungovať - ale len na strane jednej rasy. Dejovo to však je celkom zaujímavé a všetko podčiarkujú vynikajúci herci. Film má svoje vážne aj vtipné momenty. Ale ponúka aj zaujímavú štatistiku, že v čase vietnamskej vojny bolo v USA 11% populácie černošsskej, ale medzi vojakmi bolo až 32%. Zabudli však aj na aktuálnu štatistiku. Dnes afroameričania tvoria asi 13% populácie, ale za väzenskými múrmi majú krásnu väčšinu s utešeným ziskom 60%. Buďme vo faktoch korektní. ()

classic

„Pokrvní piati” sa odohrávajú v dvoch časových rovinách, i keď treba ešte na vrch dodať aj to, že v prítomnosti sa zdržiavam oveľa častejšie, než vo vojne, zmietanej minulosti, a pritom obidva časové úseky so sebou súvisia viac, než si vôbec sami myslíme, lebo totiž... V centre pozornosti sú štyria afroamerickí, vojnoví veteráni z Vietnamu, t. j. Paul, Otis, Eddie a Melvin, ktorí sa znovu vracajú do vietnamskej džungle po dve veci: po telesné pozostatky svojho kamaráta, a taktiež i po zlaté tehličky, ktoré im môžu priniesť tzv. „rozprávkové bohatstvo” , len ich treba pekne vyhrabať spod zeme, no zároveň je potrebné si dať aj veľký pozor, pretože všade navôkol sú zakopané míny, čo dokážu narobiť neuveriteľnú šarapatu s tým jedincom, ktorý na ňu čo len vkročí... Ku citovanému kvartetu sa pridáva tiež sprievodca Vinh, ale aj syn jedného otca zo štvorice, ktorý sem dorazí inkognito. A čo spočiatku vyzerá, ako obyčajný relax, či oddych, sa onedlho zmení v boj o holý život, ktorý som už miestami dobre predvídal, musím priznať, že som mal niekedy nepríjemný pocit čohosi zlého, čo sa aj potvrdilo - 2 až 3 krát ! / Chvíľami z filmu sršala akási « neumýselná predvídateľnosť » A « občasné tlačenie na režisérsku pílu » , čo Spikeovi vôbec nevytýkam, keďže si jednak nakrútil svoj "OSOBNÝ FILM" (a tých už bolo určite viacero), či trebárs na poli 2 a pol hodiny ma dostatočne zamestnával, rôznymi a zaujímavými, filmovými postupmi, kde najmä ten herecký matador, Delroy Lindo, podal priam strhujúci, oscarový výkon (získa nomináciu ?), čo ešte zavše umocňuje i jeho uprený pohľad, takmer priamo do kamery, kedy má nás divákov totálne v hrsti ! Vskutku sa bravúrne vyznamenal jedna radosť. Toto nie je v žiadnom prípade film určený širokému publiku, lebo rozoberá ťažkú tému (históriu), je v ňom veľa odkazov na dejiny a politiku, alebo strih iba podtrhuje celkovú surovosť a drastickosť jednotlivých scén a sekvencií, čiže samotná prístupnosť na nikoho nedbá, že sa tu hreší o stošesť ! Od počinu, od ktorého som naozaj prakticky ani nič nečakal, mi nakoniec dal toho toľko, že som bol ohromený ! ()

Marze

Mám trochu problém film zařadit žánrově. Možná trochu akční komedie, podfukářský thriller, drama o rodinných vazbách, válečný film. Tématem se zdá složitost spolužití menšin a ras. Mezi čtyřmi protagonisty začne idylka trochu skřípat. Obdivovatel Trumpa jak postupně zjistíme má posttraumatický stresový syndrom. Dohromady všechny ty žánry moc nedrží. Různé scény jsou skoro protichůdné. Možná tvůrci poukazují na zmatek světa a jeho nespravedlnost. V jedné se v epizodní roli dokonce objeví Jean Reno. ()

