Spike Lee natočil příběh čtyř černošských amerických veteránů, kteří se vrací do Vietnamu najít tělesné pozůstatky velitele své čety a snad i zakopaný poklad. (Netflix)

Carra

Tenhle film sice bojuje za silné a důležité poselství ohledně rasismu a nerovnosti, ale zároveň je to jedno z nejvíce urážlivých představení současné vietnamské kultury jaké jsem kdy viděl. Lee si myslí, že vše co se stalo a děje ve Vietnamu je silně spjato společnou historií s USA, tedy katalyzováno jejich vlivem a činy z minulosti. Strávil jsem dost dlouhou dobu v Ho Chi Minh City, abych místní kulturu a mentalitu do určité míry pochopil. Zde se také odehrává podstatná část tohoto filmu, a ten používá toto místo jako levný odkaz na americkou popularitu. Chabý scénář je smutným a patetickým znázorněním kultury, která - v očích tohoto filmu - je stále primárně zaměřena na vietnamský konflikt, zatímco ve skutečnosti tomu tak není. Význam tématu je nepopiratelný, ale scénář stojí za prd, ačkoliv to mělo pár světlých momentů. Režie a herecké výkony jsou také přinejlepším průměrné. ()

Johnny.ARN odpad!

4. film o Vietname, zberačoch, Kingovi a všetkých týchto ich hovnách. Navlečené to všetko je na príbehu o ukrytom zlate. Banda vyžitých zberačov sa tam vracia a chcú to zlato pre seba. Samozrejme, idú aj nájsť posledného do partie, ktorého tam nechali vyhniť. Nedá sa na to pozerať, dialógy sa nedajú počúvať. Oživenie, alebo omrtvenie priniesli aspoň míny. Nič prekvapujúce, všetko pekne nalinajkované a pri závere som mal chuť si vytetovať na pipíša BLM. Hudba ale trefná. ODPAD! ()

drackula

Niekedy je menej viac. Spike Lee sa snažil poukázať na všetko čo trápi, prípadne trápilo černošskú komunitu posledných 250 rokov. A aby toho nebolo málo, dáva priestor aj ľuďom vo Vietname. Vznikol tak úplne zbytočne dlhý film, ktorý ak by sa zameral len na pár tém, mohol byť pokojne o 45 minút kratší a tým pádom aj údernejší a adresnejší. Oceňujem ale napríklad to, že sa úplne vykašlali na de-aging. Je pravda, že načasovanie má tento film vďaka aktuálnej klíme priam dokonalé. Škoda teda, že si toho Spike, ako sa hovorí, nabral ako baran na rohy. 70% Netflix ()

JohnSmith

Moc jsem se na tenhle film těšil, chyba. Krom toho, že film je strašně nudný a roztahaný, mi vadilo, že ústřední čtveřice si zahrála i v retrospektivě a vypadali tam i stejně staří. Vedle nich pak Boseman vypadal směšně. Co mě ale nejvíc vytočilo byli ubrečení černí muži, kteří znají jen křivdu a utrpení a jen oni krváceli pro Ameriku a přitom kradli zlatý cihly. Spike si už evidentně nevidí do pusy. ()

vyfuk

V celku experimentálně faktický a dosti eufemisticky subjektivní v tomto ohledu plný oxymoronů. Lee se ukazuje opět v trochu rebelistickém a protestním světle, které ale docela upřednostňuje formu před obsahem, který je v celku dlouhý, takový experimentální. Film je nejednou až zvláštně přímí, brutální a je to drsný obsah tvrdého zrna. I přesto se neubráníme určitému sentimentu. Nebo spíše snaze a excelentní morální a epický konec. Je to sice zajímavý, ale stále asi dost neucelené a zvláštní. Kdyby šlo o větší válečný a faktický film, mohlo to být v Leeho rukách pestrost. ()

kenkaku

U málo filmů se mi během sledování měnilo střidavě hodnocení z pěti hvězd po odpad... v některých scénách jsem netušil jestli jde o legraci, nebo to myslí vážně. Třeba jméno jedné z postav - Seppo. Vygooglete význam pokud neznáte. Logika celého filmu taky tak nějak pokulhává. Co to mělo jako být? Dobrodružství? Akce? Lekce dějepisu? Finání smíření nad válkou ve Vietnamu? Pozitivní rasismus? (11% Američanů jsou černoši, ale vojáků ve Vietnamu to bylo 30%... škoda že nepadla i statiska podílu na kriminální činnosti... viz wiki: vraždy 6,3x a přepadení 8,1x častěji než ne-černošské obyvatelstvo). Plus ta stupidní délka... pitomé dlouhé monology... to vážně nešlo. ()

