Záhada Blair Witch

• Česko Záhada Blair Witch (viac)
Horor / Mysteriózny
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternatívna 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

Noimosyniii

Líbilo se mi, že na rozdíl od mnohých jiných hororů tenhle skutečně uměl postrašit. Byla jsem posraná vlastně jen ze zvuků a větviček... FUCK ()

Holly_Molly

Když to vyšlo a mě bylo 5, tak jsem z toho byl strachy posranej až za ušima..Dneska už je z toho jenom film, kde se parta dvou debilů a jedný afektovaný pindy, vydá do lesa, kde následně zabloudí, protože je to...tatatatata..parta dvou debilů a jedný afektovaný pindy! Následně sledujeme hodinu čistýho času brečení, panikaření, jedný extrémně nechutný nudle z nosu a toho nejhoršího...zdrhání před hromádkou kamení a klacků! Já vim, horor jako prase...Tak nebo tak si tu jednu hvězdičku zaslouží za kultovní status a oživení jednoho hororovýho subžánru. * ()

Feacher

Myslím, že v tomto případě se jedná o podstatnou část filmové historie a pokud jste film ještě neviděli, rozhodně doporučuji zhlédnout. Bez jakýchkoli efektů, herců nebo zkrátka jakéhokoli hmatatelného příběhu, dokáže film vytvořit hororovou atmosféru a k tomu všemu ve stylu, který se mi skutečně líbí. Možná jeden z mých nejoblíbenějších hororů! ()

Zvollda

Konečně jsem se dostal k tomuto filmu o kterém jsem si myslel že bude o dost strašidelnější a posadí mě na zadek. Celý film jsme v podstatě čekal kdy to na mě vyskočí, kdy bude to waau a nic... Nic se nestalo nic nebaflo, žádná husina. Záběry z kamery do temného lesa působily nepříjemně to ano, občas me vytáčel třes kamery a uřvané postavy, ale aspoň to působylo autenticky. Závěr byl napínavý nicméně trochu neuspokojivý pro mě. ()

Kikinn_

Tenhle film s hodně nízkým budgetem vidělal 3 krát víc než měl v základu btw. Když jsem se na to koukal tam jsem měl husí kůži. takhle dobrý horor nikdo v poslední dekádě nenatočil. Po lese je nahání neznámá postava a vy jenom čekáte než na ně zaútočí ,ale ty nervy. 9/10 ()

lukyna

Topka ve svém žánru.  Fakt jsem se hrozně bála.  Bez prvoplánových lekaček, bez zombíků, jen pár zvuků a znepokojující indicií. Posledních deset minut se mi pořád vrací. Takto se má dělat horor.  Do lesa po setmění rozhodně nejdu. ()

The_Sediknir

Nemám ráda horory, tímhle bych začala, abych diskvalifikovala svou recenzi pro skupinu hororových nadšenců. Snímek mě příliš nebavil, ačkoliv jsem ho zdárně dokoukala. Obecně mi horory připadají příliš předvídatelné a pokud už se na některý podívám, bude to ze zvědavosti, ale ne proto, že bych se ráda bála. Za nejvíce oceněníhodné považuji postupné psychologické vykreslování postav, kdy můžeme sledovat, jak se rozbalují jejich osobnosti pod tíhou životu nebezpečné situace. Jak bojují s emocemi od zoufalství, přes snahu o zachování chladné hlavy, smích až po nekontrolovatelné agresivní výstupy, které snímku dodávají na uvěřitelnosti. Nekvalitní záběry z roztřepaných kamer svou funkci určitě plní a fakt, že jsme se za celou dobu nesetkali s „entitou“ vizuálně, ale pouze prostřednictvím zvuků a především zanechaných artefaktů, je pozitivní. Na světě existuje jistě mnoho milovníků otevřených a nedovysvětlených konců, ale nejsem to já. Proto bych pro svůj klid ocenila i dodatečné záběry na celou situaci a komentář nějakých externích nezainteresovaných osob. Budu se asi muset podívat na Blair Witch: 20 let poté, ale zklamaná nebudu, protože neočekávám vůbec nic. I když hodnocení má dvojka BW skutečně uchvacující. ()

SirAduard

Záhada Blair Witch je pro mě první ochutnávka žánru "found footage" a musím uznat, že dokumentaristický styl točení dává filmu naprosto odlišnou atmosféru, kterou jsem u jiných hororů nezažil. Ten realismus byl pro mě tak nepříjemný, že jsem zcela chápal podivné chování postav, neboť já bych byl úplně stejně posr**ej. Avšak nejvíce se mi líbí nejednoznačnost celé záhady a úplného konce, která nabádá diváka k zamyšlení nad celým dějstvím a na vlastní interpretaci. Jde vidět, že tvůrci nad filmem fakt přemýšleli, než aby bezmyšlenkovitě natáčeli teenagery v lese. Za to mají můj respekt. ()

Thalin

Mě naopak vždy bylo záhadou, proč je tenhle film takový trhák a kult, krom skvělého marketingu? Evidentně to stačí, protože mě to dějově nijak neohromilo a postavy mě spíš štvaly. Až finální scéna je něčím zajímavá a to fakt nestačí. Jinak si totiž člověk po nějaké době vůbec nevybaví děj (protože ho to takřka postrádalo) natož nějaké dialogy. Vyjít to dnes, tak to zapadne mezi ostatní průměrné horory tohoto typu. ()

vavsek

Tak po 24 letech i já zkoukl tento kultovní horor. Začátek filmu a vtáhnutí do děje je taková klasika u FF hororů, kdy se vlastně nic neděje. Přiostřovat se začíná cca od poloviny filmu. Největší kouzlo snímku vidím v tom, že protagonisté jsou manipulováni, točí se v kruzích v lese, ze kterého není úniku a okolní prostředí jim vytváří emoční trauma a dohání je k šílenství, jsou tak pomalu ale jistě odsouzeni k smrti bez jakékoliv naděje na přežití. Ve filmu nejsou žádné záběry záhadného stvoření, které je manipuluje a tak je vše ponecháno jen naší představivosti, v čemž za mě tkví strašidelnost těchto hororů. ()

motyka52

Pamatuju si, jak jsem šel z kina a byl jsem reálně přístupný myšlence, že to skutečně byl nalezený záznam a fakt se to stalo. To tomu samozřejmě přidalo extra body. Teď už tenhle faktor pochopitelně  roli nehraje, ale i po těch letech je to docela slušně atmosferický zážitek a je potřeba tomu přiznat také významné plus za inovativní přístup a originalitu. ()

BONOBON

Až neuvěřitelně amatérská amatéřina, u které jsem se ale bál mnohem víc, než u drtivé většiny "kvalitních" hororů. A v životě už nevkročím do lesa sám! :-)) ()

Zabriskie

Tvůrci tímto VHS celovečerákem dotáhli starou známou pravdu o tom, že nejstrašidelnější je to, co divák nevidí, ale jenom tuší do dokonalosti. Fiktivní příběh o partě tří kamarádů, kteří se vydali točit dokument o čarodějnici a při tom se ztratili v lese děsí svou minimalistickou autentičností, která je vyjádřena nejen amatérským snímáním prostřednictvím videokamer, ale i díky nehereckým přirozeným výkonům hlavních představitelů. Ideální film, pokud jedete pod stan a máte v úmyslu dlouho vydržet vzhůru. ()

klokan4

Zajímavý nápad dovedený k dokonalosti. Opravdu jsem se u toho filmu bál. Lidé, kteří film hodnotí negativně, asi nikdy nebyli v noci v lese. ()

Nediro

Tedy musím říct, že jsem od toho čekal více. Nenazýval bych tento film jako "nejděsivější horor všech dob", protože mi nedokázal nahnat strach. Bohužel. Tři hvězdičky za oiginální nápad a zpracování. Jsem zvědavý na dvojku. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Jestli jste se těšili na zářijový horor The Woods, ode dneška se na něj budete těšit ještě trochu víc - z nového filmu Adama Wingarda (The Guest) se totiž vyklubalo pokračování Záhady Blair Witch.… (viac)

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Zní to jako dvě neslučitelné věci, ale Roland to asi myslí vážně. Momentálně dolaďuje svůj záhadný projekt Anonymous, který má být „historickým thrillerem o tom, kdo doopravdy napsal Shakespearovy… (viac)

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (viac)