Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

Cedr

I přesto že jsem viděl hodně kvalitních thrillerů, těžko bych hledal nějaký jiný, kde mě děj tak vtáhl. Vlastně lépe řečeno ani ne tak děj jako spíše bezvýchodná situace do které se detektiv Will Dormer (Al Pacino) zamotal. Opravdu dusné. Bohužel i když Robin Williams odvedl dobrou práci, nemohl jsem se zbavit předsudku, že patří do rodinné komedie a ne sem. I přes pár drobných výhrad je Insomnie naprosto skvělý film. ()

Vecko99

Skvělá režie, krásné a ponuré prostředí a vynikají herci v čele s Al Pacinem. Krimi, kde se vlastně nic nestane a spíš než o zločin jde o postavy a jejich motivaci. ()

Mr.Ripley

Nedoceněný klenot. Po DK Nolanovo nejlepší dílo! Vykřesat z "pouhé" detektivky sofistikovaný příběh plný osudovosti a symbolismu dovede pouze mistr Nolan. O bezchybných hereckých výkonech a dialogových žních se nemusím dlouze rozepisovat. ()

cocrHeLL

Další Nolanova pecka, další vynikající film... už podle jména Nolan jsem si říkal, že to bude dílo samo o sobě. Al Pacino v hlavní roli? Další plus. Opět výkon hoden mistra. Tento krimi/thriller podle mého názoru nelze hodnotit špatně. Kdybych chtěl najít chybu... musel bych se v Insomnii rýpat hodně dlouho. 90% ()

Saraph

Jak byste čekali od Nolana, je Insomnia velice vyjímečnou detektivkou. Je hezky vidět, jak lidská psychologie funguje. Když něco spácháte, ale neúmyslně, často se k tomu raději nepřiznáte, jelikož bůh ví, jak to vyhodnotí ostatní. Ta tvář po několika dnech nespavosti, to bylo něco unikátního. ;) ()

Motinski

Nolan v dobe keď sa ešte držal, svojim pôsobom, pri zemi. Atmosféra ktorá tu je sa aj ťažko opisuje. Pohlcujúce prostredie Aliašky a vykreslenie pocitov nespavosti sa krásne zliali do jedneho funkčného celku a ako hnací motor príbehu šlapú na jednotku. Ajkeď na režíserove pomery oveľa miernejšie ako inokedy. Keď sa na to pozriem v ramci žánru, ide o krimi lahôdku. Naháňačku v hmle si budem pamätať určite dlhšie a Al Pacino pre mňa osobne predviedol jeden zo svojích najlepších výkonov. A to som od neho videl určite viac jak 20 filmov, takže porovnávať je s čím. Insomnii možno chýba pár silnejších scén ale inak asi najviac trpí tým že diváka neodrovná až tak ako iné Nolanove filmy. Ani tie čo natočil skôr a už vôbec nie tie čo prišli potom. ()

chelseaman22

Abych řekl pravdu, tak jediné, co stojí za to je um Robina Williamse. Al Pacino se zcela evidentně snaží, ale divák mu neuvěří ani nos mezi očima. Zápletka je zpočátku nadějná, avšak věčná nespavost hlavního hrdiny utváří film prapodivně nezajímavým, což je dozajisté škoda. 40% ()

filmmovier

Strhující kriminálka plné hutné atmosféry, skvostných napínavých dialogů a fantastických hereckých výkonů. A samozřejmě krásného prostředí. Strhující příběh, který nešetří originalitou a je opravdu jedním z nejlepších ve svém žánru a jen tak mimochodem i jedním z vůbec nejlepších filmů Christophera Nolana (ano, konkurenci má fakt těžkou). Rozjížídí se to sice lehce, možná až nezáživně, ale poté, co Alovi poprvé zavolal Williams mě to totálně strhlo a vyplivlo až na úplném konci, protože jsem se jen vezl na jejich neuvěřitelném hereckém koncertu, kochal jsem se porstředím i filmem jako celkem a finále, ačkoliv v povědomí možná kapánek očekávané, mě taky dostalo. Insomnie je prostě majstrštyk a v tomto žánru to těší o to víc. Super. 100%. ()

senor

Slušné drama. Možná se od Nolana čekalo více, ale tohle zdaleka není žádný propadák, spíše taková rutinní záležitost okořeněná velmi dobrými herci a přírodou Aljašky. ()

Sfinkter

Není to extra třída, je tam pár ohranejch motivů, ale na druhou stranu to docela vyvažujou originální nápady. Rčení "O mrtvých jen v dobrém" toho Swankové v konci filmu moc neříkalo, ale aspoň osvobodili toho mladýho caparta. Prvních pár desítek minut jsem se bál, že Pacino zfotrovatěl, ale v několika scénách mi jasně dokázal, že něco z Tonyho Montany v něm zkrátka zakořenilo do konce života, což mě neuvěřitelně potěšilo. ()

ivan_drago

Velmi temný a napínavý thriller. Musím zmínit, že od té doby, co jsem to viděl, sem opravdu rád, že můžu usnout. Představitelé hlavních hrdinů podávají excelentní výkony a zhušťují tím už tak silnou atmosféru filmu. Zaujala mě také taková zajímavá roztěkanost až rozmazanost určitých záběrů. ()

hallelluja

...o insomnii by som vedela rozprávať svoje vlastné storky, jedna z nich o tom, prečo tento komentár píšem uprostred noci. Jeho vzniku predchádzali (o. i.) dve hodiny strávené v spoločnosti troch hereckých es a neskutočne fotogenickej aljašskej prírody. Výborne natočená kriminálka s inteligentnými postavami a nebyť toho "mravného ponaučenia", čo v závere plieska medzi oči, šla by som s hodnotením vyššie... ()

Helmutek

Mimořádně zajímavá detektivka - se zajímavejma postavama, prolínáním jejich rolí (zločinec - vyšetřující), s nebejvale zajímavejma motivama jednotlivejch protagonistů i závěrečnym rozuzlením. A s trochou tý insomnie - i když jsem její roli čekal trochu zásadnější, tak furt jde o zajímavej prvek navíc; je to totiž skutečně jenom tim Aljašskym polárnim dnem, nebo toho na Dormera dolejhá víc? Pod mysterióznim thrillerem si představim asi něco trochu jinýho, ale detektivka je to prostě výborná. ()

BROKEN_

Do posledního detailu, vynikající snímek od jednoho z nejuznávanějších režisérů současnosti. Režie Christophera Nolana je perfektní, a k tomu všemu skvělý casting. Al Pacino je bravurní herec, plus záporáka hraje, dnes již zesnulý Robin Williams, který se do role záporáka hodil náramně. Má to propracovaný scénář do posledního detailu. Atmosféra je povedená, a finále filmu graduje náramně. Dle mého si to zaslouží větší hodnocení, kolem 85%. I tak se jedná o skvělý krimi thriller, a já můžu jen a jen doporučit všemi deseti. PALEC NAHORU! ()

lennyd

Detektivové Will Dormer a Hap Eckhart jsou posláni do malého městečka na Aljašce, aby místním policistům pomohli najít vraha mladé děvčice. Ne, že by na to místní nestačili, ale v LA se na ně hrne protikorupční komise, takže je jejich šéf chce na čas odklidit. Při prvním pokusu o past na vraha se něco pokazí, a v husté mlze nechtít Will (Al Pacino) zastřelí Hapa (Martin Donovan). Samozřejmě, že vraždu svede na vraha dívky (Walter Finch), a vydává se po jeho stopách. Ten je také jediný, kdo zná pravdu o zabití Hapa. A to vše komplikuje Willova nespavost během dlouhého aljašského dne.... Chris Nolan, tvůrce geniálního mementa, zde rozehrál trochu komornější příběh, který ale i tak nepostrádá velkou dávku originiality, nádherné exteriéry aljašské přírody, ale hlavně naprosto dokonalého Al Pacina. Celá nespavost se na něm nádherně odráží, a během celého filmu chátrá a chátrá, jako by skutečně nespal (že by?). A také nesmím zapomenout na Hillary Swank v roli krásné policistky a Willovy obdivatelky Ellie Burrové. ()

Teebo

Mistrovský kousek! Christopher Nolan stoupá v mých očích opravdu vysoko a ani posledním snímkem z jeho sbírky, který mi ještě zbýval shlédnout, nezklamal. Naopak! Takovou úzkostlivou atmosféru, kterou dokázal vytvořit (samozřejmě mu k tomu výrazně dopomohl snad perfektní Pacinův výkon), míchanou místy s naprostým vypětím (akce v mlze a především akce na řece s kládami - tu nedýchatelnou atmosféru se mu dokonale podařilo přenést i na diváka), to se jen tak nevidí. Samozřejmě hlavní herecká dvojka je také brilantní, znovu vychvaluji Al Pacina a i pro Williamse mám velkou slabost. Jen moc nemusím Hilary Swank, ale to je zřejmě jen můj osobní problém a nepatrná vada na kráse, kterou jsem schopen Insomnii odpustit. 5/5 ()

Jazzzz

Robin Williams je komik, je to prostě táta v sukni a já když ho vidím nedokážu se přes to přenést... Do téhle role se možná hodí, působí dojmem milého klidného člověka, prostě ideální psychopat.. Ale já ho tam jaksi nemohl překousnout a upřímě ani legendární Al Pacino mě svým hereckým výkonem nijak neoslňoval... Nejlepší scény jsou asi Al Pacino ve svém pokoji snažíc se ucpat okno, aby mohl spát... Ale přesto bych určitě tento film nehodnotil 4 a více... Dávám tři a jestli tento film někdy budou dávat v televizi, možná se na něj někdy znovu podívám, vyhledávat ho určitě nebudu. ()

Micro41CZ

Rozleželo se mi to v hlavě a nakonec nedám 5*, ale jen 4*. Bylo to sice skvělé po formální stránce a Pacino to zahrál výborně, ale jinak to bylo "jen" výborné krimi, nijak zvlášť originální nebo něčím jiným výjimečné. Jsou to ale poctivé 4*. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)