Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

Alois88

Navazuje to na Osvícení, přesto je to úplně jiné. Osvícení je temný psychogický horor o člověku, kterému prdne v kouli, Doktor Spánek připomíná hororovou verzi X-Mena. Paradoxně je to právě návaznost na Osvícení, co mi na filmu vadilo nejvíc, jinak příběh, atmosféra a zpracování parádní. Pro mě velké překvapení, popravdě jsem čekal, že to bude blbost. ()

celticek

Průměr. Nebylo to úplně špatné, ale Kubrick nebo Nicholson to prostě není. Líbí se mi hlavní záporačka, dobře udělali i úvodní hudební motiv. Osvícení jsem četl, film je dle mě lepší. Byl jsem rád za scénu krve z výtahu a samozřejmě klasická trojkolka. Nejstrašidelnější je mrtvolka z koupelny. ()

Brooks

V Kingovej filmografii nenájdete veľa adaptácii, ktoré by boli dejovo a atmosfericky vernejšie. A ešte menej je tých, ktoré by boli zároveň aj kvalitné. Flanaghan to dal na pána. Vrámci možností uchopil predlohu najvernejšie ako mohol a zároveņ plynule a zmysluplne nadviazal na Kubrickov masterpiece, ktorý ako vieme na predlohu tak trochu kašlal. Adekvátne rozvynul mytológiu okolo "žiarenia" pričom nepodcenil význam dlhej expozície. Obsadil kvalitných hercov a ich charakterom doprial na horor neobvykle veľkú starostlivosť. Potiaľto všetko dobre. Tempo má Doktor Spánok pomalé, ale neuspáva, hororovo je hutný, nepríjemný a krutý a ako bonus úplne ignoruje módu lakačiek, čiže horor pre mňa. Problémy mám dva. Prvým sú záporné postavy, ktoré nie sú tak prepracované a okrem jednej sa scvrkli na nenápaditých prisluhovačov a druhým je záverečná polhodina, ktorá je tak náladovo iná a nesúrodá ku predchádzajúcemu dianiu, až pôsobí ako čistý fanservis. Ale aj tak veľmi silné 4*, je to kvalitný až starosvetský horor z čias, kedy sa ešte uprednostňovalo rozprávanie príbehu pred vrieskaním do objektívu. ()

Shanen29

Nevím,ale beru to jako průměrný sequel,který je opravdu nudný a sledoval jsem ho pouze z povinosti a zvědavosti ke Kubrickovu Shining.Nic víc nic méně. ()

GameboyNES

Evžen s malou opičkou si hraje na vybíjenou s partou vaperů. Pokud tohle někomu příjde jako horor, tak to už i Rákosníček s Vochomůrkou jsou sttrašidelnější. ()

Knor

Velmi příjemný překvapení se z toho vyklubalo. Flanaganovi patří velká pochvala, že natočil pokračování, za které se nemusí stydět a vedle Kubrickovo Osvícení se může s hrdostí postavit. Bezpochyby jde o nejlepší zpracování Kingovky od první kapitoly To, byl bych překvapenej, kdyby byl mistr nespokojenej. Já vlastně nemám co vytknout, obsazení je úplně v pohodě, ani jedna postava mě nesrala, to se nestává často, film má správný tempo a i když se zdálo, že 2,5 hodiny budou smrtící, tak mi to vůbec nepřišlo. Knihu jsem nečetl, ale příběh se mi zalíbil, tu a tam jsou scény, které připomínají skoro pohádku, ale pak přijde vyvážení v podobě dosti krutých obrazů a perfektně mrazivá atmosféra. No a jako třešnička na dortu tu máme mraky pomrknutí na Osvícení, nebudu prozrazovat co a jak, ale je to neuvěřitelně nostalgický, obzvlášť poslední půlhodina mi přivodila mrazení v zádech jaký dlouho nepamatuju. Prostě a jednoduše skvělá práce, skvělej horor ! ()

pushover

Nevím jestli je to předlohou, kterou jsem nečetl, nebo zpracováním, ale Kubrickovu The Shining to atmosférou a provedením nesahá po kotníky. Ani současné CGI to nezachránili. ()

Maniik88

Tá hudba, och tá skvelá hudba, práve počúvam otváraciu pesničku pri písaní komentu. Tá hudba a celkovo zvukové efekty spravili tú strašideľnosť, dotvorili príbeh a na mojích 5.1 Logitechoch som si to fajne užil. Už len dať tlkot srdca v správnu chvíľu, vybasovaný sa subáči, om nom nom. Je moc horory nepozerám, nevyhľadávam a uznávam, že tento nebude z tých nastrašideľnejších. Je to skôr thriller, dráma ako horor. Naviazanie na Shining sa vydarilo na výbornú. Rozvíja sa mytológia okolo "žiarenia", "pary" a ako pokračovateľ zo Shiningu je tu vtedy malý chlapec na kolobežke, teraz skvelý Ewan McGregor. Na druhej strane máme skvelú Rebeccu Ferguson ako hlavného "démona", ktorí sa živia utrpením a strachom nevinných nadaných detí. Ja som si film fakt užíval, tú atmosféru, hudbu, kameru, príbeh aj hercov. Záver mohol byť ešte máličko vyšperkovanejší. No nemôžem viac napísať, inak by som písal spoilery. Shining urobil skvelým Kubrick a najmä Nicholson. No tento film sa mi páčil snáď ešte viac. Mal viac príbehu, postáv, možno menej atmosférické miesta, no hotelu z "jedničky" sa dočkáte :). ()

neo250

Prečo má tento film 76%? Vôbec netuším. Trailer nabitý a celkom zaujímavý. To je všetko. Prvých 30min som sa úplne strácal. Ďalších 20min som sa strácal ešte viac a začal sa ešte viac aj nudiť. Potom 5min niečoho zaujímavého a už do konca absolútne že nič. Horor? Možno prvých 10min, potom to okolo témy hororu ani nešlo. Škoda, dosť som sa tešil a pritom veľké sklamanie. ()

ŠpetaMarek

Mike Flanagan je fakt borec. Sice jsem první hodinu myslel, že to vypnu, ale nášup originálních nápadů v následujících 90 minutách ten rozpačitý rozjezd vykoupil. ()

Najt

Do první půlhodiny jsem si říkal wtf, ale když se pak příběh začal rozvíjet a začal dávat smysl, výrazně se to zlepšilo. Opravdu důstojný pokračování Osvícení s podobnými scénami, připomínkami na původní film i s návratem do hotelu. Dokonce i Evan se podíval sekerou rozbitými dveřmi do koupelny a napodobil tak legendární scénu Jacka Nicholsona. Akce na schodišti u haly i závěr v bludišti super. Prostě dobrý pokračování, při kterým si několikrát vzpomenete na Osvícení .. ()

misar3

Po příběhové stránce jeden z nejoriginálnějších polohororů, jaký jsem v posledních letech viděl. PG15 je tady jen kvůli několika scénám, jinak se jedná o houževnatý thriller se sympatickými postavami a mnoha odkazy na Osvícení. Mladá Kyliegh Curran je na svůj věk až moc vyspělá a chytrá. Nicméně sebevědomí jejího charakteru mi opravdu sedlo, a když začaly padat hlavy nepřátel, celkem jsem si to užil. ()

Boo

Od začátku bylo naprosto jasné, že se film bude snažit hodně navazovat na film Osvícení od Kubrika a ne na knihu. Četla jsem ji, a musím si přečíst i Spánka, protože jsem zvědavá na ten konec. Musí být neskutečně odlišný od filmu. Atmosféra super, opět očividně byla snaha vytvořit podobnou, jako u Osvícení. Co se dá ale dělat, Kubrick byl jen jeden. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů