Legendární James Stewart září v jedné ze svých nejlepších rolí v tomto nadčasovém westernu, jež udal tón pro všechny, co přišly po něm. Pohraniční hlídač Lin McAdam (Stewart) se snaží vystopovat vraha svého otce a otcovu pušku, jedinou svého druhu: Winchester 73, jež postupně putuje v rukou nejrůznějších zabijáků, včetně bláznivého cestáře (Dan Duryea), bezcharakterního prodavače zbraní (John McIntire), mladého indiánského náčelníka (Rock Hudson) a vlastního McAdamova vraždícího bratra (Stephen McNally). V tomto nezapomenutelném příběhu o mužích ve zbrani se objeví také Shelley Winters jako McAdamův pomocník a Tony Curtis v jedné ze svých prvních rolí. (oficiálny text distribútora)

LeoH

Na westernech mě obyčejně baví to, čím se svému žánru vymykají, tento si úplně vystačí s pestrým dobrodružným dějem, z kterého toho krásná černobílá kamera odvypráví stejně tolik jako úsporné dialogy, se spoustou báječných hereckých etudek ve vedlejších rolích a s temnými podtóny, které ve své době znamenaly malou revoluci. Podrobně výborně Lavran. ()

Mirokukii

Výborný western. Je zde všechno. Vojáci. Zlí indiáni. Přepadení banky. Dívka v nesnázích. Wayt Earp. Dva muži, kteří spolu mají nevyřízené účty. A to vše se točí okolo příběhu jedné významné pušky. Velmi napínavý akční western odehrávající se ve velmi rychlém tempu. ()

Hollohlaway

Soustředění příběhu ne na hlavní postavu, ale na více menších úseků s mnoha postavami bylo zajímavé, ale hrdina Jamese Stewarta je tím upozaděn. Ne že by to bylo špatně, ale nějak mě to nesedlo. Jinak výborná kamera, několik scén skvělých, např. obléhání vojenského tábora, několik slabších, jako zapálení domu šerifem a útěk Waco McDeana. Syrovost tomu celkem sedí, netrpí to roztahaností tak typickou pro westerny. Ovšem jiné filmy Jamese Stewarta a Anthony Manna se mi líbily mnohem více. ()

Han22

Trošku slabší 4*. Anthony Mann nabízí vlastně ten nejvíce klišé westernový námět - spravedlivý hrdina pronásleduje ukrutného padoucha a nakonec ho porazí v souboji jeden na jednoho. Režisér to proto ozvláštnil tím, že příběh je vyprávěn jakoby z pohledu pušky, takže se podívám na střeleckou soutěž, uvidíme handrkování lumpů s obchodníkem, jednoho zbabělého chlápka při home invasion a také tábor kavaleristů čelící útoku indiánů. Je to dost akční a musím říct, že finální přestřelka ve skalách je prostě úžasná, ale díky té epizodičnosti to nedrží moc pohromadě a záporák nemá žádné charisma. Ani ten Stewart prostě jako drsný westernový hrdina nevypadá. Slabší 4*. ()

Zagros

Solidní western, který stojí především na výtečném nápadu, kdy hlavní „postavou“ je legendární puška. Poměrně rychle střídá jednoho majitele za druhým, připravuje jim různé dramatické situace a moc štěstí nepřinese. Řemeslně velmi slušné, ale tentokrát mi nesedlo obsazení. V nedávno viděném Rio Bravo se mi líbilo mnohem více. Přesto jde o dobrou zábavu na jeden večer. Příběh dokáže zaujmout a akce je na svou dobu ucházející. Touhu zopakovat si film sice už nemám, ale tři hvězdy rád udělím. ()

Scevola

Klasicky romantizujuci western vtedajsej doby o slavnej puske v prevedeni Jamesa Stewarta. Nic prevratne, ale niektore sceny vysli a pacil sa mi aj Dan Duryea ako zaporak. 7/10 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Haven't I seen you somewhere?" "I've been somewhere."     Westernový príbeh, ktorého hlavnou postavou je netradične jedna slávna puška, ktorá neustále mení svojho majiteľa. Nápad je to zaujímavý a originálny (podobný koncept potom využívali niektoré neskoršie filmy, napr. Vojnový kôň (2011)) a tak nejak na pozadí reprezentuje tú povestnú americkú posadnutosť zbraňami. Tieto klasické westerny sú zvyčajne značne tupé a neznesiteľne naivné (najmä tie s Johnom Wayneom), tento sa ale vymyká z radu tým, že je pomerne inteligentný a má živé postavy s istou psychologickou hĺbkou. Tradične výborný je James Stewart ako druhá hlavná postava (hneď po puške) a skvelí sú aj záporáci, predovšetkým Waco Johnny Dean v podaní Dana Duryeau ("What was I saying?" "You were talking about yourself." "Where did I stop?" "You didn't. But you can now."). A napokon veľmi silnou stránkou filmu sú aj dialógy, tu a tam okorené výborným humorom. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Do you mind if I kiss you?" "No, ma'am, I'd like it. Providing your man don't mind." "That's for saving my life." "Now you disappoint me. I thought it was 'cause I'm pretty." ()

Jayem

Jeden s tých lepších Stewartových westernov, aj napriek tomu že tam hrá až druhé husle. Tie prvé totiž patria winchestrovke `73. ()

Klajnik

Žádná ze situací, jež ve filmu nastane, není divácky působivá, protože zde vystupují pouze nudné jednorozměrné postavy. Jednorozměrnost by nevadila, kdyby ty postavy byly nějak zajímavě vyhrocené (karikaturně přestřelené), jenže klasický western bývá takovou načančanou kovbojskou pohádkou, takže výsledek je velmi nezáživný. Prostě western pro báby. Existují příběhy, které sice narativně fungují, ale není důvod jim věnovat pozornost, protože nejsou zábavné a nenesou ani žádné pozoruhodné významy. Tento film považuji za přežitek, který ve srovnání s jinými kousky kvalitativně neobstojí. Divák prakticky sleduje, jak jedna výjimečná puška mění majitele, protože každý, kdo jí vidí, chce ji pro sebe, což každému, kdo ji má, přináší smůlu, až na konec skončí v rukou toho, kdo ji na začátku filmu vyhrál a komu právoplatně patří. Puška ten příběh dost svazuje dohromady, ale mě bylo úplně jedno, kdo ji má, kdo ji chce, komu by měla patřit nebo kdo je zrovna v ohrožení. ()

JimiH

Anthony Mann se pokusil do tradičního westernového příběhu propašovat i trochu té psychologie, ale především technicky naprosto zastínil většinu předcházejících. Výborné kamerové jízdy, daleko přehlednější akční sekvence a dynamické střihy - to vše pomohlo postavit už dosti vyčpělý westernový žánr na nohy. Jinak pro mě osobně byl vždycky větší fraje "Dušín" Jimmy Stewart než "Mažňák" John Wayne. ()

87pawlos

Tento western je asi (pro mne) nejlepším, který jsem se Jamesem Stewartem viděl. Hodinu a půl jste napnutý, kdy tu pušku už sakra dostane! ()

Adiemus

Překvapivě dobrý příběh s wichchestrovkou v hlavní roli. I když je zřejmé, u koho puška skončí, o překvapení není nouze. Stewart jako vždy dobrý, dokonce ani hlavní ženská role není tak klišoidní jak je u tehdejších westernů zvykem. Pravda, trochu ruší studiový zvuk, ale to lze omluvit stářím filmu. ()

beso74

Klasický western, ktorý sa stal uctievanou klasikou. Prvá spolupráca medzi dovtedy (len) tvorcom béčkových noir krimináliek Anthony Mannom a hercom, ktorý mal v roku 1950 podľa všetkého svoju hviezdnu kariéru už za sebou, Jamesom Stewartom, predčila všetky moje očakávania od filmu starého 65 rokov. Svižný dej, vybrúsené dialógy,bravúrne zvládnuté akčné sekvencie, atypický príbeh, množstvo výborných hercov vo vedľajších úlohách. Navyše, Anthony Mann preniesol do westernu aj niečo zo žánru film noir. Lin McAdam v podaní J. Stewarta nie je úplne žiarivým príkladom hrdinu zo západu bez bázne a hany, navyše je poznačený hrozným zážitkom zo svojej rannej mladosti, ktorý ho donúti spáchať čin, za normálnych okolností dosť odsúdeniahodný. Ani dievčina Lola (Shelley Winters) nie je archetypom cnostnej mladej dámy, podobne ako winchesterovka ide z rúk do rúk, bez vážnejšieho odporu a podobne ako u zbrani, nemá ten, čo ju práve vlastní najmenší dôvod odkladať si peniaze na starobu. Navyše, film je plný odkazov na to najposvätnejšie, o čom sa na Divokom západe dá točiť, charizmatický Wyatt Earp, Little Big Horn a nešťastný Custer, Indiáni i vojna Sever proti Juhu. To všetko zaraďuje tento western do zlatého fondu westernovej kinematografie a dáva návod, ako by mal divácky atraktívny western vyzerať... ()

Ibis

Toto je pouze soubor analytických poznámek, nikoliv plnohodnotná recenze: Dvě linie děje sledující každá vlastní dějové schéma; první je Linova revenge story, druhá je epizodický štafetový narativ titulární winchestrovky, který tvoří úhledný oblouk od Lina dvakrát přes jeho bratra zpátky k Linovy, čímž se dramaticky sjednocuje vyprávění. Obě linie se kromě začátku a konce protínají právě uprostřed, což je zase motivováno třetí liní, Lolinou milostnou linií, rámující příběh paralelně s winchestrovkou. Hollywoodsky typicky dějově sevřený western s klasickými dějovými motivy (drama dvou bratrů, revenge story), ozvláštněný jak Danielsovou krásnou černobílou kamerou, dynamizující světelné kontrasty a rozvíjející více plánů akce, tak i Mannovou schopností umně proplétat různá žánrová schémata do jasně segmentovaných a úzce příčinně provázazných celků. ()

PlayEasy

Náš velký oblíbenec Jimmy Stewart se opět předvedl ve výborné formě tentokrát jako zkušený střelec, který chce pomstít svého otce a získat zpátky náš oblíbený Winchester 73. Skvělá akce se střídá s nezapomenutelnou westernovo atmosférou a to společně s herci dělá z tohoto filmu naprostou pecku. Navíc nám tento film připomněl nedávno viděný další úžasný western "Little Big Man". Úžasný film!! 80% ()

Auvajs

Pistole (resp. puška), které se všichni klaní ("The gun that won the West"). Dva úhlavní nepřátelé (důvod se dozvídáme až na konci). Stíhačka, pár přestřelek, připletající se ženská (:D), happy end. Spíš lehčí, "světlejší" (příjemnější) western. (Tedy, nic pro mě :D) ~~~ 71% ()