Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Fr

Spousta vražd se vyřeší během prvních 48 hodin. To ví i detektiv Dormer a proto neztrácí čas. Vše jde podle plánu, ale jeden výstřel promění jeho NEKONEČNÝ den v ,,noční“ můru. Působivost snímku spočívá v atmosféře, která je vystavěna na těch nejlepších věcech: scénáři, prostředí a hereckých výkonech. Hlavně Al Pacino ,,vystřihl“ part, se kterým jistě budete soucítit. Líbila se mi H.Swank, víc jsem čekal od R.Williamse, jehož záporák mě ,,neděsil“. Celkově mě atmosféra úplně nepohltila. Ta hra mezi Al Pacinem a Wiliamsem mě nepřekvapovala. Samozřejmě, že jsem čekal, jak to dopadne, ale žádné zděšení ve tváři se mi neobjevilo. Bral jsem to jako dobrou kriminálku. ()

EvilPhoEniX

Raději mám Blockbustery od Nolana, ale na to, že mi kriminálky nic neříkají, tak tohle bylo slušný, zejména první Hodina, kde jsem byl neustále v napětí a pořád se něco dělo. Al Pacíno ukázal fakt skvěléj Výkon, je to Pán Herec. Za mně teda 65%. ()

Viktooorka

Člověk by si řekl, že krimi filmy už nemůžou překvapit. Jenže když někdo ví „jak na to“ tak se z relativně obyčejného tématu, stane nevšední :o) Ano, Nolan je prostě schopný režisér, který do hlavní role obsadí Al Pacina, který umí podat jedině vynikající výkon, vedle něho postaví krásnou a schopnou herečku Hilary Swank a roli záporáka přidělí Robinu Williamsovi, který patřičně dokazuje, že se nenazývá hercem pro nic za nic. Tím je stabilní základ postaven a na řadu přichází režisérská stolička, na které se také osvědčuje. Při mnoho scénách mě příjemně mrazilo a zobrazení stavu člověka, který trpí nespavostí mě ohromilo. Sice mi v Insomnii něco nepopsatelného chybí, ale jinak je perlou ve svém žánru :o) ()

tron

„Záleží na tom, čo nám v tej chvíli pripadá správne. A aj to, s čím dokážeme žiť.“ Ktovie, ako by INSOMNIA vyzerala, keby ju nenakrútil mladý mementovský blázon Christopher Nolan v produkcii extravagantných experimentátorov Clooney & Soderbergh. Zrejme ako ničím výnimočný, rutinne spráskaný americký triler. Výsledok by bol v poslednej chvíli, predpokladám, zachránený kráľom žuvačiek, unaveným, ale nie ešte úplne mŕtvym, Al Pacinom. Ale nebolo by to ono. INSOMNIA ale Nolana, Clooneyho a Soderbergha mala. Výsledkom je vražedná aljašská slivovica, uspokojaca fanúšikov šikovných zápletiek i tých, čo hľadajú "niečo viac". Vychutnajte si [nielen] naháňačku na plávajúcich stromoch. ()

B!shop

Vyborna a docela originalni kriminalka. Rozhodne neplati to co je na obalu dvd "tvrdy policajt, brilantni vrah, neuveritelny zlocin" to sou kecy. Hodne dobra je predevsim atmosfera, i kdyz misty je trosicku usinaci, ale moc to nevadi. Navic diky kamere a zajimavejm lokacim, je porad na co se divat i kdyz se zrovna nic moc nedeje. Al Pacino podava opet vybornej vykon, jako nevyspalej je fakt hodne dobrej, jen mi prislo divny, ze na svuj vek preskakuje ploty, beha atd. Robin Williams hraje taky dobre, ale proste mi to na nej vubec nesedelo, fakt s tim jeho usmevem nevypada jako vrah, coz je ale na druhou stranu docela dobre, lepsi nez kdyz v jinejch filmech poznate vraha jen podle vzhledu. Navic Nolan se nedal do klasickyho vysetrovani vrazdy, ale diky ty dohode mezi vrahem a poldou je to hodne zajimavy a napinavy. Vlastne az do konce neni jasne jak to dopadne, coz je jedine dobre. Nevim co podstatnymu filmu vytknout, ale presto to na 5* nebude. ()

