Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

Kingjiri

Asi zavedu praxi, že nebudu koukat na prodloužený verze filmů, který jsem ještě neviděl. Mám pocit, že Doctor Sleep by mi přišel delší i ve standardní kino verzi, protože v tý režisérský byl mega dlouhej. Zejména první dvě třetiny by zasloužily výrazně zkrátit. Uplně ideální by bylo první dvě hodiny smrsknout do jedný a ponechat závěrečnou akčnější hodinu bez větších změn. Až na značně přebujelou stopáž a menší množství lekaček nebo strašících scén jsem byl ale vcelku spokojenej. Po delší době potěšil Ewan McGregor v hlavní roli a Rebeca Ferguson byla hodně dobrá záporačka. Mike Flanagan se zase postaral o dobrou filmařinu, místama zajímavou atmosféru a návrat do ikonickýho hotelu byl příjemně nostalgickej. Jenže co naplat, když z celýho bijáku ve mně zustane jenom pocit "že byl hrozně dlouhej". Ačkoliv chápu, že se každýmu líbín něco jinýho, tak se červenýmu hodnocení tentokrát upřímně docela divim, tři slabší hvězdy. ()

guri

Zaujimavy doplnok k Shiningu. Asi by to chcelo trochu zostrihat, lebo stopaz je dost premrstena, ale inak nejake velke vyhrady nemam. Niekedy skusim za sebou pozriet Shining-Doctor Sleep, mozno to prida na zazitku. ()

Ivo

MUDr. Spánek nám naordinoval překvapivě strhující a atmosférickou jízdu, transformující předchozí poněkud unylé "Shining" do úplně jiného levelu. Klub kočovných démonů (v čele se zlou a strašidelnou krasavicí) užívajících si po staletí svá oblíbená sessions nasávací parní sauny z uskladněných termosek i live bio zdrojů začne být poněkud vyrušován malou mocnou holčičkou, které navíc začíná asistovat i jediný pozůstalý z dávné hotelové sezónní brigády (pro kterého je tříkolka už trošku malá), což se jim samozřejmě moc nelíbí a chtějí to účinně řešit. Filmařsky i vizuálně to pěkně a brilantně odsýpá, včetně občasných malých bubu a je korunováno návratem do již poněkud chátrajícího, prázdného a zároveň i nepřekvapivě "plného" místa činu (t.č. již neprezentovaného na booking.com). Nezbývá samozřejmě než se jen opět pousmát těm trošinku provařeným představám o permanentně přetrvávajících trvalých bydlištích bývalých bytostí na místech, kde se kdysi přihodilo něco nepěkného (ale o čem by jinak zase všechny ty horory byly, že ?), ale jako zábavný, kvalitní a temný fantasy film to bylo docela povedené ... Musím si ale tímto postěžovat na bezkonkurenčně nejstrašidelnější moment celé prezentace, kterým bylo krajně nevhodné a přímočaré expozé koupající se důchodkyně se silně prošlou záruční lhůtou (brrr...), něčeho takového mohli nebohého diváka opravdu ušetřit! :)) A snad jen na okraj - termínem "osvícení" je od nepaměti označován podstatně jiný stav mysli než hraní si s duchy a hmotou:) Však se také předchozí Kubrickův film nejmenuje "Enlightenment", ale "Shining", milí překladatelé ... ()

Dogfish

Já jsem ani z Osvícení nebyl nijak na větvi. Tyhle filmy mě nějak nesedí. Velmi vlažný a zdlouhavý rozjezd, prostředek filmu nijak záživné a finále bez šťávy. Jinak skvělý Mcgregor. ()

DAPDO

Já moc nemusím filmy o lidech s nadpřirozenejma schopnostma, nota bene horory, ale Doktor Spánek mě hodně bavil. Celej film je na co koukat, i když má 150 minut, nenašel jsem hluchý místo, u kterýho bych třeba ztratil koncentraci na vývoj příběhu. Nedám sice čtyři hvězdy, protože mi tam na horor chybělo to správný mrazení, ale ve srovnání s hororama, co jsem viděl v posledních měsících, mi tohle vychází určitě nejlíp. ()

Torgal

Tento počin mám problém vnímať ako film. Videl som predĺženú verziu a tie tri hodiny rozdelené do kapitol mi pripadali skôr ako by som bingoval nejaký seriál. A to aj kvôli “seriálovému” tempu rozprávania, ktoré ma síce neuspávalo, no ani ma nedokázalo strhnúť. Ako dovetok k (podľa mňa preceňovanému) Osvieteniu je to ale veľmi kvalitná vec, v mnohom prekonávajúca Kubrickovu klasiku tým, že tentokrát je to skutočne o “osvietení”. 7+/10 ()

Dimo

Ne, nečekal jsem, že pokračování bude takové, jaké je. A jaké je? Skvělé. Překvapivé, důstojné. A jsem za to nesmírně rád. Na nervy brnkající minimalistický tlukot srdce, fakt dost nečekaných momentů, nezanedbatelné napětí, žádné mazání se s postavami a fakt to ani na chvilku nenudí. Well played, Doctor! ()

JetDryerFan

Já vám nevím, mě tam ti “napařováci” nějak nesedli. (Knihu od Kinga jsem nečetla, nevím tedy, jak moc se filmová adaptace liší.) Chápu snahu vyzdvihnout zde tu magickou hmotu, ono osvícení, které v Osvícení pořádně nedostalo svůj prostor a ani nebylo řádně vysvětleno. Jenomže díky tomu to všechno bylo hodně magické a namísto hororu se z toho stalo spíš hororové fantasy. A že já čekala echt horor, když jsem zjistila, že se režie i scénáře chopil Mike Flanagan, který má na triku můj oblíbený a dle mého názoru dokonalý Haunting of a Hill House. Líbily se mi odkazy na původní Osvícení a sountrack byl mnohem příjemnější nežli v “jedničce”, ale celkově je to spíš zklamání. Čekala jsem něco jiného. ()

helraiser

V podstatě takové pokračování nepokračování kubriceho geniálního hororu. No na rovinu musím říci, že jsem čekal něco úplně jiného, ale s výsledkem jsem spokojen. V podstatě se jedná o vysvětlení záření, jako takového a dovysvětlení kubriceho kultovky. Dej diváka chytí a nepustí až do neskutečně natřískaného finále v nám tolik známého hotelu ve kterém se setkáme se starými známými a je to opravdu bomba. Škoda,že se celý film neodehrává v hotelu, protože potom by to byl naprosto dokonalej horor s parádní atmosférou. Takto to je pouze téměř dokonalý horor, na kterej se opravdu parádně kouká a ze závěrečné čtvrt hodinky stříká nostalgie jak hrom. Parádní zážitek. ()

Razzor_82

"Ty bytosti se tou září živí." Pokračování, které se snaží být jiné než Kubrickovo Osvícení. Naroubování na klasiku se zdařilo tak na půl. Především jde o teenagerský fantasy thriller. Není to už ten děsivý horor s hustou atmosférou a kultovními scénami (Nicholsonův pohled skrz rozsekané dveře nebo když naháněl ve zmrzlém labyrintu Dana se sekerou v ruce). Zoufale chybí větší napětí a děj nemá výraznou dynamiku. První hodina je zoufale nezáživná. Charakteristika záporných postav je slabá. Takové čáry máry s dětmi. Finále ale potěší hezkým odkazem na osamocený hotel. Ewan McGregor a Rebecca Ferguson si odehrají své ale není tam žádný výrazný moment, který by mi utkvěl v paměti. A to jsem ten film viděl včera. 6/10 ()

LyBerion

Skvělé ztvárnění knihy. Nebýt nějakých nepřesností na konci, bylo by to na 5*. Knihy Osvícení a Doktor spánek jsou obě parádní, ale co se týče filmů, tak mi tenhle přišel o dost víc fresh a i pro někoho kdo nečetl knihy nebo neviděl Osvícení to bude přijatelné. Obi-Wan zahrál na výbornou. ()

Sala1

Na začiatok by bolo vhodné porovnať si štruktúru knižných predlôh podľa ktorých vznikla duológia Žiarenie - Doktor Spánok, pretože tým je samozrejme ovplyvnený aj filmový produkt. Zatiaľ čo sa Shining odohráva v zásade na jednom mieste - v hoteli Overlook, Doktor nás berie na road trip po Amerike. Stephen King sa rozhodol nahliadnuť do tohto univerza komplexnejšie a vzhľadom k podchyteniu väčšej časti Dannyho života a kočovnému spôsobu skupiny nepriateľov, tomu ani nemohlo byť inak a tak stretnutie hlavných hrdinov musí prísť vo svete, ktorý miestami pripomína až superhrdinský background. Doktor na Shining nadväzuje priamo a aj keď mnohí v mojom okolí, ktorí prvý film nevideli, súvislosti pochopili, myslím, že je dôležité prvý film vidieť. Snímka má nie celkom jasný prvý akt, pretože musí prerozprávať niektoré udalosti tesne po úteku z hotela. Osobne by som prvých 20 minút filmu vystrihol, pretože pre nového diváka môžu byť mätúce a pre starého diváka dôvodom na kritiku nostalgie. Tak či tak, pomohlo by to filmu ako celku. Dan je hlavnou postavou filmu a osobne by som si jeho prerod rád pozrel pozornejšie. Film veľmi rýchlo predstaví zloduchov, ktorí v príbehu nepochybne svoje miesto obhajujú, predovšetkým ale fungujú kvôli Rose, s ktorou sa začína celkom bizarná hra na mačku a myš. Scenár s réžiou sa s druhým aktom veľmi dobre pohrali a snímka tak ponúka zaujímavé a prekvapivé momenty a čo je dôležité, všetko je podané inteligentne a v reáliách sveta, ktorý film buduje. Finále v hoteli je odkazom na všetko minulé a zároveň dôstojnou bodkou za príbehom šialenstva. Najviac ma baví ako spochybňuje informácie, o ktorých sme si aj tak neboli doteraz celkom istí a ponúka priestor na rôzne interpretácie. Toto má dobrý film robiť. Herci sú výborní, silná chémia medzi Danom a Abrou. Réžia, ktorej na výsledku sakra záležalo, po technickej stránke sa ale film nemusel snažiť až tak priblížiť k svojmu predchodcovi (hudba, strih), pretože snímke by pristalo obhájiť si svoju samostatnosť aj po tejto stránke. Viac tu: https://youtu.be/OSNDJID20dY ()

Baron Noktur

Herci dobrí (Rebecca Ferguson je perfektná), hudba výborná, atmosféra dokáže byť miestami fakt stiesňujúca...avšak, ten film je tak ale tak hlúpy a miestami až nechcene smiešny ("Starec sa zacyklil"), veľmi béčkovo pôsobiaci (partia čudákov, hlavných záporákov, ako keby vystrihnutá z najlacnejších hororov rokov 80.) a citeľne orezaný (kniha má predsa len takmer 700 strán), že celkovo film vychádza len ako priemerný počin. A to nezachráni ani záverečné odkazovanie na Osvietenie, ktoré, tak či tak, samo o sebe začne pôsobiť samoúčelne. Nie je to v žiadnom prípade zlý film, len akosi zbytočný. 5/10 ()

Mouchal

Krásné příjemné překvapení konce roku. Po shlédnutí traileru na Doktora Spánka jsem nebyl nikterak oslněn a do kina jsem se pouze mírně těšil (přecejenom tam furt hraje Ewan že?). Nicméně po mírně delším úvodu mě film zahákoval a až do startu finálních titulků nepustil. Málokdy se dnes (bohužel) vidí horor, který má propracovaný příběh, nesází na lekačky, nýbrž na postupné napětí a atmosféru, a i se stopáží dost přes dvě hodiny nenudí. Doktor Spánek je přesně tento typ hororu. Opravdu zřídkakdy se někomu povede schopně navázat na film starý už několik dekád, ale Flanaganovi se to povedlo na jedničku, nevykrádá původní film, ale spíše jen krásně plynule pokračuje v příběhu o "Osvícení", o kterém jsme toho věděli tak málo. Samozřejmě se ani tento film nevyhnul všem vadám na kráse, tou největší je určitě přeobsazení Jacka Nicholsona. Toho prcka s účesem ala hrnec a tu jeho mamku s koňským předkusem si klidně přeobsaďte, ale nikdy nepřeobsazujte Jacka Nicholsona! NIKDY!!! Za mě osobně horor roku. 90% ()

Maximilianus

Pôvodne som si myslel, že to bude nejaká hlúposť ťažiaca z Kubrickovho Osvietenia. Avšak keďže je Doktor Spánok tiež výtvorom Stephena Kinga, tak bolo jasné, že nejaký zmysel v tom bude. A musím povedať že bol. Je to dostatočne moderné, avšak aj veľmi nostalgické a prepletené s Osvietením. Druhá polovica bola síce viac americká, avšak celkovo dobrá atmosféra, pútavé a dôstojné pokračovanie kultového diela. Mile prekvapenie. 7.5/10. ()

Likan7

Na první pohled by se dalo Doktora Spánek zaškatulkovat jako snaha o parazitování na jednom z nejlepších hororů ever. Jenže ono to skvěle funguje i samostatně. Příjemně a nenuceně co navazuje na Osvícení a rozvíjí tu mytologii mnohem mnohem dále. Je pravda, že Osvícení si každý zaškatulkuje jako film o zcvoklým Nicholsonovi, kterýho posedl dům a na Dannyho si skoro nikdo nevzpomene. Tady ale v tom nadpřirozenu jdeme tak díle, že bych hned chtěl vidět další příběhy z tohoto světa. Je to zajímavý, pokládá to další otázky a já si užíval skvělý záporáky, dobráky, atmosféru, kameru a dokonalou Rebeccu Ferguson. Je to sice horor, ale raději než s lekačkami, které ve finále nikam nevedou, Flanagan pracuje s postavami a příběhem. To ale neznamená, že neumí ve vhodnou chvíli přitvrdit a vytvořit dost nepříjemný a stísněný pocit. Když máte otevřené dveře a všude je tma, čekáte lekačku, jenže když vidíte pomalu se vynořující postavu, vytvoří to ve Vás mnohem nepříjemnější pocity, než obyčejný "baf". Těch dvou a půl hodin jsem se nejdřív bál, ale jsou tak dobře natočené, že bych nevystřihl ani minutu. Ve 3/4 to trochu ztrácí na tempu, ale výsledný dojem to nekazí. Velká spokojenost. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů