Akty X

(seriál)
  • Česko Akta X (viac)
Trailer 6
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Hrajú:

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, William B. Davis, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund (viac)
(ďalšie profesie)

Série(11) / Epizódy(217)

Agent Mulder a agentka Scullyová, ústřední postavy seriálu Akta X, jsou agenti FBI, kteří vyšetřují případy, se kterými si nikdo nevěděl rady a nakonec je úředníci zavřeli do složky Akt X-nevyřešitelných případů. Ale pak se dostali do ruk této nerozlučné dvojice, nadšence pro paranormální jevy, který je přesvědčený, že mu sestru unesli mimozemšťani a agentky věřící v boha, která k paranormálu přistupuje tězce skepticky. (Zoiberg)

Recenzie užívateľa tron k tomuto seriálu (86)

Akty X (1993)

Jeden z najkultovejších seriálov 90. rokov. Ako puberťák som na ňom vtedy frčal a nechal sa unášať nezabudnuteľnými hororovými dielmi Hniezdo, Tooms, Humbug, Domov, Hostiteľ alebo Padá súmrak. Keď som si to zopakoval v roku 2020, prekvapilo ma, že je to fakt dobré. Veľa dielov je vynikajúcich, prevažne medzi hororovými sa urodili také, ktoré hravo prebijú mnohé „plnohodnotné“ celovečerné horory (nielen) 90. rokov. Do toho nepríjemná, sychravá, večne daždivá, zamračená a pochmúrna jesenná atmosféra, skvelo sa dopĺňajúca ústredná dvojica a legendárna séria bravúrnych vedľajších postavičiek (Skinner, Muž s rakovinou, Osamelí strelci, obľúbení Mulderovi tajomní informátori). Ku koncu už samozrejme klesala sledovanosť, témy sa začali opakovať a seriál vykazoval známky opotrebenia (najmä šiesta séria bola dosť slabá). Napriek tomu sa i ku koncu podarilo natočiť pár parádnych dielov (napr. Trpezlivosť). Musím sa zastať Roberta Patricka, ktorý v posledných dvoch sériách vystriedal Duchovneho. Robert nasadol do rozbehnutého vlaku a nikto mu to neuľahčoval, v prvom rade fanúšikovia. Ale treba dodať, že bol fakt dobrý. Vlastne čo dobrý. Bol to božan (proste T-1000 v kladnej úlohe). Škoda, že do projektu nastúpil v najnevhodnejšom čase a dnes sa na jeho účinkovanie v Aktoch X bohužiaľ zabúda. Samostatnou kapitolou sú odľahčené, miestami až vyložene komediálne (!) diely, ktoré v mnohých hardcore fanúšikov vyvolávali negatívne emócie, no treba dodať, že niektoré sú fantastické (Počkať, čože? o zabudnutom treťom parťákovi Reggiem alebo fantasticky zábavný diel Zlá krv o upírskej komunite, kde Scully nezabudnuteľne balí Luke Wilson). ()

Season 1 (1993) (S01)

Prvá polovica 90. rokov, základná škola a do hlbokej letnej noci sa ozýva legendárna zvučka. Sci-fi epizódy ma vtedy bavili, ale totálnou peckou boli hororové (nezabudnuteľné veci Hniezdo, Tooms a Padá súmrak). Aj slabšie časti sú ľahký nadštandard (kópia Veci nazvaná Ľad, vlkolačie Tvary, Duch stroja, Čert z Jersey). Mulder a Scully sú skvelá dvojka, ktorá sa navzájom parádne dopĺňa paradoxne práve tým, že je každý z nich absolútne iný. Keď ale dôjde na lámanie chleba, kryjú si chrbát a sú to parťáci. Do toho tajní informátori, šéfovia s nejasnými úmyslami (Skinner patrí asi k mojim najobľúbenejším seriálovým postavám nielen toho desaťročia), únosy, vládne sprisahania a monštrá od výmyslu sveta. Proste nuda nehrozí. Prvú sériu som si znova pozrel v roku 2020 a musím s prekvapením skonštatovať, že to alebo zostarlo len minimálne a stále je to pecka... alebo mi zdravý úsudok zahatala nostalgia a zdá sa mi to i po desaťročiach lepšie, než to v skutočnosti je. Neviem... a je mi to jedno. Za mňa jasné 4*. ()

Hnízdo (1993) (S01E03)

„Je to ako keby všetka špina na svete bola schopná dať život jednej strašnej ľudskej bytosti.“ Každých 30 rokov sa niečo prebúdza, zabije to piatich ľudí, vytrhne im to  (holými rukami!) z tela pečeň (!!), skonzumuje ju (!!!) a zmizne z miesta činu ako keby to tam ani nikdy nebolo (dvere aj okná sú zabezpečené a zatvorené zvnútra). Ak nie najdesivejšia, tak určite jedna z najdesivejších epizód v histórii tohto seriálu.  Už scéna pred úvodnou zvučkou s detailným pohľadom do kanálu je čosi príšerné, hnusné, psycho, mrazivé, znepokojivé a reálne strašidelné. Tooms je výstavné monštrum, s akým tvorcovia Aktov X prišli. Našťastie (pre nás, nie pre obete) sa vrátil ešte raz a to dokonca už ku koncu prvej série, v epizóde nazvanej proste... Tooms. Pátranie po na prvý pohľad absolútne neškodnom mladíkovi je fascinujúce a plné zimomriavok. Korunu tomu nasadzuje návšteva starého policajta, ktorý prípad pred troma desaťročiami vyšetroval a nikdy ho nedokázal dostať von z hlavy, hoci sa fakt snažil. Keď som to ako decko resp. začínajúci puberťák videl v 90. rokoch neskoro v noci, nebolo mi pri zaspávaní všetko jedno. A keď som si to pozrel takmer o tri desaťročia neskôr (náhoda???)... bol výsledok rovnaký. Mimochodom, jeden z minima záberov v zvučke pochádza práve z tejto časti. Čo sa hercov týka, agenta, ktorý do toho zatiahne Scully (a tým pádom aj Muldera), si zahral Donal Logue, kzorého najznámejšou rolou je zrejme vulgárny a večne o rôzne končatiny prichádzajúci upír v Bladeovi. No a samotného Toomsa stelesnil Doug Hutchinson; ak premýšľate, odkiaľ je vám tak strašne povedomý, tak si spomeňte na najzákernejšieho bachara na Zelenej míli a ste doma. ()

Čert z Jersey (1993) (S01E05)

„Vážne to bol muž?“ – „To ešte dokážem rozoznať.“ Z Aktov X som mal vždy najradšej hororové epizódy. A táto medzi ne bez debaty patrí, aj keď treba dodať, že je ladená troška odľahčenejšie. Možno aj vďaka sympatickým postavám, s ktorými má Fox slušnú interakciu, či už je to antropológ v podaní Gregoryho Sierrau (mutant z Do vnútra Planéty opíc a nepriateľský vojak z lodnej hliadky, ktorému Charlie Sheen hodí granát do úst v Horúcich strelách 2), policajt (Michael MacRaeom z Crichtonovej Kómy) a bezdomovec Hrothgar Mathews (Nekonečný príbeh 3, D-Tox). Na vrcholné pecky á la Hniezdo (resp. sequel Tooms) alebo Domov sa Čert z Jersey predsa len nechytá. Čo mi nevadí a napriek tomu dávam bez debaty 4*, lebo táto časť obsahuje presne TÚ esenciu strašidelnosti a istej uveriteľnosti, ktorá ma na seriáli zaujala od prvého dielu. Tvorcovia dokázali v divákovi vyvolať presvedčenie, že existuje síce malá, ale lepšia ako žiadna, šanca, že aj v civilizovaných 90. rokoch mohli existovať veci medzi nebom a zemou, tajomné bytosti ukryté pred očami verejnosti v hlbokých lesoch. Stratený medzičlánok, slepá ulička v evolúcii, niečo, čomu sa do dnešných dní darilo úspešne schovávať. Už v piatej časti prvej sezóny tvorcovia siahli po reálnej legendy „diabla z New Jersey“, ktorú môžeme poznať aj z hororov The Barrens (2012) alebo 13th Child (2002). Po tom, čo sa naplno ukáže ústredný „tvor“, atmosféra napätia predsa len dosť poľavuje (ale vylepšuje to smutný koniec typický pre agresívnu ľudskú bytosť). Napriek tomu môj obľúbený diel. Zábavnosť mu dodávajú aj Scullyovej pokusy o zaradenie sa do "vzťahového života". ()

