Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

Marty_cz

Poslední (ze staré tril.) a z mého pohledu nejlepší díl Star Wars. I když chápu, že mladší diváky či rádoby fanoušky SW připadne tento díl naprosto nezajímavý stejně jako zbytek staré trilogie. Protože jak to nemá nový efekty a ,,full HD grafiku“, tak je to neosloví. Hodně lidí, taky nechápe roli Ewoků… Tento příběh má dokázat to, že i to ,,nejhorší zlo“ se nemusí porazit vždy tou nejvyspělejší technikou, ale nadějí. (viz. Dokument Empire of Dreams: The Story of the 'Star Wars' Trilogy) Úžasný film. Gratuluji Lucasy palec nahoru! ()

blondboss

Vcelku kvalitne zakončená trilógia. V žánru sci-fi v onom období to bolo naozaj prelomové, teraz už mi tie scény prišli miestami naozaj vtipné. A hlavne ma iritovali tí malí otravní Ewokovia. Hodnotím pozitívne. 75 % ()

Daggeron

Takto sa končí údajne najlepšia séria v dejinách kinematografie. Bohužiaľ, pocity onej veľkoleposti a výnimočnosti ja nezdieľam. Pre mňa sa Star Wars začali Pomstou Sithov a Pomstou Sithov aj skončili. Jedine Epizóda III. znáša všetky kritériá z hľadiska vizuálneho spracovania, príbehu, osudovosti a emocionálneho dosahu. Pôvodná trilógia - vrátane Návratu Jediho - disponuje skvelým audiovizuálom, porovnateľným s o vyše dvadsať rokov mladšími časťami, natáčanými modernejšími prostriedkami a prakticky neobmedzenými možnosťami v technologickej oblasti. Staršie diely mali dokonca navrch vďaka lepšiemu výberu lokácií (rovnať sa im mohol iba lávový záver v Pomste Sithov), ale Impériom nastavenú latku (ľadová a oblačná planéta) už Jedi nedokázal preliezť. Oproti Novej nádeji sa však zlepšila choreografia bojových scén, z ktorých najmä súboje Luke vs. Darth Vader, podporené Williamsovou hudbou, stáli za to. Po stránke digitálnych efektov a celkového vizuálu sú Star Wars jednoznačne vysokým nadpriemerom, o tom niet ani najmenších pochýb, pričom Epizódam IV až VI neubrali z krásy ani dlhé roky a pokojne môžu súperiť so súčasnými filmami. Achillovou pätou Star Wars je scenár. Príbeh je takmer neustále rozťahaný, až na Pomstu Sithov, ktorá bola prešpikovaná akciou od začiatku do konca, postráda výraznejšie tempo a príliš sa vlečie. Je to moment spoločný najmä pre staršie časti, v ktorých, hoci ich mnohí velebia ako sci-fi kult, som sa viackrát pristihol, ako sa nudím. Platí to pre vraj dokonalé Impérium, ale tiež pre Návrat Jediho, kde prvá hodina a pol nemá čím výraznejšie zaujať a je len nezáživnou cestou k vyvrcholeniu, ktoré má prísť. Ale že to skutočne stojí za to! A nemyslím tie malé otravné príšerky, ku ktorým nemá význam sa vyjadrovať, ale ak toto niekto zakomponoval do údajne najlepšieho príbehu v dejinách, nemohol robiť všetko v súlade so zdravým rozumom. Avšak záverečné zúčtovanie Luke vs. Darth Vader vs. Emperor je ozaj veľkolepé, nesúce dokonca tak veľmi chýbajúci nádych epickosti a osudovosti. Scéna Vaderovho "No!" a následne jeho odchodu, pri ktorých sa konečne niečím novým vyznamenal aj Williams - vyvoláva toľko silných pocitov, ako nedokázalo snáď všetkých päť predchádzajúcich častí dokopy (snáď len McGregorov príhovor horiacemu Christensenovi v Pomste). A samozrejme netreba zabudnúť na Yodu, ktorý je vôbec najlepšou postavou série, a hoci v Návrate sa mihol len na maličkú chvíľu, prevedenie je famózne a monológ dobre napísaný. Škoda len, že tvorcovia vždy našli spôsob, ako silné scény pokaziť absolútnymi trápnosťami (trpasličie príšerky či záverečná discoshow). Prečo nakoniec dávam štyri? Pretože Návrat Jediho je pre mňa o niečo lepšia časť ako predchádzajúce dve, najmä vďaka konfrontácii dobra so zlom, teda Lukea s Darth Vaderom a jeho záverečné rozuzlenie. Rozhodne ale nejde o vysoký nadpriemer, ale oproti trom hviezdám Novej nádeji a Impériu si toto pocitovo a z hľadiska výsledného dojmu zasluhuje slabšie štyri. Pre mňa osobne však ide len o dobre pozerateľnú, ale ničím výnimočnú sériu. A názory, že kto nevidel Star Wars, nemá čo hodnotiť filmy, si môžu dotyční strčiť niekam. () (menej) (viac)

wallax

...záverečný diel hexalógie nesklamal. Každá strana stratila svojich ťahúňov a dobro znovu zvíťazilo, pozostalí hrdinovia si môžu znovu na chvíľku vydýchnuť. Pre mňa bol tento asi najzábavnejší film z celej pôvodnej trilógie a možno aj z celej šestice filmov...svetelné meče môžete na chvíľu odložiť...no nie na dlho, 7 diel ságy je predo dvermi...takže čochvíľa meče vytasiť a nabrúsiť :) ()

Gig

Krásné završení série. Završení? No spíš zakončení trilogie. Ony osudy budou pokračovat. Jedna věc mi trochu není pochopitelná a to speciální edice. Na jednu stranu je super remastering, je pěkné doupravení některých scén. Sice je to diskutabilní, někdy to vypadá jako pěst na oko. Co se mi líbí je doplnění velkoměsta na konci filmu a nově přidaná hudba. Co už ne je přidání na závěr Anakina z Epiyody III, kdy ještě nebyl na drzhé straně síly. Víte proč? Je tu Kenobi jako starý a je to pochopitelný, je tu Yoda těsně před smrtí... Ale proč starého Anakina vyměnili za mladého? Já vím, že touto scénou chtěli propojit starou trilogii s tou novou... No nevim. ()

Leeroy3167

Pravdepodobne najslabší diel starej trilógie, ktorý začal vykazovať neduhy toho, že sa Hviezdne vojny stali fenoménom, ktorý zarábal obrovské peniaze. Film však zachraňuje finále, ktoré patrí k tomu najlepšiemu, čo sme mohli vidieť v preďalekej galaxii. Škoda len, že sme sa k nemu museli dostať cez príliš dlhý prvý part, kde zachraňovanie Hana Sola mohlo byť doriešené omnoho rýchlejšie a samozrejme cez úplne zbytočných Ewokov, ktorých primárna pointa bola byť zlatí a zarobiť majland na merchandisingu. Našťastie od príchodu Lukea pred Imperátora sa film opäť vracia k tomu, čo je na Star Wars dobré a finálny konflikt medzi Vaderom, Lukeom a Imperátorom je skvelou režisérskou a hereckou prácou, ktorá je výborným vyvrcholením ságy. Škoda len toho nevyváženého tempa a pár nešťastných rozhodnutí, ktoré viedli k zbytočnému naťahovaniu Epizódy VI. Napriek tomu je Návrat Jediho dobrou satisfakciou a sólidným zakončením pôvodnej trilógie. Jasné 4* ()

vodkasesemte

No musim uznat, že tady to Leie v bikinách a s řetězem kolem krku opravdu seklo! Čím starší, tím lepší, těším se na další ságu! 2018 Soon I will rest. Forever sleep. Twilight is upon me and soon night must fall (chcípni) - That is the way of things. The way of the Force - No more training required. Already know you that which you need - You must confront Vader (one more thing) - A ta pýča mu radí opak, run away - Then, only then, a Jedi will you be - Your father he is - Jedis strengths flows from the Force. But beware, anger, fear, agression, the dark side are they (a to se svině jako Kalibová svým jednáním snaží ve společnosti vytvořit) - Once you start down the dark path, forever will it dominate your destiny (to se snadno řekne, ty zelenej zkurvysyne) - The Force runs strong in your family. Pass on what you have learned. There is another Skywalker… (a natáhl bačkody, debil) - Twin sister (to ještě neví) - What I told you war true from a certain point of view - Hes more machine now than man, twisted and evil - If Anakin were to have any OFFSPRING, they would be a threat to him - Your insight serves you well - Bury our feelings deep down. They do you CREDIT, but they could be made to serve the emperor - His compassion for you will be his undoing - Why must you confront him? Bcs there is good in him (pořád stejná písnička – aha, tak otom to je). I can save him i can turn him back to the good side - Did you accept the truth? - That name no longer has any meaning for me - It is the name of your true self. You have only forgotten - You dont know the power of the dark side. I must obey my master - Píšu rychle a přesně, ale je zde cítit přítomnost temné síly (neustále mě něco vytáčí) - Search your feelings. See conflict – to late for him - Emperor will show you the true nature of the Force - Im looking forward to completing your training, in time you will call me master - Perhaps you refer to imminent attack - Quite save from your friends here - Your overconfidence is your WEAKNESS - Your faith in your friends is yours (The Great Wall) - It is pointless to resist - Everything that has transpired has done according to my design - Give it to your anger. With each passing momen tyou make yourself more my servant - Use your aggresive feelings - Let the HATE flow through you - Ruku mu usekl už v minulém díle - I feel the good in you, the CONFLICT (to jsme slyšeli včera) - If you will not fight, then you will meet your destiny - Emperor - Your hate has made you powerful (spíš defendless) - Your feeble skills are no match for the power of the dark side - You have paid the price for your lack of vision - No jo, tatínka se ho zželí …a zahodí ho do ventilací šachty - Pak je tam nějaká trapná bitva - Spletl jsem se, když jsem včera tvrdil, že negři do Star Wars nepatří (byli tam už před 40ti lety – vlastně u zrodu) - Bum bác, Hvězda smrti nám podruhý vybouchne - Dojemná chvilka mezi otcem a synem - Tajemství masky - Let me look on you with my own eyes (to je držka) - I have to save you. You already have (ukápla slza) - To vážně řekl Dark Vader? Z toho se asi nevzpamatuju - Konec si napamatuju, spálí jeho tělo. Ani ten výbuch. Asi jsem si něco nechal na příště - Pýčovina největší. Musím zkoukout ještě ty první díly. Je fakt, že Leia už není tak nesympatická držka a ostatní se dali taky vydržet - Na konci hologramy těch buzerantu. No prostě ulet - Speaking alien dialect () (menej) (viac)

Drozdo57

Po pravde. Milujem predchádzajúce dva filmy. Tento už taký výborný nie je. Už sa začala prejavovať snaha cieliť na čo najširšie publikum, čo sa stalo v novej trilógii zásadným problémom. A neznášam Ewokov. ()

koza3

A kruh se uzavírá. Už nikdy nebudu moci říct: "Jsem fanda sci-fi a nikdy jsem neviděl Hvězdné války" :-) Poslední epizoda původní vesmírné opery ukončuje příběh Darth Vadera a pana Emperora a do jisté míry celou hvězdnou ságu. Nyní však už víme, že existuje další epizoda (a pracuje se na dalších), které příběh dále rozvíjejí. Hvězdné války jsou zřejmě nesmrtelné a od premiéry prvního dílu už uteklo 40 let, ale pořád žijí a dýchají díky několika generacím fanoušků. Teď tedy zabrusme k samotné šesté epizodě - takový průměr. Hlavní dějová linka je zajímavá, ale telenovelizační zpracování rozhovorů, protahování scén, půlhodinová seznamovačka s medvídky v lese a další nesmysly Vás nutí koukat se na hodinky. Stopáž 136 minut a trapné hlášky Vám způsobí vrtošení v křesle. Co mě taky vytočilo je přepracovaná verze, kdy vedle poctivě vymodelovaných figurín nám Lucas cpe digitální novinky uměle vpravené do originálu několik dekád po porodu. Proč? Dělá to někdo u Terminátora nebo Vetřelce? Sakra, nech toho, jen ten old-school feel kur*íš! Nechť nás provází síla. ()

Pajislav

Nemohl jsem to skousnout, umele priserky, nuda, šeď, předvídatelný děj, stále stejný fanfáry, otravné vrkání robota... nevim, nebavilo to. Po shlednutích novějších dílu od r. 2005, trochu víc, chtěl jsem to skouknout, ale stále se to nedalo. Pak Síla se probouzí, Rogue one a najednou mě to zaujalo, začalo bavit. Nesympaticky Luk, upjatá, nudná Leia, trapný, frajerský Han Solo. Najednou to vše do sebe zapadlo a Luk se stal lidštější, jediovatější, začal jsem mu držet palce. Z princezny zamilovaný člověk a Solo bavil jako v Indianovi... Úplně se to otočilo, bavil mě každý moment. Takže epizody IV-V měním ze ** na ***. Možná časem zvýším. ()

AndrewNewman

Dávam tri, pretože toto zakončenie ságy je o triedu horšie než predchádzajúca časť. Ewokovia mi neskutočne liezli na nervy a na celom filme ma bavil len spor Lukea s Vaderom. Viem, že muselo byť epické vidieť prvýkrát Vadera bez helmy. Taktiež ma potešila prvá polhodinka s Jabbom a sexi Leiov v bikinách. Nebyť Ewokov a trápnych vtipov bez humoru zasadil by som tomu aj plný počet. Vader je skrátka majster záporák. ()

Henrinity

Najkrajší Star Wars film s najemotivnejším rozuzlením, s najčarovnejšími a najužasnejšími charaktermi, fascinujúcim prostredím a koncom na ktorý sa nezabúda. Príbeh Anakina Skywalkera je jeden z najlepších príbehov aké boli kedy vytvorené. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)