ancientone

Da 5 Bloods sa odohráva na pôdoryse „boja za práva, ktoré Afroameričania nikdy nezískali“. Najpodnetnejší a zároveň najnápaditejší je v momentoch, keď prelína fikciu s archívnymi zábermi a prehovormi historických osobností (Muhammad Ali, Martin Luther King, Edwin Moses a ďalší…), čím sa stáva dôvtipným a prenikavým audiovizuálnym samplérom, prelínajúcim malé aj veľké dejiny –tieto pasáže sú však len čiastočkami v celej, oveľa väčšej mozaike filmu. Eklektickosť a burajosť, nekonečné vrstvenie historických, spoločenských aj osobných konfliktov, preťažené mixovanie vážneho a odľahčujúceho tónu sa následne stávajú hlavným problémom Leeho nového filmu. Da 5 Bloods funguje ako statement, a to najmä v pasážach archívnych záznamov rečniaceho Muhammada Aliho alebo Martina Luthera Kinga, ktorí odkazy filmu podávajú koncentrovane, a v pár jasných vetách, ale nefunguje ako súdržný filmový príbeh, ktorý by tieto zásadné myšlienky vypovedané druhými ďalej rozvádzal. Namiesto toho ich ilustruje v „leeovsky“ ostrých skicách. Viac na: https://www.kinecko.com/spike-lee-verzus-historia-a-zaner/?fbclid=IwAR3kgTA5-1wyH6kLn5VNmrOmJPmTftAts85UDP6ck5kYv8_oNWHlqNaVA_Q ()

luka4615

Velmi originálně a nadějně znějící scénář, který je ale trestuhodně zastíněn banální režií a olbřímí stopáží. Tak přesně nějak takto by se dal v jedné větě popsat snímek Da 5 Bloods, od jehož tvůrce, Spike Leeho, jsem po povedeném snímku "BlacKkKlansman" očekával další trefnou podívanou. Bohužel, zdá se, že zde se režisér zasekl tak nějak v půlce cesty, protože Da 5 Bloods se mu již od první minuty stopáže zkrátka rozpadá pod rukama. To, co tak dokonale skloubil v roce 2018 na výše zmíněném snímku zde zkrátka téměř vůbec nefunguje, jelikož místo další trefné fresky reflektující rasové problémy či politické otázky jsme dostali extrémně nataženou a do sebe zahleděnou nudu, u níž postoje režiséra vypadají směšně a po nějaké chvíli i vážně otravně. Avšak abych snímek jenom nehanil musím uznat, že užitá kamera, která "přepíná" mezi moderním obrazem reflektujícím současnost a retro zrnitým obrazem minulost působí svěžím dojmem a vypadá zkrátka skvěle. Za zmínku rovněž stojí i herci, jejichž zemité projevy dodávají snímku ten správný říz. Jen škoda, že zbytek ingrediencí tentokráte moc nedopadl. Tak snad příště pane Lee! PS: Největší doménou celého filmu není akce či úchvatné lokace, nýbrž obtloustlý Jean Reno s trumpovskou kšiltovkou "Make America Great Again". No fakt! (Netflix) „Black GI, is it fair to serve more than the white Americans that you sent you here? Nothing is more confused than to be ordered into a war to die, without the faintest idea of what’s going on. I dedicate this next record to the soul brothers of the 1st Infantry Divisions. Be safe.“ ()

Morholt

Pokud by film zůstal pouhým dobrodrůžem, ve kterém se parta veteránů vietnamské války snaží najít na místě konfliktu poklad a ostatky svého kamaráda, bylo by to OK. Erková akce byla výborná a výprava měla něco do sebe. I ty bolestné vzpomínky by si tu našly své místo. Jenže nebyl by to Spike Lee, aby se neangažoval a v tomto ohledu to bylo podle mě naprosto zbytečné. A tak místo kosení rákosníků se tu blábolí a vzpomíná na M.L. Kinga a další výrazné postavy černošského hnutí. To vše natažené do neúměrné délky, která celkem spolehlivě zazdila i to dobré. Škoda. 40% ()

vurhor

Filmy Spikea Leeho mám rád. Ale tady až příliš káže a nudí. Obzvlášť první polovina byla téměř úmorná svým přeskakováním z minulosti do současnosti, během kterého se sice vyjasňoval motiv hlavních hrdinů, ale ono pomalé a nezáživné tempo mě čas od času kapánek nutilo podívat se na čas, abych si vyjasnil, kdy asi film skončí. Po polovině film naštěstí chytil druhý dech, ovšem než se k tomu dobelhal, ztratil jsem v něj už mnoho důvěry. Problém s Da 5 Bloods je, že tak nějak přeskakuje mezi tím, co vlastně chce říct. Jednu dobu je to kritika války ve Vietnamu, druhou dobu diskriminace černochů v USA, třetí dobu vliv PTSD na přeživšího veterána v rámci jeho rodiny a přátel. Takhle divná míchanice pak dá dohromady nekonzistentní podívanou se skvělými herci, slušnou druhou půlkou a dobrou hudbou, o které jsem si zprvu myslel, že vlastně nebyla tak špatná, ale dalšího dne po probuzení ve mně převládaly spíše negativní dojmy. Nemám nic proti tomu, když film něco káže, ale sakra, ať to má nějakou strukturu a netáhne se to! Průměrné 3* ()

MikO_NR_1909

Táto postvietnamská divočina pripomína podobnú posadnutosť vlastnou hrdosťou a privlastnením si majetku a rukojemníkmi vybranými veternánmi ako Poklad na Sierra Madre, akurát že filozoficky rieši Lee ako zvyčajne typické rasové problémy. Každá postava (aj negramotný lupič s kalašnikovom) má čo povedať do historicko-občiansko-vojenskej minulosti svojej zemi, zatiaľ čo si v tom Lee pohral so scenáristickými hrátkami tak, ako to uňho býva zvykom. Čiže dialógy a ich vedenie môžu vyznievať komicky, ale aj s určitou vážnosťou. Je to zrejmé konzekvenciami spoločenského postavenia postáv, ktorí strácajú elementárnu hrdosť a ktorá je v úzadí komplikovaných záujmov okolia a ďalekého militaristického sveta. Jediné, čo ich drží v nádeji je pocit iluzórnej spolupatričnosti v spoločnosti a ktorá je dočasne stále vzdialená nezištnému ideálu, za ktorí bojujú. Príbeh a odkazy v deji sú ale do veľkej miery zatienené prítomnosťou akčného deja, ktorý je dominantnejší a stráviteľnejší pre diváka a myšlienky jeho tvorca lepšie rozviedol v iných dielach. ()

M.i.k.e

Spike Lee si vždycky tak nějak točil co chtěl a patří mu uznání za to,že ví co chce točit a jde si za tím bez ohledu na cokoliv.Jen to prostě občas vyjde líp a někdy hůř a zatímco Blackklansman byl pecka,o Da 5 Bloods už se to říct nedá.Stopáž je vražedná,prostřihy do Vietnamu nejsou žádný šlágr a od většího průseru to zachraňuje linka ze současnosti,která nakonec není vůbec špatná,ale bohužel nedokáže zachránit to,že zbytek je místy dost nuda...60% ()

Martin741

Reziser Hrot Lee sa po slusnom Blackkklansman opat vratil do priemeru. Tentokrat sa zameral na vojnu vo Vietname. A ja som zistil, ze to bol skutocne multikulturny konflikt, tota vojna vo Vietname. Sak to bieli poslali ciernych do krajiny zltych bojovat proti cervenym. jedina znamejsia drzka, co mi cosi hovori bol Chadwick Boseman /Spider Man - Homecoming a Avengers 2018/ : 50 % ()

Streeper

Mohlo to být tak povedené drama o přátelství, traumatech z války a chamtivosti a Spike Lee z toho udělal doslova krvák. První polovina je skvělá, seznamujeme se s postavami, sem tam nějaká hádka, nesouhlas, traumata z války, ale jakmile narazí na zlato, hned se to otočí. A ze super dramatu se najednou stává boj o přežití plný krve, střílení, bomb, výbuchů. Dokonce bych řekla, že se to blížilo typické Tarantinovce, ale proč to dělat? Příběh měl tak hezky našlápnuto, nemuselo to být dvě a půl hodiny dlouhé, stačila hodina a půl/tři čtvrtě a bylo by to solidní drama. Jsem docela výsledkem zklamaná. ()

C0r0ner

Nějaké ty dějové švíky tedy fakt "stály" za to (nález zlata a kostry například), ty dvě a půl hodiny to rozhodně mít nemuselo, no a pak dojde na válečnou akci a ta je perfektní, místy je to celkem sranda, takže celkový dojem je takový rozporuplný a někde uprostřed škály. 55% ()

campix

Spike Lee to v sobě má. Zároveň v sobě ale musí potlačit toho aktivistu za černošská práva. Nehodnotím, nemám předsudky, ale když pak přede mě předloží Da 5 Bloods. Černošskou agitku, která ve finále působí jako když pejsek s kočičkou vařili dort, tak nemůžu být objektivně spokojený. Senilní bratrstvo vietnamských veteránů nepůsobí vůbec přesvědčivě a prostřihy s Chadwickem Bosemanem mají film pouze prodat lidem. Dokumentární vstřihy působí nepatřičně a stejně tak i hodně explicitní násilné scény. Na druhou stranu, i kdyby se ubralo na angažovanosti, tak by z toho stejně dobrý film nebyl. Netflix tak vytváří přístav pro známé režiséry, kteří zde zakotví se svými autorskými filmy, protože jinde by jim na to peníze nedali. Často z toho bohužel vzniká téměř nekoukatelný guláš. ()

majo0007 odpad!

Banda senilných negrov čo chcú OJEBAŤ U.S (Vietnam) na výlete... úžasné. Tip-Top - prečo nie, aj ja chcem! Ale prvá (úděsne predlhá a vlastne celý film) polka filmu je venovaná zemepisnej a domorodej kráse New-Neon Vietnamu, druhý nepodarok je vykrádačka The Treasure of the Sierra Madre, kde je každý proti každému. Tak za takúto čurákoviznu Oscara nedostaneš! Mám hafana "Spike"... a robí lepšie otočky! ()

UhLee

(7/10). Spike Lee mě tentokrát mile překvapil, kdy bezesporu přepálil stopáž.. Mohlo to být o půl hodiny kratší.. Pomalé tempo mi však nějakým záhadným způsobem nevadilo a celé pojetí filmu mě hodně bavilo.. Hlavně byla hořká radost vidět Chadwicka v jeho poslední roli 💔. Líbilo se mi, že to nebyl úplně happyend.. Bylo tam dost solidně natočených filmů, kde se Spike očividně vyřádil.. Nechybělo herecké obsazení, které je typické pro jeho filmy.. Za mě dost velká spokojenost. ()

Qitek

Spike Lee degradující a odepisující sám sebe. Jedna hvězda za to, že jsem viděl ukňouranější filmy plivající v každé páté větě. Kritici v US se shodli na tom, že jde údajně o doposud nejlepší film roku 2020. Well... Ještě to nominujete na oscara za film a režii a trapnější už to fakt nebude. Příšerně otravnej film. Příšerně otravné postavy... Někdo tady psal "Kdo má kontext, nadhled, nějak nadíváno a není zabedněný hovado, ten to afroameričanství ustojí a Da 5 Bloods náležitě ocení." Mám nadíváno, nadhled, afroameričanství mi nikdy nevadilo, příležitostný fanoušek Spike leeho taky jsem (byl jsem) a zabedněnej si taky zrovna nepřipadám... A přesto, ten film je sračka. ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

29.08.2020

Hvězda Black Panthera herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let. Talentovaný herec prohrál svůj čtyřletý boj s rakovinou tlustého střeva. Boseman hrál kromě krále ve filmech od Marvelu také ve… (viac)