Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Raziel_cz

Já se divím, že má Nolan potřebu točit Batmany a Interstellary atd. Memento je dodneška jeho nejlepší film a Insomnia je thriller jak se patří. Jde o remake norského filmu a je to znát. Seveřani k žánru prostě přistupují jinak, což se projevuje především na skvělé zápletce, vygradovaném scénáři a výborných postavách (byla to nehoda, chtěl jsem, aby se přestala smát). Určitě se musím podívat na originál. Jinak Al Pacino dle předpokladu naprosto parádní, dokonce mile překvapil akčnějšími scénami, a Hilary Swank jako čestná policistka taky. Akorát Robin Williams se mi do role (tohle není spoiler, o vyšetřování tu moc nejde, Insomnia je thriller, ne detektivka) vraha moc nehodil. Celou dobu má na obličeji svůj typický úsměv a nebudí dojem, že by byl kdovíjak nebezpečný. Možná si říkáte, že je to dobře, ale uvidíte sami, prostě to k němu nesedí. Jinak super, režie v cajku, nádherné záběry na zasněženou Aljašku, atmosférická hudba, funguje to. Jenom tu rozklepanou kameru při rvačce Pacina a Williamse si Nolan mohl odpustit. ()

burton

Takže fakt zase jedna hustá krimoška. Vážně se mi dělalo zle, když jsem se vžila do toho Ala, který furt nemůže a nemůže zabrat. Občas se mi to stává a ani nemusí být polární noc. Prostě vás žere můra, tlačí svědomí, pronásleduje minulost, straší nevyřešená budoucnost... Ale líto mi ho nebylo ani trošku a jakmile budete mít za sebou zhruba první třetinu filmu, nebo o trošku víc, poznáte proč. Upřímně - Al je týpek chlapa, který mě maximálně odpuzuje. Nečistí si zuby, smrdí a má plesnivý nehty. No ale herec je to parádní. Nedovedu si představit v této roli jiného herce! PS: když nemůžete spát, pusťte si skvělý film! ()

MickeyStuma

Snímek je americkou verzí norského stejnojmenného filmu z roku 1997 a jak to už bývá, američtí tvůrci se drželi základu, ale jinak si šli svojí cestou. Al Pacino a Robin Williams zde byli postavení proti sobě jako policajt a zločinec, oba v démonických charakterech a oba předvedli naprosto skvělé herecké výkony. Příběh je chytrý v žánru thrilleru, kde je konvence děje velmi dobře promyšlena. I zde samozřejmě platí, že originál je prostě originál, ale tady se tentokrát podařilo laťku vyzdvihnout hodně vysoko, což nebývá zase až tak často. ()

xmy

Slušná kriminálka s hutnou atmosférou Aljašky. O něco málo slabší než předchozí Nolanovy filmy Following a Memento, což je dle mého tím, že k tomuto nepsal scénář (v žádném případě není tento špatný!!). Jinak je Insomnie velice dobře zrežírovaná podívaná se skvělým Al Pacinem. ()

Lyžař

K Insomnii mě dovedl Batman. A jsem za to rád. Zhruba po deseti minutách jsem si uvědomil, že jsem film už někdy v minulosti viděl. To mi ale nevadilo. Al Pacino je těžce v háji. Není zvyklý na severský život. A hrátky s ním ze strany Robina Williamse jsou skvostné. Občas jsem se dokonce přistihl, že jsem fandil Williamsovi :-D Příběh je docela jednoduchý, předvídatelný, ale to vůbec nevadí. Děj si prostě plyne a člověk si nechává dokreslovat jednotlivé řádky scénáře. A když dostane víc prostoru má oblíbená Hilary Swank (kterou jsem objevil ve Zkurvené noci), slast začíná :-) ()

Folky

V rámci Nolanovy filmografie je to "jen" dobrá kriminálka. Ale musím ocenit Pacina a především Williamse, který konečně ukázal, jak dobrý je herec. ()

lemonova

Nórskeho predchodcu som nevidela, takže nebudem porovnávať. Nespavosť: tá jednou z hlavných postáv filmu: ako fakt aj ako metafora. Jej príčina je zdrcujúca a jej dôsledkom je túžba po spánku, ktorá sa dá naplniť iba jediným, definitívnym spôsobom. Táto pointa bola krásne vystihnutá v úplnom závere, vďaka ktorému za všetkou hmlou pochmúrnosti vidíme svetielko viery v ľudské svedomie. ()

GOREGASM

Severskou inspiraci Nolan nijak nezapírá a je to jenom dobře, protože i díky tomu působí Insomnia na hollywoodské poměry ojedinělým dojmem kriminálky, která nejen svou atmosférou jede ve velmi nemasových kolejích. Psychologická rovina snímku funguje fantasticky nejen díky precizně více a více frustrovanému Pacinovi, a když se až ve druhé půli snímku zjeví druhý génius, čti Robin Williams, začnete vnímat, že sledujete remake, který oprávněně spatřil světlo světa. Nejednoznačné interpretace morálních pohnutek a motivů není v Hollywoodu zrovna oblíbená věc a Nolan dokazuje, že je to cesta, která se zaryje divákovi do palice mnohem hlouběji , než ostře a hlasitě tesané závěry. A málem jsem zapomněl na dech a spánek beroucí Aljašku, která tady rozhodně nehraje vedlejší roli. Insomnie je mrazivý krimi thriller, který doceňuji až téměř po dvou dekádách. Hanba mi!!! 100% ()

Rathalos

Al Pacino + Robin Williams + Hilary Swank su zarukou kvalitneho filmu a aj bol,vyborny vymakany krimi thriller,ktory ma zaujal od zaciatku az do konca,plusom bolo aj velmi pekne prostredie Aljasky,bavil som sa...:-) ()

Afterpoe

Nemohu si pomoct, ale pro mě je tento film nezapomenutelný a působivý. Skvělý remake, vynikající Al Pacino i Robin Willaiams. Jedna z nej nej detektivek/thrilleru, co znám. Všem mnohokrát doporučuju. ()

Jerryy

Jako krimi slušné , jenže na můj vkus se to moc táhlo , tempo pomalé , akce pomálu , což by mi ani tolik nevadilo , když by akci nahradilo něco jiného , než "psycho" problémy se spaním , kterými AL Pacino trpěl a které ho doháněly k pomalému rozkladu jeho osobnosti. Naštěstí H.Swank byla jako vždy úžasná , když zachránila co se dalo..... Vyřešila zápletku , dojem z rozpadající se Pacinovi osobnosti i ten konec , který nemohl snad nikoho překvapit. ()

asentra

Prostě Al Pacino, nevim co k tomu ještě dodat, snad jenom ještě výborná Hilary Swank, hodně zajímavý a rozhodně originální námět ale... ten konec...ten bych trochu vylepšila, takže tentokrát čtyři a půl hvězdičky. ()

Blaogranas

Nikdy bych nevěřil, že může někdo vypadat tak neskutečně ospale jako Al Pacino a že Robin Williams může hrát takového záporáka. Kvalitní krimi film s jedinou chybičkou, kterou je očekávatelný závěr. ()

Barak

Má první projekce z dílny Christophera Nolana nedopadla vůbec špatně (až po tom, co jsem to viděl, jsem teprve zjistil, že je to remake - původní film jsem neviděl.. tak teda konečně viděl a musím říct, že byl horší ;) ). Robin Williams vypadal jako docela slušný psychopat, Hilary Swank si zahrála policistku s hlavou plnou "pouček", ale karierou teprve před sebou a Al Pacino samozřejmě opět nezklamal. Zprvu vyrovnaného policisty a osvědčeného veterána se propadá níž a níž, až na kraj svých sil,. což je způsobeno jak nechtěnou vraždou parťáka, tak hrou s vrahem, do které se později postupně zamotává, a také tím, že na Aljašce v tomto období jaksi nezapadá slunce, tím pádem nemůže spát, je unavený a moc toho nedokáže. Uznávám, že už Alovi šlape důchod na paty, a že měl hrát policistu ze zkušenostma, ale takhle staře vypadal nemusel.. jeho charisma se poněkud vytrácí, nicméně to nic nemění na faktu, že byl výborný. Nolanovi se daří vytvořit stupňující a houstnoucí napínavou atmosféru i přesto, že je vlastně pořád světlo (pokud nepočítám tu temnější honičku v mlze), vůbec nepotřebuje nějaké temné místo - vystačí si s dobře napsaným scénářem, který dostatečně propletený, aby vtáhl diváka do děje. A když pak dvě dotyčné postavy uzavřou mezi sebou dohodu, jde do tuhého ještě víc. Film s dobrým obsazením, lehce depresivní atmosférou, patřičně propletený.... ()

Márduk33

Popravdě řečeno oplývá tento film až moc hořkou atmosférou. Asi jsem čekal, že film nebude až tak pochmurný. To však nakonec ale nebylo naškodu, protože takováto atmosféra mi zaručila dost nevšední a originální zážitek. Samozřejmě, že k hereckému obsazení žádné námitky nemám, všem jejich role celkem sedla. Al Pacino zahrál znaveného detektiva, který nemůže za žádnou cenu usnout, velmi obstojně. ()

Filmárik

Ľutujem ale Insomnia bola pre mňa až nečakane nudná dvojhodinovka. Príbeh je síce skvelý, naháňačka po brvnách má gule a nevyspatý Al Pacino v roli dvojtváreho detektíva je výborný. Ale to tempo je dosť pomalé. Škoda. Veľmi som si od Insomnie sľuboval ale pre mňa je to zatiaľ najslabší Nolanov film. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)