Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

AllShallFall

Povedený thriller s dobrou zápletkou. Ani ne až tak mysteriózní, ale přesto napínavý. Film měl podle mě jedinou chybu. A to, že některé věci, co měli zůstat tajemstvím, byli odhalené moc brzy. Pak už divák jen čeká, kdo jaký krok podnikne. Ve své podstatě jako přetlačovaná o tom. Zvítězí ten, kdo má lepší trumfy. Ale jo. Nolan nezklamal. ()

Okara

Tento snímek jsem si od Nolana nechával nakonec a i přes to, že se jedná určitě o nadprůměrný psycho/krimi thriller, s pár lekačkami i sem tam napínavými scénami, tak od tohoto Režiséra se dle mého názoru jedná o nejméně povedené dílo. Také mne mírně zklamal konec, ale jak říkám, na remake je to řádně povedený film. I když znovu se na něj asi nepodívám. 75% ()

nascendi

Aj po opakovanom zhliadnutí Nolanovej Insomnie som presvedčený o mimoriadnosti tohto filmu. Nejde o zručne nakrútenú detektívku s výborne obsadenými hercami. Skôr je to zamyslenie sa nad tým, aké sú dôsledky, keď niekto "zíde z cesty". Rozkošatený dej s viacerými motívmi, častými zvratmi, atraktívnou kulisou aljašského mestečka, kde noc signalizuje iba čas na hodinách, postavy z mäsa a kostí, z ktorých ani jedna nie je jednoznačne kladná alebo jednoznačne záporná, to všetko sú dôvody, pre ktoré sa oplatí tento mimoriadny film vidieť. O hereckých výkonoch sa netreba rozpisovať, pretože u takých mien je normálne ich predpokladať. Ešte by som chcel niekedy vidieť pôvodnú európsku verziu, aby som vnímal odlišnosti v spracovaní témy. ()

nash.

I podruhé se depresivnímu příběhu, kde nikdo není bez viny, podařilo vyvolat tu neobvyklou atmosféru, kdy jsem současně s Pacinem klesal pod tíhou zdrcující únavy a současně byl dokonale probuzený a našponovaný napětím. Al Pacino excelentní, netypově obsazený Williams vynikající, Hilary Swank bohužel jen do počtu. ()

Slarque

Christopher Nolan potvrdil, že je opravdu zručný režisér. Herci potvrdili, že jsou stále v oscarové formě. Kdyby mě trochu nezklamal méně nápaditý konec, byl by z toho absolutně dokonalý filmový zážitek. ()

Willy Kufalt

„Dobrému poldovi nedá spát chybějící dílek skladačky, špatnému poldovi svědomí...“ Surová kriminálka se zneklidňující atmosférou zapeklitého případu a chladných aljašských hor se zhruba v polovině krásně mění na mrazivý psychologický thriller. Pocitově silných scén se zde dočkáme vícero, ta akční na vorech mi poměrně vyrazila dech, ale asi nejvíc na mě zapůsobilo první společné setkání policisty a vraha tváří v tvář, symbolicky přímo na jedné lodi. Po jejich vzájemném dialogu s nebývalým porozuměním dvou lidí z takhle (alespoň na první pohled) protichodných pozic zákona jsem tiše doufal v jiné, mnohem komornější a silnější vyvrcholení, než na jaké došlo na osudové chatě. Jinak jsem z tohoto filmu velmi spokojený, o významu pro mě spočátku rušivých flashbacků s rychlými střihy jsem brzy přestal pochybovat, vlažnější rozjezd mi postupně vynahradil skvělý filmový zážitek s řadou výrazných devizí od vizuálu, budování napětí přes brilantní herecké výkony Al Pacina a Robina Williamse (a musím v tomto směru zmínit i mladou představitelku policistky /Hilary Swank/, byť mi osobně příliš sympatická nebyla) až po zajímavé myšlenky a podněty k přemýšlení. Nepovažuji se za spřízněného diváka režiséra Nolana, ale některými filmy mě mistr rozhodně umí velice překvapit a nadchnout. Na hranici plného počtu; 85% ()

Arsenal83

Tento thriller ma fantastický bavil, výborná zápletka, Al Pacino mimoriadny ako vždy, proste scenár nemá chybu. Aj na niekoľko pozretí som sa vždy bavil. A po rokoch sa dozvedám, že ono to je vlastne prerábka zo Škandinávie. Takže čoskoro musím pozrieť aj originál. Len neviem, či mohol byť ešte lepší. ()

Vitason

Sluníčko je skvělá věc. Je nedílnou součástí fotosyntézy, můžete díky němu získat krásné opálení, nebo vás může klidně jen nabít energií, ale taky je od něj milé, že čas od času zapadne a přepustí k vládě noc. Člověk se pak může v klidu prospat a nabít se tak sám. Jenže co dělat, když bydlíte za polárním kruhem, kde přes měsíců nezapadne... Poté, co se Christopher Nolan proslavil Mementem, se vrhl mladý režisér na kriminální thriller o vyšetřování vraždy na Aljašce, kdy film postrádá prakticky jakoukoliv akci a tah a místo toho nabízí velice silnou atmosféru podpořenou psychickou sklíčeností hlavního hrdiny, kterému otravné světlo a ještě otravnější svědomí nedovolí spát. Insomnie je zajímavá tím, že se v ní sešli tři oscaroví herci, ze kterých nejvíce vyčnívá skvěle hrající Al Pacino. Robin Williams podal na velice malém prostoru také skvělý výkon. A Hilary Swank nemá vinou scénáře ani prakticky co hrát. Takže ze čtyř základních kamenů filmu nejvíce exhibuje režisér. Toho scénáře je opravdu škoda, protože film velký potenciál má, jenže scénář nejde ani divákovi ani svým postavám naproti, takže všeho dostáváte omezené množství. Pochválit ještě musím krásnou přírodu. Insomnie je velice dobrá a po řemeslnické stránce dobře odvedená kriminálka, která i přes skvělé herce není nijak převratná. P.S. Nevím proč po tomhle filmu nemůžu niky usnout:-) ()

Rocky62

Neexistuje film, se kterým by si Nolan neporadil na jedničku. Insomnie není zrovna typicky "nolanovská", ale kvalitní film je to tak jako tak. Krom svého hvězdného obsazení, ve kterém všichni září naplno se může pyšnit svojí naprosto úchvatnou psychologickou stránkou, která zvedá tento film do výšin. Inteligentní snímek, který je bezesporu zárukou skvělého zážitku. 80% ()

Bachy

Nolane, já se ti divím, že ty to vždycky tak krásně rozjedeš a neumíš to dotáhnout do konce. S takovým obsazením, takovým námětem. Jen mi přijde, že tam opět není to "něco navíc". Něco, čím mě uzemníš a podupeš mě. Zase je to výborný film a zase jsem si ho užil, ale opět mám pocit, že chybělo málo a mohlo jít o legendu. Něco, kde poznám, že jsi génius. Přesně to, co Fincher umí na jedničku. Švihnout tam Enyu, závod veslic, průlet košem. Ale ten běh přes klády, tam se zadařilo. Pacino a Williams? Dříví v lese. ()

Happens

Skvostný thriller z prostředí Aljašky, kde půlroční nekonečné světlo a svědomí nedá spát policistovi, jež se souhrou náhod dostane do situace zamotaného vlákna, které již bez tragický následků nelze rozmotat. Al Pacino skvěle po každé probdělé noci vepsal do své tváře nespavostí trpícího člověka, stupňující se šílenství a mráz z Robina Williamse dotvoří vynikající atmosféru Nolanova dalšího vynikajícího snímku. ()

Claw

Christopher Nolan je velmi inteligentní režisér a své "jedinečné" myšlenky přenáší na diváky neobvyklými způsoby. "Insomnie" je pomalý, ponurý, pochmurný, uvnitř temný film. Pomalé tempo a náhlé výbuchy násilí a zloby tvoří skvělou rovnováhu pro známý příběh o vraždě na malém městě. Hvězdný herecký ansámbl Al Pacino, Hilary Swank a Robin Williams dělá z tohoto silného filmu krásnou pastvu pro oči a úchvatná příroda slouží jako chladné, ale velkolepé pozadí pro divoké lidské vášně, které jsou zde k vidění. Pohledy na Aljašku jsou téměř hlavní postavou filmu a svou chladnou odtažitostí přispívají k nemilosrdnému splétání událostí. Je neuvěřitelné sledovat, jak lidé žijí a pracují v tomto věčně slunečném kouzlu polárních dnů, které Pacinově postavě strašně ztěžuje život. Trpí nespavostí a my to cítíme. Tohle je parádní ukázka Alova skvělého herectví, které zvládá velmi přirozeně a plynule. Všechny hlavní i vedlejší role jsou skvěle zahrané. "Insomnie" se mi velmi líbila zaslouží si velkou pochvalu. /90% + FILM ROKU/ ()

FrodoF

Výborný krimithriller, který sice Mementu nesahá ani po paty, přesto musím ocenit skvělého Pacina v roli čím dál víc unaveného, vyčerpaného a rozervaného inspektora a Hilary Swank s Robinem Williamsem mu skvěle přihrávají. ()

klerik

Skvelý triler. Keby som robil slogany na DVD tak napíšem: "NAJLEPŠÍ FILM OD SE7EN". Najlepšie je nevedieť o filme vôbec nič, potom bude zážitok najsilnejší. Režisér skvelo skombinoval krásnu prírodu a biele noci s prípadom vraždy. Finále je síce trochu klišovité a zjednodušuje komplikovanosť chrakterov, ale v tomto hereckom koncerte, to s radosťou odpustím... Ešte by ma zaujímalo, aký kvalitný je pôvodný film, ktorý Nolan prerobil, potom možno moje nadšenie trochu ochabne... ()

Chrustyn

Velice povedený thriller se skvělým Pacinem a démonickým Williamsem. Do toho navíc skvělá atmosféra dnů bez noci a nespavosti. Nolan umí. ()

iamek

Nolan a remake ? To mi nešlo moc do sebe. Insomnie je skvělé zahraný a z režírovaný. Psychologické thrillery nejsou zrovna filmy co bych vyhledával, ale co mi naservíroval Nolan to mě docela dostalo. Al Pacino a Robin Williams předvádějí herecké galapředstavení a slušně jim sekunduje skvělá a krásná Hilary Swank. ()

SeBig

Parádní krimi film s Al Pacinem a Williamsem v roli psychouše. Dekuji těm kreténum co psali obsah, že mi vyspoilovali půlku filmu. :) Už nikdy nečtu obsahy. ()

LaciLC

Christopher Nolan je pre mňa jeden z najperspektívnejších režisérov jeho generácie. Už originálnym Mementom ma presvedčil, že nie je nejakým tuctovým tvorcom. Ani jeho ďalší film Insomnia nie je vôbec tuctové dielo. Už len psychologickú zložku má o mnoho silnejšiu ako jeho žánroví konkurenti. Nolan stavil na stiesnenú a melancholickú atmosféru hmlistej a zasneženej Aljašky a na sto percent mu to vyšlo. Navyše do filmu obsadil môjho obľúbeného herca Ala Pacina, ktorý tradične herecky prevýšil všetkých zúčastnených. Ale zase netreba zabudnúť ani na výborného Robina Williamsa v pre neho tak trochu netradičnej úlohe. Insomnia je skvelá kriminálka z rodu tých, ktorých v dnešnej dobe vzniká nejako poskromne a preto si ju treba patrične vážiť. A dúfať, že Nolan ešte zopár takýchto perál v živote natočí... ()

korbitch22

Když zemřel Robin Williams, řekl jsem si, že se konečně po 12 letech od vzniku podívám na jeho první zápornou roli a už vím, proč mi film ležel 10 let na disku.Scenérie Aljašky prostě miluju, je to destinace do které se chci jednou podívat, možná tam i pár let žít, takže atmosféru to mělo pro mě hlavně díky prostředí.Samotný děj a scénář už je na tom bídněji.Uvítal bych prostě klasickou kriminálku, kdy nevíte kdo je vrah a detektivové se hrabou špinavými zákoutími Aljašky a jdou mrtvolu za mrtvolou.Bohužel scénář nám ukáže vraha v první třetině, napětí je v tahu.Příběh kolem vnitřních záležitostí totálně zbytečný, stejně jako hrdinovo pochybení při střelbě na partnera.To bylo prostě zbytečný a vzalo to filmu kouzlo.Chápu, že se to mělo vymanit ze škatulky a chtělo to být originální (dost divný slova, když jde o remake), ale paradoxně to filmu vzalu veškerou šťávu a já bych prostě mnohem raději uvítal klasickou temnou kriminálku plnou zvratů a napětí.Tady se nic neděje a pro dokreslení atmošky potřebujete pastelky.Průměrná kriminálka, která mi svojí kvalitou připoměla jeden z dílů seriálu Myšlenky Zločince, fakt.Tak velký hodnocení nechápu a divim se, že se z Nolana vyklubal vůbec tak velký režisér.Navíc výkon Robina Williamsa zcela v průměru, jako celý film, jeho roli jsem mu prostě nežral.Smutný, obyčejný film na šedivou neděli, víc ani ťuk ťuk, Flubber, ťuk ťuk Flubber, ťukˇťuk Flubber.55%. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)