Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

kkarx

Ze začátku jsem měl pocit, že koukám na Čaroděje ze země Oz, film o životě přestárlých hippie, pak že na nějaký explotation film o sériovém vrahovi (takový ten, který na čsfd dostane maximálně kolem 60%) a ke konci na remake Osvícení. Hororový žánr, což bylo na Osvícení to nejlepší, se bohužel nějak vypařil. Co ta osvícená holka proboha? Její chování totálně mimo její věkovou hranici. Je už normální, že se děti hrají na nějaké mstitele a mrzačí nožem lidi se slovy, že si to zaslouží? Tohle je podle mě totální úlet, typický pro dnešní náhled na svět. Ženy nejsou jen silné, ale mnohem silnější než muži a teď to samé snad už i děti. A co nějaké emoce? Vždyť to byla pomalu sociopatka. To má být nějaký vzor pro někoho? V Osvícení jsme samotnou podstatu zla neznali, zde je hádanka rozluštěna téměř do detailů jako v seriálové podobě. V tom si člověk uvědomí, že to neznámo na Osvícení bylo mnohem děsivější. Když sečtete všechno dohromady od nerealisticky se chovající drsné holčičky přes hodinové vysvětlení, co je osvícení, až po závěrečný hotelový reparát, pak nezbývá moc toho, čím by Doktor Spánek mohl zanechat nějaký dlouhotrvající dojem. Kubrick udělal dobře, že se do onoho "osvícení" nijak zvlášť nepouštěl a udělal "jen" atmosférický horor. ()

fixaman

Flanagan by měl dát od Kingovek ruce pryč. Nejdřív zprznil Geraldovu hru, teď Doktora Spánka. První polovina filmu se otrocky drží knihy a převypráví snad každou větu. Jediné, kde se odklání je scéna s vražděním malého chlapce, která je úmyslně ne příliš explicitní, aby nepobuřovala. Druhá pak nemá s knihou nic společného a změní úplně všechno. SPOILER V knize je Overlook dávno srovnaný se zemí a nikdy se do něj zpátky nedostanou. Nezemře ani Billy, ani otec. Rose přemůže duch Abřiny babičky. A tak by se dalo pokračovat. Doktor Spánek je jedna z nejlepších kingovek a tohle si rozhodně nezasloužila. Nestojí za zhlédnutí. ()

strikeman

Bál jsem se... Bál jsem se, jak asi může (ne)dopadnout odvážný pokus navázat na majstrštyk Stanleyho Kubricka. A nevěřil jsem svým očím - povedlo se. Mike Flanagan dokázal velmi elegantně skloubit knižní předlohu a odkazy na Shining z roku 1980, takže spokojeni se zdají být jak Kingovi čtenáři, tak fanoušci tandemu Kubrick-Nicholson. Dobré herecké výkony protagonistů, citlivá režie, promyšlený scénář a nostalgie spojená s mrazivou reminiscencí v závěru příběhu ve mně rezonují i druhý den po projekci. A to je dobře ... 89% ()

BOURQUE

A je to tu! Dočkali sme sa filmového pokračovania „druhého diela“ jedného z najikonickejších príbehu S. Kinga. Výsledok? Z mojej strany veľmi príjemné sklamanie. Ale po poriadku. Predpokladám, že nikto nečakal podobný legendárny film so statusom „kult“, ktorý kedysi natočil majster Kubrick. Minimálne v tajnosti sa predpokladalo, že filmové pokračovanie príbehu Dana Torranca bude aspoň solídny. Avšak, ja osobne som nečakal, že Doctor Slepp nielenže decentne nadviaže na Kubrickovo dielo, ale z určitého hľadiska ho aj mierne rozšíri. Každopádne, nechcel by som spraviť tú chybu, že tu začnem nejako detailne porovnávať obidve filmy. Je jasné, že filmové obrazy (až na jednu výnimku) režiséra Flanagana sa nemôžu zápasiť s tým, čo sa podarilo vytvoriť a zachytiť Kubrickovi. O tom nehovoriac, že predstavivosť obidvoch režisérov je diametrálne odlišná. Na druhej strane, pánovi Flanaganovi sa podarilo lepšie držať sa knižnej predlohy. Ten, kto čítal knihu (ako aj ja), si to vie oceniť, hlavne vtedy, keď mozgom vytvorený obraz sa v podobnej forme manifestuje aj do filmového sveta. Atmosféra, obrazy a aj postavy sú blízke k tomu, čo môžeme vyčítať z knihy. Nechcel by som tu detailne rozobrať jednotlivé herecké výkony, ale nemôžem vynechať chválu smerom k trojici E. McGregor (D. Torrance), K. Curran (Abra) a R. Fergusson (Rose The Hat). Najviac ma prekvapil R. Fergusson, ktorá rolu „Rose The Hat“ (very evil woman) zvládla nadpriemerne dobre (a to je iná vec, že ten klobúk jej sakra sluší). Každá z tých postáv má v sebe „samostatný filmový“ potenciál. Ako som hovoril, tak pán Flanagan sa viac-menej drží knižnej predlohy, avšak ten záver je veľmi iný (ako u Kubricka). Pre mňa osobne to trošku vadí, ale zase na druhej strane pochopím, že režisér sa snažil ten príbeh dokončiť. Film síce má niekoľko menších chýb, ale tie sa dajú viac-menej bez väčších problémov akceptovať. K hudbe od „The Newton Brothers“ taktiež nemám väčšie výhrady. Suma k sumáru: Film „Doktor Spánok“ je jedným z tých fakt vydrených (dokonca nadpriemerných) filmov, ktoré natočili na základe knižnej predlohy od S. Kinga (spolu s novou verziou It je najlepší medzi tými, ktoré sa natočili v rokoch 2000-2020). Dlhší „runtime“ (podobne ako „nového“ It) vadiť nebude, film je kompaktný bez väčšieho zaváhania a ešte raz, ten, kto pozná knihu, si to ocení. Takže klobúk dolu pred režisérom (súčasne aj scenárista) a hercami! P.S.: Bol by som zvedavý na trojhodinovú verziu režiséra. Osobné hodnotenie: 89% (****) ()

agassi68

Zdĺhavý záber ubral síce na hodnotení, no celkove je to lepšie ako som čakal. Najmä pani Klobúková bola na zožratie. Dôstojné pokračovanie kultového Osvietenia.. ()

FilmWave

Flanaganovi moc fandím a jsem strašně rád, že "Doctor Sleep" vznikl. Ale já chtěl horor! Toto je spíš Kingova odpověď na komiksy. "Glass" mi přišel lepší. ()

Olík

I kdyby jste nastokrát nevěděly odkud vítr vane, rukopis mistra hrůzy by se stejnak nenechal zapřít. Mysteriózní sequel pro někoho legendárního Kubrickova Osvícení nejprve nechává nezasvěceného tápat, ale pak rozjede divácky atraktivní vypointovanou hru. Největší dík asi zaslouží Mike Flanagan, kterému se relativně podařilo skloubit Kubricka s Kingem…..každopádně tu minutáž si mohl odpustit. ()

CyriC

Výborně natočené, výborné výkony. Oproti The Shining, které mytologii totálně vynechalo a udělalo z knihy vyprázdněný, ačkoliv skvělý thriller, Dr. Sleep buduje mytologii světa SK velmi hutně. Rebecca Ferguson je prostě awesome. Nedovedu si představit nikoho lepšího jako Rose. Závěr v Overlooku je zatraceně skvělý. Práce s kamerou, střihem, barvami, efekty. Totální eyecandy. Flanagan léta točí srágory a najednou prásk a vypadne z něj tohle. Už se těším na Hallorana. ()

helloween93

Doctor Sleep je úplně jiný film než The Shining, protože v Kubrickově díle se divák o "záření" nic moc nedozví, tedy pokud pominu rozhovor Dannyho s Dickem Hallorannem (kuchař z hotelu), film je totiž hlavně o hotelu Overlook. Doctor Sleep se rozjíždí pomalu, většinu děje Doctor Sleep vůbec nevypadá jako sequel The Shining, ale spíš jako nějaká temná verze X-Menů nebo Highlandera. Film jde svojí cestou, rozvíjí mytologii kolem "záření" a ukazuje lidi, kteří mají podobné schopnosti jako má Danny v podání Ewana McGregora. Díky skvělému finále, kde se divák podívá opět do hotelu Overlook navíc Sleep téměř po 40 letech vysvětluje i jedničku. Škoda že film zapadl v podzimní konkurenci a výrazněji se v kinech neprosadil. Herecké osazenstvo a režisér Mike Flanagan by si to jistě zasloužili, protože každý hororvý fanda musí ocenit, že na to Flanagan svojí režií šel jinak, bez laciných lekaček a duchů, přesto zábavně a s místy mrazivou atmosférou. Škoda, třeba film bude za léta doceněn, jako tomu bylo u Shiningu. Musím říct, že se mi tohle Kingovo Shining universe velmi zamlouvá a rád bych do něho nakoukl ještě alespoň jednou. 4* ()

domirovec

Doktor Spánek je mimořádná hororová záležitost, která se vrací zpět ke kořenům příběhu Osvícení a neuvěřitelně úchvatným způsobem vrací nazpátek všechen ten teror a šílenství, které odstartovalo knihou od Stephena Kinga a pokračovalo masterpiecem od Stanleyho Kubricka z roku 1980. Díky Doktoru Spánkovi jsem si totiž uvědomil jaká škoda vlastně je, že původní Osvícení nebylo zase tak moc o tom 'záření' o kterém se v tomto díle tak moc povídá. Velmi se mi líbilo to duchařsko/magické zaměření, které fungovalo v kombinaci s pěkně vybudovanou atmosférou a skvěle nastavenými vztahy mezi hlavními postavami. No a finální návrat do hotelu z prvního Osvícení fungoval tak dobře, že těch 5 hvězd prostě dám. Podle mě je tohle taky nejpovedenější dílo pana Flanagana. 5/5 ()

Hapretor

... v záplavě nových však nudných hovadin toto beru jako příjemnou "náhodu", že jsem se k tomu dostal na tip mého bratra ... tímto mu děkuji, že jsem se po delší době kouknul na něco, co mě zaujalo a zabavilo ... správně divné, ujeté, napínavé, hnusné, drsné, ... vtipné, ... od všeho něco ... a přitom žádný miš maš ... sedlo to ... ehm ... fakt lepší jak Osvícení jedna ... ()

FanKalEl

Síce som ešte stále nedočítal predlohu, musím povedať že to pán režisér zvládol na jednotku vzhľadom na jeho kvality a rozpočet. Síce nie dokonalé a určite nie určené pre každého, ako fanúšik to hodnotím plnou paľbou. Horor takéhoto rezu som stretol iba pár krát za posledných desať rokov. Jednoznačne prekvapenie roka a člen top 10. Ak chcete vidieť horror kde nie je žiadny slasher alebo instantné ľakačky ale naopak chcete vidieť niečo originálne a inovatívne; film ktorí stavia i na psychológii a vašom rozmýšľaní, nech sa páči. Dve a pol hodiny extázy. (90%) ()

geek.ondra

Skvělý horor který se nebojí rozjet svůj vlastní příběh a zároveň vzdávat poctu původnímu Osvícení od Kubricka. Flanaganova pomalá ale přitom úderná režie je odzbrojující. 8/10 ()

Mara97

Jedná se o zajímavý případ navazování na film, který vlastně primárně není o tom, o čem je pokračování. King Kubrickovu klasiku rád nemá, protože se nedrží věrně předlohy a Kubrick si ji upravil trošku k obrazu svému a ke svým potřebám. O to zajímavější se tady jedná projekt - ačkoli film fakticky navazuje více na Osvícení z roku 1997, vše ostatní je zachováno ze starší Kubrickovy předlohy. Ačkoli horory moc v lásce nemám, tady jsem byl spokojen, děj se nedá moc jednoduše předvídat, lekačky nejsou až tak hloupé, jak bývá v posledních letech zvykem. A poslední část s návratem do hotelu Overlook? Fenomenální! Jako milovník Kubrickova Osvícení jsem si to maximálně užil - hrozně si cením zachování původní hudby, úvodní sekvence s příjezdem, zchátralého interiéru Overlooku, jenž je zobrazen realisticky. Sice není vše zobrazeno věrně do posledního detailu (např. při Dannyho příchodu do pokoje 237 chybí klíček v zámku), ale nevadí to. Vůbec jsem to nečekal, většinou u takových pokračování po několika letech se jedná o zklamání, to ovšem není případ Doktora Spánku. Vynikající práce. ()

misbos

Jak dlouhověcí pedofilové honili draka - aneb - že by reflexe pizzagate?? Snaha namontovat to na Kubricka za každou cenu to zabíjí, kdyby to byl samostatnej film, mohlo to dopadnout líp, protože námět je hustej a jeho ztvárnění se v určitejch momentech dostane pod kůži. Dvě. ()

KUFI

79% ? Vidim ze spouste uzivatelu csfd staci malo ke stesti. Nebejt tech nekolika vzpominek na Overlook a jeho aktery, tak sem tomu dal jenom jednu. Jedina uchazejici scena bylo stretnuti s Nicholsonem na baru. Sem rad ze moje hodnoceni srazilo prumer o 1% ..doufam ze se casem dostaneme na 40% ktery tomu pravem nalezi. ()

Vabr

Oproti starému Osvícení je tohle masterpiece! V Osvícení nebyly vůbec využité jejich schopnosti, které zde byly velmi dobře použity, ne jak u kraviny Avengers. Tohle má konečně nějaký děj plný zvratů. Postavy jsou velmi příjemné (ta holka je opravdu skvělá). Padouši jsou opravdu vyrovnaní a povedení. Za poslední dobu ti nejlepší padouši, které jsem viděl. Škoda, že jsem an to nešel do kina. Kdyby Osvícení neexistovalo, tak bych šel a byl bych dost potěšen! Smrti jsou taky dobré. Špatné je, že asi prvních 40 nebo 50 minut je to špatný - úplně jsem si říkal, že se to podobá tý sra*ce Osvícení a že to za nic stát nebude. Nakonec se to hodně změnilo k lepšímu. Efekty jsou osobité a opravdu vás okouzlí. Herci, kteří napodobují herce z prvního dílu se vcelku povedli. Máma vypadá dost přesně, ale ten kluk snad vůbec a ten táta tak normálně. Konec byl dobrý. Mohl být tedy lepší, ale i tak super. Párkrát jsem se i zasmál nebo pousmál, protože vtipné dialogy se podařily. Prostě mnohem mnohem lepší než Osvícení (snížil jsem to na 2 hvězdy, protože by bylo nefér, aby to mělo 3 hvězdy a tohle 4). K tomu to točil můj oblíbený režisér Flanagan. Tímto si ho definitivně přidávám do seznamu oblíbených. VYHODNOCENÍ: NECHUTNÁ RUKA!!! ()

TheSompeque

Začnu s klady, protože jich bylo poměrně málo. Herecké výkony jsou oproti jiným hororům na podstatně vyšší úrovni, Ewan McGregor tahá celý film. Audiovizuální stránka, stejně jako u Osvícení, je naprosto skvělá. Mno... to by bylo ke kladům, teď zápory. Většina pokračování kultovních filmů po desítkách let ve většině dopadne bídně. A Doktor Spánek není výjimkou. Vrací se postava Dannyho, toho malého kluka z Osvícení, co si po hotelu trajdal na tříkolce. Kdyby byl film věnovaný plně jemu, možná by to změnilo moje hodnocení. Bohužel se film věnoval i jistému kultu, který doslova nasával jakýsi čmoud, co vycházel z mrtvých těl. Co to do háje? To mě fakt nezajímá. Následně se objevuje prvek novodobých filmů Stephena Kinga neboli WTF momenty, kdy si říkáte co se sakra děje. To u původního filmu Osvícení rozhodně nebylo. Celý film mi připomíná nové díly Star Wars. (A ne, není to tím, že hlavní postavu hraje Obi-Wan Kenobi.) Co scéna to nostalgická vzpomínka na původní film, co vám vykouzlí úsměv na tváři. „Hele, to jsou ty dveře, co zničil Jack Nicholson. Hele, to je to bludiště. Hele, to jsou ty creepy dvojčata. Hele, nápis REDRUM.” To je všechno sice hezký, ale ve finále... je to pro nový film k něčemu? Je to spíš připomínka, která vám říká: „Hele, my jsme pokračování Osvícení, vidíte? Věřte nám, prosím.” Film působí jako masivní dojení původního filmu. Samo o sobě se jedná o filmařsky povedený kousek. Film si opět drží vysokou laťku soundtracku a ambientních zvuků, které jsou pro předchozí díl pomyslné série typické. Pokud neznáte Osvícení, pravděpodobně si to užijete, ačkoliv budete mít jako u jiných novodobých filmů na motivy Stephena Kinga plno otázek. Ale pro znalce původního filmu, což je snad každý, je to ztráta času. 3/5 ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů