Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

Dave Lister

Navázat na klasické Kubrickovo dílo, tak aby to nebyl absolutní debakl, to chce mít opravdu koule. Mike Flanagan ty koule měl a nedopadlo to vůbec špatně. Sám jsem měl z tohoto pokračování obavy, ale byl jsem velmi mile překvapen. Jsem přesvědčen o tom, že kdo nezná úžasné Kubrickovo dílo s Jackem Nicholsonem, tak z filmu nebude mít takový zážitek. Jsou tam určité vazby a odkazy, které mají zásadní spojitost s filmem Shining. Myslím, že i militantní fanoušek původního filmu, si mnul ruce. Je to úctyhodné pokračování a opravdu se tvůrci nemusí za svůj počin stydět. Doktor Spánek je obohacen o mnoho postav a přesto, že hlavním dějištěm není Overlook, tak to funguje velmi dobře. Ewan McGregor byla dobrá volba a jeho zhýralý a emočně rozpolcený Dan Torrance je velmi přesvědčivý. Hotel po čtyřiceti letech působí ještě děsivěji, než jeho nablýskaná podoba z let osmdesátých. Také jeho milí obyvatelé zůstali a děsí dál své hosty. Tak zasedněte k osamocenému baru a objednejte si whiskey, může být totiž vaše poslední. Protože při procházce hotelovou chodbou vás může spláchnout vlna valící se krve. ()

Hashirama

Nevěřil jsem tomu, že pokračování čtyřicet let starého filmu může být cokoliv jiného než zoufalá snaha Hollywoodu vysosat nějakou značku, ale Mike Flanagan, to je kujón, který překvapuje nejen ze stoličky režiséra, ale také z karavanu scénáristy, a zároveň jako jeden z mála dokázal ospravedlnit i tříhodinovou stopáž, během které pečlivě buduje atmosféru, prokresluje postavy a dodává jim potřebnou charakterovou hloubku, která stojí na bedrech vynikajících herců (Rebecce Ferguson bych dal všechnu páru klidně zadarmo i s dopravou). Jako režisér nabídne spoustu kulantních vizuálních a hororových fines, snaživě poklonkuje Kubrickovi středově souměrnými záběry a zároveň si vypomáhá současnými realizačními možnostmi a servíruje nejednu vizuálně lahůdkovou scénu. Ale především navzdory opírání o Osvícení většinu stopáže stojí na vlastních nohou a jistě vypráví vlastní story, která trochu zamrzí neuměřenou konkretizací tajemných prvků prvního filmu, což byla součást jeho kouzla, ale hlavně diváka hodí před nelehkou výzvu v poslední třetině, která na jednu stranu skvěle variuje ikonické scény (chůze Rebeccy Ferguson po schodech), ale zároveň se až příliš vrací do minulosti a odvolává se na původní film ve větší míře, než by bylo zdrávo a potřeba. Přesto je svým způsobem fascinující, jak smysluplně a důstojně dokázal Doctor Sleep navázat na něco tak ikonického jako je Osvícení. Nemůžu se dočkat, až se nám v české distribuci představí Obsluha výtahu od Výtahy s.r.o., což je podobně bizarní jako nedávný Iráčan. ()

kukkik

Za poslední rok snad první film, u kterého mě dlouhá stopáž nijak nemořila. Celý snímek mě, navzdory svému názvu, nijak neuspával a ty bezmála tři hodinky utekly jako voda. Výborný scénář a hodně slušné obsazení mě usadily a atmosféra velice potěšila. Film nepřehrával, neblbnul s CGI, nebyl ani náhodou politicky korektní (Muži jsou k ničemu.. *prásk*) a celkově mě zaujal víc, než ponurý snímek Osvícení, ačkoli i ten je pro mě kultovní špička v oboru. Tísnivá atmosféra, staronové lokace a dost slušná logika příběhu nerušená okolními vlivy (absence policie, zapamatovatelné postavy,..) dává dohromady parádní horor, u kterého se člověk doopravdy bojí a prožívá jeho děj. Co se žánru týče, tak naprostý majstrštik a jako celek rovněž výborný film. Osvícení + Dr. Spánek jsou pro mě novou víkendovou guilty pleasure nerozlučnou dvojkou v oblasti žánru hororu. 5/5 ()

rublik05

Film jako takový jsem dlouho odkládal, protože jsem vůbec nevěděl, co od něj čekat a tak trochu jsem se bál, protože pokračování slavných snímků většinou bývá totální průser. Nutno podotknout, že film rozhodně není žádný velký průser a jedná se o důstojné a dobře natočené pokračování slavného Osvícení z roku 1980. Hned na začátku mě upoutala celkem poutavá atmosféra plná napětí a místy i trochu mystiky a fantasy. Dobré herecké výkony všech herců jenom podtrhují zajímavý děj a výpravu. Jediná výtka však patří k délce filmu, která je na můj vkus opravdu přehnaná, ale tak jak u Osvícení a s přihlédnutím ke knižní předloze to asi ani jinak udělat nešlo. Pro mě jako diváka, který knižní předlohu od Stephena Kinga nečetl a ani to nemá v plánu, se jednalo o povedený snímek, který asi ne každému zrovna sedne, což nikterak neovlivňuje jeho kvalitu, která je opravdu slušná. 8/10. ()

holub109

Původní Osvícení mě nedávno hodně bavilo a Doktor Spánek je překvapivě hodně povedeným pokračováním, které nepůsobí nijak zbytečně. Příběh skvěle rozvíjí původní film a konečně se dozvídáme trochu více o osvícených. Herecké obsazení v čele s Ewanem McGregorem je taky parádní. Rozjezd filmu je sice dost pomalý, ale potom se to rozjelo opravdu skvěle a finále v hotelu bylo fakt výtečné. Neskutečně jsem si užíval ty flashbackové scény z hotelu.80% ()

Wyrdas

Film to není špatný, námět od Kinga si urval svoje... Je v něm dost akce, místy mystično a pár skvělých zvratů. Nicméně to na mě působilo takovým tím Mrvelovským stylem - neporazitelnost hrdiny a tím i nulový zážitek ze střetnutí. Takhle, ten film vážně není zlej, ale chybělo mu doladit prakticky všechny detaily. Možná byl spíchnutý horkou jehlou? Každopádně, za chladnokrevnou vraždu dítěte (samozřejmě mimo jiné) musím dát alespoň průměr. 65% ()

Jablek

Ze začátku to vypadalo hodně nadějně. Nové postavy byly zajímavé. Tam to mělo mít těžiště. Bohužel v poslední třetině filmu dochází k přehnanému těžení z původního Shining, které filmu paradoxně ubližuje. Když to přeženu, tak bába z vany se tu stává jednou z hlavních postav. Jsou věci, na které by se prostě sahat nemělo... ()

degster

Režisér, ktorý pracoval na fantastickom The Haunting a film, ktorý sa zúfalo snaží napodobniť súčasné seriály. Skákaním medzi 4 postavami v stopáži dvoch a pol hodín ukuchtíte thriller, ale mrazivý horor navariť nestihnete. ()

Simomon

POSEDNI SLOVO: Líbilo se mi, jak film pracuje s předlohou. "Osvícení" je dobře rozpracováno, závěr v původních kulisách je parádní. Ale proč to má pro boha 152 minut!? Bohužel jsem se i přes silnější momenty vetšinou nudil. silnější 2/5* ()

gemi

Paráda! Doslovné filmové ztvárnění výborného pokračování Kingova zásadního díla Osvícení. Doslovné a skvělé. K plnému docenění filmu je nutno přečíst Osvícení a Doktor Spánek, bez toho to nebude ono. Ale s tím je to parádní jízda! ()

Adiemus

Nechápu český název s přídomkem "od Stephena Kinga". Myslitel, který tento paskvil zplodil, zjevně neviděl Kubrickův Shining ani nečetl Kingovy předlohy. Správněji by bylo "podle Stephena Kinga a Stanleyho Kubricka", když už. Doktor Spánek se sice zpočátku drží knižní předlohy, ale v určitém momentu, konkrétně od Billyho smrti, se ubírá jiným směrem. Vrcholem je návrat do Overlooku, který v knize v této podobě už nefiguruje. Jenže aby byl zřejmý vývoj obou hlavních postav, jejich motivace apod., bylo by nutné natočit aspoň čtyřdílný seriál nezatížený fascinací Kubrickem. Film je sice úhledný, ale když jsem se krátce po jeho zhlédnutí seznámila s předlohou, přišlo mi, že čtu neznámý příběh. A kdybyste nevěděly, milé děti, jak si Američané v současnosti představuje Zlatovlásku, tady je zářný příklad. ()

Psycho.R

Když vznikne pokračování nějakého filmu, většinou mívá klesající tendenci. Navíc, když jde o návrat po letech. Tady tomu je dokonce 39 let. Ale v tomto případě je tomu naopak. Doktor spánek jede hodně jiným směrem, ale jak dojde na propojení s prvním dílem, tak je to pecka. Zvlášť onen hotel je velice dobře do příběhu zapojený. Ewan je tradičně výborný a Rebecca Ferguson mu na protipólu zdařile sekunduje. ()

ER

Nejde sice o pecku, ale má to tu správnou Kingovskou atmosféru, vlastně větší, než první díl. Jenže Nicholson udělal své. Proto se Doktor Spánek nestane hitem, ale "jen" solidním pokračováním. ()

Nix

Ani to úplně horor jako takový nebyl. Ale gradující atmosférou určitě a krásně nám bylo vše vysvětleno. I když Shining podle mne nikdy nic nepřekoná, tak tohle bylo velice solidní, zvláště ke konci. King si myslím, že může bejt spokojen. ()

tlesk

Doktor Spánek od Stephena Kinga je obludně dlouhým temným fantasy thrillerem, který je široce rozkročen mezi kultovním předchůdcem a adaptací knihy. Prospěla by mu kratší stopáž a větší kuráž tvůrců jít si svou vlastní cestou. Místy možná až přílišná četnost odkazů na Kubrickovo Osvícení (jak formou obrazů (samozřejmě vyjma replik a doslovně přetočených scén), tak i hudebních motivů) možná potěší skalní fanoušky, nicméně podkopávají pomyslnou stoličku pod nohama filmu, který by jinak samostatně fungoval docela dobře. K tomu mu ovšem chybí pohlcující atmosféra – hlavně tedy ta hororová a svižnější tempo. Ač se McGregor a všichni herci snaží, efekty jsou kvalitní a vlastně tu po technické i faktické stránce není moc co vytknout, něco tomu všemu chybí. Něco, co dobrý film dělí od přelomového. A tím Doktor Spánek není. Není dostatečně zábavný, děsivý, ani napínavý. Docela dobře tušíte, jak to celé dopadne. Nadto všechno tedy zůstává “jen” slušným thrillerem bez výraznějšího rukopisu, který dokonale zapadne. Jestli oprávněně je pak už otevřená otázka… ()

Terminer

39 let po Osvícení se do kin dostává Doktor Spánek, pokračování výše zmíněného filmu. Nějak se nemohu rozhodnout, jestli je dobře, že je tenhle film pokračováním dle mě nejlepšího hororu všech dob, a nebo by bylo lepší, kdyby se (samozřejmě s lehce upraveným dějem) jednalo o samostatný film. Tím chci samozřejmě říci, že Doktor Spánek je povedený film, natočený tak pečlivě a vyprávěný tak pomalu, že se to dneska už příliš často nevidí. Ale ve srovnání se svým legendárním předchůdcem se projevuje rozdíl mezi dobrým a geniálním filmem. A právě ta jiskra nepochopitelného zla v Osvícení v Doktorovi malinko chybí. Jinak Ewan McGregor je ve své roli skvělý, přesně zahraný protikladný charakter k Jacku Nicholsonovi v Osvícení. Takže pokud máte rádi poctivou filmařinu mixnutou s originálním a mystickým dějem, tak na film rozhodně vyražte. Ale horor, prosím vás, od toho nečekejte. P.S.: Bruce Greenwood byl bezva, škoda že jeho role nebyla větší. ()

Comida

Doctor Sleep je rozhodně mainstreamový snímek, nicméně s úplně jiným přístupem než třeba Conjuring série. Minimální počet jumpscarů spolu s pěkně hutnou atmosférou a již zmíněným úplně jiným stylem, dělají z tohoto dlouhometrážního ale vůbec ne nudného díla milé překvápko na které jsem se těšil i přes mé rozpolcené pocity z trailerů. Sice ke konci jde vidět že Mike Flanagan má velký respekt před dnes již klasikou od pana Stanleyho Kubricka, a vlastně několik desítek minut před návratem do Overlook je krapet slabších až mdlých, což vlastně nijak nemění můj názor na tom, že se jedná o příjemný horor, po kterém jsem z kina odcházel s velkou radostí. I když jsem knihu Osvícení či Doktor Spánek nečetl, tak mne tento Flanaganův skvělý počin rozvíjející mytologii kultovního filmu přesvědčil že bych to měl napravit. Nicméně co se týče filmového pokračování, jednou mi to vidět stačilo, protože se obávám že při příštím shlédnutí bych si zbytečně pokazil představu o tomto snímku, který zapůsobí nejvíce v sálech kin než doma. Takže pokud si říkáte "Počkám až to bude v telce" abyste nelitovali. 8/10. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů