Mulder a Scullyová prošetřují působení zázračného léčitele. (Disney+)

Nikolas__

Pečeť úžasu - 90 - 95%_ Náboženstvím okořeněná pecka, která je z nějakého důvodu dosti přehlížena, a často dokonce považována za jednu z nejslabších epizod první série. Přitom každý fanoušek by měl poznat, že tohle je jedinečná bomba. Tento díl je taktéž docela originální záležitost, se zajímavým, kvalitním, i zábavným scénářem. Dost velkou roli tu hrají herecké výkony, které jsou prost skvělé, obzvláště se mi zamlouval herec a postava samotného zázračného Samuela. Taky podobných epizod jako je tato, se už v budoucnosti seriálu nedočkáme. Atmosféra není nějak extra hororová, nebo temná, ale o to se tento díl ani nesnaží. Krom velmi dobré zápletky, tento díl naštěstí nabízí i působivé zpracování. ()

Martrix

Věř a víra tvá tě uzdraví...původně myšleno spíše v rovině duchovní, ale najde se spousta lidí, kteří praktikují tzv. léčitelství pomocí sugesce. Někdo věří, jiný ne, ale faktem je, že i v dnešním moderním světě, se schází ohromující množství lidí při náboženských akcích, kde prý dochází k "zázračnému" vyléčení různých vážných nemocí. Čaroděj pojednává o mladíkovi, který takový dar má. Přesto jím "léčení" lidé umírají. Jak se nakonec věci mají, je vcelku snadno odhadnutelné a toto téma mi navíc ani nepřipadá moc zajímavé. Takže nuda. Ale chápu tvůrce...pokud máte v plánu natáčet desítky dílů seriálu...musíte vzít za vděk vším, co se dá v X-Files použít. ()

Colonist

Tenhle díl jsem měl zafixovaný jako jeden z nejhorších z celého seriálu. Když jsem ho v mládí viděl poprvé, přišel mi extrémně nudný. Teď po aktuálním zhlédnutí musím uznat, že to zas tak strašné není. Je to neškodný podprůměr. Příběh je zajímavý, avšak plný klišé. Nabalit do toho všeho ještě Samanthu mi nepřijde jako dobrý nápad. Také je trochu s podivem, že v tomto díle nedošlo k proměně dynamiky mezi Mulderem a Scullyovou. Jak jde o díl s náboženskou tematikou, tak většinou je Scullyová otevřená vůli uvěřit, zatímco z Muldera se stává nekompromisní skeptik. Zde ovšem k žádnému takovémuto otočení nedojde. V této fázi seriálu zřejmě ještě neměli scenáristé tu duchovní stránku charakteru Dany Scullyové tak propracovanou. Napětí dílu nechybí, pár působivých momentů se tu najde (akorát jsou předvídatelné) a herec v roli Samuela podal kvalitní výkon. Za to všechno tři hvězdičky. Epizodu asi nikdy nebudu vyhledávat, ale k těm nejhorším nepatří ani v rámci první série. ()

tron

„Ľudia chcú veriť.“ Pôvodne som si myslel, že ma táto epizóda nebude baviť. Názov znie síce super a šťavnato, človek si hneď predstaví, ako naši dvaja obľúbení špeciálni agenti zavítajú do ponurej, mystickej oblasti niekde na juhu USA, kde sa v temných močiaroch plných krokodílov a hadov ukrýva „čarodejník“... a ono je to napokon v rámci možností civilný príbeh o mladom zázračnom liečiteľovi uzdravujúcom nevyliečiteľných ľudí. Začal som hádzať flintu do žita... ale okamžite ma to dostalo. Toto je napriek pochybnostiam jasná štvorhviezdová záležitosť. Tento diel reflektuje dobu 90. rokov, v ktorých sme žili a ktorá bola na podobné fenomény štedrá. Mali sme mimozemskú únosy, upírov, vlkolakov... a liečiteľov, šarlatánov a im podobné existencie, ktoré veľmi rady manipulovali inými ľuďmi. Živo si pamätám čuráka, ktorý si zavolal ženu s rakovinou, do dlane si nepozorovane strčil kus kuracej pečienky, následne do ženy bez jediného rezu akože zaboril päsť, stisol päsť, vytiekla krv (kuracia), publikum zostalo v nemom šoku, následne ruku „vytiahol“, roztvoril dlaň, obecenstvo uvidelo kus krvavého mäsa, o ktorom vyhlásil, že je to smrteľný nádor a že žena je vyliečená. Ľudia, ktorí sú buď slabšej duševnej výbavy, alebo naopak ľudia nejeden raz prekvapivo inteligentní, avšak nenajdúci pomoc u lekárov, naozaj nejeden raz vyhľadávali práve „pomoc“ takéhoto ľudského póvlu. Ostane, my na Slovensku taký odpad máme medzi sebou ešte i dnes, v roku 2024, kedy existuje minimálne jedna televízia, kde nonstop vysielajú pí*usov, ktorým telefonujú osamelí dôchodcovia, nadiktujú im dátum svojho narodenia a len z pár čísloviek „liečitelia“ povedia všetko, čo dotyčný chce počuť, samozrejme za 10 eur na minútu. Štát, ktorý umožní existenciu takýchto podvodníkov, nie je normálny. Ale to už samozrejme odbáčam. Tento diel Aktov X sa fakt vydaril. Po prvé, perfektne operuje s Mulderovou povahou. Ten muž je mimoriadne inteligentný. Uvedomuje si, že svet je plný podvodov. Niekedy sa môže dokonca zdať, že z ničoho iné, než z podvodov, nepozostáva. On však napriek tomu chce veriť, kvôli svojej sestre. Chytá sa aj poslednej slamky. Pritom i v najvyhrotenejších okamihoch sa snaží zachovať si zdravý rozum a odstup, je predsa agent FBI. Tradične skvelým (a silným) oponentom je mu parťáčka Scully, ktorá ho má rada a pozná jeho traumu, ale snaží sa ho držať v realite, keďže na rozdiel od neho má odstup. Ono je mimochodom veľmi zaujímavé už to, že agentka FBI rada pitvúca ľudí je veriaca žena a muž veriaci v mimozemšťanov je ateista. Ďalšia parádna vec na tejto časti je samotný liečiteľ (a ľudia, ktorými je obklopený). Akonáhle nad ním zlomíme palicu, príde niečo, čo sa proste nedá vysvetliť. A potom sa to vysvetlí a to úplne suchou, pragmatickou cestou. To sa mi páčilo. No a potom príde ZASE dačo medzi nebom a zemou... a to už sa vysvetliť nedá. A to sa mi tiež páčilo. Oslovilo ma tiež rozuzlenie, kedy sa ukáže, že všetko bolo trochu inak, než sme si mysleli. Napokon vysvitne, že najväčšie zlo sa skutočne väčšinou ukrýva na miestach, na ktorých by sme ho nečakali (skvelé úlohy dostali šerif R.D. Call a popálený Dennis Lipscomb, vychutnáva si to i Scott Bairstow hrajúci mimoriadne smutnú, tragickú rolu). Záver je potom síce trpký, zároveň ale možno, vari, azda naznačí, že svet (resp. život) predsa len nie je jeden veľký podvod. Čo je vlastne krásne. Ak by som chcel na tejto časti dačo skritizovať, tak azda len to, že mi (opäť raz) prekážalo, ako sú líčení agenti FBI. Každý si na nich dovoľuje, na každodennej báze je im obyčajnými civilmi bránené vykonávať si svoje povinnosti atď. (viď. absurdná scéna na cintoríne). () (menej) (viac)

Jara.Cimrman.jr

"Tenhle kluk dělá posledních deset let zázraky každej tejden. V neděli dvakrát." Jenže právě teď zkalil řeku své víry a lidé místo vyléčení umírají. Super. Mě to tedy celkem bavilo, protože má víra je pevná v tom, že každému reverendovi při jeho náboženské show přidám do klobouku na drobné cosi hnědého, lepkavého a prvotřídně zapáchajícího. A Mulder se Scully to klidně můžou vyšetřit. ()