sedm.1

Bratrstvo pěti přináší poměrně originální zápletku, z prostředí vietnamských veteránů, kteří se vracejí na „místo činu“, kdy je ovšem nutné podotknout, že za filmem stojí odvěký černošský aktivista Spike Lee, čímž je celý film „obohacen“ o hromadu afroamerických agitačních projevů, nicméně důležité je zároveň ale i konstatovat, že to zase nemá na výsledný dojem až takový vliv, takže ten příběh čtyř navrátilců je především naštěstí hlavně o nich, a ne o hromadě bojovných keců za práva barevných. Jak jsem ale každopádně zmiňoval, zápletka je netuctová, nepředvídatelná, zajímavá a poutavá, a i když jí určitě tedy chybí větší svižnost, neboť těch vyloženě hluchých míst je až nepříjemně dost, tak na druhou stranu tyto momenty ovšem vyvažuje spousta scén vážně strhujících a napínavých, akce je pak spíš pomálu, ovšem když na ní dojde, je fakt nečekaně řádně nekompromisní, co jinak vůbec nefunguje, jsou emoce, což považuji v tomto případě za velký problém, a bohužel mě zklamala i nevýraznost veškerých postav, snad tedy jen s výjimkou vyšinutějšího Delroye Linda, jinak je to ale v tomto ohledu také bída. Pozitivní dojem pak ještě ve mně vyvolávala docela působivá atmosféra, celkově jsem ale z tohoto filmu spíš tedy v rozpacích, kdy je to zkrátka taková stylová podívaná, která rozhodně neboří hranice dokonalosti, ale o vyloženě nudný, či nepovedený snímek také nejde. ()

SpaceOdyseus

Opravdu zabavna BLM agitka. Spikovi odpustim i tu nahodu, s kterou pracuje az moc. Prptoze se na to skvele kouka, takhle krasnou dzungli jsme tu dlouho nemeli a protoze akce a nasili se tentokrat nesetri. Bavila me gradujici skladba, bavila me ustredni herecka ctyrka, bavil me Reno a dokonce me zajimala vsudypritomna agitacni/dokumentarni slozka. ()

Disease

Zajímalo by mě, kdo teda vlastně natočil 25. hodinu a Inside Man... Hlavně, že jsme angažovaný, co, pane Lee? Zlatej Souboj o poklad Yankee Zephyru... ()

TheDude

Neomalená a nevýslovně patetická agitační lekce historie účasti afroamerických vojáků ve vojenských konfliktech, především ve Vietnamu. Žánrový a scénáristický paskvil opírající se o doslovné vysvětlivky uvnitř dialogů a béčkové náhody. Je mi líto Vietnamců, jejich kultura je zde totiž ostudně vymezená mantinely vztahů s USA, potažmo pak s Francií. ()

kuboj

Spike Lee moc neumí pracovat s rytmem vyprávění : jeho filmy prostě plynou víceméně konstantní rychlostí a párkrát tam vybuchne neočekávaná událost (tady většinou mina). Tady to ale není vůbec na škodu, inovace jsou prostě jinde : v žánrovým smíšení kombinace "reuninon" filmu (parta dávných kamarádů se dává dohromady po X letech), válečným filmu o Vietnamu a edukativním filmu o boji černochů za USA. A kromě toho to míchá Apocalypse Now a Krále Leara (monology Paula přímo do kamery ; závěřečná vyvražďovačka). ()

theSaint

Předpokládám, že Spike opět lačně pokukuje po Oskarech a nedej Bože, aby ho, opět, nedostal. To se, opět, bude muset zvednout a protestně odejít. Přisoudit to, opět, rasové diskriminaci- hlavně ne své neschopnosti. ()

Untentrauer

Je to taková návnada na kunčafty. Popis zní skvěle, bohužel provedení je špatné. Chvílema sem si říkal, jestli to není nějaká parodie. Od sledování mě neustále odrazovali nepovedené detaily. Tvůrci si ani nedali práci, aby ve vzpomínkovejch úsecích hráli mladší herci. Cože to byl záměr? Tak to bylo pěkně na hovno! U zbraní byli zášlehy po výstřelu jednoznačně dodělaný ve studiu, jungle byla točená někde na pěšince v parku a choreograf si ani nedal práci s tím, aby jim řekl, že batohl plnej zlatejch cihel se nese trošku jinak….Prakticky snad v každé scéně bylo něco, co prostě bilo do očí! A abych nezapomněl  - Jean Reno - začíná bejt zárukou, že kde se objeví, to bude stát za hovno. Je to ztráta času! ()

