Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

verbal

Filmové Osvícení považuji za artovými hnědopichy druhou nejpřeceňovanější prudu všech dob, byť famózně zahranou. Ta první je od téhož režiséra a pojednává o narkoleptickém existenciálním mlácení prázdné slámy s plechovou hubou s honoris fatuus doktorátem z FFUK při tříhodinové cestě na Saturn. Nudofilové již zajisté vědí. Tudíž jsem byl z výše uvedeného důvodu, a také proto, že Štefan už téměř dvacet let nenapsal nic, co by se vymykalo z kategorie potištěného hajzlpapíru či vykrádání sebe sama, vůči PhDr. Spánkovi drahnou dobu velice skeptický a vyhýbal se mu jako dyslektik Slabikáři. Chyba! Na rozdíl od uspávajícího a poooooomalého Džekova jebání v hlavě v otravném psychožravém hotelu, plném halušek s nestrašidelnými fakany na trojkolkách, unyle užvaněným duchopersonálem a až směšnými krabatými důchodkyněmi ve vanách, je toto velmi svižná, zábavná a smysluplná taškařice o partičce zlých homodějů, vykuřujících děti, která elegantně navazuje na původní sračkol a dokonce i dovysvětluje mnohé, co narkáč s LMD - Kubryk - bez ladu a skladu vytrhal z kontextu původní předlohy v domnění, že každý divák taky fetuje a xmrti rád usíná při projekci nudou. Byť taškařice místy otřesně zahraná. Toporný jeliman a profesionální bezmimik Eman MekŘehoř je mokvajícím vředem každého filmu, ve kterém se marně pokouší předstírat herectví. Naštěstí jej zde téměř vymazávají a ukazují mu, jak to má vypadat, vynikající sympatická negroholčička a hlavně skvostná, přirozená a bez váhání píchatelná alfaštěrbina, paní Milfgusnová. Tu bych z fleku nechal vysát ze mě veškerou páru, a ani by mě nemusela před tím moc honit. Tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct „pronásledovat“, aby to náhodou nevyznělo seksisticky nebo tak… P.S. Milý genitální marketére a brilantní lokalizátore distribučních titulů, to teď jako budeš cpát jméno autora předlohy do každého názvu filmu, aby se i ta největší lopata nemusela obávat, jestli náhodou omylem nejde do kina třeba na slavný gruzínský bestseler Doktor Spánek od Pomrda Šukašviliho? ()

J*A*S*M

Uvědomil jsem si, co mi vždycky podvědomě tak trochu vadilo na The Shining. Že vlastně o tom titulním "záření" vůbec není. V Kubrickově filmu to působí jako poměrně neorganicky včleněný mytologický prvek do prostého a jednoduchého hororu o týpkovi, který zešílí v prokletém hotelu. Hádám, že kdyby tak devět z deseti lidí mělo krátce převyprávět obsah Shiningu, tak se o tom, že je Danny "special", vůbec nezmíní. Doctor Sleep je oproti tomu mytologicky hutné dílo, do jehož světa bych se chtěl vrátit a objevovat další příběhy, které se v něm kdy mohly odehrát. Warnerům se film fakt nepovedlo prodat, protože trailery mě nechávaly docela chladným, ale nakonec se pro mě jedná o nejpříjemnější hororové překvápko letoška. Takže Mike Flanagan už druhý rok po sobě na podzim významně vylepšuje roční hororovou bilanci, šikula jeden. Líbí se mi, jak se tu na Shining smysluplně navazuje, a přitom je Doctor Sleep o dost jiným filmem, který by s malými změnami fungoval i jako zcela samostatné dílo. Nebojí se mít na horor požehnanou stopáž, nebojí se neužívat lekačky, nebýt prvoplánově strašidelný, a zároveň se nebojí být v mnoha ohledech nepříjemný a nekompromisní. ()

