F1: Touha po vítězství - Série 5

(séria)
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 2023, 6 h 26 min (Minutáž: 31–49 min)

Všechny týmy kompletně předělaly svoje závodní auta a sezóna 2022 slibuje napínavou podívanou. Letos může titul získat kdokoli! (Netflix)

vyfuk

Laťka je nastavená tam, kde neustále. Čím jsme dál tím více je to to samé. Nápad, že by se takto mohla mapovat každá sezóna byl na začátku zajímavý, ale nyní s odstupem času je to skoro to samé jako Ulice. Ty samé kecy a ty samé příběhy. Uznávám, že moje hodnocení tomu moc neodpovídá, ale faktem zůstává, že snaha se dívat na každou další sérii je dost slabá. ()

dO_od

// Pro fanoušky Mercedesu a Ferrari to je jen oživování traumat z loňské sezóny, pro fanoušky Red Bullu zvěčněná chvilka slávy, která se doufejme už nikdy nebude opakovat, pro ostatní jako obvykle nadstandardní sportovní dokument s kupou akce, emocí i zákulisních přestřelek, které jinde neuvidíte. Slovy aktérů prostě víc Top Gun než normální dokument. A to je dobře. ()

Lacike

Vedel som, že ma séria o pre mňa najnudnejšej sezóne za minimálne posledných 20 rokov, nebude baviť. Ale je to ešte horšie ako som čakal. Najzaujímavejšie boli diely, ktoré sa venovali paradoxne dianiu mimo trate ohľadom tých šialených prestupových rošád, ktoré spustil Vettel, po oznámení konca kariéry. Najviac som bol zvedavý na diel o Mickovi Schumacherovi. Dúfal som, že sa o ňom konečne niečo dozviem. Ale chlapec je tak uzavretý, že nám znova prakticky nič zmysluplné nepovedal. Takže chudáci v dramaturgii museli zase len púšťať výroky, že je to syn Michaela. Demolition man Mick rozhodne chýbať v F1 nebude. Hlavný problém tohto seriálu je, že sa tak nejak vyčerpal. Už neponúka žiadne poriadne nahliadnutie do zákulisia, ako to bolo v prvých sériách. Nedozvedel som sa absolútne žiadnu drobnosť naviac a to som sezónu 2022 nesledoval príliš intenzívne a niekoľko závodov som ani nevidel celých. Zdá sa, že si už všetci aktéri držia od Netflixu príliš veľký odstup, takže tento seriál začína strácať zmysel. Ani kontroverzné témy sa nesnažia rozoberať do hĺbky a napríklad diletantstvo Ferrari počas celej sezóny, vďaka čomu si presrali titul, úplne ignorovali. Takže sa z toho stalo už len také zbytočné promo pre náhodného diváka. Slabota, veľká slabota. Má zmysel sledovať ďalšiu sezónu? Asi nie. 3/10. ()

Alementina

Sérii 4 jsem si ani nepustila, jak mě tehdy konec sezóny zklamal. A tahle serie jen klouže po povrchu. Úplně chybí zastoupení týmu Aston Martin a Williams. Gunter tradičně dostává víc prostoru než si zaslouží. Hamilton má tak stěží 5 minut v celé serii. Úplně vynechá kontroverze, kdy Max odmítl přes sebe pustit Checa a co Checo pro něj v minulosti udělal...vlastně celý zaverecny boj o druhé místo v šampionátu jezdců. Spousta šarady okolo Rica, kterého jsem kdysi měla ráda, ale už neví, kdy má přestat dělat šaška...ale jeho návrat k RedBullu bych určitě taky nevynechala. Skoro zklamání tahle serie. ()

Trevor

Hamiltonovci sklamaní na celej čiare nakoľko sa im dostalo minimum priestoru, trauma z dominancie Red Bullu bola zjavná aj v názoroch na prekročený limit v utrácaní peňiaštekov, odpoveďou je hádam pre všetkých jednoznačná dominancia Supermaxa s perézom v aktuálnej sezóne.  Reakcia stajne McLaren bola pre mňa sklamaním, ukazuje sa že ani dvojica Lando Norris a Oscar Piastri nie sú čarodejníci aby nateraz dokázali dominovať, alebo aspoň získavať body. Naďalej sympatické vystupovanie Maxa a Landa Norrisa, dobré obhliadnutie sa  za sezónou pre sporadických divákov seriálu F1, hodnotenia do značnej miery ovplyvnené tým kto komu fandí, epizóda Alpha Male je toho asi najlepším dôkazom. ()

M.i.k.e

a já tomu těch pět prostě nechám, protože na poli sportovního dokumentu v současnosti nic lepšího není. K Drive to survive se nedá napsat nic moc navíc aby se člověk neopakoval, nicméně moc se mi líbí, jak by tahle série klidně mohla mapovat jeden závod ze sezóny a přinést z něj deset různých příběhů. Na svoje předchůdce možná pátá řada trošku ztrácí vzhledem k lehce "nudnější" sezóně, ale ne zas tak moc. Snad jen jako fanoušek Ferrari bych uvítal kdyby se tady víc rozpitvalo, proč Ferrari skvěle rozjetou sezónu opět do*ebalo díky strategii, kterou by nevymyslelo ani pětileté dítě. Binotto je sice sympaťák a působí jako hodný strejda, ale sem rád že je pryč a snad to letos bude lepší...85% ()

William_

Jedná se jednoznačně o nejslabší sezonu, za kterou absolutně nemůžou tvůrci, kteří se snažili všemi silami, a do 10 epizod toho narvali co jen šlo. Někdy se až člověk divil, jak skvěle dokážou udělat "z komára velblouda". Některé situace totiž neuvěřitelně zveličily a působilo to umělým a plastovým dojmem. Spousta jezdců se tu jen nachomýtlo (Hamilton) a o stáji Williams jsem se z 5. série takřka nic z roku 2022 nedozvěděl (což chápu, ale mohli jim dát alespoň pár vět). Celkově nejsem ani zklamaný ani nadšený. Ale začínám mít pomalu pocit, že Drive to Survive už má své nejlepší roky za sebou. ()

Hanys_

Poprvé jsem měl pocit, že se ten formát začíná vyčerpávat. A nemyslím si, že by to bylo "nezajímavou sezonou", protože se toho dělo furt hodně. Asi mi prostě vyhovovalo víc, když Netflix dělal dramata i tam, kde vůbec nebyla. Takhle je to jen strojený "něcovícneždokument", který ale v polovině dílech nemá moc co nabídnout. 7/10 ()

Trešlson

A jsou to vlastně ty čtyři s odřenýma ušima. Spousta věcí, které si zasloužily větší insight nebyla vůbec zmíněna a nad rámec informací, které jsme mohli vidět a dozvědět se je při sledování loňské sezóny, toho moc nového nepadlo. Loňskou sezónu bych v žádném případě nudnou nenazval, ale Drive to survive se to nepodařilo úplně "prodat". Jako doplněk pro fanoušky F1 ale stále povinností. ()

Sachy

O končícím Vettelovi skoro nic.Hamilton se v záběru objevil akorát v nakym divokým modelu před závodem.Russel 8x na bedně a první vítězství nezájem.Hlavni téma poloviny sezóny porpoising taky nic moc.Je to jak v minulé sezóně kdy mají mraky záběru 4 velkých cen z různých úhlů pak to namíchají do divného mixu.Günther Steiner,Binnoto,Horner a šašek Ricc.Cekal sem něco k rivalitě sainz-leclerc nebo incident max-checo z Brazílie, možná jeřáb v Japonsku. ()

Hpatrik

Netflix si opět vybírá příběhy, ve kterých si upravuje kontext dle potřeby tzv. "na míru". A ne že by byla loňská sezóna na příběhy skoupá, ale spoustu zajímavých kauz/příběhů se ani nedotkli, a ty do kterých se už ponořili, nedokázali uchopit poutavě/zábavně. Podobný pocit jsem měl z jedné z nejlepších sezón 2021, jejíž intenzitu nedokázali ani přiblížit. Tenhle chřadnoucí formát by si zasloužil kvalitnější tvůrce a restart. ()

Stillborn83

Rozhodne je 5. séria lepšia než predošlá, ale aj pri tejto platí – že lepšie príbehy napísala samotná sezóna, ako sa im ich podarilo zachytiť tvorcom Drive to Survive. Nič nové sa fanúšik, ktorý F1 sleduje pozorne, nedozvie, možno pár debát zachytených z diaľky, nejaké vysielačkové komunikácie, ktoré sa nedostali do prenosov/zostrihov. Najzaujímavejšia tak bola zákulisná politika - ako prebiehali ťahanice o Piastriho, ale najmä kauza prekročenia rozpočtu od tých „majstrov“ z Red Bullu, aj keď tam sa dalo ísť tiež viac do hĺbky, no tu chápem, že pri takejto téme, to zrejme ani nie je možné... Ale celkovo to už začína strácať šťavu. F1 zažíva stále obrovský príval nových fanúšikov (jasné, že aj vďaka Netflixu), ale tvorcovia tejto série akosi stagnujú a boja sa riešiť konfliktné témy (aj keď predpokladám, že nikto by im už nič nepovedal a pomaly, ale isto F1 ako taká Netflix nepotrebuje) – a že ich bolo. Veľkým sklamaním je, že vôbec sa nevenovali rozlúčke Seba Vettela, ako by si zaslúžil. V záverečnej časti, ani len jeho donuty neukázali a už keď nič mohli tam strihnúť z úcty k 4-násobnému majstrovi sveta aspoň ten rozhovor po posledných pretekoch... Chápem, že štáb nebol na každej VC, no dookola omieľané zábery z pár pretekov (najmä Silverstone, Baku a Suzuka), len z pohľadu iných tímov, už nenadchnú... Taktiež chýbali pohľady do Alfy, Williamsu a Astonu. Haasu a Gunthera už je priveľa, Yuki je v podstate decko, ale už sa mu v DtS venovali, skôr som čakal predstavenie Guanyu Zhoua, chýbal aj Valtteri... Taktiež by bolo zaujímavé viac rýpať do tímu Ferrari, ktorý chcel bojovať o titul a po mnohých vlastných chybách sa obával o druhé miesto v konštruktéroch. Čakal som, že aspoň obrazom sa dostaneme ku Leclercovej chybe v Imole. Oveľa viac priestoru mohla dostať VC Brazílie (keďže po Silverstone bola zrejme najzaujímavejšia v uplynulej sezóne), double Mercedesu a prúseru v Red Bulle, či súbojom Lewisa s Maxom práve na Interlagose. A keď som vyššie spomínal, že Haasu je priveľa, tak v kontexte brazílskych pretekov, sa viac mohla rozobrať senzačná pole position Kevina Magnussena. No, aj keď piatu sériu pomerne dosť hejtujem, tak na druhej strane musím povedať, že jasné, že ma to bavilo a dávam tomu ****, keďže som sa k tomuto športu vrátil po rokoch - aj vďaka prvým dvom sériám tohto seriálu, ale najlepšou (a myslím, že už sa to prekonať nepodarí) za mňa ostáva druhá séria. P.S.: A jednoznačne najviac bude chýbať Daniel Ricciardo a jeho perly! ()

pushover

Tahle série si drží laťku vysoko, jak si ostatně mohli loni ověřit Španěláci s pokusem o něco podobného z MotoGP a neuspět. Jasně že to není podrobná kronika sezóny, ale umně poskládané příběhy se vším co k příběhům patří. Proto to má taky takovej úspěch. ()

smarkus

Neviem, trochu slabé mi to prišlo. Veľa momentova tam chýbalo ako: predbiehanie Leclerca s Verstappenom, čokolvek z Aston Martinu, odmietnutie prepustenia pozície pre Checa, boj o druhé miesto a hlavne rozlúčka Vettela dpči. Hlavne, že na konci Ricciardo. Gunter stále v zábere. Nepritlačilo sa pri kontrovezných momentoch, bolo to len primitívne kĺzanie po povrchu, tak po americky... ()

Tomas_PO

Ďalšia sezóna F1 je tu, a s ňou aj už klasický Netflixovský Drive to Survive, ktorý sa stal už neodmysliteľným novodobým marketingom pre súčasné vedenie F1. Pochopili to už aj tímy, jazdci a ich šéfovia, takže z toho máme tak trochu Hollywood a to ako v dobrom, tak aj tom menej dobrom. Dramatizácia vie byť skvelá, strih je geniálny a častokrát navodí drámu samotného preteku, team principáli sú vtipní, drsní, otvorení, ale aj hereckí. Výber tímov je zvolený veľmi starostlivo, točiac sa nielen okolo tých najsilnejších, ale aj tých najvtipnejších, najkontroverznejších, či najsympatickejších. A takto sa vyskladá v princípe celý súčasný grid monopostov. Zaujal diel Over the Limit (S05E09), kde sa riešil "budget cap", čiže finančný strop pre tímy, o ktorom som ani netušil. Sklamal len ôsmy diel s Yukim Tsunodom - Alpha Male (S05E08), ktorý je za slabšie tri hviezdy. Inak je všetko na pomedzí štyroch až piatich. Aj keď tie štyri hviezdy sa objavujú trošku častejšie, čo ale možno súvisí aj s menej dramatickou sezónou oproti tým minulým, ktoré vošli do histórie. Pre fanúšika F1 ale stále must-see. ()

Jkczech

Po skončení sezony jsem si říkal jak byla nadupaná a kolik zajímavých příběhů z toho bude, ale potom co jsem zkouknul tuhle sérii jsem zklamán...  V podstatě to nejzajímavější co se mi líbilo bylo dění kolem Oscara Piastriho. ()

Interhofer

Hodnocení z jednotlivých epizod mi vyšlo 5*, celkově musím ale sérii jednu hvězdu ubrat pro nedostatečnost. SPOILER ALERT, prostě mi v sérii chybí loučící se Vettel, nebo GP Brazílie, jejíž výsledky byly více než zajímavé - pole position pro Haas zásluhou Kevina Magnussena, první výhra pro Russella (ta tam aspoň ve zlomku byla) ()

nitrak

Koukáme jen na recap loňského šampionátu bez přidané hodnoty. Já třeba sleduju každý závod F1 a nic nového mi tahle řada nepřinesla. Je to spíš pro lidi, kteří formuli nesledují nebo ji sledují jen tak nějak z instagramu apod. - a to si myslim, že pro ně není moc vypovídající; z těch pár minut, co má každý jezdec (principál) před kamerou by si člověk udělal úplně jiný obrázek, než jaký doopravdy ve skutečnosti je. ()