Raziel_cz

První půlka není sice zrovna subtilní s věcmi, které se snaží říct, ale přesto je to velmi elegantní, poutavá, zábavná a procítěna pocta významným černošským osobnostem. Potom zhruba v půlce přijde ta nejvíc traumatická věc, co jsem kdy viděl (z toho, co jí předchází, sice absolutně pozitivně poznáte, k čemu to povede, ale stejně). A potom to z nějakého důvodu ještě hodinu pokračuje – a pořád to není zrovna subtilní, což by bylo v pohodě, jenže už to není ani elegantní, poutavé nebo nedejbože zábavné. Nejzajímavější z protagonistů se změní v naprostého kokota, vedlejší postava z úvodu se znovu vynoří zmutovaná v bondovského záporáka, začne to pravidelně bourat čtvrtou zeď a vůbec celé je to jenom nucená objížďka k předem jasné pointě (která je tedy předem jasná hlavně proto, že se to k ní dostává tak dlouho) a neuspokojivému akčnímu finále, kdy už je vám úplně jedno, jak to skončí, jenom když to skončí. Jako nositel poselství asi dobrý, jako film 50 %. Svým způsobem mi to připomnělo Bullet in the Head – akorát že Bullet in the Head je samozřejmě skvělý od začátku do konce. Od Spikea Leeho bych doporučil spíš předloňského BlacKkKlansmana. ()

Rathalos

Vojnova drama,v ktorej neocakavajte nejake velkolepe bojove sceny,je to pribeh styroch veteranov,ktori sa po dlhych rokoch vracaju do Vietnamu,aby nasli pozostatky svojho velitela caty,ale i zlaty poklad,ktori tam kedysi zakopali,vacsinu casu sa to odohrava vo vaznom prevedeni,ale ma to aj vtipne chvile,obcas je to aj poucne,clovek sa dozvie zaujimave veci a aj napriek dlhej stopazi som sa vobec nenudil,prave naopak,bolo to natocene takym sposobom,ktory ma totalne dostal...:-) ()

HenryIvan

Dobre, keď si odmyslím časový rámec istých udalostí, ktoré mi prišli nelogické, tak najväčšou nevýhodou tohto filmu je jeho nekonzistentnosť a to hlavne v prvej polovici. Čiastočná zmena naratívneho oblúka má na konci nejak extra tiež nezaujala, no a bolo to riadne dlhé. Spike Lee si jednoducho vyberá témy, ktoré ho ako afro-američana zaujímajú a o ktorých si myslí, že sú vhodné sfilmovania. U nás len ťažko pochopíme problémy černochov a tak sa úplne nedivím, že tieto filmy u nás nejako nebodujú, no ide o zaujímavý a podstatný aspekt histórie. Herecky to šlo, no o tom to celé nebolo. ()

Maximilianus

Film si takmer nemohol vybrať lepší čas na uvedenie, pretože tá téma je veľmi aktuálne. Na môj vkus Spike Lee to celé Black Lives Matter a utlačovanie černochov prezentoval moc okato a v prehnanej miere, ale tak on sa v tomto veľmi vyžíva a bojuje za rovnoprávnosť, takže sa tomu nemožno moc diviť. Musím pochváliť, že sa neuchýlil k otrasnému omladovaniu postáv, tak ako Martin Scorsese v Irishmanovi. Tu boli hlavní hrdinovia zobrazení symbolicky, teda rovnakí ako vo filmovej prítomnosti, resp. boli trochu viac v tieňoch, aby to ten (ne)rozdiel zmiernilo. Síce to na mňa najmä zo začiatku pôsobilo mätúco, zvykol som si. Film celkom zaujímavý a dobrodrúžny s pár prekvapivými momentami. 7/10. ()

Likan7

Chtěl Spike Lee natočit dobrozdružný a překvapivě po akční stránce překvapivě velmi dobrý film, nebo drama s černošským tématem? Prostoru tu má na obě varianty, ale dohromady mi to prostě nějak nejde. Pokud křičíme, že Michael Bay potřebuje producenty, aby mu ty jeho kraviny stopli, Spike Lee by potřeboval někoho podobného, který by mu promlouval do duše, že méně je někdy více. Bratrstvo pěti není nakonec špatný film, i když mi trvalo skoro hodinu, než jsem se do něj dostal. Ta dobrodružná část je občas šokující, překvapivá a fajnově akční. Závěr, kdy se zase zaobírá etnické problematice, mi už tolik neseděl. ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

29.08.2020

Hvězda Black Panthera herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let. Talentovaný herec prohrál svůj čtyřletý boj s rakovinou tlustého střeva. Boseman hrál kromě krále ve filmech od Marvelu také ve… (viac)