Toren

7,5/10. Úctyhodné pokračování, které nenásilně rozpracovává mytologii kolem "shining" a které (navzdory nevelkému očekávání) příjemně překvapilo. Osud hlavního protagonisty uvěřitelně podchycený a McŘehořem i parádně zahraný. Jde vidět, že Mike Flanagan je s hororovým žánrem trošičku jinde a sází především na dlouhé expozice, hmatatelně vystavěné postavy, ponurou atmosféru a solidně vypointované "strašidelné" výjevy. Má to šťávu a sem tam i silné momenty, jen ta závěrečná třetina působí spíše jako fanservis, než-li něco, co (i přes uzavření jednoho příběhového arcu) tam nutně muselo být. Hodně príma! ()

Malarkey

O dost odlišný film oproti Osvícení. Prý s větším důrazem na knižní předlohu, kterou jsem nečetl. Ale už atmosférou filmu je to hmatatelně znát. Zatímco Osvícení byl spíš psychologický horor, tak Doktor Spánek už skoro spěje k mysterióznímu fantasy. Což vlastně i dokážu pochopit, vzhledem k tomu, co Stephen King umí napsat. Když jsem se tedy z té odlišné atmosféry oklepal, docela jsem se kochal skvělým Ewanem, Rebeccou a především perfektním odkazem na legendární Osvícení. Podle mě nemohla být lepší varianta na pokračování čtyřicet let staré legendy, než Mike Flanagan. Je vidět, že originál má hodně rád a toho pomrkávání si nešlo nevšimnout. ()

T2

║Rozpočet $45miliónov║Tržby USA $31,581,712║Tržby Celosvetovo $72,381,712▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $8,449,961║ Tržby za predaj DVD v USA $3,713,490║ Váhal som, Kubrickové Osvietenie 1980 vôbec nemusím. V tomto prípade sa ale nakoniec všetko na dobre obrátilo a Mike Flanagan sa prekonáva vo všetkých ohľadoch. Dosť som sa obával aj slušnej minutáže, lebo pri IT 2 som dosť už trpel, tu to je ale podané všetko pútavo, celistvo, má to hlavu aj pätu. Až na prekvapenie dobre prešpikovaný nápaditý horor plný napätia a tak trocha ošlahlí nádychom fantasy ale nič to tu nenabúra a v daných medziach funguje priam dokonale. Potešia aj herci Ewan McGregor a Rebecca Ferguson tu dominujú a mladá černoška je im s výkonom hravo v pätách. Nečakane som si pošmáknul, mrzí ma len to chladnejšie prijatie v kinách, určite by si to zaslúžilo väčší úspech. /videl v kine: 80%/ ()

Djkoma

Pěkné. Musím říct, že jsem si raději nevytvářel očekávání, ale příběhová vazba na Osvícení je očekávání samo o sobě. Přesto Doktor Spánek funguje dostatečně i sám o sobě, využívá původní film, ale nevykrádá ho, spíš jen pomrkává (Rebecca Fergusson v jedné scéně i doslova). Délka byla možná trochu moc, ale moje zvědavost, co je v režisérské verzi je až překvapivě velká. Moje zatížení na Rebeccu Ferguson je zde uspokojeno, protože je fantastická v každém záběru a role jí sedí. Především její sekvence s Kyliegh Curran působí skvěle. Ewan prochází příjemnou proměnou a je uvěřitelný jako kámoš od vedle. Za mě rozhodně film, který mě po delší době potěšil a snaží se říct víc o tom, co v původním Osvícení vlastně vůbec nebylo (ona to vlastně není moc dobrá adaptace...). ()

Fr

„SVĚT JE HLADOVÉ MÍSTO. A TY NEJTEMNĚJŠÍ VĚCI JSOU NEHLADOVĚJŠÍ, A SEŽEROU VŠECHNO, CO ZÁŘÍ. VYSAJOU TO JAKO KOMÁŘI. NIC S TÍM NENADĚLÁŠ…“ /// Nostalgie. Nový podněty. Zajímavý postavy. Frajeři co žijou věčně se nepáraj s parchantama a jeden jim to začne zatraceně dobře vracet. Hororová variace na X-Meny. Baví mě to převtělování, čtení myšlenek, vítězství dobra nad zlem… Režisérská verze mě uspokojila! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2013 napsal Stephen King, neznám. 2.) Konečně se dozvím, co je to Shining. 3.) Thx za titule „Parzival“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

LIVINGDEAD

Prvních 45 minut totální nuda! Vypnul jsem to. Večer jsem si ale říkal, že když to má 80% hodnocení, tak se tam sakra musí něco stát! Bohužel, nestalo! No jedním slovem: "STRAŠNÉ" . Takové čáry máry pro caparty, už tam jen chyběla Královna ZLOBA. 💩💩💩30% ()

EvilPhoEniX

Doctor Sleep might put you in the sleep! Mike Flanagan se sice snaží, jak to jen jde, ale opět mě vůbec nepotěšil. Jeho filmy mi příjdou strašně nezáživné. Film je přímým sequelem k Shining po 40 letech a představuje hlavního hrdinu Ewana Mcgregora ( který byl chlapec na trojkolce v Shining), který jde v patách kultu True Knot, kteří vysávají duši z mrtvých oběťí. Natočené slušně, Ewan i záporáčka Rebecca Ferguson je solidní, povedla se také hudba, fanoušky jedničky potěší spousta odkazů a finále je poměrně intenzivní, ale vůbec film není strašidelný, napínavý, brutální a už vůbec ne zábavný, tak pomalý film jsem v kině dlouho neviděl. Já osobně nejsem moc velký fanda ani Shining, takže tenhle příběh/mytologie mi vůbec nic neříká a vlastně mě moc ani nezajímá. Odradit úplně nechci, fanoušky Shining film zřejmě potěší a na IMDB film chválí také, takže o průser se nejedná, spíš nic pro mne. 55% ()

novoten

Těžko adaptovatelná a přitom tuze dobrá Kingovka. Kdyby chtěl scénář jet maximálně podle struktury předlohy, budou polovinu stopáže tvořit sezení Anonymních alkoholiků. Chápu proto, že se Flanagan daleko víc soustředil na Abru a Rose, protože jejich linky jsou daleko filmovější (byť ne osobní), ale z chudáka Dannyho tak zůstává vedlejší charakter. Na to, že se navíc nutně musí pokračovat v Osvícení filmovém a daleko méně v tom knižním, je závěr až překvapivě silný, z logiky věci děsivější a sympaticky uctivý k předloze / předlohám, jakkoli jsou změny (v čele s tou největší) na první pohled ke zlosti. Z příběhu o překročení vlastního stínu tak vzniklo něco jiného, ale hororu, který se nebojí vyvarovat laciných lekaček a jen využívat atmosféru nejde nevzdat hold. ()

tron

„Svet je temné, hladné miesto plné príšer. Ale potom sú tu aj takí, ako ty.“ Posledný kvalitný román Stephena Kinga sa dočkal bravúrneho filmového spracovania. Áno, je to pomalé a dlhé, ale pravdupovediac vidno, že to malo byť ešte dlhšie, pretože niektoré vedľajšie postavy a línie nenápadne šumia do prázdna a ich dôstojnému zakončeniu nie je venovaný taký priestor, aký by si zaslúžili. Napriek tomu je Doktor Spánok skvelá pecka s výborným kastingom (Rebeccu Ferguson nemám rád, ale ako Klobúková Rose je božská... a ostatní sú snáď ešte lepší), bravúrnou hudbou, vynikajúcim vizuálom (na to, čo prevádza kameraman  Fimognari v scéne „púť po oblohe“, len tak nezabudnem, určite jedna z najmagickejších scén americkej kinematografie toho roka) a výbušným finále odohrávajúcim sa veď uvidíte kde (!). Snímka neobsahuje explicitné násilie, ale po stránke psychologického ide na doraz a umiera sa tu fakt vo veľkom množstve; v tomto smere je film krutý, nemilosrdný, drsný a smutný. Ako život. K tomu séria parádnych feel good scén, ktoré zaobstaráva predovšetkým dvojka Cliff Curtis/Carl Lumbly. Plus musím vyzdvihnúť takmer debutujúcu Kyliegh Curran, ktorá má s Ewanom McGregorom geniálnu chémiu. Mám rád filmy, v ktorých muži ochraňujú napr. slabé deti, aj keď treba dodať, že v tomto prípade je to dieťa asi také bezbranné, ako Laura v Loganovi. Quentin Tarantino mal pravdu: Doktor Spánok je jeden z najlepších filmov roka. Aj keby ste za minulý rok mali vidieť len tento, bolo by to z vašej strany veľmi šťastné rozhodnutie. ()

dO_od

// "World’s a hungry place. And the darkest things are the hungriest.“ James Wan? Kdepak, za mě je novým králem poctivých dospělých hororů Mike Flanagan. Doktor Spánek pak sice nebude jeho nejkomplexnějším dílem (tahle výsada patří Midnight Mass), za to je ale rozhodně nejzábavnějším. Protože jak kingovky normálně nemusím, tak tady jsem si jako zarytý fanoušek Neila Gaimana přišel na své. Doktor Spánek totiž čerpá to nejlepší ze všech tří tvůrců, takže tady najednou máme dark urban fantasy s tradičními rysy Kinga (chudáci děti), která díky Flanaganovi během šťavnatých dvou a půl hodin uteče jak voda, postavy se vám zaryjí pod kůži, uvidíte věci, které jste ani netušili, že chcete vidět, a pak se luxusně přeneseme do Kubrickova Overlooku, který je nejen velkou "homáží" samotnému mistrovi, ale ještě navíc dechberoucím finále samo o sobě. Zvedám bradu z podlahy a zoufale se snažím vzpomenout, kdy naposledy mi nějaký filmový horor dal takhle silný zážitek. Možná nikdy. Bravo. 10/10 ()

Asia_Power

Přiznávám se bez mučení - Když sem viděla trailer, tak sem měla strach, že během filmu se dostaví Doktor Spánek osobně a já to regulérně prochrápu a rozhodně se neprobudím osvícená, ale maximálně dezorientovaná a díky velké dávce THC nebudu vědět jestli sem usnula v kině a zdá se mi že sem doma, nebo sem doma a už nespím, ale sem vzhůru nebo mám alespoň otevřený kukadla a nevím jestli sem nezmeškala kino, či se z něj už vrátila nebo si to pouštěla doma... Nakonec se Buddha smiloval a zase jednou po dlouhé době sem věděla, že realita je reálná, já sem doma s Alíkem a čumíme na Doktor Spánek. První půlhodina mě bavila asi jako loupání 10 kg brambor na salát páč zkurvený vánoce, ale poté se udály nějaké čáry máry a najednou to bylo pravý vořechový a já si užívala, jako vždy, skvělýho McGregora, hustou záporačku Ferguson (zblitek její bandy byl total na hovno s Vránou v čele, snad krom bloncky, která ale moc prostoru nedostala) a velmi mě překvapila Kyliegh Curran, která má sice vypíčený jméno, ale hrát na svůj věk umí husto-kruto-přísně a osvnícenou si dávala jak němec párek s pivem. Během filmu sem zjistila spoustu zajímavých faktů, jako třeba, že abych byla osvícená tak nestačí na sebe stočit lampu, ale musím žrát osvícený děti, který z jednoho otvoru upouštěj plyny, které pak banda vdechuje....teda páru, ne plyny a pouštěj to hubou a ne prdelí. Ale uznejte, že by to byla celkem psina, banda osvícenejch čichajících k prdeli umírajícího kida. Ne? Tak ne...Každopádně čím víc zázračný děti zmasakrujou, tím víc páry děti vypustí a tím víc našim záporákům svítěj očička a prodlužuje se věk. Vše by bylo super, kdyby Fergusonovic holčina s hučkou na palici nechytla mindrák, že na světě je borka Kyliegh, co si jí namaže na chleba a ve 13ti si s tisíciletou kanibalistickou kouzelnicí vytře prdel do sucha. Joooo ego je svině a tak se Ferguska rozhodně dívčinu vypátrat, aby následně dostala ultimátně přes píču a jelikož je fakt debilní, tak tu holku zkusí dostat znova. Jenže Kyliegh se nám spojí (ne tělesně) s McGregorem a tak Hučková Ferguson a její banda zažijou to, co už dlouuuuho ne. Pocit jaký to je být totálně k hovnu. V mocném finále Hučka inhaluje všechnu páru co se dá a nadopovaná se vydá osvítit opuštěný hotel, kde kdysi malej McGregor prchal před taťkou Nicholsonem no a jelikož krev není voda a sekyra v hotelu pořád je, stejně jako bubušáci, bude to prdel a epickej souboj o nejvíc osvícenýho tentononc pod sluncem. ()

Psychor

Očekával jsem, že Mike Flanagan vtiskne snímku Doctor Sleep vlastního ducha a znovu učaruje publiku svým uměleckým mistrovstvím. Režisér se vypracoval do pozice jednoho z nejuznávanějších tvůrců současnosti i díky své schopnosti zadaptovat knižní předlohu (Gerald's Game či The Haunting) způsobem, který ji vybrousí k dokonalosti, čehož dosahuje důmyslnou volbou žádoucích motivů a jejich následným převyprávěním ve vlastních intencích. Rozhodně se nejedná o otrocké adaptace, takže mě pobuřoval český název, který jméno Stephena Kinga zdánlivě nesmyslně akcentuje. Bohužel však musím dát distributorovi za pravdu. Flanagan zaujímá neskutečně submisivní postavení a kolem Kingovy předlohy i Kubrickova The Shining našlapuje s velkou opatrností. Stává se sluhou dvou pánů a vytváří hororově nefunkční hybrid, který má mnohem blíže do temné fantasy. Audiovizuálně zajímavé, ale scénáristicky mdlé a příliš doslovné, což se zvláště patrně projevuje při přesunu do hotelu Overlook, kde se Flanagan snaží skládat poctu Kubrickovi, aniž by zároveň reflektoval mnohovrstevnatou a na první pohled nečitelnou symboliku The Shining. Jakožto zdejší hororový expert a přední evropský kubrickolog tak snímku Doctor Sleep uděluji slabší tři hvězdy a označuji ho za největší zklamání posledních let. ()

EdaS

Kinoverze sympatických 70% a doufám, že režisérský sestřih trochu přidá dějové omáčky tam, kde je to nastříháno moc zhurta. ()

xxmartinxx

Není to emancipované od Kinga dost na to, aby se to mohlo Kubrickovu Osvícení jen přiblížit a oscilace mezi těmi dvěma póly je u tohohle filmu značná. Nicméně je chvályhodné, že se tvůrci rozhodli pojmout to jako víc než spotřební horor - jak napovídá dvou a půl hodinová stopáž, kterou by určitě nezvolil někdo, kdo chce jen rychle podojit značku. Škoda, že Doctor Sleep jednoduše není dost zajímavý na to, aby se to odhodlání nějak zúročilo. Rozvíjený děj i režie jsou prostě strašně samozřejmé a nemají čím upoutat pozornost. Takže jsou to dvě a půl hodiny, které jsou sice v pořádku, ale vlastně nevím, proč jsem je sledoval ani co si tvůrci představovali, že na tom bude zajímavé ke sledování. ()

MoRTy

Za mě celkem sračka - zbytečná recyklace prvků z "prvního" dílu a hlavní parta záporáků vypadá jak nějaký venkovský ochotnický divadlo. Hezky natočený, Ewan dobrej, ale nula napětí a přijde mi, že ta nahá bába musela bejt nějakym exhibicionistickym sponzorem filmu, protože její povislý kozy sou tam nejmíň stokrát. Jestli něco novějšího od Kinga, tak seriál Outsider. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů