Legendární James Stewart září v jedné ze svých nejlepších rolí v tomto nadčasovém westernu, jež udal tón pro všechny, co přišly po něm. Pohraniční hlídač Lin McAdam (Stewart) se snaží vystopovat vraha svého otce a otcovu pušku, jedinou svého druhu: Winchester 73, jež postupně putuje v rukou nejrůznějších zabijáků, včetně bláznivého cestáře (Dan Duryea), bezcharakterního prodavače zbraní (John McIntire), mladého indiánského náčelníka (Rock Hudson) a vlastního McAdamova vraždícího bratra (Stephen McNally). V tomto nezapomenutelném příběhu o mužích ve zbrani se objeví také Shelley Winters jako McAdamův pomocník a Tony Curtis v jedné ze svých prvních rolí. (oficiálny text distribútora)

Lavran

Winchester '73 je filmem otisků, které na pažbě stejnojmenné pušky zanechají lidé, a která ona oplátkou zanechá na jejich duších. Winchestrovka propůjčuje svým nositelům prestiž (je zajímavé sledovat, jak se na ni nabalují významy spojené s aurou jedinečnosti) a prchavou moc; chvilkový, nicméně intenzivní pocit jistoty, bezpečí a nadřazenosti, který však vykupuje bolestí a smrtí. Chtějí se jí dotknout děti i dospělí, každý chce být jejím pánem, nehledě na cenu, kterou za toto nejisté vlastnictví požaduje. Pouhá její přítomnost ve scéně se stává hnací silou lidské závisti, kradmých pohledů a (silně iracionálních) temných tužeb. Hlavnímu hrdinovi vstupuje do cesty zrovna ve chvíli, kdy se konečně střetává s mužem, kterého pronásleduje, aby na něm vykonal pomstu. Oba mají něco společného, existuje mezi nimi jisté spojení z minulosti: pouto související se smrtí, kterou způsobila jiná střelná zbraň. Pravá Linova motivace je nám však (rafinovaně) ozřejměna až v rámci vzrušujícího finále, ústícího do tiché přestřelky muže proti muži, kde jsou vítr prohánějící se uschlými křovinami a rozpálená skaliska jedinými důvěryhodnými svědky. Úmyslné zamlčení faktů vytváří onu potřebnou špetku tajemství (abramsovskou „magickou skříňku“), která ze vztahu mezi hrdinou a jeho Nemesis přeskakuje i na titulní winchesterovku. Na plaketě s věnováním nemá vyryté konkrétní jméno – hlavní antagonista ji stačil ukrást dříve, než tak mohlo být učiněno - a přezdívá se jí "Jedna z tisíce", což jí propůjčuje obecný, symbolický charakter. V tomto smyslu je mementem americké posedlosti zbraněmi i důležitosti, jakou zbraně hrály (a stále hrají) v americké historii, kultuře a společnosti. Snad i proto jsou často zmiňovány „krvavé“ historické souvislosti (Little Big Horn, Bull Run...). Jediný způsob jakým může Wyatt Earp zjednat pořádek v Dodge City, je zakázat nošení zbraní uvnitř jeho hranic. Děsivě groteskní záběry z místnosti, ve které jsou zbraně občanů i projíždějících schraňovány, mluví za vše - zbraně určují dynamiku vyprávění. Putovní puška je zásadní nejen v rovině spletité sítě motivací, ale i ve způsobu, jakým se vyprávění posouvá dopředu, jak je strukturováno. Tím jak přechází od jednoho majitele k druhému, vytváří dojem jakési narativní štafety. Zároveň zvyšuje nejistotu, která je s jejím držením spojena. S každou další mrtvolou, kterou za sebou zanechá, je osud současného majitele vrtkavější a "předvídatelnější". Poslední záběr na pažbu pušky podkopává již tak velmi hořký (a mnohými bolestmi lemovaný) happy end á la Pyrrhovo vítězství, neboť tuto nejistotu a sklíčenost připomene ve velkém detailu. Kruh násilí a smrti se tak uzavírá, aby začal nanovo - podobným detailem (v renoirovském stylu) totiž příběh začíná. ()

Lima

Ten film je pořád svěží. Vyprávěný svižně, moderně, cením si nápad, že hlavní postavou je vlastně ta puška, která je tu v pozici jakéhosi nositele smůly svému majiteli, ale já už jsem díky trendům posledních desetiletí divácky někde jinde. Mám raději moderní přístup k westernům, jaký začal nejprve Peckinpah, ale pak hlavně Costner, nebo Eastwood, kteří demytizují Divoký západ, staví jeho odvěká klišé na hlavu a indiáni v jejich podání nejsou za tupé neandrtálce s copánky. ´Winchester 73´ je svojí moderní filmařinou pořád svěží, ale je také přežitým reliktem z časů Johna Waynea a Johna Forda. ()

Cervenak

Excelentný western, v dobovom kontexte veľmi originálny a aj dosť drsný a špinavý. Navyše nabitý výbornými akčnými scénami. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,500,000Tržby Celosvetovo $4,500,000║ Dobre vykonštruovaný príbeh o putovaní víťaznej pušky Winchester '73 z ruky do ruky, príbeh plný osudových kľučiek strhne. /70%/ ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný, trochu odlišný western v režii Anthonyho Manna se špičkovou atmosférou a spoustou akčních scén. A s Jamesem Stewartem v roli ostrostřelce, který vyhrává winchestrovku vrcholné kvality ve střelecké soutěži. Tato puška je mu následně odcizena, ale svým novým majitelům nepřináší štěstí. Navíc zoufalý pomstou hnaný Stewart pátrá nejen po pušce, ale především po jejím majiteli, se kterým má nevyřízené účty. V paměti zůstane dokonale natočená obranná bitva proti přesile indiánů, nebo závěrečná přestřelka ve skalách. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=vCu1RKphgos ()

EdaS

Výtečný western pozoruhodný už tím, že hlavním hrdinou není úplně James Stewart pronásledující vraha svého otce, ale spíš puška z názvu, kolem které se celé vyprávění točí. Jednotlivé scény jsou provázané právě touto zbraní, která svým majitelům nosí pouze smůlu. Skvělý scénář doplňuje báječné obsazení i režie. Pět hvězd jak vyšitých, i když fanda westernů rozhodně nejsem. Těším se na další plody spolupráce Mann/Stewart. ()

D.Moore

Špičková podívaná zakončená snad nejlepší přestřelkou muže proti muži, jakou jsem ve westernu kdy viděl. Udělat ústřední postavou pušku byl odvážný a skvělý nápad, nicméně bez pestré směsice postav, které winchesterovku postupně vlastní, by jistojistě nefungoval. Rocka Hudsona v roli indiánského náčelníka jsem nepoznal, James Stewart byl jak jinak než vynikající. ()

Xmilden

Tento starší western se mě líbil určitě více než Stopaři nebo V pravé poledne. Děj se neustále žene kupředu a například úvodní i závěrečný souboj dvou mužů zcela jistě patří podle mě k vrcholům té doby. James Stewart možná trošku méně výrazný než bych očekával, ale zato zde má proti sobě zcela jasně daného protivníka, což mě ve Stopařích jaksi chybělo ke spokojenosti. Winchestrovka je mimochodem krásná zbraň. 70% ()

cheyene

Začátek westernu Winchester '73 ve mně budil mírné obavy, zda příběh o pušce může být poutavý, napínavý a zajímavý. Postupem času se však mé obavy vyvrátily a snímek z dílny Anthonyho Manna mě začal dost bavit nejen svým příběhem, ale zejména atmosférou a prostředím, v němž se odehrával. James Stewart je skvělý herec, ale nevím proč, není mi dvakrát sympatický. Přesto jsem si ho zde oblíbil a s klidným svědomím dávám slušné 4*. ()

LiVentura

Spádovitý western s mnoha střílením, jednou opravdu vzácnou bambitkou a dvěma rozkomtřenými bratry, z nichž jeden je vrahem, druhý chrabrým zachráncem a ochráncem slabých..! ()

JohnnyD

Skvelý western, ktorého hlavnou hrdinkou je puška. Chvalabohu nie je to žiadna poviedková záležitosť o putujúcej puške, ale po nejakom čase sa príbeh zarámcuje do jedného celku. James Stewart je riadny frajírek a chvalabohu nie je to štúdiový western, takže na nádherne nasvietenej čierobielej kamere krásne vyniká pustatina amerického stredozápadu. ()

InJo

Asi nejlepší westernová role Jamese Stewarta. Napínavý, zábavný a dostatečně akční snímek o pomstě, který má spád a netrpí zbytečnou zdlouhavostí a který ani po opětovném zhlédnutí neztrácí nic ze svého kouzla. 90 % ()

Anderton

Western, kde je hlavným hrdinom puška? Prečo nie, mlčanlivosť je westernovým hrdinom vlastná. Ale mlčanlivosť iba zdanlivá, stále sa z nej strieľa, prinesie veľa zla medzi postavy, ale ak by to nebola ona, bola by to zase iná puška. Strieda majiteľa, ale film nie je štafetovo epizódny, skôr sa točí v bludnom kruhu vzťahov a pôvodná konfrontácia sa zopakuje aj na konci. Film charakterizuje určitá nervozita, stále sa niečo deje, dej sa nikdy nespomalí, postavy rýchlo umierajú a striedajú ich ďalšie. Tonyho Curtisa si všimne každý, namaľovaného Hudsona nespozná nikto. ()

Kothy

Westernová klasika s Jamesem Stewartem v hlavní roli. Celé se to točí kolem ukradené Winchestrovky. Patrik se ji celou dobu snaží získat zpět a ona neustále střídá své majitele. Velkou roli tu hrají i indiáni, což se ve westernu často nevidí. Je tu pár slušných přestřelek a dostaneme i pár lekcí z historie. Zub času už se na tom podepsal a výhodou je poměrně krátká stopáž. I dnes je to ale stále svěží. "Indiáni zřídka útočí v noci." ()

dopitak

Výborný dabing brněnského studia pro Novu, Vladimír Krátký na Stewarta jeden z nejlepších dabérů. Přes některé naivity se tu skrývá klasický rodokaps příběh o pomstě, ženském procitnutí a hned několika typických westernových nej, rychlém tasení (záporák) a dokonalé mušce vycvičené dokonalým učitelem. ()

classic

James Stewart v slabšom westerne, kde kľúčovú rolu hrá puška Winchester, ktorá prešla viacerými rukami, tak väčšie sústredenie na môjho obľúbenca Jima Stewarta neprichádza a už ani nedôjde ! Zaujímavé obsadenie, ale mal som problémy si obľúbiť aspoň, čo by len jednu jedinú postavu, a tak ani v tomto bode nie je dostatočné zadosťučinenie ! Nie je to vôbec zlý film, len sa tu rieši viac vecí naraz, keď následkom toho sa nemôžem venovať poriadne jednej veci, dá sa pochopiť, že to prakticky všetko do seba zapadá, brat proti bratovi, pomsta za otca a ďalšie postavy, ktoré vstúpia do deja, či krvilační indiáni, ktorí trpia komplexami. Alebo postavy si obľúbili pitie kávy, de - facto káva povzbudí, tak aj ja mám rád kávu, a keď by som ju ešte k tomu popíjal pri tomto vskutku sympatickom westerne, tak je väčšia šanca na spokojnosť. ()