Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

Amarcord_1

75% - Největší přehlídka princezniných účesů a poslední useknutá ruka celé ságy. Motiv vnitřního boje, o kterém se nemohu rozepisovat, abych někomu nekazil zážitek, byl zpracován ledabyle. To, co mohlo celý závěr okořenit ustoupilo akčnímu evergreenu s přerostlými mončičáky v hlavní roli. Takové završení celé ságy jsem nesl těžce. Mé nižší hodnocení se týká i Williamsovy hudby, která místy příliš moc připomíná známé ruské romantiky. Teď, když jsem se již dostatečně kriticky vyřádil, musím přiznat, že tato trilogie mi v dětství přivodila utkvělou představu, že se musím stát borcem v kimonu a v plášti s kapucí, který se světelným mečem za pasem zachraňuje svět. Věřím, že nejsem sám. Problém však je, že člověk z lecčehos vyroste. Je smutné vyrůstat z rytířských ideálů… Ale třeba z nich člověk neroste, a vnímá je jinak. Vidí zde černobílou transparentnost dobra a zla, strašně moc zabitých, a tu si řekne „I have a bad feeling about this“… V jistém smyslu je toto téma stále aktuální… Tak ať vás Síla provází! ()

Xmilden

Návrat Jediho střídá výborné momenty se slabšími. Oproti minulému dílu trošku sešlápnutá brzda. Medvídci na mě moc neúčinkovali a film sklouzl malinko tam kde neměl. Vše na konci zachraňuje souboj mezi dobrem a zlem. 80% Mé celkové zhodnocení série od nejlepšího dílu: SW3, SW5, SW1, SW4, SW2, SW6 ()

Tom_Lachtan

Ó klokotavý to filme, ty nevýslovně nesmírné, vesmírné vyvrcholení jedné nebezpečně dokonalé ságy... Ó mano to nám z nebe spadlá, tak dva z druhu tvého před tebou, jak krásný to vrchole, ty skvostný díle, poslední části, brilantní souboji, dobra - zla střete - zbožňuji tě. A to štětka drát hodně. [ano, vím že je tenhle komentář neskutečně pitomý, nedůstojný a i jinak dokonale špatný, ale nemohl sem si pomoci, třeba jednou spáchám komentář hodný velikosti tohoto díla] ()

Real Tom Hardy

Veľkolepé zakončenie pôvodnej trilógie, ktorému vojvodí princezná Leila v železných bikinách, spútaná v reťaziach obézneho slizkého Jabbu v jeho tmavých kobkách na púštnej planéte, mesiac Endor & jeho malí chutní "mackovia" a osudovosť moci zla vo vzťahu syna-otca v grandióznom záverečnom súboji. Scéna zosádzania masky definujúcim momentom. A až po zhliadnutí projektov 4K77 (pre IV) a 4K83 pre VI si uvedomujem mieru mrzutosti ich absencie pre epickú, kolosálnu piatu epizódu. (x) (16.9.2018) (2x20.6.2022) ()

sepp

Vyborne zakonceni jedne z nejlepsich sag vsech dob, bohuzel az na ty Ewoky. Ti me proste nikdy k srdci neprirostli a vzdy me jen stvali. ()

Phobia

Čistokrevná pohádka ve sci-fi hávu, no proč ne, pohádky mám ráda a sci-fi jakbysmet. S filmem jsem se naštěstí setkala už v dětských letech na polské televizi, protože vidět tohle poprvé až jako dospělá, bez rozpaků to šoupnu do filmové škarpy:-P. Takže 3* za okouzlení toho pišišvora, jakým jsem kdysi byla, a celá jedna velká hvězda za Harrisona Forda, co z Hana Sola udělal charismatického hrdinu, jakého snesu sledovat i dnes (narozdíl od rádoby humorných robotů - C3PO zvláště). Aha, a já neumím rozeznávat římské číslice, třetí/šestý díl patří přece jen o něco níž: 65%. ()

-bad-mad-wolf-

Honičky na vznášedlech mezi obřími stromy, bitka nad Sarlaccovým doupětem, imperiální tanky vs. klacky, spoře oblečená Leia, Millenium Falcon v jádru Hvězdy smrti - jasný tah na diváka, ale taky nejzábavnější epizoda s nejnápaditější a nejlépe nasnímanou akcí. A pak je tu trojúhelník Luke Skywalker, Darth Vader a Palpatine, jejichž vzájemná konfrontace předčí veškeré půtky a souboje z částí předchozích. ()

lesumir

Tak jsem viděl i poslední díl. Ode dneška nepoužívám slovo majstrštyk, a budu říkat Star Wars, to jsou totiž synonyma. Luke to všechno zvládl a stal se Jedim, Aliance vyhrála, zlo bylo zničen, Leia zůstala s Hanem atd... - ANo, dalo se to předpokládat, ale stejně jsem byl v očekávání a čím víc se blížil závěr, tím víc jsem si okusoval nehty :-) ()

darkrobyk

Jsem fanoušek StarTreku...ale jakmile jsem uviděl poprvé 4.díl Star Wars, musel jsem rozdělit své nadšení pro oba sci-fi světy. Dobře, Star Wars jsou fantasy, ale to vůbec nevadí. Díl šestý patří k nejlepším ( i když temná pětka je úžasná) po všech stránkách. Gejzír fantazie tryská z příběhu, který nás zavádí na několik míst současně. Kdysi mně Ewokové dosti vadili, ale po 20.zhlédnutí je už vnímám jako nedílnou součást filmu. Nejlepší je bitva u Hvězdy Smrti. Takhle jsem si vždy představoval obří války ve vesmíru, kdy se proti sobě vrhají bitevní křižníky, stíhačky jak roj rozzuřených vos poletují kolem dokola a vše protínají lasery, při jejichž zásahu následují oslepující exploze. Že i Lucas byl spokojen, dokazuje minimum změn pro obnovenou premiéru na rozdíl třeba od dílu čtvrtého. Filmy, ke kterým se budu stále vracet, to jsou Hvězdé války! ()

kinej

I zakončení trilogiie je velkolepé. Rozjezd je sice slabší, ale jakmile hrdinové opustí Tatooine jsou to Star Wars v tom nejlepším světle. Jednu věc nechápu. George Lucas si dal určitě remasterováním hodně práce, zejména s pěveckou scénou z doupěte Jaby Hutta. Ale proč? Lucas takhle zpětně do filmu vnořil scénu, která je tím úplně nejhorším z celých původnch Star Wars. Vlastně právě kvůli téhle scéně prostě nemůžu dát plný počet, protože je tak blbá až to bolí. Že by stařecká demence? ()

LiVentura

Nádherný zlý a temný císař a jeho "věrný" přisluhovač Lord Vader, ničící stroj s pozůstatky lids.těla a stateční hrdinové galaxiální revoluce..! Dokonalý český dabing, tolik originální a českým fanouškům dodávající ještě lepší požitek ze série, kterou nikdo na světě nemohl mít tak, jako právě my Češi. ()

Hrabka

Asi nejslabší ze starých epizod, ale stále velmi dobrá podívaná. Bohužel jsem to neviděl v dětství, možná by to byla pro mě kultovka stejně jako pro mnohé další. Takhle je to jen nadprůměrné vesmírné dobrodružství. 80% ()

juta

Fanouškem nejsem, takže jsem se díval reálnýma očima a tomu také odpovídá hodnocení. Popravdě mě tenhle díl moc nebavil a dalo by se říci, že je téměř o ničem. Znovu se staví hvězda smrti a znovu je jí zapotřebí zničit. Z padoucha nečiší hrůza a hrdinové se ani s jinými záporáky moc nenadřeli. Asi nejhorší a nejzbytečnější pokračování. Pardon fanouškům. :-) ()

Ernia

Návrat Jediho je pro mě asi nejlepším dílem celé SW ságy, kterou "žeru" už od mala, kdy jsem 4-6 epizody koukala na nahrané VHSce stále dokola. Ani nemůžu konkétně pojmenovat, co mě tak okouzlilo, prostě všechno dohromady, SW jsou pro mě zkrátka pojem ()

Kass

"Strong am I with the Force, but not that strong." Odvážím se tvrdit, že hlavní důvod, proč bude mít mezi lidmi "stará" trilogie vždy navrch nad tou "novou", je v postavách. Ve "staré" trilogii si je lidé zamilovali, protože nešlo o elitní bojovníky bez bázně a hany, ale jim blízké, sympatické postavy z masa a kostí. Postavy, jež své trable s Impériem řeší s nadhledem, nebojí se poslat toho druhého někam, spontánně to mezi nimi jiskří. A diváci pak filmům dokáží snáze prominout i když občas přestřelí; zdravím Ewoky. "Stará" trilogie také obohatila popkulturu o řadu ikonických postav. Od robotů, přes Yodu, Dartha Vadera, Císaře či Chewbaccu. "Nová" oproti tomu dokázala v lepším případě jen recyklovat to staré. Ve vlastním přínosu buď zcela zklamala (Jar Jar), nebo ho trestuhodně nevyužila (Darth Maul). Potom se George může v "Pomstě Sithů" i přetrhnout a stejně mu řada lidí řekne, že se raději projde s Leiou a Hanem po Endorském lese. ()

Fiftis

V tomto filme dochádza k najväčším bitkám a najdôležitejším duelom, ale napriek tomu sa cítite, ako by ste dochádzali samospádom niekam na konečnú električky. Všetko je akoby jasné a vy sa len dobre bavíte (aj keď podvedome viete, že to skončí a .. bude koniec. Aj Návrat Jediho musíte mať niekde v kútiku duše radi. Sú to Star Wars so všetkým čo k tomu patrí. ()

Shakers

Výborne vyvrcholenie celej série aj keď miestami trochu moc zamerané na detské publikum. Inak efekty parádne ako vždy, skvelé herecké výkony hlavne Harrisona Forda, super akcie, slušná porcia humoru, dobrý záporáci a opäť génius John Williams. Niet čo dodať takto by mali vyzerať asi záverečné časti. Update: po rokoch musím uznať, že tých gumených príšer mohlo byť menej, aj keď chápem, že ich tam Lucas nacpal len preto, aby mal čo predávať. :) Obľúbený soundtrack: Leia's News & Light Of The Force, Victory Celebration. 90% - 5* ()

DJ_bart

Aneb jak banda medvídků zdemolovala celý Impérium...... Sice je to stále ta klasická pohádka o archetypálním boji dobra se zlem, ale revoluční a zcela nadčasová pohádka, přičemž 'Return of the Jedi' je jejím důstojným završením. Zkrátka neznám příběh, který by tak perfektně využíval schéma o monomýtu. Anakinův redemption arc nemá chybu. ()

filmfanouch

Po startu v podobě Nové naděje a prostředku v podobě Impéria vrací úder má v rámci originální Star Wars trilogie závěr podobu Návratu Jediho. Stejně jako u Impéria vrací úder již opět strůjce celé série George Lucas odmítl režírovat a poté co nabídku na návrat odmítl režisér Impéria Irvin Kerschner- protože ho 3 roky strávené práci na Impériu zcela vyčerpali - musel hledat jinde. První volba byl tehdy Steven Spielberg, následně třeba také David Lynch (který dal raději přednost adaptaci Duny Franka Herberta) nebo David Cronenberg (který dal zase naopak adaptaci Mrtvé zóny Stephena Kinga). Volba tehdy nakonec padla na Richarda Marquanda, který tehdy pár let nazpátek debutoval filmem Zrození Beatles a vzhledem k tomu, že v roce 1987 umřel ve věku pouhých 49 let se nestihl zapsat do filmového světa něčím tak výrazným jako je Návrat Jediho. Návrat Jediho byl však tehdy ve velmi obtížné petici, protože po geniálním úvodu do celého světa předaleké galaxie v podobě Nové naděje a naprosto bravurním a vyspělejším prostředku v podobě Impéria vrací úder, které navíc na konci odhalilo zásadní zvrat byla očekávání na závěr tehdy první Star Wars trilogie pochopitelně naprosto obrovská stejně jako nastavená laťka. Celkově je u filmových trilogií problém držet si stejně výraznou kvalitu u svého druhého filmu a ještě více poté u třetího filmu. Návrat Jediho měl tak i přes návrat scenáristy Impéria Lawrence Kasdana, který tentokrát sepsal scénář se samotným Lucasem a společně měli za úkol dodat to nejlepší možné završení hrdinské cesty Lukea Skywalkera k tomu stát se rytířem Jedi, ale ještě předtím ho nechat se vyrovnat se šokujícím odhalením z předchozí části. Povedlo se to? Star Wars: Návrat Jediho má mnoho pozitivních aspektů, přesto si ale dovolím začít s několika negativy, kterými se zároveň pokusím osvětlit proč nedosahuje kvalit svých dvou předchůdců. Návrat Jediho je už po samotné dramaturgické a tempové stránce výrazně horší než jeho předchůdci- Takový úvod v paláci Jabba Hutta šlo třeba velmi razantně zkrátit (celá pasáž na Tatooineu trvá opravdu zbytečně až kolem půl hodiny) a už zde se ukazuje menší problém, který se u Star Wars pod vedením George Lucase začal od Návratu Jediho výrazně projevovat. Lucas a spol. se už v předchozích dvou týmech snažili představit mnoho ras z různých světů, zvládali to ale víceméně za pochodu děje a nebylo to nějak rušivé. U Návratu Jediho jsou ale reálně expozice, které sází jen na to aby vám doslova představili nové druhy různorodých živočichů/humanoidů/bůhvíčeho. Nic to celé pasáži na Tatooienu, Jabbově paláci a Jabbově jachtě neubírá další velkolepý nádech nejrůznějších parádních sekvencí (souboj s Rancorem nebo akční pasáž na Jabbově jachtě jsou super), přece jen mám ale dodnes pocit, že jsme se skutečně patálií spojené s Hanem Solem v karbonitu mohli zbavit během 6 minut (jinému blockbusteru ve stylu Abramsova Star Treku by to bohatě stačilo jako úvodní sekvence) a získaný čas věnovat něčemu jinému a důležitějšímu. A především je zde nejvíc cool námezdní lovec galaxie (tehdejší Star Wars éry) Boba Fett ze scény sklizen až vyloženě ponižujícím způsobem. Dalším těžce uchopitelným bodem filmu jsou Ewoci- Tito podivní kříženci Gumových medvídků a apačských indiánů pravděpodobně symbolizující holokaust mají ve světě diváků Star Wars podobně jako takový Jar Jar nebo Porgové velmi těžké uchopení- Jedni je nesnášejí, druzí milují. Kam osobně patřím já? Jsem tak mezi, protože nemůžu vyloženě říct, že bych ewoky nenáviděl, ale zároveň jsou pro mně menším trnem do oka. A pak už jen záleží jestli jste schopni se smířit s faktem, že jsou tihle primitivní živočichové s oštěpy, luky a rogaly téměř vystřiženými jako z prvních typů Leonarda Da Vinciho schopni se vyrovnat palebné síle Impéria. Právě zde ale hádám, že bylo poselství takové, že ti, kteří jsou pravými válečníky v srdci se dokáži vyrovnat i technicky sebesilnější armádě. V tomhle ohledu rozhodně fajn myšlenka, přece jen mě ale od ní trošku distancuje fakt, že jde pořád o chlupaté medvědy, kteří jsou tak primitivní, až nejsou roztomilí, ale vyloženě spíše otravní. Ale to už na subjektivním pohledu. Největší problém, který mě ale s Návratem Jediho je ten, že i přesto, že zde dojde k uspokojivému vyvrcholení vztahů mezi Lukem Skywalkerem a Dartha Vaderem, Lukem Skywalkerem a Leiou, Leiou a Hanem Solem tak mám pořád přece jen pocit, že pokud budu zcela ignorovat prequely a jakákoliv jiná navázání, tak mi zbyde fakt, že Návrat Jediho jakožto závěr trilogie možná dostatečně neosvětlí vše co nějak diváka napadlo od Nové naděje. Celkově je velmi zajímavé hledat paralely mezi originální trilogii a sequelovou trilogií od Disneyho a bavit se nad tím jak fanoušci vyčítají Disneymu věci, které už ale dělala originální trilogie. Zde se taky z ničeho nic objeví Imperátor a nevíme o jeho původu nic. Máme lehce nastíněnou Lukeovu matku a též se nedozvíme nic. Celkově to má v tomhle ohledu Návrat Jediho jako závěr trilogie nejtěžší, protože od závěru trilogie divák prostě čeká završení veškerých načatých myšlenek a zacyklení veškerých motivů (podobně jako to udělala Nolanova Trilogie o Temném rytíři nebo Jacksonova Trilogie Pán prstenů), Návratu Jedimu se ale toto vše daří zhruba tak na 80%. Ano, do konce Impéria vrací úder naprosto bravurně budovaná hrdinská cesta Lukea Skywalkera skvěle funguje i zde a díky dalšímu časovému odstupu se z Luke Skywalkera definitivně stává někdo, kdo by měl skutečně na to být rytířem Jedi, vztah Hana a Leiy dojde též správného vyvrcholení, Darth Vader se dočká skvělého zakončení svého dějového archu, Yoda se dočká důstojného odchodu na odpočinek, ale pořád tam chybí jisté neuspokojení z pohledu někoho kdo zbytek trilogie viděl a pořád tak trochu ignoruje fakt, že mu některé z těch nezodpovězených otázek až o několik let později zodpověděla prequelová trilogie. Zároveň je možná trochu skutečně líné, že po Hvězdě smrti musí v závěru trilogie dojít na Hvězdu smrti II (Epizoda VII v roce 2015 přinesla v podobě Starkiller Base alespoň nějaký upgrade) a i přesto, že ten stěžejní souboj o osud galaxie se ve skutečnosti odehrává v Imperátorově trůním sále je to možná skutečně trochu škoda. Jako zakončení trilogie je Návrat Jediho bezpochyby důstojný a emocionálně konec celé trilogie funguje jednoduše tak jak má, přesto ale nejde o ukázkově dokonalé zakončení trilogie. Z pohledu samotného blockbusteru je ale Návrat Jediho jednoduše další řemeslná špička. Richard Marquand nemá tak očividně silnější rukopis jako měl u Impéria Irvin Kerschner, pod dohledem Lucase se ale Marquandovi podávala skutečně prodat veškeré atrakce a akční pasáže jedna báseň. Strhující konfrontace s Rancorem, epický souboj na Jabbově jachtě, naháněčka na Endoru na speederech, bitva Impéria s Ewoky a především se alespoň podaří udělat pokus o zničení Hvězdy smrti II tak dech beroucí a epický jako se to tehdy podařilo u pokusu o zničení původní, ale jiným způsobem. Měřítko je tentokrát ještě o kus větší a rozpočet šel správným směrem. Nejgeniálnější pasáži je ale osudová konfrontace Lukea Skywalkera a Dartha Vadera pod dohledem Imperátora. Lukea Skywalkera dělí od dosáhnutí statusu Jedie pouhá konfrontace s Vaderem, sám s ním ale bojovat nechce. Luke je v tomhle momentu sice Jedi, reálně je tu ale pořád možnost, že se obrátí na temnou stranu, čemuž ještě více napomáhá Imperátor nahlodávající Lukeovu mysl, podněcující jeho nenávist a snažící se o to získat nového učedníka. Venku sice tou dobou pořád je Hvězda smrti II, tady se ale skutečně o budoucnost galaxie bojuje se světelnými meči. Vycházející Jedi bojuje proti padlému Jedi a ze startu je to neskutečně strhující, v průběhu mrazící a v závěru emotivní. Především kvůli faktu, který představitele světlé strany a představitelé temné strany pojí. Jestli je první půlka Návratu Jediho skutečně dramaturgicky a tempově slabší, druhá půlka si to jednoduše vykupuje, protože ani nemá šanci šlapat na brzdu. Návrat Jediho je velkolepý po všech stránkách a i přes to, že je velmi snadné k němu vézt v rámci závěru trilogie lehké výtky, přesto je Návrat Jediho závěrem jedné z nejlepších filmových trilogií všech dob. John Williams zde vytvořil další legendární hudební motivy, opět to celé krásně vypadá a i přesto, že tento film není dokonalý v tom pravém slova smyslu, vrcholným řemeslným zpracováním, dalšími přelomy v odvětví vizuálních efektů a především skutečně pocitovou osudovostí si všechny své nedostatky víceméně vykupuje a i díky tomu bude ještě hodně dlouho platit, že pokud si pustíte Novou naději tak se vám po konci nejen automaticky bude chtít pustit Impérium vrací úder.... ale skutečně si poté neodoláte pustit ani ten Návrat Jediho, což už samo o sobě dokazuje, že zas tak brutální propad oproti svým předchůdcům Návrat Jediho není a dodnes též bravurně funguje jako klasika žánru...... jen skutečně trochu méně než jeho dva předchůdci! () (menej) (viac)

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)