Stíny (1993) (S01E06)

„Jak se dá rozdrtit jícen a přitom se vůbec nedotknout krku?“ – „PSYCHOKYNETICKÁ MANIPULACE!“ Duchariny nie sú moja šálka kávy, ale Tiene, ako všetky hororové epizódy z prvej série, majú mrazivú atmosféru, kedy pociťujete úzkosť, lebo viete, že to, čo sa deje, v žiadnom prípade nemôže dopadnúť dobre. Ako celok je to ale každopádne predsa len skôr nuda. Režíroval Michael Katleman, ktorý v roku 2007 natočil jeden z najlepších krokodílích hororov Po stopách zabijaka. ()

Duch stroje (1993) (S01E07)

Ďalšia silná epizóda 1. série. Napriek absencii „viditeľného“ nepriateľa by som epizódu Duch stroja bez väčších výčitiek radil medzi hororové časti. Reagovala na módu v tej dobe sa čoraz mohutnejšie do spoločnosti dostávajúcich najmodernejších, všadeprítomných technológií. A na logický strach niektorých jedincov z jej zneužitia resp. z toho, že sa či už pokazí a začne negatívnym spôsobom zasahovať do ľudských životov alebo bude zneužitá jedincami s pochybnými morálnymi hodnotami. Mulderovho bývalého parťáka si zahral bratranec Roberta Duvalla Wayne (Braček, kde si?, Lov). ()

Led (1993) (S01E08)

„Stále to tam je. 2000 metrov pod zemským povrchom. V ľade.“ – „Nechaj to tam.“ Ďalšia skvelá časť 1. sezóny. Inšpirácia Vecou je natoľko zjavná, že je až škoda o nej hovoriť. Ale vonkoncom to nevadí, pretože každý, kto má slabosť pre podobné mrazivé záležitosti, si príde na svoje. Vonku mínus 40 a vnútri teplo, ale spoločnosť tu človeku robí parazit, vinou ktorého škaredo umierajú ľudia. Plus paranoja a vzájomná nedôvera - to sú ingrediencie, ktoré k podobným typom zápletiek patria. Je to trocha na spôsob Čerta z Jersey (tiež prvá séria): t.j. neurážajúci, veľmi dobre zvládnutý jemný nadpriemer, ktorý sa síce nemôže zrovnávať s najlepšími časťami Aktov X, ale zas až tak veľa mu k tomu nechýba. V komornom kastingu môžete spoznať Xandera Berkleyho (ktorého životnou rolou je náhradný otec Johna Connora, ktorého pri pití mlieka prebodne T-1000 v T2) a Ken Kirzinger (ktorý si vďaka svojej výške a robustnosti zahral Jasona Voorheesa v crossovere Freddy vs. Jason). ()

Oheň (1993) (S01E12)

Taká tá „klasická“ epizóda Aktov X, neurazí, ale ani nepatrí medzi vrcholné top časti. Zápletka o pyrokinéze je dosť nudná, ale spracované je to vcelku pútavo a dobre natočené. Mark Sheppard bol každopádne solídny pošuk a Amanda Pays (podmorský horor Leviathan) tomu ako bývalá Mulderova svojrázna parťáčka dodala vítané a zaujímavé osvieženie. ()

Mladý srdcem (1994) (S01E16)

Premiestňovanie duše šialeného vraha z tela do tela a následné stalkovanie policajta/agenta, ktorý ho chytil (a de facto posadil na elektrické kreslo), je vo filmoch a seriáloch obľúbené. Vidieť sme to mohli v Anjelovi smrti s Denzelom Washingtonom, v Prvotní síle s Louom Diamondom Phillipsom, v podstate aj v prvej Detskej hre alebo v Shockerovi Wesa Cravena. No a objavilo sa to aj v Aktoch X, kde na Muldera nečakane z tmy zaútočí jeho stará Nemesis – obávaný psychopatický vrah, ktorý však pred niekoľkými rokmi zomrel vo väzení. Niekto ho iba napodobňuje, alebo je vari situácia komplikovanejšia? Keďže sme v Aktoch X, B je správne. Epizóda inak fajn, ale na môj vkus príliš málo hororová. Skôr mysteriózna, čo je fajn, ale proste pre mňa to nie je úplne ono. Zaujímavosťou je, že kto videl 11. sériu (konkrétne diel s názvom Počkať, čože?), tak môže ostať v šoku z toho, že sa v epizóde Mladý srdcom vyskytuje bývalý Mulderov parťák menom Reggie. V skutočnosti je to však len náhoda, jednak v tejto epizóde SPOILER zomiera SPOILER a jednak je to Afroameričan (Dick Anthony Williams – policajt z Nožnicovorukého Edwarda). ()

Tvary (1994) (S01E19)

„Ja len viem, že vy odtiaľto zajtra odídete. Ale ja tu budem musieť zostať.“ Epizódy, v ktorých sa Fox a Dana pohybovali či už v blízkosti lesov, alebo priamo v nich, vždy fungovali. Epizóda Tvary (nepomýliť s epizódou Tiene) oplýva výbornou indiánskou mystickou atmosférou. Potešilo ma tiež to, že téma vlkolaka je spracovaná v rámci možností realisticky. Napriek tomu to nie je úplne ono a pátranie je dosť banálne a tým pádom nudné. Zlovestný koniec „uvidíme sa o pár rokov“ a pohľad na zahmlené lesy tomu výrazne pomáha. Škoda, že sme celý čas trčali v miestnostiach a nie vonku, medzi stromami. Nedokážem tomu s čistým svedomím dať 4*. ()

Padá soumrak (1994) (S01E20)

„Pavouček nezbeda.“ Jedna z najmrazivejších epizód Aktov X. Súper je teoreticky veľmi nestrašidelný (svetlušky, ehm), ale vďaka prenikavej réžii a intenzívnej atmosfére je to fakt pecka. Už ten názov. Padá súmrak. Wow. Zvečerievajúci sa les ďaleko od civilizácie (a tým pádom aj akejkoľvek pomoci) je niečo ukážkovo atavistické, desivé, nepríjemné a strašidelné. Začalo sa to už v 30. rokoch, kedy v odľahlých washingtonských lesoch zmizla partia drevorubačov a teraz, v roku 1993, zmizla ďalšia. Keď vám Mulder povie „urobíme si výlet do lesov“, buď vás unesie UFO, roztrhá Bigfoot alebo aspoň napadne čosi fakt hladné. Epizóda je zaujímavá depresívnym koncom, kedy život hrdinov visí na vlásku a dalo by sa povedať, že nebyť náhody, tak zomrú a druhá séria nevznikne (!). Trocha mi nesadlo, že jedna postava umrela a pritom svietilo auto, ale predtým na „ich“ odplašenie stačila jedna žiarovečka uprostred miestnosti. Šerifa si zahral Jason Beghe, ktorého si môžete pamätať z hlavnej úlohy hororu Georgea A. Romera Vražedná opica (áno, o vražednej opici). Najväčšou hviezdou sa každopádne stal Titus Welliver vďaka seriálu Bosch. ()

Tooms (1994) (S01E21)

„Keby som si vzal sivé sako, brali by ma vážne.“ 30 rokov hibernuje a potom sa na krátky čas prebúdza, zožerie pečeň piatich ľudských obetí a znova upadne do „zimného“ spánku. Presne tak, v tejto epizóde sa do hry späť vracia najhrôzostrašnejšie monštrum nielen prvej sezóny! Dej sa odohráva krátko po prvej toomsovčine. Ukazuje, že Tooms sa do psychiatrickej liečebne nedostal za svoje príšerné skutky (ktorý sudca by uveril, že mladík má viac ako 100 rokov?), ale „len“ za napadnutie agentky FBI. Nuž a tak sa milý zlatý netvor vracia späť na slobodu. Hoci hrozilo, že druhý diel s mrazivým „chlapcom“ bude len nastavovanou kašou, nakoniec je plnohodnotným (a logickým) vyústením (či skôr dokončením) jeho životných útrap. Áno, i vinou toho, že už vieme, o čo ide, je výsledok predsa len menej intenzívny, ako po prvý raz. Ale i tak vysoký, znepokojivý nadštandard. A keď sa nad tým tak zamyslíte, tak si uvedomíte, že hrdinovia o jeho minulosti vlastne absolútne nič neodhalili. Kto to je? Kde sa vzal? Koľko storočí žije? Som rád, že sa Mulder a Scully postarali o to, že po ďalších tridsiatich rokoch už Tooms nezaútočí. Pretože najbližší termín, rok 2023, je už za rohom. ()

Season 2 (1994) (S02)

Druhá séria, ako to už býva, išla na väčšiu istotu, než uvádzacia prvá. Ako ona, i druhá sezóna ponúka plno sci-fi motívov, ale mojimi najvyhľadávanejšími sa stali hororové časti. A treba dodať, že v tomto smere je druhá séria skutočne výživná a bez debaty kultová. Hoci by sa mohlo zdať, že na Toomsa z prvej sezóny sa len tak niečo nechytí, pravda je taká, že kanalizačný Hostiteľ je snáď ešte väčší „hnus“. A k tomu veľmi zaujímavý, realistický pohľad na upírov (Trojica), mrazivé Mŕtvolné ticho o bleskovom starnutí na rozpadávajúcej sa lodi uprostred mora a fantastický Humbug o freak show, ktorý je úplne šialený, ale v dobrom. Oceňujem aj kanibalské Naše mesto, „haitské“ Čerstvé kosti a Ohniváka - nie geniálnu, ale slušnú variáciu na Ľad z prvej série (ktorý bol variáciou na Carpenterovu Vec). ()

Hostitel (1994) (S02E02)

„To ma neprekvapuje. Ktovie, čo všetko sa tam za posledných sto rokov vyliahlo.“ Tvorcovia sa s tým fakt zbytočne nezdržovali a už druhá epizóda druhej série je ukážkovo hororová (prvá bola naopak neprekvapivo sci-fi). Hostiteľa považujem za jednu z TOP hororových častí v čele s Hniezdom, Padá súmrak alebo Toomsom. Nie je to časť pre každého. Kanály, parazity, hermafroditi, hostitelia, pásomnice, červy, prísavníci. Je to každopádne natočené tak, aby vás nenapínalo na vracanie. Ústredný parazit je ukazovaný často a je to presne ten typ netvora, ktorého keď vidíte ako decko resp. puberťák (tak ako ja), už ho asi nikdy nedokážete dostať preč z hlavy (hoci by ste radi). Režisér neskôr natočil Sklenený zámok s Woodym Harrelsonom. Herecký predstaviteľ prvého hostiteľa Matthew Bennett hral vo viacerých dieloch Hviezdnej brány a vo vedľajšej úlohe zamestnanca kanalizačnej siete si zahral Don MacKay, na ktorom nie je zaujímavé ani tak to, že hral v prvom Rambovi, ale skôr to, že si zahral už v prvej sérii Aktov X (konkrétne v Tam za morom), ale inú rolu. Mutant neskôr dostal novinové cameo v tretej sérii v epizóde Průbojný, kde sa ukázalo, že bol znovuvidený v Severnej Karolíne. ()

Krev (1994) (S02E03)

Toto ma veľmi nezaujalo, skôr naopak - považujem epizódu Krv za podpriemernú. Scenár je na jednej strane nepredvídateľný (keď už si myslíte, že viete, o čo ide, zrazu na scénu nečakane napochoduje vrah č. 2 a do toho rôzne postreky, podprahové príkazy atď.), na strane druhej ho to nespasilo a je to dosť nuda. Fúzatý George Touliatos si zahral už v prvej sérii (konkrétne v časti Eve), ale inú postavu. ()

Trojice (1994) (S02E07)

„Vy nechcete žiť večne?“ – „Ak sa vrátia do módy úzke nohavice, tak nie.“ Upírov nemám príliš v láske. Nudia ma. Ale to, čo dokázala táto epizóda, prekonalo moje očakávania. S prižmúrenými očami je to určite za 4*. Mrazivá, plnokrvná atmosféra a realistický pohľad na upírov. Sú to zbedačene, chradnúce a zúbožené bytosti zbavené akéhokoľvek romantického hávu, prekliate údelom večného života V tých časoch sa s upírmi roztrhol hrad (Interview s upírom, Drakuloviny, Nadja, Upír v Brooklyne). Táto epizóda je zaujímavá tým, že sa v nej stretli herci Tom McBeath a Malcolm Stewart, ktorí si zahrali už v predchádzajúcich dieloch (McBeath v deviatej časti prvej série nazvanom Vesmír a Stewart v historicky prvej časti). Perrey Reeves si tri roky predtým zahrala hlavnú dievčenskú rolu v Detskej hre 3. Tento zaujímavý pohľad na upírov trochu pripomína Bigelowovej film Near Dark z roku 1987, ktorý tiež upírsku problematiku poňal ako niečo zákerné a realistické, kedy spoločenstvo upírov žije na hranici povšimnuteľnosti, v odcudzených mestách nikto nikomu nepomôže a dvojnásobne neverí na hororové báchorky, takže o to funkčnejšie upíri môžu fungovať. ()

Ohnivák (1994) (S02E09)

Po Ľade z prvej série prichádza aj v druhej sérii „kópia“ legendárnej Veci, tentokrát pod názvom Ohnivák. Znova uzavreté prostredie výskumnej stanice s minimálnou posádkou, medzi ktorej členmi prepukne paranoja po tom, čo do ich radov zákerne vnikne rafinovaný parazit, ktorí ak vás infikuje, nedopadne to s vami dobre. Zmenilo sa prostredie, sneh a ľad nahradili rozľahlé lesy a tentokrát sa predsa len hrá viac na Votrelca, než na Vec, hoci si uvedomuje riziko tohto silného prehlásenia. Mňa Ohnivák bavil, ale uznávam, že oproti Ľadu to už nebolo ono napriek tomu, že to de facto bolo o poznanie drsnejšie (finálne štádia parazita sú značne naturalistické). Spomedzi hercov určite spoznáte Shawnee Smith (Sliz a viac dielov zo série Saw) alebo Bradleyho Whitforda (doktor z Uteč). Najznámejšou tvárou však pravdepodobne bude Leland Orser z Votrelca: Vzkriesenia, Zberateľa kostí s Angelinou Jolie a Denzelom Washingtonom alebo z Daredevila, kde hral Kingpinovu (Michael Clark Duncan) „sekretárku“. ()

Čerstvé kosti (1995) (S02E15)

Dávam síce len 3*, ale inak veľmi zaujímavý diel. Atraktívne vojenské prostredie, woodoo haitská téma a značne stiesnená, ponurá atmosféra, v ktorej netušíte, aký zvrat na vás vybafne v nasledujúcej chvíli. ()

Mrtvolné ticho (1995) (S02E19)

„Myslel som, že keď zostarnem, pôjdem na zaoceánsku plavbu. Ale toto som na mysli nemal.“ Psychologicky intenzívny diel s nezabudnuteľnými maskami. Podobne, ako v Padá súmrak, aj v tejto časti by to hlavní hrdinovia stopercentne zomreli, nebyť „náhodnej“ záchrany v poslednej chvíli. To mi príde dosť zaujímavé rozhodnutie zo strany tvorcov. K tomu skvelé kulisy obrovskej, „zaživa“ sa rozpadajúcej lode, všade naokolo len more a nič iné a k tomu mrazivá záhada (a samozrejme Vladimir Kulich z Vikingov). ()

Podvod (1995) (S02E20)

"To taky nevysvětluje tu bramboru..." Vynikajúci diel venovaný freak show. Je prítomný absurdný humor a funguje to takmer na jednotku. Vrátane šialeného, úžasne WTF konca. Páčilo sa mi aj to, ako si Mulder/Duchovny zo seba dokázal noblesne urobiť srandu (alfa samec). Nekompromisné 4*. ()

Súvisiace novinky

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka…

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

28.02.2020

Herec Josh Brolin (Avengers: Endgame) se upsal hlavní roli a taky produkci nového seriálu pro Amazon Outer Range. Na projektu se podílí taky Brad Pitt (12 let v řetězech) a děj se bude točit kolem…

Gillian Anderson jako britská premiérka

Gillian Anderson jako britská premiérka

23.01.2019

Herečka Gillian Anderson známá z kultovního seriálu Akta X nebo televizního Hannibala, byla obsazena do role Margaret Thatcherové ve čtvrté řadě oceňovaného dramatu The Crown. Třetí a čtvrtá řada…

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy…