Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

ezop1012

Jemný začiatok, potom to začína byť zaujímavé, žena v klobúku je strašidelná no nie jej výzor, ale správanie, v niektorých momentoch sa napätie dá krájať, avšak pre-kombinovaný záver a vôbec sa to tam ani nemuselo odohrávať. Zápor filmu je politická korektnosť, úplne zbytočné nadviazanie na film shining (1980) a už spomínaný pre konbinovaný záver ()

Jirkacek

Aniž bych viděl film Osvícení z roku 1980, podívali jsme se doma na snímek Doktor Spánek od Stephena Kinga z roku 2019. Stalo se tak na doporučení uživatele CommanderCZ, kterého něčím tento 152 minutový film zaujal. Přiznám se, že tyhle více než dvouhodinovky prostě nemám v lásce. Vždycky totiž hrozí riziko hluchých pasáží a pokud se nejedná o něco akčního, pravidelně se tak stává. Jak se v průběhu filmu ukázalo, částečně byly moje obavy naplněny, ale zase to nebyla taková hrůza. A vlastně ani Doktor spánek nenabídl takovou hrůzu, jak jiné díla od mistra hororových knih Stephena Kinga. No a tady jsem měl další obavy. Po shlédnutí několika filmů, natočených podle skvělého spisovatele jsem nabyl dojmu, že kniha byla prostě lepší než pohyblivé obrázky na plátně kina, potažmo na televizní obrazovce. Pravda, byly i výjimky, například dvoudílný televizní film To z roku 1990 nebo Misery nechce zemřít ze stejného roku, to vám sem panečku napíšu, to byl děs. Tedy v tom správném slova smyslu. Přesto se Doktor spánek rozběhl na obrazovce naší korejské televize a já se těšil na strašidelné pokoukání, i když jsem neviděl zmíněné Osvícení. V něm se totiž odehrávaly události, předcházející těm, které nabízel Doktor spánek. Nakonec to úplně nevadilo, jednalo se totiž o volné pokračování. Vše začalo zdlouhavým vtahováním nás diváků do děje, jehož smutným hrdinou byl Dan Torrance (Ewan McGregor), který se usilovně snažil vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu ve filmu Osvícení a najít klid v duši. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy se setkal s Abrou (Kyliegh Curran), odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimo smyslovými schopnostmi. Abra instinktivně vycítila, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátila se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose (Rebecca Ferguson) a její parta několika lidí totiž čerpali energii zvanou pára z dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti byli rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojila své síly a pustili se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. V tom jim pomáhal Danův přítel Billy Freeman (Cliff Curtis), který ho dostal z alkoholové závislosti tím, že mu našel ubytování a práci v malém městě. Společně pak svedli epický souboj s partou vysavačů páry, ale to ještě nebylo vše. Děj filmu totiž gradoval a ty úplně závěrečné scény se pak odehrávaly v děsivém horském hotelu v zasněženém Coloradu. A tyhle události byly také řádně epické. Takže po uplynutí těch dvou a půl hodiny jsem byl spokojen, protože mne zaujal i ten nápad s párou, která se tentokrát netýkala železnice nebo starých strojů v továrnách před příchodem elektřiny. Musím tímto způsobem poděkovat, že se filmovému štábu podařilo zpracovat knihu Stephena Kinga na výbornou. Děkuji. Na začátku jsem byl sice zmatený, ale když jsem si sečetl dvě a dvě a to celé na druhou krát dvěstědvacet voltů, tak jsem rázem všechno chápal jako vysokoškolský profesor na rodičovském setkání synka na základní škole a vše bylo průzračné jako studánka někde hluboko v lese, ke které chodí pít laně a člověk tam nepřijde jak je rok dlouhý. Konec věty. Konec komentáře, jdeme hodnotit. Suma sumárum, zajímavý horor Doktor spánek od Stephena Kinga ode mne získal čtyři spánkové hvězdičky ****. () (menej) (viac)

drkaldj

Příběh celkem poutavý. Řekl bych že může zkouknout i ten co neviděl Osvícení. Herecky dost fajn. První půlka je takové seznámení. Druhá půlka je absolutně fantastický mix atmosféry, nostalgie a příběhu který nadchne jak fanoušky hororu tak původního Osvícení. I přesto že Kubrickův snímek nepovažuji za nejlepší horor, uznávám že jsem si ho užil a pokud jde o toto pokračování, tak musím s radostí konstatovat, že zde jsem na tom velice podobně. ()

caroll.w

Skvěle natočené volné pokračování filmu Osvícení. Mcgregor se role chopil perfektně. Bylo by super, kdyby se točilo víc takových filmů ()

Zeuska

Ahojky. Takhle si představuju zdařilou adaptaci mistrova díla, kam se hrabe To. Stojí za to přežít 30 minut trochu nudného začátku než se začne něco dít. ()

madcap

The Shining od Kubricka považuji za jeden z nejlepších hororů všech dob, a to ne proto, že se to o něm sluší říkat, ale proto, že si to opravdu myslím. Takže jsem na Doctor Sleep šel tehdy do kina s nemalými obavami – aby sequel tuhle látku třeba nějak strašně nezprasil. Trochu mě sice uklidňovalo, že hlavní roli hraje můj oblíbený Ewan McGregor, který ve své filmografii, podle mě, zas až tolikrát vedle nešlápl ... ale stejně ... navázat na Kubrickovo kultovní dílo, to by nebyl pro nikoho jednoduchý úkol a průšvih určitě hrozil. Naštěstí se ukázalo, že obavy nebyly na místě! Doktor Spánek přistupuje k tématu sice jinak, než původní Kubrickův film, ale dělá to opravdu velmi dobře ... tedy ... jednu výhradu vlastně mám, viz níže. Jack Nicholson je sice opravdu jen jeden, ale u Doctor Sleep mě ani jednou nenapadlo, že bych tohle začal nějak srovnávat ... což je pro mě další důkaz kvality tohoto filmu ... a Ewan McGregor i Rebecca Ferguson jsou opravdu výborní. Jediný důvod, proč nedávám filmu plný počet hvězd je to, že tvůrci podle mě až moc podrobným způsobem odhalují co je to vlastně ten "shining" a hlavně mechanismus toho, jak funguje. Na jednu stranu je super, že v tom teď máme úplně jasno (Kubrick to totiž vlastně vůbec neřešil), ale podle mě se z toho pak trochu toho mysteriózna vytrácí. Ano, uznávám, že tohle je hodně subjektivní, ale tenhle pocit byl pro mě chvílemi hodně zásadní. Každopádně těším se na director's cut ... P.S. Knižní předlohu jsem nečetl. ()

Merotren

Kino verze 8,5/10, Director's Cut to u mě zvedá na 9/10. V obou případech je to lepší a věrnější verze než Osvícení. Klobouk dolů. ()

burg

Přiznám se, že mě příjemně překvapila mrazivá atmosféra, která důstojně navazovala na původní Shining. Asi si budu muset "doplnit vzdělání" a přečíst si i původní Kingovu knihu. ()

Robbieman

Ufff, tak toto bolo zlé. Dočítal som knihu, z ktorej som bol príjemne prekvapený. Chystal som sa na film nabudený chválospevmi a červenou farbou pri jeho hodnotení. Prvá hodina bola celkom slušná adaptácia, Abra síce z plavovlasého dievčatka nejako stmavla a Rose tiež nebola najkrajšia žena na svete, ako som si ju predstavoval vykreslenú pánom Kingom, ale čo sa začalo diať po cca polovici... WTF??? Neviem nájsť ani správne slová bez použitia vulgarizmov, ale toto ma fakt nasralo. Netvrdím, že film má byť 100% copy paste knihy (ako napr. 1984), ale za toto by ich mal Pišta Kráľ zažalovať. Totálna stupidita, nenormálne zhovadilosti, a ten koniec? To som nevedel, či sa smiať, alebo hodiť stoličku do televízora. Pokus o reinkarnáciu Jacka Nicholsona, AUUU!!!, trpel som viac ako malý bejzbalista. Tú 1* dávam fakt iba... ani neviem za čo. ()

mapollam

Vyžmýkať myšlienku "Shining", pridať trochu vampírieho prášku a happyendu... hádam to aj chutí. Dajú sa uvariť aj lepšie guláše, ale stráviteľné oddychovky tiež treba. ()

griso

Doktor spánok je po všetkých aspektoch parádny mystický horor, bez zbytočných psychoakcií atu sa ukazuje precízna filmárska práca, čítam aj recenzie tu ostatných a skeptikov poprosím nepozerať to pri poobenej sieste, ale riadne potichu v noci. Celý čas film napreduje jedným a nemenným tempom smerom vyššie a vyššie. Keď že sme tu slováci a češi tak kritikom z našich radou by som rád pripomenul že ak by niekto niečo tak parádne natočil bud tu, alebo tam rozplývali by ste sa tu ako je to nesmierne famózne. ()

L.E.O

Parádní pokračování po letech, který se sice trochu boji experimentovat oproti předchůdci(pokud nepočítám vraždění dítěte přímo na obrazovce), ale i přesto to má víc pozitiv než negativ a řekl bych že i stejný. V tom filmu je hodně velký fanservis, co se záběrů a samotnýho konce týká, ale hlavně se to soustřeďuje na postavy a příběh a to je hlavní. Všichni herci jsou skvělí, ale moji dva oblíbenci Ewan McGregor a Rebecca Ferguson jsou vynikající v rolích a tito dva dokazují, že nejsou oblíbení a uznávání bez důvodu, jiní herci sice vůbec nezaostávají, ale tito dva to za mě hodně táhnou nahoru celý film. Co mě u herců překvapilo, jak jsou někteří dosti podobní jejich předchůdcům z Osvícení. Chemie mezi Dannym a Abrou tu funguje na jedničku, je radost sledovat, jak se Abra snaží Dannymu pomoc a člověk bude této dvojici fandit.U Osvícení jsem měl problém s tempem a to platí i tady,( i když je to v tomhle filmu je to o něco svižnější) a ten fanservis i když tu funguje, tak trochu na konci padne trochu na hubu a i konec mi přišel lehce matoucí. Možná o trochu slabší odvar, ale Miku Flanaganovi se nelze upřít, že se mu to povedlo.8/10 ()

Berserkr1111

V té době se jel byznys model kultovní díla dojit a naprosto odfláknout, viz Star Wars, Fantastická zvířata... a lidem to nevadí, tak proč si dát tu práci. Spolupráce filmařů se spisovatelem není záruka kvalitní práce, tak jsem předpokládal, že tento film bude zase další parazitování. Chyba, je to ještě leší než osvícení. Na Doktora Spánka jsem měl jít do kina. ()

Kelinej

Osvícení se mi líbilo, poněvadž si vzalo z Kinga jen tolik, kolik chtěl Kubrick dostat do filmu. Doktor Spánek je fajn, ale na můj vkus dlouhý, až skoro přeplácaný. Hororové pasáže však fungují výborně, a to je hlavní. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů