Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

Rebel24

Úprimne nemyslel som si, že niekedy uvidím naozaj kvalitný horor od niekoho iného ako Jamesa Wana a čuduj sa svete, Mike Flanagan ho nielenže vyrovnal, on ho prekonal a tento horor je jedným z mála filmov podľa knižnej predlohy (v tomto prípade Steven King), ktory je minimálne tak dobrý ako kniha. Skvelé dávkovanie atmosféry, postupná práca s postavami, rozvíjanie ich charakterov v priebehu rokov s mysterioznou silou, ktorá sa volá Žiarenie. Samotný film the Shining od Kubricka z 1980 uz bol psychologický horor a som rád, že Flanagan ostal pri žánri a posunul ho ešte ďalej. Taktiež napad pri hudbe s tlkotom srdca, ktore počas snímky je stále intenzívnejšie, je ďalší skvelý čriepok do mozaiky. Výborný kino zážitok, jeden z najlepších hororov s kvalitnými postavami a dejom, silny na každé ďalšie pozretie. 💯% ()

coulismoulis

Prvni pulka byla docela dobra, pribeh mel slusny potencial a atmosferu, ale jak se to zacalo vic sunout k Shiningu, tak to cele prestalo drzet dohromady. Asi by bylo lepsi udelat z toho serial, abychom taky mely sanci postavy trochu vic poznat a zajimalo nas pak, co se s nimi stane ;) ()

krisikowa

Flanagana miluju, ale jsem radši, když Flanagan režíruje Flanagana. V závěsu za Osvícením to působí hrozně užvaněně a pateticky. Zároveň je to na Flanagana málo Flanagan. SPOILER: Záběry z Overlooku jsou hodně dobrý. Tam skoro nevidím rozdíl oproti Kubrickově Osvícení. ()

C.A.T.

Z knižní předlohy jsem byla celkem na rozpacích. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že kniha vznikla jen pro zisk kvůli úspěchu Osvícení a přišla mi zbytečná. Pak jsem viděla trailer na filmovou verzi, ale po zklamání z nového Řbitova zvířátek jsem si nebyla vůbec jistá, zda do kina chci vůbec jít. "Přemluvil" mě McGregor. Kdyby tam nehrál, tak bych se na to určitě vykašlala. Ale překvapivě, jak mi kniha moc nesedla, tak film byl vážně dobrý. Samotné Osvícení 1980 mám ráda jak knihu, tak i film, i když každé po svém. Tady byly skvělé a velmi dobře zařazené jednotlivé odkazy na původní film. Nerušilo to, nebylo jich moc a bylo vidět, že si na tom dali záležet. Což ostatně je vidět i na celém snímku. Jestli někdo čekal, že Kinga nacpou do 90ti minut, tak je blázen. Film je moc hezky natočený, vyprávění nikam nespěchá, efekty nejsou přehnané a obsazení je taky super. Při čtení knihy jsem teda doufala, že jestli někdy vznikne film, aby se role Rose zhostila Eva Green. To sice nevyšlo, ale i tak herečka byla vybrána skvěle. Scéna s baseballovým klukem byla opravdu hodně nepříjemná, až mě to překvapilo. Potešil odkaz na Temnou věž, i když nevím, zda to někdo vůbec zaznamenal. Jsem ráda, že hotel padl. Z Dannyho jsem ale už tolik nadšená nebyla. Co mě ale neskutečně irituje je název filmu v Čechách. Na co ten dovětek "od Stephena Kinga"?! To jsou u nás vážně všichni tak omezení, že je to třeba?! ()

GrooteLulu

Se starým, dobrým, The Shining to mělo společného asi jako sekyra a naštípané dříví na dvorku. Absolutní slátanina alá mix parta Charlese Mansona, dětská předpubertální superhdinka a hlavně Torrance, který je zrcadlem role DiCapria v Počátku. Dohromady uvařenej guláš bez chuti, pomalu ještě se syrovým masem. To je tak jediné, co by vás mohlo vystrašit, ale taky jistě stoprocentně znechutit. ()

Kaylar

Při vší úctě k Mistrovu dílu, knižní předloha k tomuto filmu je pouze průměrná. Těžko tedy lze očekávat excelentní film. A tak vznikl prostě průměrný film podle průměrné předlohy. Délka filmu je docela ubíjející a i když se herci snaží, co jim stačí síly, tak za mě se jedná o film, který mi brzy vyvane z paměti. ()

mistrpropr

Velice milý překvapení. Herci zvolený výborně, pár scén opravdu mrazivejch a skoro žádný lekačky. Horší je, že to neni moc strašidelný, ten svět atd mi přijde jako ze seriálu Nosferatu od mladýho Kinga, já bych to rád viděl o poznání temnější, aspoň tak jako atmosféra zhoustla, když přišli do toho hotelu a ideálně podobně hustou atmosféru, jako v původnim osvícení. Ale dopadlo to opravdu nad očekávání dobře :) ()

fasser

Po dlouhé době musím napsat komentář, dokud je to ve mě ještě pěkně teplé.,,,Nebudu to pitvat do detailů, ono by to ani nemělo cenu a zkazilo by to dojem a radost pro lidi, kteří se teprve chystají zkouknout toto veledílo. Asi takhle...Kubrickovo Osvícení je klasika... temné, depresivní, ponuré...Nicholsnův fejs k nezapomenutí. Ale pozor...po skoro 40 letech je tady pokračování a to ne ledajaké. Dokonce se odvážím tvrdit, že Flanagan se minimálně vyrovnal Kubrickovi, ne-li ho o jeden schůdek přelezl. Tady fakt není co vytknout..., obsazení na jedničku, hudba...? do prd*le , ještě teď mě mrazí, děj? tam už snad nešlo vymyslet nic dalšího,,,prostě dokonalá mozaika, která mě přišroubovala na dvě a půl hoďky do křesla...tady nelze jinak než 100% a pět *****. Admini, nejde dát 6??? :))) ()

sun.eagle

Pro mě jedno z největších překvapení roku. Adaptace Stephena Kinga převedená na plátno bývají dosti utahané stejně jako jeho knihy, např. IT 2 je toho důkazem. S tímto neblahým pocitem s vědomím brutální stopáže jsme do toho šel a nic z toho se nepotvrdilo. Děj skvěle odsýpal a uběhlo to jak voda bez jediného hluchého místa. Celá mytologie, která tady na rozdíl od The Shining dostává hlavní roli a celé nám to patřičně osvítí, mě moc bavila. Ewan McGregor se toho zhostil skvěle, a záporačka Rebecca Ferguson je ďábelská. ()

Branislav.Po odpad!

Jeden z mala filmov co som nedokazal dopozerat. Aj kniha bola nuda. Pri tomto filme a jeho hodnoteni zacinam upodozrievat tuto stranku ze podporuje filmy podla pokynov distributorov, lebo ako moze mat toto 80 % ()

INDYANA

No táto interpretácia Stephena Kinga ma bavila aj keď to bolo ako v hokeji - na tretiny. Prvá tretina nuda a mish mash, druhá tretina veľmi dobrá a tretia tretina vrátane konca taká predvídateľná zlátanina. Avšak ako celok to zázračne fungovalo a po dlhom čase to bol opäť raz dobrý originálny film a dôstojné pokračovanie Osvietenia. Za mňa 5* ()

gospy

Filmy podľa kníh kráľa Stephena Kinga sú vždy mierne prekliate. Nie je to vinou nadpozemských (alebo pekelných síl), ale tým, že "Kráľovi" to stále píše nadpozemsky pekelne dobre a ako obvykle- neprekonateľne. Doktor Spánok je druhým dielom najslávnejšieho majsteršiku Osvietenie (alebo aj To- ja sa nebránim) a tak sa koná aj návrat do hotela v horách kde sa s diabolským úsmevom v najslávnejšej diere v bielych dverách zasekla hlava Jacka Nicholsona. Opakuje sa zaujímavá situácia adaptácie posledných majstrových filmov- "stratila zuby". Film tak ako kniha rozpráva o strašidelných veciach a nočných morách ale nie je to horor a očakávajte len minimum ľakačiek s prižmúrenými očami. Znova ide o filmovú adaptáciu hrubej knihy a tak času na stotožnenie s postavami nie je v dvoch hodinách veľa. To by som scenáristovi nevyčítal, skôr naopak. Čo je však nežiadúcim prvkom filmu? Prílišné vťahovanie pradávnych scén z Kubrickovho poňatia prvého dielu. Je ich jednoducho veľa. Tam, kde by stačilo iba naznačiť a fanúšikovia pochopia a v tichosti zatlieskajú, sa pridá ešte niečo navyše (práve spomínaný prípad bielych dvier). Je to možno pomôcka pre tých, ktorý prvý diel nevideli, ale nepomôže a skalného znalca nepoteší. Je to zbytočné. Možno, tak ako v prípade filmu To zapôsobila túžba producentov, aby do kina vohnali čo najviac divákov, že sa film nedá označiť za 100% horor ale nie je to na škodu. Tí, ktorí "Kráľa" dôverne poznajú vedia, že on hororový spisovateľ nie je. Je to hlavne Kráľ príbehu- dokonalý rozprávač. A tento film poriadny príbeh určite má. ()

adelilaa

Zařazení tohoto snímku do kategorie horor se mi moc nezdá. Ve filmu se neobjeví žádný jumpscar, což by ani nevadilo, ale tajemná a jemně strašidelná atmosféra se začne budovat až ke konci filmu, kdy jsou vidět prvky z Osvícení. Hlavní zaporáci jsou ve filmu zobrazení jako naprostá nemehla, která nic nedokážou, což docela ubírá na vážnosti a celkovém dojmu. Některé scény jsou trochu přehnané a na vážnosti ubírají též. Příběh je jinak velmi zajímavý a chytlavý, ale filmové zpracování mě nezaujalo. Hodnotím jako průměrný snímek. ()

abanek

Ja nevim... Dloooouhy to je... Poslednich 30 minut OK a to predtim by slo zkratit taky na ten samej cas a nic by se nestalo... Po druhe projekci stale za 3 a to hlavně za Grace... ()

Martinmt29

Nuda nuda nuda...dvě hvězdy za poslední půlhodinku, kdy se vrátil na kultovní místa v hotelu. Jinak horor pro děti, nulová atmosféra. 35% ()

Hacienda

Tak dostala jsem knihu na vánoce a hned po přečtení jsem to zkoukla. Opět dodržení barevného překvapení kdy místo blond Abry je tam černoška (i když moc milé děvče). Film jel dost po ose knihy doktor spánek do první poloviny. Poté už spíše dle filmu osvícení jako takové pokračování. Mile mě ale překvapil. Nejvíc zajímavá byla ovšem Rose skvělý výběr herečky přesně tak jsme si ji představovala když jsem to četla jen jsem myslela, že ten kloubouk bude vyšší a víc nakřivo :-) Scéna jak letí k ní do ulice a pokoje byla víc než úžasná. ()

geekercz

Osvícení od Kubricka jsem viděl mnohokrát. Jack Nicholson byl, je a bude Pan herec. Proto jsem byl zvědavý, jak dopadne jeho pokračování. Těšilo mě, že v tomto filmu bylo dost referencí. Ewan McGregor pro mě zůstane vždy Obi-Wanem, neohroženým rytířem Jedi, takže jsem se necítil svůj, protože jsem se celý film o něj bál. Rebecca Ferguson je v té své kloboukové meditační hipster roli vážně sexy. Ta se povedla. A Kyliegh Curran má pěkně našlápnuto. Je to parádní mix Stranger things a Haunting of the Hill house, pokud vás alespoň jedno dílo bavilo, určitě mrkněte, těch 152 minut stojí za to. Některé scény jsou už v tak husté atmosféře dost intenzivní. Ale pokud budete porovnávat film Osvícení s tímto, mohlo by vám připadat, že to má společné jen ten hotel. Každopádně, kdo si chce sám vytvořit vlastní vizi, ať sáhne po knižní předloze, ke které jsem byl právě tak nějak dokopán. Tím chci vzdát hold Stephenu Kingovi (do češtiny přeložených 90 knih k tomuto datu), jak dokáže psát tak originálně, a přesto v takovém množství, je mi záhadou. Nejspíš je v určité míře Osvícen. :-) ()

bedsore

Nepřesvědčivý. A to velmi. Ať už režií, postavami a jejich pohnutkami nebo atmosférou. Všechno co má The Shining tady chybí. Nejsem expert na Kinga, ani na tenhle žánr, ale abych byl v obraze, tak jsem včera viděl Osvícení, tudíž ten kontrast je ještě o to větší. V tomhle podání mi to prostě nebylo moc po chuti. (Mimochodem, že se až k hotelu dostali autem, nikoli rolbou, už neberu jen jako ledabylost, ale jako známku opravdového ignoranství) ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů