Režisér Edgar Wright nakrútil psychologický thriller o dievčati (Thomasin McKenzie), ktorá prišla do Londýna študovať módne návrhárstvo. Jej štúdium zásadne narušujú znepokojujúce nočné vízie. V nich sa vracia v čase zo súčasnosti do šesťdesiatych rokov a stretáva tu očarujúcu začínajúcu speváčku (Anya Taylor-Joy), ktorej čaru podľahne aj ona. Sú to len sny, alebo sa jej prihovára minulosť? Dievča musí nájsť odpoveď za každú cenu, zvlášť preto, že tieto vízie sú čím ďalej znepokojujúcejšie a začínajú ju ohrozovať. (CinemArt SK)

Morholt

Vizuálně vymazlené o tom žádná a šedesátkové retro trefil Wright přesně. Herecky také oukej, ačkoliv Thomasin McKenzie mi i přes svou roztomilost občas lezla na nervy svým permanentně vyděšeným výrazem. Dějově je to vlastně obyčejná ducahřina, ve které hlavní hrdinka musí přijít na kloub jak snovým vizím, tak bubákům vykukujících za každým rohem. A tady to tak úplně nevyšlo. Momenty, kdy se z hlavní hrdinky stává fuchtle z minulosti jsou v pohodě, ztvárnění přízraků je naprosto příšerné. Totéž se dá říct o atmosféře a nulovém napětí. A upřímně řečeno nesedlo mi ani zasazení do světa módy, které je mi naprosto cizí. Nemůžu říct, že by Wrightův úkrok mimo komediální žánr úplně nevyšel, ale jsem toho názoru, že u něj měl raději zůstat. 55% ()

Lucasion

Od Poslední noci v Soho jsem čekal více. O horor se jedná stěží, máte to více k psychologickému thrilleru. Ve filmu nejsou lekací scény a bát se je vyloženě těžké. Přesto se mi film docela zamlouval. Líbila se mi kamera i stylizace 60tých let. Navíc obě hlavní představitelky hrají skvěle a role jim skutečně padnou. Na dvě hodiny je to asi zbytečně natahované, protože to co nám se film snaží říct, tak je zbytečně ve druhé půlce jen natahováno. Ale nemohu konkretizovat, protože to bych spoileroval. Potěší aspoň finále, které jsem nečekal. Takže za mě lehce nadprůměrný zážitek. (70 %) ()

ScarPoul

Wright pre mňa nie je tým typom režiséra na ktorého film sa teším. Hoci nikdy som mu neupieral nápaditosť, formálnu čistotou a precíznu réžiu. Niekedy mi to funguje viac, inokedy menej, ale vyslovene zlý film Wright na konte nemá. Last Night in Soho je robená ako tradičná hra na diváka. Vo veľmi silnej prvej hodine krásne vykresľuje prapodivné vízie, svet za zrkadlom a symbolizmus( farebný/predmetový) s ktorým neskôr film pracuje. V tomto smere je to prepracované dielo. Vedomé si toho, čo chce povedať a tiež akú formu na to chce použiť. McKenzie hravo utiahne celý film a Anya Taylor-Joy je funkčný sekundant. To, čo tu ale skutočne zamieša karty a zdvíha úroveň filmu vyššie, sú starochovia Stamp a Rigg. Každý z nich má jednu výraznú a silnú scénu ktorou zamieša karty a tie ( nech sú pozorným divákom, akokoľvek očakávane) účelovo prehlbujú vyznenie filmu. A ak to tomu filmu na základe týchto jeho ťahov dovolíte, môžete sa pripraviť na celkom milé žánrové prekvapenie. A hoci to má svoje chyby, má to aj veľmi veľa silných miest, ktoré majú potenciál rezonovať. ()

BoPo

Anomália po všetkých stránkach. Režisér, ktorý má na konte svižné, zábavné, štýlové filmy typu Scott Pilgrim proti zbytku světa a Baby Driver. V hlavných rolách mladá, nehviezdna, talentovaná Thomasin McKenzie a mladá, už čoskoro hviezdna, talentovaná Anya Taylor-Joy. A dostanete toto? Duchársku a totálne nestrašidelnú báchorku o speváčke, ktorá mala veľké oči a skončila ako tuctovka na jednu noc. A má to navyše aj červené %? Nudný film, ktorý neviem pre koho mal byť a netuším, aký žáner to mal byť. Poslední noc v Soho je horúci kandidát na najväčšieho mrhača talentu roku 2021. ()

Hismael

Trochu neoriginální rádoby děsivý příběh, který vznikl, protože asi nikoho nic lepšího zrovna nenapadlo. Scénář hodně nemá rád muže a kdejakou radikální feministku by mohl potěšit, pokud by měla ráda horory, kde je spousta snů a halucinací. Text obsahu může vyvolat určitou zvědavost, ale samotný film už je na tom o něco hůř. Na druhou stranu, těžko by to mohl Wright načit líp. Skvělé zpracování, hudba i herecké výkony, které nenáročnému divákovi určitě můžou stačit. Ten náročný se nebude bát a bude chtít lepší námět. ()

Dale

Vizuál je úžasný, vypiplaný, hlavne tie scény s Eloise a Sandie v odrazoch zrkadiel. Horšie je to ale so scenárom, ktorý riadne pokrivkáva, až sa stáva chromým. V polke filmu som mal chuť Eloise strčiť do blázinca a zahodiť kľúč, tak mi šla na nervy. A vôbec sme sa nedočkali vysvetlenia tých jej prízrakov z minulosti, bola nejaké médium alebo o čo tu šlo? V závere sa film pretransformuje v klasický thriller-horror, v ktorom ma nič neprekvapilo. Škoda, prvá pol hodina sľubovala viac. 70% ()

vurhor

Zklamání (Chjo... a to jsem doufal, že tohle slovo v komentáři zrovna k tomuhle filmu nenapíšu). Poslední noc v Soho začíná jako velice pěkná a podmanivá mysteriózní podívaná, která svou stylizací vzdává hold 60. letům ve Velké Británii. Pak se ale Wright krapet utrhl ze řetězu, přičemž divákovi naděluje chaotickou a poměrně trapně předvídatelnou duchařinu, která však v sobě nemá ani špetku napětí. Je to škoda, protože atmosféru to mělo skrz na skrz velice slušnou, plus kameru a výpravu má ten film taky fakt špičkovou. Onen hororový feeling, který začne převládat po druhé polovině, celému zážitku ve výsledku vlastně dost škodí. Rázem ten film začne působit, jako hrozně všední žánrovka, která si hraje na něco strašně chytrého a hlubokého, ale ve výsledku vlastně nemůže nic pořádného nabídnout. A přitom to ze začátku vypadalo tak nadějně! Kdyby to bylo jen klasické mysteriózní krimi, které klade důraz na krásy a zvyky 60. let, plus ve kterém se některé postavy nechovají úplně dementně, fungovala by ta stylizace daleko lépe. Promarněná příležitost. 3* ()

corpsy

Edgar Wright v (ne)celej plnej poľnej. Minimum humoru, viac vťahujúcej filmárčiny. S Aničky bude raz veľká herecká hviezda ( celebrita už je ), z Tomášky celebrita medzi hercami. Dve mladé slečny, ktoré ťahajú divotvorný film, ako kone. Edgar Wright, ktorý kočíruje ako znalý majster. Snímok, ktorý rozhodne nepoteší mainstreamových divákov, ale takých ktorí si vedia vychutnať pohyblivé obrázky, ako fajnšmekri. ()

ledzepfan

Má to parádní premisu, nějakou tu místopisnou atmosféru, Joy vždy cokoliv tahá nahoru, Smith i Stamp jsou jako obvykle super. Je to ale zároveň jaksi hysterické a otravně stylizované (zvláště, pokud vás, jako mě, šedesátky bytostně iritují) . Půl filmu tam buchta běhá v modrorudých neonech a třeští oči na bandu polonahých nadrženců a divák má víc touhu vlepit jí ukidňující facku než jí nějak v té její schizoidní epizodce fandit. Část dopoledne jsem tím zabil bez újmy, ale doporučovat to na potkání asi nebudu. ()

agentmiky

Baví mě sledovat, jak na všechno a všechny Wright z vysoka kašle a jede si pořád to samé. A nutno podotknout, že se mu to opět podařilo na jedničku s hvězdičkou. Ten samotný trailer ve mě evokoval pocity plné nadšení, něco tak neotřelého po stránce námětu vždy přivítám rád s otevřenou náručí. A Poslední noc v Soho se fakticky v mnoha aspektech vymyká té normální hollywoodské konkurenci. Tak především ta směsice žánrů mě naplno uhranula. Film začíná jako normální příběh o holce, co si jde za svým snem, poté se to překlene v hutné drama, následované nervydrásajícím thrillerem. A to vše je na konci říznuté čistokrevným hororem (i na nějaký ten jumpscare dojde, nebojte :D). A světe div se, Wright to vše dokázal ukočírovat jako starý mazák. O audiovizuálu se asi nebudu ani zmiňovat, v tomhle ohledu se za mě jedná o stylovku roku, tak brilantní skloubení soundtracku ze šedesátek a barev hýřících všemi odstíny, fakt klobouček. Po stránce herecké též excelentní záležitost, Thomasin McKenzie opět ukázala, že se na ní nesmí zapomínat, takový talent se moc v dnešní době nevidí. A závěr mě solidně zvedl ze židle...Takový zvrat! Poctivá kinematografie každým coulem. Za mě 8,5/10 a mazejte na to hned do kina! :D Tohle si to bezesporu zaslouží! Viděno v rámci ČSFD projekce v Kině Atlas ()

maddy

Pop-horor? Nebudem sa tváriť, že očakávania boli niekde úplne inde, než to čo som nakoniec od Last Night in Soho dostal. A to čo som dostal je omnoho jednoduchšie než som po traileroch čakal. Avšak pri spätnom pohľade musím uznať, že Edgar Wright natočil presne to čo sa od spojenia jeho mena a žánru horor dalo očakávať. I keď aj to označenie horor by som uvádzal s opatrnosťou. Samozrejme, Last Night in Soho je hororom, ale skôr než akokoľvek strašidelným (o to sa nesnaží vôbec) alebo brutálnym (na pár krvavých scén v závere predsa len dôjde) hororom je skôr hororom psychologickým. Na prvú hororovú scénu tu príde rad až v nejakej sedemdesiatej minúte a Wright aj tieto "hororové" scény točí štýlom ako napríklad akčné scény v jeho predošlom Baby Driver. To znamená, že aj scény kde sa na hlavnú postavu stvárnenú neskutočne sympatickou Thomasin McKenzie vyvíja postupne čoraz väčší nátlak, sú podfarbené popovými piesňami (tentoraz skôr z dôb dávno minulých) a prekvapivo táto podivná kombinácia perfektne funguje a je značne originálna. Komu sa tak páčili predošlé Wrightove filmy, tak aj v tomto nájde všetky jeho poznávacie znamenia. Štýlovú réžiu, farebný vizuál, svižný strih, hravú kameru, chytľavé melódie a miešanie rôznych žánrov dohromady. A opäť to funguje rovnako dobre ako vo Wrightových predošlých filmoch, aj keď za cenu, že primárne hororovým fanúšikom sa Wright zavďačiť nechce. Je pravda, žeby som si prial, aby to celé bolo omnoho intenzívnejšie, hororovejšie a Wright sa oveľa viac utrhol z reťaze (napr. ponúkol viac scén ako je tá v 3/4 filmu s vraždou nemenovanej postavy v posteli čo je neskutočná psycho lahôdka a highlight celého filmu), ale je odo mňa vôbec fér čakať takéto niečo pri režisérovi, ktorý natočil presne taký film akým je aj jeho celá predošlá tvorba, akurát tentoraz zakotvil v o niečo serióznejšom žánri psychologického thrilleru? Nemyslím, to by bolo ako čakať zombie horor od Shaun of the Dead a potom sa sťažovať, že to bolo až príliš vtipné. CELKOVO: 7/10 ()

zdepapepa

Poslední noc v Soho je vše, čím podle mě chtěl být Baby Driver - napínavý příběh podkreslený osobitým soundtrackem, který spíš než soundtrack připomíná playlist písniček. Edgara Wrighta znám převážně jako režiséra hlavních postav mužských (nelze totiž opomenout jméno např. Jessica Hynes), zde je to příjemná změna, rozhodně umí, i když nevím, jak moc se na scénáři podepsala Krysty Wilson-Cairns. Dějem také povedené, sice to ke konci začne trochu pokulhávat (možná i na chvíli upadne na zem), ale zachraňuje to typický "Edgar Wright" styl - vymazlené záběry a střih mezi nimi, který je navíc doplněn žánrem, který u něho není úplně obvyklý. Herecké obsazení také super, vedle ostřílených hvězd září i Thomasin McKenzie, která na jedničku hraje roli, do které byla obsazena (i když to třeba někomu může být proti srsti), stejně jako její parťák John, který by se asi do let šedesátých tolik nehrnul. Nebudu se tady ale raději moc rozepisovat nad problematikou vracení se do minulosti a současným "trad wife" trendem. ()

Tayen

Právě jsem se vrátila z kina. Anya i Thomasin byly skvělé. První polovina se mi líbila hodně. Mladá holka ztracená ve velkoměstě. Už z trailerů jsem věděla, co přijde a dříve se na to těšila. Sešup zápletky linky z 60. let byl rychlý a jeho prolínaní do reality za mě až příliš hektické. Jako kdyby se hlučností a střihy snažil zakrýt prázdnotu. Hutnost a atmosféra tam prostě nebyla, jen horečnatost s přesně těmi lekačkami a prvky, o kterých jsem si už myslela, že jim odzvonilo. Jsem ráda, že jsem film viděla, ale asi jsem od toho čekala větší atmosféru a nápaditost, která přijde i v něčem jiném než ve vizualitě. Možná bych raději viděla dva různé filmy. Protože linka s Anyou má docela dobrý náběh na moderní Psycho, a linka s Thomasin na psychologické drama/thriller. ()

Praxis

Z pestrobarevných, hýřících 60 tých let až do hororu, který moc nestrašil. S magickou kamerou a čarukrásnou Anyou, která sice byla profanovaná, ale ve výsledku vlastně moc času na plátně nestrávila. Přesto Thomasin McKenzie byla ta, která opravdu táhla celou retrostylizaci nahoru. Vlastně mě to bavilo, i když jsem si asi představoval původně něco jiného. Jo a soundtrack je boží. 75% ()

Tony.cs

Možná nedotažené, ale stylové. První půlka pomalejší, druhá zase svižná. Vyložený mindfuck se nekoná, ale zvrat v příběhu potěšil. Škoda jen těch úplně nedopsaných vedlejších charakterů. ()

Remedy

Edgar Wright se od geekovských parodií a komiksů přesunul k paranoidnímu thrilleru a připsal si první opravdový „seriózní“ zářez do své celovečerní filmové tvorby (Baby Driver je taky lehce seriózní, ale…). Poslední noc v Soho je se svou mimořádně působivou retroatmosférou takovým líbivým kompilátem Mulholland Drive a Black Swan. Wrightův jindy manýristický režijní styl tentokrát nijak neruší (a vlastně dost ustupuje do pozadí), na druhou stranu vizuální nápaditost je vskutku omračující a obě hlavní protagonistky hrají jako o život. A ten kontrast „hovězí, nevinné a neotrkané holky z venkova“ s velkolepým „zlým“ Londýnem mě jako jeden z hlavních motivů dost bavil. Jedinou výtku bych měl možná k samotnému rozuzlení, které nepůsobí 100% důvěryhodně, nicméně celkový dojem příliš nepokazí. Poctivá a vizuálně setsakra promakaná žánrovka. [80%] ()

Colby Sawyer

Řeknu rovnou, že Baby Driver je za mě těžkotonážní průměr, takže u tohoto jsem byl opatrnější, ale těšil jsem se. Těšil jsem se na stylovou jízdu, která si mě zcela podmaní. Dostal jsem audiovizuální parádu, jež je nehorázně stylová a člověk by si hned do Londýna 60. let zaskočil. Druhá čtvrtina filmu, kde se mísí stylovost s mysterióznem je fakt povedená, bohužel ten zbytek už moc dobrý není. Rafinovaných střihů a audiovizuálních parádiček ubude a na odiv se dá hlavní selhání filmu… Je to totiž celé strašně pitomé a předvídatelné. Což by svým způsobem nevadilo, kdyby si to Wright uvědomoval, jenže on je celou tu dobu tak vážný, až je to směšné. Reálně ten film má jen pár postav, které sice hrají skvělé herečky (Anya s Thomasin jsou boží) a herci (Matt Smith si toho elegána/slizouna taky dává), ale vyskytují se v úplně přihlouplém scénáři, který nepřekvapí ani nevyděsí. Reálně jsem se nebál a to se sem tam bojím u věcí, co nejsou ani horory. Je to celé prostě nablýskaná nuda a mrzí mě to. Wright bezpochyby točit umí, jen by to chtělo vzít spoluscénáristu a schopného producenta, kteří by pomohli dopilovat obsah, protože forma je výtečná už teď. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

25.08.2021

Fiennes a Taylor-Joy v černé komedii

Fiennes a Taylor-Joy v černé komedii

08.06.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) a herec Ralph Fiennes (Harry Potter a Ohnivý pohár) si společně zahrají v černé komedii / psychologickém thrilleru The Menu pro studio Searchlight. Film bude… (viac)

Edgar Wright a nová adaptace Běžícího muže

Edgar Wright a nová adaptace Běžícího muže

20.02.2021

Přichází dobré zprávy pro fanoušky filmů na motivy literární tvorby Stephena Kinga. Studio Paramount Pictures právě jedná s režisérem Edgarem Wrightem (Baby Driver, Soumrak mrtvých) o spolupráci na… (viac)