Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

fiLLthe3DD

Stejně jako "Nová naděje" a "Impérium" se i tento díl může pyšnit skvělým technickým zpracováním, které však opět padá díky lehce nezáživným hlavním postavám (pro Padmé bych byl ochoten v boji zemřít, Leiu bych s klidem poslal někam) a otravným ewokům... Narozdíl od gunganů však tihle medvídci neumí mluvit, takže mírné plus? Co se příběhu a postav týče, rozhodně mi víc sedla prequel (1999-2005) trilogie, byť CGI v ní bylo užíváno nadměrným způsobem... Čtyři za to že je to stravitelnější než předchozí díl, Disneym natočené filmy snad radši zmiňovat nebudu... S odstupem času jsem si k p.vodní trilogii vytvořil menší averzi - jednak mi vadí Lucasovo prznění pomocí CGI, dále pak Williamsova hudba - byť jsou některé hudební motivy vcelku dobré, tak povětšinou je vše na jedno brdo a jeho tvůrčí rukopis mi přijde poměrně otravný. ()

Smileface

Jen člověk neiformován,vyhýbám se pojmu idi*t(jak říká náš bývalý premiér) může označit tento klenot sci-fi žánru,který samotný žánr v kinematografii formoval za "výsměch".Promiňte pánové.Všem ostatním vřele dopručuji všechny díly této skvělé vesmírné ságy i s jejím výborným zakončením :-) ()

DeLaMorte

Tuhle ságu a tím více po doplnění nové trilogie,která posouvá tu starou na 4-5-6 díl mám hrozně rád.Jak jsem již zmínil v jednom z komentářů považuji tento celek Star Wars za svou osobní Sci-Fi bibli. ()

BMAJTZ

Perfektni zakonceni jedne z nejvetsich sci-fi sag. Akcni scena strida kacni scenu. V tomto dile jiz dokonce i mimozemstani nevypadaji pouze jako pohybujici se guma ale uz se jim da uverit. Pripehove to taky neni uplne nejhorsi i kdyz obcas to skripe. Kazdopadne jako zakonceni cele hexalogie velice povedene. Pro me za 80% ()

Thurin

Trilogie je bezesporu nejkultovnější záležitostí celého žánru a tento díl je výborným zakončením. Lord Darth Vader je jedna z mých nejoblíbenějších záporných postav.:) ()

Maynard.

Tááák komplet Star Wars mám už po třetí za sebou. Poslední díl nezůstává pozadu oproti předešlým dílům a hrdě dokončuje tuto legendární sci-fi ságu. Na 5* to u mě ale bohužel není a je to především kvůli poněkud zdlouhavému začátku při osvobozování Sola. Ty masky mi přijdou poněkud dětinské a to platí i pro závěrečné boje v lese, kdy hlavním hrdinům pomáhají malí plišáci, trošku mito připomíná dětinsky natočenou Skrytou hrozbu. Nicméně i v tomto díle převládají především světlé momenty, které tvoří velmi úderný celek. Ať už smrt největšího z největších mistra Yody nebo znovuobjevení skrytého dobra v Darth Vaderově srdci. No a závěrečné oslavy míru v různých městech, jednoduše dokonalost. Star Wars je opravdový kult, který ať už chceme nebo ne, zůstane v naší galaxii na věky věků. Amén :o) ()

Cejny

Pro mě to je určitě jeden ze slabších dílů, ale to neznamená, že by se mi nelíbil. // TUTO SÉRII MUSÍM co nejdříve popořadě znovu zhlédnout. ()

mohamedsfinger

Tenhle díl už v sobě nemá tolik kouzla a temna jako předchozí dva, což je velká škoda, i když Ewokové jsou opravdu roztomilí. Ale někdy už bylo až příliš vidět, že se chtěli tvůrci přiblížit mladším divákům, takže se musím přiklonit k nižšímu hodnocení, i když si myslím, že je to vcelku důstojné zakončení ságy. ()

Babous

Na svou dobu skvělé, dnes poněkud zdlouhavé, ale pořád to kvůli tomu závěru s ohňostroji na různých planetách vydržím. ()

Lukoboss

No, jak jsem z předchozího dílu vymáčkl maximální možné hodnocení z mé strany (4*), tady musím jít zase dolů. Občas to je na mě moc naivní, přehnaný, nelogický a vůbec divný (ano, vím, že to tak asi má být, ale přece jenom...) a nějaký scény, který mají působit napínavě nebo smutně, romanticky atd., tak prostě nepůsobí. Nemůžu si pomoct. Chvílema jsem dokonce uvažoval o dvou hvězdách! P.S.: A opět bylo toto dodíváno na dvakrát, protože v půlce přišel díky nudě spánek. A tak by to být asi nemělo. ()

skinny

Perfektní zakončení ságy, jsem u toho brečela a to už je co říct...přidávám se k fanouškům StarWars, jedinečná a dokonalá sága...ps. viděno v "novém" provedení, takže konec s duchem Anakina Skywalkera v podání Haydena Christensena ()

Sdoom

Za 6 let od prvního dílu takřka žádný posun v tricích (nicméně pořád úžasné na tu dobu), stále stejně toporný Mark Hamill a závěrečná bitva za pomoci těch medvídků byla spíš komická, než aby uspokojila nároky diváka po předchozí epizodě. Prostě příliš detailů, které mi vadily, než abych u závěru ságy mohl přimhouřit oko a dát plnou palbu. Navíc když předchozí epizoda byla o fous lepší a taky dostala "jen" 4 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

sedm.1

Tak mám konečně celou tu původní, úvodní trilogii za sebou a jsem za to rád, neboť tohle nebyla vážně podívaná pro mě. Všechny tři díly jsou ve všech ohledech na stejné kvalitativní úrovni, s totožnými pozitivy a negativy. Takže i Návrat Jediho je přehlídkou dětinské naivity, s nespoutanou tvůrčí fantazií, která ovšem doplatila, a to i s ohledem na rok výroby, na nepřesvědčivé trikové zpracování, s obsazením, kde mohu ocenit snad jen Harrisona Forda, neboť zbytek je jeden obrovský, castingový masakr, a takové trio Hamill, Fisher a Dee Williams je tak otřesná trojka nesympatických, nevýrazných a špatně hrajících tajtrdlíků, že v tomto směru nemá tato trilogie snad vůbec konkurenci. Film má jinak ale docela svižné tempo, kdy se pořád něco děje, ikdyž většinou to na mě působilo tedy spíš trapným, než zábavným dojmem, finále je pak sice naštěstí vygradováno docela slušně, ovšem úplný závěr je zase už jen nesoudný kýč, který svou naivitou nemohl bavit diváky snad ani tehdy, natož pak teď. A když jsem se pak dozvěděl, že všichni se všema jsou vlastně sestry, bratři, tatínci, maminky, dědečci a babičky, tak jsem fakt už šel do kolen a na místo toho, abych konečně zjistil, v čem spočívá ona celosvětová kultovnost a legendárnost Star Wars, tak mám z toho v hlavě spíš ještě větší otazník. ()

PALINO

Luke sa vracia ako JEDI a s ním aj SILA, ktorá neopustila ani záverečnú epizódu. GEORGE LUCAS opäť dokázal, že jeho fantázia nepozná hranice a že jeho príbeh si zaslúži absolutórium. V úvodných minútach sa vraciame na miesto, kde to všetko začalo, na planétu TATOOINE, za čo som veľmi vďačný, lebo je moja najobľúbenejšia a to ani nie tak kvôli nej samotnej, ako kvôli vynikajúcim scénam, ktoré sa tu vždy odohrajú. Zábery z Jabbovho paláca a následne z jeho výletnej lode obsahujú takmer všetko, prečo sme si tak oľúbili STAR WARS. Ako fanúšik majstra YODU nemôžem nepochváliť jeho scénu s Lukom na Dagobah, ktorá síce trvá iba niekoľko minút, ale aj tak dokáže rozžiariť plátno. Vynikajúce filmové okamihy nastávajú v závere filmu. Bitka na mesiaci Endor je kúzelná a ešte lepší je vesmírny útok na novovybudovanú Hviezdu Smrti, ktorý je po vizuálnej stránke nezabudnuteľný a aj dnes nenaráža na veľa premožiteľov (vrátane úvodnej vesmírnej bitky z Pomsty Sithov). Obidve dejové línie sú výborné, ale to najpôsobivejšie sa deje v útrobách Hviezdy Smrti. Súboj na svetelné meče medzi Lukom a Vaderom za podpory atmosférickej hudby JOHNA WILLIAMSA predstavuje bravúrnu scénu a ešte o kúsok pôsobivejšia je Vaderova voľba medzi synom a Cisárom a jeho prechod k svetlej strane Sily. Definitívny záver je veľmi pekný, podfarbený príjemnou, optimistickou hudbou a tak mi ako fanúšikovi STAR WARS neostáva nič iné len dúfať, že GEORGE LUCAS i napriek svojim slovám ešte nekončí a niekedy sfilmuje aj Epizódy VII - IX. ()

bari68

Výborné zakončenie Lucasovej sci-fi ságy.Veľká choroba vo všetkých dieloch je dĺžka filmu a niekedy až zbytočne naťahované scény.Hodnotenie tak prevyšuje obsahová forma.Jednoznačne ale najlepší diel Star Wars ,kde filmu pomohli v akčných scénach viac dramatické okamihy a zvraty a pomerne veľká dávka humoru , ktorá mi nejako trápna alebo toporná v tejto vizuálnej scenérii nijako neprišla ,ba naopak bola dobrou vsuvkou. ()

Cracker

Pre mňa po Pomste Sithov najlepšia epizóda. Veľmi milo ma potešilo ako sa na konci zjavily Anakin,Yoda a Obi-wan. Koniec vo veľkom štýle. ()

Seti

Jak už jsem řekl u Impéria, tak všechny díly staré trilogie pro mě mají vyváženou kvalitu. Návrat Jediho představuje důstojné zakončení jak trilogie, tak celé ságy. Jen je pravda, že ti Ewokové byli dost velký přehmat. Jejich nápodoba s Gungany (v rámci časové posloupnosti spíše obráceně) byla zřejmá, ovšem ve Skryté hrozbě jako úvodu si je mohl Lucas dovolit (Návrat Jediho mi vůbec připomínal Epizodu I v mnoha aspektech). Zde působili akorát rušivě a ničili pracně budovanou epickou atmosféru osudovosti. Občas mě při sledování původní trilogie napadají kacířské myšlenky, jak ohromující by byla s dnešními možnostmi. Je ovšem také jisté, že by ztratila své nezapomenutelné kouzlo, proto jsem rád, že je přesně taková, jaká je. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)