Gimli

S dalšími zhlédnutími zraje jako víno. Výborní herci a hodně poutavá zápletka. A ta atmosféra! Nolan je velmi dobrý režisér a já jsem dlouho přemýšlel, co mě na jeho filmech tolik přitahuje. Myslím, že bych to popsal jako rozdíl tempa režie a filmu. Nolan režíruje pomalu a rozvážně, ale přesto mají jeho filmy docela svižné tempo. A to se promítá i v hudbě Davida Julyana. Jak v Mementu, tak v Insomnii jsou to dlouhé tóny (Nolanova režie), doprovázené rytmickými prvky, které ženou vpřed (tempo filmu). Dokonce i v Nolanově Batmanovi je slyšet, že Howard s Zimmerem složili hudbu ve stylu Julyanových prací. Tenhle kontrapunkt asi může za jedinečnou atmosféru Nolanových filmů. ()

movie

Narozdíl od Mementa se Insomnie nedá označit za "rozhodně originální", ale jen za dokonalou řemeslnickou práci bez sebemenší chybičky - od propracovaného psychologického scénáře až po sebejistý výkon Al Pacina!! ()

monolog

Kvalitní hutná, dusnou atmosférou prostoupená předělávka ještě kvalitnějšího a hutnějšího Stelanova snímku. Ne, že by se mi to nelíbilo, ale pár věcí mi vadilo. Třeba hlavní ženská herečka nebo fakt, že po šesti dnech bez spánku by hlavní hrdina nejen neviděl na špičku vlastního nosu, ale mnohem spíš by upadl do bezvědomí či rovnou umřel. Robin Williams mi tu ani vlastně nepřipadl jako záporný hrdina. Spíš jako člověk, jehož okolnosti dohnaly do nepěkné situace, ze které se dostane jen dalším jejím zhoršováním. Myslím, že hodně z nás by se zachovalo úplně stejně, jak on. Trochu mi i vadilo, že režisér nepodtrhl vnímání Al Pacina. Vypadalo to skoro pořád normálně (kromě rozsvícení světla v hotelu). Myslel bych, že to bude braný ostře a hodně kkontrastně, tak aby kontury věcí vystupovaly jako bradavice na tváři, jako je to v prvních scénách Zachraňte vojína Ryana. Ale celkově je to zábavný snímek, který však podle mě neměl být natočen už jen kvůli tomu, že je remakem jen pět let starého skvělého filmu. Když je to remake padesát a víc let starýho nebo němýho, dovedu to pochopit. Ne sice ocenit, ale pochopit ano. Co už jednou fungovalo, bude podruhé zase (a i zde se to potvrzuje). ()

RHK

Skvělý Pacino, Williams i Swanková. Napínavá originální detektivka se zajímavým nápadem vydírání detektiva pachatelem vraždy sedmnáctileté dívky. Nádherná i krutá příroda Aljašky záběry ledovců, vodopádů, těžké mlhy, štoly, ledové řeky, k tomu jako bonus půl roku polární den. A nespavost. Tu působí kromě bílých nocí i částečně otevřený konec. "Na Aljašce žijí jen dva typy lidí: ti, co se tady narodili, a ti, kteří před něčím utíkají." Trailer: http://www.csfd.cz/film/6994-insomnie-insomnia/videa/ ()

Boss321

Skvělý snímek v mém oblíbeném žánru psychologického thrilleru. Christopher Nolan jen dokázal, že přes svůj nízký věk je to jeden z nejtalentovanějších režisérů současnosti. Will Dormer (Al Pacino) a Walter Byrd (Robin Williams) byli výborná volba, obvzláště Williams zahrál na jedničku. Scénář Hillary Seitz je slušně adaptován (originální je norská verze se Stellanem Skarsgårdem), přece jenom není zas tolik filmů, kde vrah vydírá detektiva, který ve službě omylem zabil svého parťáka a vše naaranžoval jako vraždu. Mladá policistka (Hilary Swank) ovšem začne tušit, že něco není v pořádku. Jen škoda, že snímek nebyl nominován na jediného Oscara. ()

Jossie

Temný příběh, skvělí herci, Robin Williams jako vrah, to jsou tedy věci. Hillary Swank mám moc ráda z Kluci nepláčou, ale v téhle roli asi nebylo moc co ukázat, zato Al Pacino, to je PAN HEREC, on snad ani neumí být špatný nebo průměrný. Při scéně, kdy spadne pod klády, mi bylo vážně špatně, příšerná představa. Takže pět hvězdiček nedám jen proto, že ten příběh mohl být malinko lepší. ()

Kulmon

Atmosféra filmu je záživná jako život na opuštěné aljašské kře. Nepomohou ani herecké hvězdy: Pacino těžce z formy, Robin Williams mi jako vrah taky moc nešel pod fousy (ne že bych nějaký měl) a Hillary Swank taky nepřesvědčivá. A to mám tuto trojici tak rád! ()

Jara.Cimrman.jr

"Tohle je pro mě nejhorší doba. Na včerejšek je moc pozdě a na dnešek moc brzy." Nespavostí netrpím, ale až nastane polární den, tak si půjdu lehnout až se zatměním. Těch pár měsíců to přece vzhůru vydržím, to dá rozum. Nejsem přece béčko ani insomniak. Ale kdybych jím byl, tak bych určitě nevyrazil vyšetřovat zločin na Aljašku. To nechám na detektivovi Dormerovi, kterému pohyb na nestále prosvětleném čerstvém vzduchu evidentně nedělal dobře. Protrpěl si to ten chlap a já s ním, ale zaujalo mě to docela dost. Asi bych přitom neusnul, ani kdyby během vysílání začala polární noc. ()

EdaS

Insomnie zapadá v Nolanově filmografii neprávem - nemá sice tak výrazný koncept jako jeho největší pecky, navíc jde o remake, ale tak perfektně natočený (ta kamera!) a odehraný, že ho nejde nemilovat. Všechno je sice ztlumené, včetně Al Pacina, ale pod chladným povrchem to pořádně vře. ()

H34D

Christopher Nolan opravdu umí a bezesporu patří mezi přední řežiséry mladší generace, Insomnie by klidně mohla mít i dynamičtější scénář, ale díky výborné režii se stále bezpečně drží nad hladinou možné nudy. Nolanovi se také dobře podařilo vystihnout atmosféru studené a depresivní Aljašky... Ústřední herecká trojice hraje na jedničku, Hilary Swank je sympatická (a pěkná) jako vždy, Williams, jakožto multifunkční herec zvládne i slizského záporáka a Pacino, to je kapitola sama pro sebe, jakoby nespavostí skutečně trpěl. Celkově slušný a inteligentní krimi psychothriller, který sice není tak působivý jako třeba Se7en, ale určitě stojí za pozornost. 8/10 ()

xxmartinxx

Nedávno jsem měl možnost Insomnii po dlouhé době vidět a musím jí přidat. Stále jí nedokážu přiřadit nějaký skutečný status jednoznačné kvality, ale poctivý kus filmařiny to nepochybně je. Atmosféra bezesných dnů, vždy výtečný Pacino, Williams v netradiční roli... nakonec to krásně zapadá do sebe, i když to zůstává na "zkouknout - zapomenout". Ale v tom dobrém slova smyslu, tentokrát. ()

Shit

Al Pacino i Robin Williams podávají skvělé výkony, hlavně Williams je ve své nepříliš obvyklé záporné roli až nadočekávání výborný, ovšem Al Pacino za nim vůbec nezaostává, ale u něho jsme na to už zvyklí. Děj je napínavý a dokáže vtáhnout diváka a udržet jeho pozornost po celou dobu filmu a když se k tomu přidá ještě skvělá atmosféra, tak neni co řešit ()

flanker.27

Edwarda Nortona alias Tylera dovedla nespavost ke Klubu rváčů, mýdlu a revoluci, Ala Pacina alias Willa Dormera k první, avšak také poslední chybě policejní kariéry. Ještě že tím netrpím taky. Vidět Robina Williamse v jedné z mála jeho nekomediálních rolí je docela radost. Ponurá atmosféra Nolanových filmů nechybí ani tady, ba je jí tolik, že by se za ni nestyděl ani Fincher. Doufám, že někdy uvidím i originál. P. S. Nejlepší honička na kládách od Pyšné princezny. ()

gudaulin

Profesionálně a nápaditě natočený kriminální thriller, který využívá slušný rozpočet a může si dovolit nadstandardní obsazení. Al Pacino i Robin Williams jsou skvělí herci a zejména Williamsovi scénář oproti původnímu norskému filmu dává podstatně větší prostor a činí ho nadmíru nebezpečným protivníkem. Oproti evropské verzi je samozřejmě americký film učesanější, do role policistky je obsazena půvabná Hillary Swank a souboj zločince s policistou pochopitelně musí končit katarzí a potrestáním zla, což se v evropské verzi zdaleka říct nedá. Přesto jde o film plně srovnatelný s originálem. Pouze není tak autentický a syrový, zato se vyžívá v krásných záběrech severské přírody a divákovi poskytuje navíc emoční zážitky typu kvalitně natočené napínavé rvačky na život a na smrt. Celkový dojem: 80 %. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)