Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

Tezuka

Roberto Benigni, režisér a hlavní protagonista v jedné osobě vyčaroval příběh, který je opravdu krásný a vtipný zároveň. Za to, že dokázal z holocaustu udělat bodovanou soutěž o tank, aby svého syna ušetřil traumatu 2. světové války si těch 5* opravdu zasloužil, i když samotná válka byla často zjednodušená, protože zde nebyly vidět ty opravdové hrůzy holocaustu, jak se doopravdy děly. Ve vedlejší roli se představila půvabná Nicoletta Braschi, která se později stala jeho ženou. Celkový dojem z filmu tohoto žánru hodnotím 90 % a určitě jej můžu doporučit každému, myslím, že zklamaný z něj nikdo nebude. ()

Pharao20

Prvá polka filmu je u mňa asi tak za jednu hviezdičku. Nudné, protivné, na nervy lezúce. Druhá polka to je ako iný film. Niečo úžasné... ()

Gamine

Spojení tak vážného námětu s humorem a optimismem vytvořilo zvláštní pozitivní dojem. Přišlo mi fascinující, jak Guido (nejen sobě) dokázal udržet optimismus za každé situace. Vizuálně byla první část krásná a pestrá, v kontrastu s druhou částí v koncentračním táboře. Díky "nepředvídatelnosti" a vtipu v každé scéně si film lehce udržel pozornost až do konce. ()

wendikcertik

Asi jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděla. Tolik lásky a nadhledu v tak těžké životní situaci. Který otec by toto udělal pro své dítě? Věřím, že snad každý.. Emočně pro mě velmi nabitý film! ()

Royaldell

Tohle je prostě tak nádherný a zároveň dojemný film,že se přistihnete,jak brečíte a ani nevíte,kdy jste s tím začali. Skvělé herecké výkony,dojal mě jak samotný Beligni tak nádherná Nicoletta Braschi a v neposlední řadě i malý Džosue. ()

Brozason

Pro Italské filmy mám dlouhodobě slabost a poslední dobou je proto hodně vyhledávám ,proto mě udivuje ,že mě tahle klasika až donedávna unikala. A musím říct, že status kultu si to zasloužilo naprostým právem. Život není krásný,ale tenhle film se nám snaží dokázat že je. A daří se mu to dobře. Je to velmi emotivní a silný snímek,který se v první polovině tváří jako roztomilá komedie o osudové lásce,ale v polovině druhé funguje také jako skvělé válečné drama. Roberto Benigni tudíž herec a režisér v jedné osobě zvládl obě svoje úlohy skvěle. Tu hereckou možná ještě o trošku líp. A jeho herecký talent se hlavně projevil v části filmu ,která se odehrávala v koncentračním táboře. Protože takového tátu by si přál každý. A ano život s podobnými filmy je Krásný./80%/ ()

tomaskopecky

Kouzelný a zároveň smutný film, který mě neskutečně dostal. První polovina je romantika a komedie, i když už je znát určité utlačování a němci pomalu přicházejí... Druhá polovina je už velice smutná a dojemná, avšak nechybí jí taktéž humor a velká odlehčenost. Nikdy by mě nenapadlo, že film s takovým tématem, bude plný úsměvu a pobavení. Faktem je, že je trochu méně věrohodný, ale to mile rád odpouštím. Snímek nám dokonale ukazuje, že s humorem a nadějí, lze zvládnout i ty nejtěžší okamžiky daleko snadněji. ()

Bogrant

Smutný, emocionálny, pravdivý, no do značnej miery aj zábavný film, ktorý sa tým svojím vrelým a akceptovateľným humorom pekne snaží odľahčiť danú situáciu. Benigni vynikajúco hrá a čo je hlavné, nesnažil sa natočiť druhý Schindlerov zoznam, čo je asi nemožné a tak sa vybral vlastnou, ako tak príjemnou cestou, kde všetky tie emócie zladil dokopy pomerne presne. ()

chrisler

Jeden z tých filmov kde zháňam 6tu hviezdu. Dokonalý príbeh. Dokonale prevedenie. Z ľahkej komédie sa razom stane silná vojnová dráma. Neskutočné. Klobúk dole pán Benigni.. ()

motyka52

Musím říct, že první půlhodina mě hrozně štvala. Ale pak s pribývajícím časem člověku dojde, proč musela být právě tak přestřelená. Ten kontrast reality a snahy se z ní nějak vymanit - snahy z ní nějak vymanit především své blízké - je díky tomu o tolik silnější. ()

KapitanKuraz

Veľmi dobrý film, ktorý som videl, ako dieťa tak teraz po takmer štvrťstoročí, ako dospelý a nič sa nezmenilo, film je rovnako dobrý, očami desaťročného, tak dospelého, aj keď každé v ňom videlo niečo iné. ()

babuška

trochu mi to přijde jako omluva generacím, které nezažili fašistickou itálii, beno je slušnej herec ale do hajzlu to téma, mně to zkrátka vadí ()

J.o.h.n.ny

Asi nejlepší film na večer strávený ve dvou. Zpočátku partnerku rozeměje a po shlédnutí partneka změkkne. první půlka je doprovázena vynikajícím situačním humorem. Ukáže nám jak se dá sbalit dívka svých snů. Od půlky už to je jen tragikomické drama, jak přinutit svého synka, aby věřil, že koncentrační tábor je jen hra o vytoužený tank. ()

berapav

This movie is soooooo beautiful!!! Natočit tragický příběh s takovou dávkou humoru - to je vážně mistrovství. A Benigni to zvládl na velkou podtrženou jedničku! Jen pár vteřin před nejsmutnějším okamžikem filmu, mě upřímně rozesmál. Je to borec... ()

Ywec

Jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl. Benigni je geniální, i když možná šílený:) Film mě nutil přemítat, zda je vůbec v lidských silách dělat tváří v tvář smrti žerty pro nic netušící dítě. "Život je krásný" mi dává odpověď, že když někdo umí žít, tak je život vskutku krásný a ostatní vás můžou třeba i šoupnout do koncentráku, ale vy si umíte stokrát víc užít života v něm než oni na svobodě. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů