Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Recenzie používateľa tron k tomuto seriálu (121)

Season 9 (2001) (S09)

Posledná séria (ak nerátame „návraty“ po r. 2016) a asi je to tak dobre, lebo scenáristi sa od deväťdesiateho tretieho skutočne značne vyšťavili a od 6. série znateľne stratili dych (hoci treba dodať, že každá séria obsahovala hŕstku skvelých dielov, ale oproti prvým sezónam šlo o očividný prepad). Robert Patrick stále skvelý, ale Scully divne upozadená, jej návraty na scénu samoúčelné a nahradenie agentkou Monicou Reyesovou podpriemerné. Najlepšie v tejto sérii podľa mňa fungujú samostatné, „epizódne“ diely, ale nie ani tak Príšery (ktoré začínajú fakt dobre, ale končia, nuž, príšerne), ako skôr razantne priamočiara tvrďáčtina Odkázaní peklu. Z princípu (ako fanúšik seriálu od jeho prvých epizód) oceňujem finálny diel (s celovečernou minutážou), ktorý vcelku dôstojne uzavrel všetkých 9 sérií a to už je vážne čo povedať. Určite sa to celé dalo uzatvoriť aj lepšie (dojemnejšie?), ale ani toto nie je najhoršie (hoci „návratové“ epizódy finále čiastočne oslabili, viď. napr. prežitie Muža s rakovinou, ktorého na konci deviatej série už viac zabiť nemohli a predsa to prežil wtf). ()

Pán much (2001) (S09E05)

Spoilery! Názov krásne (svinsky?) klame telom. Akože hej, bolo mi jasné, že ťažko môžem čakať variáciu na slávnu rovnomennú knihu, v ktorej by Scully a Robert Patrick skončili na pustom ostrove (hoci čosi také by som si rád pozrel a ak by sa scenárista čo i len trochu snažil, určite by nebol problém vymyslieť to). Predpokladal som logicky teda, že pôjde o ich drsný stret s puberťákmi. Tínedžeri sú totiž skutočné zlo. Sú ešte horší a nebezpečnejšie, ako vlkolak a upír dohromady. No hoci tu tínedžeri skutočne vystupujú, nakoniec v názve netreba hľadať nič komplikované, ale je to naozaj o, ehm, pánovi múch. Veď uvidíte. Najmä ku koncu to troška pripomína legendárne diely Tooms, Hniezdo a 2shy (a samozrejme Padá súmrak). Ale naozaj len trochu. ()

Odkázáni peklu (2002) (S09E08)

Tvrďák Robert Patrick, upozadená Scully a pôsobivý námet o sťahovaní z kože, ktorý však nie je dostatočne pútavo, chytľavo a zaujímavo spracovaný a miestami som sa nudil. Potešil ale príjemne priamočiary scenár a temná atmosféra. Taký ten neurážajúci diel Aktov X. Nech si hovorí kto chce čo chce, medzi Gillian Anderson a Robertom Patrickom bola parádna chémia. ()

Příšery (2002) (S09E14)

„Nedostatok vašej fantázie nás zachránil.“ Skvelá atmosféra, ale sabotuje ju CGI, divné vysvetlenie a absurdné správanie údajných profesionálov, kedy je Scully (SCULLY!!!) znechutená pohľadom na fotku mŕtvoly a kedy agent FBI takmer odmietne vyšetriť očividne podozrivý prípad s ohrozením maloletého, lebo... prečo vlastne? Kvôli ješitnosti? Ehm! A to radšej ani nehovorím o vareche. Fakt škoda, lebo ústredná zápletka „divný otec vezme do temných lesov svojho syna, ktorý tvrdí, že ho v noci v izbe navštevujú príšery“ je fakt hororovo lahodný. Potešil ma otec v podaní Scotta Paulina (Mačací ľudia, Red Skull z Kapitána Ameriku z roku 1990). Réžia: Dwight H. Little (Zachráňte Willyho 2, Halloween 4, Anakonda 2, Muž so znakom smrti). ()

Pravda (2002) (S09E19)

Myslím, že v rámci možností vcelku adekvátne dôstojné ukončenie deväť (!) rokov vysielaného seriálu pozostávajúceho z deviatich (do roku 2002) sérií a dvoch spin-offov (resp. rip-offov) s celovečernou minutážou. Miestami je to s odstupom rokov trošku smiešne (fakt sa všetci na súde so smrteľne vážnou tvárou bavia o existencii mimozemšťanov?), ale inak fajn. ()

Návrat (2016) (S10)

Po stránke námetov je 10. séria ukážková. Je v nej všetko, čím sa Akty X preslávili a čo/prečo sme si ich zamilovali. Mimozemšťania, únosy, vedecké experimenty, telesné deformácie, vládne sprisahania, Skinner, Muž s cigaretou, temné lesy, Osamelí strelci, teroristi, nedôvera, neistota, paranoja, obludy, urban legend, likvidácie nepohodlných svedkov, lietajúce taniere, konšpiračné teórie, zlá armáda, korupcia v FBI. V tomto problém nie je. Dokonca ani v komediálnej časti, pretože v „starej sérii“ sa čas od času predsa tiež objavili aj také a kto na to zabudol, asi má problémy s pamäťou. Malér je v scenároch, ktoré sú mdlé, (pod)priemerné, narýchlo spichnuté a nezaujímavé. Mulder a Scully (+ občas Skinner) sú stále relatívne fajn postavy, ale nevládzu zachrániť slabé scenáre. Jednotlivé epizódy sú neuspokojivé, miestami vyslovene neuzavreté a nedotiahnuté do konca, čo pôsobí rušivo a nepríjemne. Prvé dve časti zmätene šumia do prázdna. Po „Smetiarovi“ to chytí dych a Mulderova „dancing scenes“ je vskutku ťažko zabudnuteľná. Ale celkovo sa nekoná žiadny zázrak, prevláda rozčarovanie a sklamanie. A bohvieako nepomáha ani násilné objavovanie starých známych, ktorí sú tu len preto, aby tu boli. ()

Mulder a Scullyová stretávajú monštrum (2016) (S10E03)

To bolo také zlé a tak wtf, až to bola sranda. Pozeral som to na nočnej v robote a nemohol som veriť tomu, čo vidím. Už staré série raz za čas obsahovali komediálne epizódy, takže v tomto problém nie je. Problém je v tom, že táto komediálna časť je nevtipná a nezmyselná. Vadia mi nezmysly typu "hrdinovia naháňajú monštrum, to vlezie do prenosnej WC kabínky a za dve sekundy sa premení na oblečeného človeka, hoci predtým na sebe žiadne oblečenie nemala". Ale ako vravím, je to hovadina až do takej miery, že sa nudiť nebudete. Pravdepodobne. ()

Znovu doma (2016) (S10E04)

Z Aktov X mám najradšej "samostatné" hororové epizódy, takže túto hodnotím ako najlepšiu z celého Návratu. Milujem urban legend, takže existencia vražedného smetiara ma nadchla. Scenár sám osebe nie je dobrý, ale temná atmosféra a táto miestami až candymanovská postava výrazne ťahá hodnotenie smerom hore. ()

Babylon (2016) (S10E05)

Najhoršia časť a to vrátane komediálnej časti, ktorá bola tiež zlá, ale aj zábavne kuriózna, kým tento diel je proste len zlý, nudný a nezáživný. Jediný bod k dobru za absurdnú tanečnú scénu. ()

Môj boj 2 (2016) (S10E06)

No... a je koniec. Posledná epizóda sa vracia k sci-fi mytológii a samozrejme je patrične otvorená, lebo Chris Carter predpokladal úspech a pripravoval si pôdu pre ďalší návrat. Nuda. ()

Season 11 (2018) (S11)

Chris Carter mal urobiť to isté, čo urobil George Lucas so Star Wars – mal predať svoje milované univerzum a prenechať ho novej, sviežej a v dobrom modernej krvi, ktorá by si starý svet vážila, ale zároveň by sa nebála na zabehnuté univerzum a postavy pozrieť úplne inými, novými očami. Bohužiaľ, nestalo sa. Chris Carter to nepochopil. Nepochopil vôbec, ale naozaj že vôbec nič. Nedokázal odísť na úrovni. Nezvládol sa s nami a so svojim milovaným FBI-svetom rozlúčiť so cťou. Nie, nikomu nič nepredal (ani nedaroval) a radšej si tvrdohlavo stále ide to svoje. Problém je v tom, že to, čo bolo vzrušujúce a jedinečné v 90-tych rokov, kedy Akty X patrili k tomu najbombastickejšiemu, čo ste mohli v telke pozerať, je v roku 2018 nepostačujúce, predvídateľné, staré a plné klišé. Unavené réžie, priemerné scenáre. Herci sa síce snažia, ale tvorcovia sa bezradne a bezmocne topia v mimozemsko-sprisaheneckej línii, ktorá ma pravdupovediac nikdy príliš nebavila. Čo sa mi páčilo? Gillian Anderson (Mulder bol už troška rozvláčny, detto môj asi najväčší macík seriálu Skinner), posledný diel (ktorý dobre uzavrel viaceré veci - bruško, Muž s cigaretou), zvýšená drsnosť (diel s „ľudskou stonožkou“ alebo „vybuchovanie“ v poslednej epizóde) a komediálny diel s Reggiem (čože, vy nepoznáte Reggieho???). S tým tvrdením ohľadom komediálnej časti je to ale troška WTF, pretože odľahčenejších dielov je tu v skutočnosti oveľa viac. Asi viac, než by sa mi páčilo. Dokonca i časti, ktoré sa začínajú temne a ponuro nakoniec väčšinou končia ako „komédie“. Najviac ma sklamala absencia čisto hororového dielu – je tu pár náznakov, ale nakoniec sa i spočiatku hororové diely v polke zvrtli k úplne inému žánru. Vôbec netuším, či po tejto sérii vôbec má zmysel očakávať dvanástu. ()

Môj boj III (2018) (S11E01)

Prečo nás stále otravujú sprisaheneckou linkou? Nebolo už dosť invázií, mimozemšťanov a pokusov o vyhubenie ľudstva? Podľa mňa áno! Tešil som sa na strašidelný diel, stačil by už len blbý vlkolak, ale ono samozrejme zasa nič a Chris Carter stále zas a znova siaha po mimozemšťanoch. Nech s tým ide už konečne niekam. Má to pár twistov a Skinner si necháva narásť dobrú bradu. Inak neviem. ()

Život po živote (2018) (S11E02)

Joj bože bože, celé zle. Ledva 2*%. Čo sa to s Aktami X deje? Naozaj sú vyčerpané, vyhorené a nemajú už svojim fanúšikom, nevraviac o potenciálnych nových, čo ponúknuť? Najlepší je Skinner, ktorý je tu tak minútu a pol. "Napoly" sa vracia jedna obľúbená vedľajšia postava zo starých dielov, ale celé je to WTF. Zápletka o dušiach, kradnutých prostredníctvom smartfónov je absolútne mimo. Zatiaľ dva diely 11. série a oba zaručene mimo. Chcelo by to hororový diel. ()

Plus jedna (2018) (S11E03)

Nie som vysadený na hollywoodske milfky, ale Gillian Anderson v 11. sérii vyzerá tak dobre, ako ešte doteraz v žiadnej inej. Toľko k plusom. A inak? Skoro všetko zle. Myslel som, že priemernejšie, ako desiata sezóna to byť už nemôže, ale zjavne som sa mýlil. Zatiaľ mám z 11. série za sebou tri diely a jeden horší, ako druhý. Nudné, rutinné réžie, nezaujímavé a odfláknuté scenáre. A Duchovny? No, ruku na srdce – Fox Mulder je síce výrazná a kultová postava, ale keď sa nad tým zamyslíte, nejde o nejaké showmana, ktorý by vyložene vedel držať divákovu pozornosť. Je proste tak trocha... suchar. Aj do tejto epizódy Carterovi zamiešal humor, čo je škoda, lebo humor sa do Aktov X nikdy nehodil (hoci v nich bol od začiatku, ale komediálne časti som vždy vnímal najnegatívnejšie). Zápletka o dvojníkoch má veľký potenciál, ale nebol využitý (radšej si na túto mrazivú tému pozrite Črepy v hlave s Lenou Headey). ()

Počkať, čože? (2018) (S11E04)

"Svet je príliš šialené miesto aj na moje sprisahanecké teórie." Už som povedal stokrát, že humorné Akty X mi nikdy nesedeli. Ale musím uznať, že tento absurdný diel ma veľmi bavil a hlavne "forrestgumpovské" scény s dodatočným dorobením Reggieho do starých záberov boli hrozne pôvabné, zlaté a vtipné. Takže áno, táto epizóda je svojím spôsobom geniálna. Ale skutočne netuším, kam Akty X smerujú a či majú budúcnosť (a ak áno, tak akú a s kým). ()

Ghouli (2018) (S11E05)

Ja neviem, po komediálnych častiach som sa tešil na konečne hororový diel... a nakoniec to zas aj tak bolo niečo iné. Chris Carter uviazol na plytčine a obávam sa, že ak univerzum nepredá niekomu modernejšiemu, zabije ho tým. Ale oceňujem pekný finálny twist na pumpe. ()

Mačiatko (2018) (S11E06)

Obávam sa, že najlepšou vecou na 11. sérii je, že každý diel trvá len 40 minút. Čiže to síce nudí už od začiatku, ale aspoň to pomerne rýchlo ubehne. Na tejto časti je zaujímavé, že sa odohráva v lesoch, čo mám rád, ale tieto lesy vyzerajú vizuálne neatraktívne a nestrašidelne. Ďalej je zaujímavá hosťovaním chlapca zo Šiesteho zmyslu, ale vypapkaný Haley Joel Osment vzbudzuje divákov záujem skôr svojou hmotnosťou, než prenikavým hereckým talentom ako za svojich detských liet. No a do tretice, tento diel sa dosť sústredí na môjho miláčika Skinnera, napriek tomu mu ale poskytuje malý a nie príliš zaujímavý priestor. ()

Tí, čo nás sledujú (2018) (S11E07)

Zatiaľ 7 epizód 11. série a vyložene "vážny" bol jeden, max. dva. Do všetkých ostatných sa tu vo väčšej, inokedy zas v menšej (ale predsa) miere prepašoval humor. A humor a Akty X podľa mňa nejde dokopy (hoci viem, že už v najslávnejších dobách tohto seriálu, v 90. rokoch, sa vždy skôr alebo neskôr objavila humornejšia časť). Siedmy diel si berie na mušku technologický pokrok okolo nás, ktorý vyžaduje čoraz menej ľudských zamestnancov (automatické vysávače, drony, taxíky bez šoférov, samoobslužné reštaurácie...). Viem, čo tým chceli tvorcovia povedať, ale na môj vkus sú príliš jednoduchí a polopatistickí. Objímanie je hodnotnejšie, ako ustavičné ťukanie do mobilu. No wow, myšlienka roka Chris. Myšlienka roka. Inak ma na tejto časti potešilo asi len to, že je do nemalej miery nemá (ok, preháňam, ale v istom zmysle mám pravdu). ()

Dôverne známy démon (2018) (S11E08)

"Nemám rád dokonalosť. Nie som v nej vo svojej koži." Prvá hororová epizóda 11. série, ale nie je to úplne ono. Na najlepšie hororové časti z minulosti sa to nechytá. A to napriek tomu, že má všetky potrebné ingrediencie: strašidelných klaunov, hlboké lesy, legendy o honoch na čarodejnice a psa Baskervillského. Nakoniec sa z toho vykľuje niečo trochu iné, než na čo to vyzeralo na začiatku, ale aspoň je to konečne vážna a atmosférická časť. ()

Nič netrvá večne (2018) (S11E09)

Kanibali, ľudská stonožka... poznáte to, x-fileovská klasika. Jedna z tých lepších epizód tejto nešťastnej série. Palec hore za rozhovory Muldera a Scully, kde sa sumarizuje nielen ich vzťah, ale vlastne svojím spôsobom aj celý tento seriál + sa poukazuje na to, že takto to donekonečna ísť nemôže a raz bude musieť prísť koniec. Definitívny. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov