Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

mosnak

Dlouhé jak trenky, ale musim uznat, že tohle jsem nečekal. Celou dobu jsem na to čuměl a čekal jsem co z toho vyleze. Evan super, zaporačka slabší, ale jelikož jsem v životě neviděl původní dílo... o to víc jsem si užil tenhle remake - 81% ()

simply

To, co mi chybělo u Osvícení, mi chybí i tady. Doktor Spánek je zvláštní knížka s hodně postavami a množstvím dějových odboček. Chápu že i do 2,5 hodinového filmu nejde dát všechno, ale v některých momentech mě odklon od knížky celkem mrzel (postava Dicka Hallorana, konec). ()

KubykF

Jako fantasy/horror jednorázovka to bylo v pohodě. Některé scény se mi líbily hodně, u některých jsem se chytal za hlavu že mě skoro bolela. Můj pohled na tento film je krapet komplikovaný mým přístupem ke Kubrickovému The Shining, a také tím že jsem nečetl ani jednu předlohu, za což se stydím, jelikož mám Kinga jinak vcelku načteného. Nečekal jsem, že by se to mělo byť jen přiblížit tomu co Kubrick tehdy předvedl (a co, jak vidím, ne každému sedlo), tudíž v tomto ohledu jsem zklamán nebyl. Zároveň nemůžu hodnotit jako adaptaci, protože knihu jsem nečetl, ale obecně nechápu proč zrovna tohle téma King rozvíjel dál, když mytologie byla popsána v první knize (v tomto ohledu je Doctor Sleep fajn k osvětlení mytologie světa The Shining, pokud jste předlohu nečetli), tudíž jsem se rozhodl k filmu přistoupit jako k samostatně postavenému dílu. Jako filmovému pokračování The Shining bych tomu totiž musel dát odpad, což si podle mě nezaslouží. V širším kontextu toho co za slátaniny komerční kina nabízí šlo o lepší průměr. Ewan zahrál dobře, Rose byla neodolatelná, bavily mě hudební odkazy k původnímu filmu, a našly se silné scény ale na druhou stranu i dost wtf momenty. Co musím ocenit že to ale i přes delší stopáž nebylo nudné. ()

Klara

Ne, ne, ne a ještě jednou ne. Ani Ewan McGregor tenhle film příliš nezachránil. Osvícení miluji, ale tohle bylo dost zbytečné. ()

Thomas_xxxxx

Toto nemalo s pôvodným Osvietením nič spoločné naozaj. Keď sa vám nepáčilo To 1/2, tak toto bola ešte väčšia zlátanina bez hlavy a päty. Pozerať sa to dá celkom dobre, ale to je asi jedine pozitívum tohto počinu. ()

petikacka

Sedím u klávesnice a přemýšlím co napsat...Mám v hlavě změť pocitů a nevím kterým začít...Tak především se mi to líbilo, ale na druhou stranu mi to přineslo spoustu vzpomínek na své vlastní Osvícení... Ewan to zahrál sqěle a jeho zážitky ze života s chlastem jsou jistě mnohým známé...Pak to chce pár psychoterapií, několik hospitalizací na psychině, mít milující rodinu a dobré přátele, samozřejmě přestat chlastat ( nebo aspoň mnohem méně) a milovat humor a mrdna Rose a jí podobní se můžou jít klouzat na hodně vzdálené kluziště...Je to těžké...taky nebezpečné..., ale stojí to za to...Neberme všem Abrám světa jejich schopnosti a buďme jejich Dany...Hlavně je musíme učit, že Strach je největší nepřítel člověka...Za mě velice osobních 90% ()

Flopik

Na moje prekvapenie to bolo výborné a lepšie ako ospevovaná jednotka. Ono to horor až na pár masiek teda rozhodne nie je a keby sa vypustili tak to môžme považovať vlastne za fantasy/mysteriózny kde tí hltači pary lovia deti . Ewan výborný tak isto chválim aj malú Abru, pozeralo sa nato dobre a dej ma bavil. Aj keď musím priznať že zbytočne prehnane dlhý. Krásne odkazy na prvý diel a koniec musel byť pre ľudí čo jednotku videli dávno príjemne nostalgický. Ja som sa bavil koniec skvelý u mňa za 4*. ()

waits

Filmově vyprávěný King umí málokdy vystrašit, neuměl to ani Kubrick (nevadí, k brilantnímu Shining se člověk nevrací proto, aby se bál). Hrůza není k vidění ani ve vkusném pokračování osudů malého Tonyho - a taky to nevadí. Film má odpovídající, lehce rozvláčnou atmosféru (kamera maluje v krásně teplých barvách) a skupina podivných bytostí, vedena charismatickou Rebeccou Ferguson je dostatečně nechutným nepřítelem (King se, jak známo, neostýchá zabíjet i dětské hrdiny). 152 minut je možná trochu moc, ale to nemění nic na tom, že jde o důstojný a sympatický uchopený sequel. ()

TheSpearCZ

Nejprve musím podotknout, že The Shining (1980) je pro mě jeden z nejvíce přeceňovaných filmů, možná i vůbec ten nejpřeceňovanější. Šel jsem tím pádem do vědomého rizika, když jsem si po dlouhém přemlouvání tenhle snímek pustil a nakonec jsem příjemně překvapen, protože tohle je úplně jiná liga. To co mě absolutně vytáčelo na originále, tedy neuvěřitelně otravné postavy, včele s Nicholsonem jsou tady naopak podle mě to nejlepší, hlavní postavy mají charisma a okamžitě musím vyzdvihnout Rebeccu Ferguson, která tu rozjela teda solidní herecký koncert. Potěšila ale také mladá Kyliegh Curran a Ewan McGregor, coby malý Danny z originálu. Další věcí co se mi na originále nelíbila bylo špatné vyprávění děje, což je tady výborně rozděleno na kapitoly a nutno říci, že to filmu rozhodně prospělo. Příběhově mě to také bavilo, záporáci ze skupiny The True Knot jsou tu parádně zobrazeni a taková scéna s baseballovým klukem byla něco. A konec v hotelu byla jedna velká nostalgie. Jediné co musím vytknout je délka, která mohla být o půl hodiny kratší, hlavně na začátku, protože celá první hodina byla jedna velká nuda (která mi hned připomněla originál) a poté jako kdybych koukal další dvě hodiny na úplně jiný film, který mě baví a líbí se mi. Ve výsledku jsem rád, že jsem tenhle snímek dohnal. Čisté 4* ()

Muel

| Warner Bros. | Určite úctyhodné pokračovanie, podľa mňa dokonca rovnako dobré ako pôvodný film. Celá príbehová linka hlavnej postavy ma dosť bavila a ešte s výbornou atmosférou to vo výsledku pôsobí pekne celistvo. A aj ako horor to funguje výborne, hlavne teda v poslednej štvrtine filmu. Zhliadnutý director's cut. | Po čase zvyšujem, Flanagan je jeden z najlepších hororových rejžov súčasnosti a s Doktorom Spánkom to potvrdzuje na plnej čiare. Tá atmosféra je jednoducho nezabudnuteľná. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Gulde

Na začátku filmu to na mne působilo tak, že to vážně není zrovna důstojné, nebo spíše vhodné pokračování Osvícení. Ale v průběhu filmu jsem byl vyveden z omylu. Zapadlo to do sebe nakonec více než dobře. ()

JM87

Je v prvé řadě říct, že už si detailně nepamatuju Osvícení, ale myslím, že ikdybych ho neviděl, tak film funguje i samostatně. A funguje velice dobře. Je pestrej, nevymýšlí zas tak kraviny a Rebecca Ferguson je skvělá. ()

ROCK,THE

Tento týden je asi svátek filmu, včera excelentní Le Mans ‘66 s Batmanem a dnes velmi vydařené pokračování jednoho z nejlepších horror-thrillerů v dějinách filmu s Obi-Wanem aneb pokračování legendárního snímku v kterém hlavní roli ztvárnil Jack Nicholson a to jest Osvícení a nyní s Ewanem McGregorem Doktor Spánek. Skvěle zpracované pokračování. Napětí filmu je neskutečné esence Stephena Kinga funguje na plné otáčky a Ewan McGregor září. Skvělý film který je důstojným pokračováním legendárního Osvícení. Doporučuji zejména pro fanoušky a znalce původního dílu ale i pro lidi kteří první díl neviděli protože po shlédnutí tohoto si první díl zaručeně pustíte! DOKTOR SPÁNEK ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů