Doktor Spánok

• Česko Doktor Spánek od Stephena Kinga (viac)

Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook. Teraz už dospelý Dan Torrance (Ewan McGregor) sa usilovne snaží vyrovnať so svojim hrôzostrašným zážitkom z hotela a nájsť pokoj v duši. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stretne s Abrou, odvážnym mladým dievčaťom, ktoré je obdarené mimoriadnymi schopnosťami označovanými ako „žiarenie“. Abra inštinktívne vycíti, že Dan má rovnaké tajuplné nadanie ako ona a obráti sa naňho so zúfalou prosbou o pomoc. Neľútostná Rose a jej nasledovníci totiž čerpajú energiu zo „žiarenia“ ďalších nevinných detí a pre dosiahnutie svojej nesmrteľnosti sú ochotní urobiť čokoľvek. Táto dvojica spojí svoje sily a pustí sa s Rose do nemilosrdného boja na život a na smrť. (Continental film)

ruhebitte2010

Začátek je značně nesrozumitelný, ale asi po 20 minutách začnete chápat a začne přituhovat. Konec jsem čekal zajímavější, ale celkově velmi dobrý. ()

J.F.B.

“We're all dying. The world's just one big hospice with fresh air.“ Doctor Sleep se pokusil spojit Kubrickovo pojetí Osvícení s Kingovou předlohou a jeho knižním pokračováním, což se ne zcela povedlo. Ona vyvstává i otázka, zdy bylo pokračování vůbec nutné. I když pro Kinga pravděpodobně ano, přece nemohl takovou příležitost, jakou mu poskytla první kniha i film, nevyužít. A tak jsme nakonec dostali tohle. Není to úplně špatné, ovšem svým kingovštějším zaměřením mi to úplně nesedlo. Jak jsem zjistil, tak když se člověk začne více zabývat oním "zářením", tak se z toho vyklube takové zvláštní fantasy, které mně jako člověku, kterého chytl Kubrickův snímek, mnoho nedá (mimo zajímavou rekonstrukci Overlooku). ║SPOILERY: Velký problém je v tom, že je to fantasy v reálném světě (nebo v něčem, co jako reálný svět vypadá), což já velmi nerad. Většinou by to totiž nikdy úplně nemohlo fungovat, aby se po tisíce let někde motali jacísi karavanisté a zabíjeli děti. Jak by to řešili s evidencí obyvatel? Jak fungují ve vztahu ke státu celkově? Člověk nad tím začne přemýšlet a hned mu to pokazí filmový zážitek. KONEC SPOILERŮ║ McGregor byl jako dospělý Danny dobrou volbou, s Kyliegh Curran (Abra) stejně jako s Rebeccou Ferguson jsem byl také spokojen. Ovšem ten příběh prostě úplně můj šálek čaje nebyl. Občas si i zvláštně odporoval, nebylo úplně jasné, jak to všechno vlastně funguje. A ani to nemělo takovou nostalgickou kvalitu, jako třeba Stranger Things anebo i It. A hlavně to ukončilo Dannyho příběh, který měl podle mého radši zůstat otevřený. ()

Pat.Ko

Čo sa týka strasidelných momentov za svojím predchádzajúcim dielom zaostáva, ale rozhodne vie ako vzdať čestnú poctu pri rozprávaní pútavého príbehu S. Kinga. Určite to má niekoľko okamihov, kedy máte pocit, že na krku vám padla husia koža. Návrat do hotela Overlook sa samozrejme ukázal ako nevyhnutný. Film bol dostatočne evidentný a dobre dosiahnutý ()

SpaceOdyseus

Flanagan je dobrý režisér. Umí budovat atmosféru, umí vytvořit napětí. Ale moc mi nesedlo celé pojetí filmu. V Osvícení je jen hrstka herců v jednom baráku a to na mě funguje v hororovém žánru mnohem lépe než rozmáchlý příběh s x postavama. Také bych se obešel bez zbytečného vysvětlování. Tajemno fungovalo tak skvěle v jedničce. No a ty member berries v posledním aktu byly už úplně navíc. ()

mclenin

Veľké prekvapenie toto tu pre mňa, dokonca snáď najväčšie z doposiaľ zhliadnutých nových kúskov tento rok. K snímku som pristupoval bez poznania obsahu predlohy a vlastne bez akýchkoľvek očakávaní, o to viac ma dokázal pohltiť svojou nostalgicko-sugestívnou atmosférou (a miestami prekvapiť otvorenou surovosťou). Flanaganovi sa podarilo vytvoriť skutočne dôstojné "pokračovanie" kultového The Shining, ktoré síce v porovnaní s Kubrickom pôsobí ako menší súrodenec, ale hanbu mu určite nerobí. Hudobne a vizuálne je to špička, "rekonštrukcia" niektorých scén a prvkov z The Shining pridáva to správne "korenie" a hlavné obsadenie (Ewan / Rebecca) ešte zvyšuje príťažlivosť snímku. Ja vlastne ani nemám čo vytknúť (áno, na horor sa mohlo ešte intenzívnejšie pritlačiť na emóciu strachu) a nebál by som sa hodnotiť aj 5*, ale nechám sa zviesť v prúde štatistického priemeru a hodnotím veľmi silné 4*. ()

Blondsky

Při zhlédnutí prvního traileru jsem si říkal, že asi kino nenavštívím. Ale po té, co mi začali vyskakovat na You Tubu všemožné trailery, tak jsem si přeci jenom řekl, že do kina zavítám. Doctor Sleep je impulzovní horror, který patří překvapivě k tomu nejlepšímu za tenhle rok. Doctor sleep nevsází na atmosféru jako Kubrickovo Osvícení, ale především na milý příběh, úžasného McGregora a nostalgickou notu, která se určitě pro skalní fanoušky jistě dostaví. Je hrozně fajn sledovat události, co následovali po závěru z Osvícení (neříkejte mi, že vás to ani trošilinku nezajímalo). O návratu do Overlooku , kde proběhne poměrně fajn finále ani nemluvím. Záporačka v podání Rebeccy Ferguson nenaštve (spíše překvapí!) a Kyliegh Curran byla taky dost velké překvapení, páč vůbec neštvala a dodávala tomu filmu i trochu humoru. Ale přece je tu jen věc, která mě krapet štvala. A to jsou herci, kteří stvárňují postavy z Osvícení. Chápu , že herci podstatně zestárli, ale pomocí CGI by to nešlo? Navíc rozhovor u baru mohl být klidně se starým Jackem Nicholsnem. Takže za mě tedy jeden z těch nejlepších (ne-li nejlepší) horrorů letošního roku a troufnu si říct, že to nemá tak daleko scénáristicky k osvícení (režijně je Osvícení samozřejmě úplně jinde!) Parádních /80%/. ()

orkadimenza

Nešel jsem do kina na Doctor Sleep s žádným očekávaným a nakonec odcházím s velmi povedeným filmovým zážitkem. Takovým, který od dnešních hororů už prakticky nemohu očekávat. Toť na úvod dobrým znamením, že se snaží režisér Flanagan jít ve šlépějích starého Shining a atmosféru budovat na základě silného příběhu a ohromující hudby (pravda je, že tady to byl spíš neutichající tlukot srdce). Oním klíčem k úspěchu je však perfektní scénář, který v první hodině posouvá knihou nepolíbeného diváka investigativně k jádru věci a pak pokračuje honbou za cílem vyvrcholenou v legendárním hororovém domě ze zasněžených coloradských hor. Pravdou sice je, že mě Doktor Spánek na pár minut uspal, ale být lépe připraven o několik miligramů kofeinu navíc, doslova vysaji z filmu jeho zářivou duši...ale to by byla škoda. Jako člověk, co považuje Osvícené za nejlepší horor všech dob, jsem tedy ze sequelu překvapivě spokojen a mé tiky dokonce cukají k obnovení mrazivého zážitku z Kubrickova veledíla. A v tomhle případě si i troufám tvrdit, že Doctor Sleep se bude líbit i lidem, kterým kultovní Shining úplně nezachutnal. Dáno příběhem a přeci jen trochu novodobější atmosférou. ()

Asmodin

Doktora jsem ještě nečetla, ale film mě dost navnadil a jsem zvědavá jak je v knize řešený závěr, když byl hotel zničen v Osvícení. Jsem dost ráda za soundtrack a obsazení bylo taky super. ()

woodsman

vau skveli horor ta atmosfera perfektna solidne pokracovanie osvietenia McGregor topka to je pan herec dufam ze natocia dalsie filmy ma to este velky potencial ()

Cuzan

Decentní tribute Stanley Kubrickovi, což jsem si říkala, že si museli filmaři dost užít (a podle bonusů na BR také že ano!), pro mě zajímavé rozpracování toho, co je shining a jak se používá a k čemu je dobrý, a pak mě taky z mé profesní deformace dost bavil ten posun od delirantního Osvícení praktikujícího alkoholika ke klidné střízlivé síle Doktora spánka (reflektující Kingovu vlastní zkušenost se závilostí) a velmi milé vykreslení Anonymních alkoholiků. ()

Marius_ss

Tento film to má veľmi ťažké, nakoľko ho každý bude zrovnávať s legendárnym predchodcom, čo je vopred prehraný boj. Koniec roku 2019 je teda poriadne zaujímavý na filmové lahôdky. Ad Astra, Joker, Zombieland 2.... a teraz toto. Dôvod prečo som dal plných 5 je, že som sa bavil, a bol v napätí od začiatku do konca. A to hlavne vďaka zaujímavej pointe, a umne zakomponovaním "easter eggov" z legendárneho Osvietenia majstra Kubricka. Zo začiatku to má pomalší rozbeh, ale čím ďalej sa dej posúva tým viac to graduje, a graduje až príde záver a.... veď uvidíte. Som nadšený napriek drobným chybám, ktoré mi však nestoja za zmienku. Možno ten “Jack Nickolson” ;) Zdá sa že s Flanaganom si sadneme. EDIT: Po druhom zhliadnutí, a hlavne po prečítaní knihy, znižujem na 4/5. Stále sa jedná o nadpriemerný film, ktorý som si užil, ale už to skrátka nemá na mňa taký efekt, ako v kine, pri prvom zhliadnutí, keď som nevedel, do čoho idem. P.S. Opäť platí, že kniha je omnoho lepšia ako film. ()

Jaro_slav

Horory bez lacinejch lekaček já rád. Navíc herecky rozkošný, hlavně ten týpek z Farga. A je dobrý, že se tam nijak nevysvětluje původ a smysl těch párožroutů. Prostě existujou a vyžíraj. Za mne fajnovejch lepších sedmdesát, páč na osmdesátku mi připadalo moc blbý to oživení hotelu po tolika letech. ()

Renfield

Vůbec jsem tomuto filmu nevěřil. jenže Mike Flanagan mé obavy rozptýlil hned úvodní scénou! Detailně promyšlenou, dokonale obsazenou (podoba herců je až zarážející a to i hlasově) a hlavně na původní kult úchvatně navazující. K tomu třeba dodat, že Kubrickovo Osvícení tato scéna a vlastně ani celý film nevykrádá, spíše mu skládá poctu, stejně tak i předloze. Mike Flanagan opravdu zaslouží velkou poklonu, něco takového se povede málokdy, navíc, on to celé vidí jinak, po svém. Doktor Spánek totiž samozřejmě není žádným "retro filmem", působí dnešně, ale postrádá neduhy moderních hororů, laciné lekačky. Nepotřebuje je, atmosféra je tísnivá, napětí prakticky všudypřítomné a hrůza? Stačí vzpomenout na scénu vraždy mladého basebolisty, jednu z nejlepších... a zřejmě i v historii, něco takového se opravdu jen tak nevidí. Když už jsem u skupiny šílených vraždících hipíků (již poněkolikáté ve filmech tohoto roku, zajímavé), je nutné říct, že je opravdu skvěle obsazena. V mysli zůstane především děsivá postava dědy Flicka (famózní i jeho smrt), ale taktéž Vrány a Rose The Hat (fantastická Rebecca Ferguson!). Co se Ewana McGregora týče, ano, takto jsem si představoval dospělého Dana Torrance, jeho život, jeho povahu, vystupování. Overlook, Gold Room a rozhovor s otcem (opět pečlivé obsazení), klidná a přitom děsivá zcela zásadní scéna, jeho nejlepší. Celkově jsem ale z návratu na Overlook trošku v rozpacích, sice má nesporné klady právě v té scéně, nostalgii a atmosféře vůbec, ale potřeboval to tento film, tento příběh? Snad "jen" pro ten závěr. Téma Osvícení je tu ovšem rozpracováno dokonale, Flanagan vysvětluje a doplňuje Kubrickem nevyřčené a že toho mistr zanechal. V tom nadšení bych málem zapomněl... výborná kamera, výborné využití hudby a zvuků především, zase jako v Osvícení. 85% ()

Klajnik odpad!

Celá linka s požírači osvícených dětí byla trapná tak jako se zdálu už z traileru. Kostými záporáků jsou trapný (film bez stylu se vždy odráží na tom, co nosí postavy). Jednotlivý scény se sotva dotýkají kvalitativního průměru a to jen v momentech, kdy se nejvíc evokují Kubricka. Po většinu času je to ryzí podprůměr, který neurazí - respektivě uráží tím, jak nikdo nevyložil ani ždibec snahy o vytvoření něčeho solidního. Dialogy v sobě nemají ani ždibec spisovatelského šmrncu, takže podprůměrný příběh se posouvá dopředu naprosto unylými konverzacemi postav, jejichž břidký osobnostní rozpor/životní rozpoložení je poutavé asi jako chcaní. S hororem to nemá nic společnýho. Aby tomu bylo jinak, tak by to chtělo lepší scénář, který by diváka více zainteresoval do dění, takže by na něj film mohl doléhat. Dále by to muselo stát na atmosféričnosti, kteoru vytváří jednak vizuál a druhak herectví. zde však herci nemají co hrát. Zbytečnej film. Lidi opět hodnotí 2x lépe než je hodno, kvůli tomu, že film neurazí a klasicky kvůli nostalgii. ()

Oralfabet

Velmi rozporuplné pocity. Což asi není až tak překvapivé u pokračování nejlepšího hororu všech dob a zároveň filmového zpracování knihy od autora, který již zmíněný nejlepší horor nemá zrovna v lásce a... No, asi tak 7/10 ()

perko

Klidně mě ukamenujte, ale tohle byla pohádka ovčí babičky s neskutečně dlouhou stopáží. Původní Osvícení(Záření) je úplně jiná liga. A silně pokyvuji hlavou ze strany na stranu, když tady čtu tolik komentářů, že Doktor Spánek je lepší. Ano, bylo zde pár zajímavých nápadů, za ty dávám 2 hvězdy. Ale víc se mi McŘehoř líbil v reklamě na NN... ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů