Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

• Česko Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (viac)

V třetí epizodě ságy Star Wars zuří Klonové války, které prohloubily rozpory mezi kancléřem Palpatinem a Radou Jediů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse a stane se z něj Darth Vader. Sithští lordové se chtějí společně pomstít a prvním krokem jejich plánu je likvidace Jediů. Pouze Yoda a Obi-Wan přežijí a musejí se Sithům postavit, což vede k dramatickému souboji světelnými meči mezi Anakinem a Obi-Wanem, který rozhodne o osudu galaxie. (oficiálny text distribútora)

Sobis87

Vyvrcholení nové trilogie a pojítko mezi starými a novými Hvězdnými válkami je nečekaně odfláknuté. Po špatné Epizodě I a vesměs průměrné Epizodě II nám Lucas naservíroval třetí díl, který sice kvalitativně překonává předešlé díly, ale ke staré sérii má stále dost daleko. Tomuhle filmu prostě chybí srdce. I když je příběh v základu silný a osudový a nabízí několik emocionálně velmi vypjatých scén, Lucas to všechno jen strojově odvyprávěl, atmosféru vyměnil vypiplaný vizuál, postavám napsal mnohdy velmi špatné dialogy a jejich psychologie je zde až na pár světlejších chvil na úrovni dětské pohádky na dobrou noc, což zamrzí hlavně u přerodu Anakina v Darth Vadera, od čehož jsem si sliboval poněkud více stejně jako od jeho bortícího se vztahu s Amidalou a Obi-Wanem. Pomsta Sithů mě bohužel zklamala i po vizuální stránce. Lucas se snad v celém filmu neobtěžuje pracovat s hloubkou ostrosti, aby v některých scénách postavy oddělil od barvami hýřících a přeplácaných prostředí, místo toho se v každém záběru snaží ukázat co nejvíce trikových vrstev. Pan hračička Lucas prostě opět slepě opěvuje použití vyspělé techniky na úkor výsledného estetického dojmu, což mu já nikdy prostě neodpustím. Abych ale jen nekritizoval, tak Pomstě Sithů se nedá upřít fungující osudovost, umné skloubení nové série se starou, jako vždy perfektní Williamsova hudba a pokud pomineme tupé dialogy a nesmyslné chování postav, tak samotný příběh taky není špatný. To všechno plus postava Palpatina a několik velmi působivých scén, jako je například "rozkaz 66" nebo finální souboj, vytahuje Epizodu III z vod průměru. Velká škoda mohlo to být výrazně lepší, potenciál tu byl a to nemalý. 70% ()

HoneyBunny

George Lucas je zpátky. Padají hlavy malých Jediů, Obi-Wan si neodpustí nějakou tu hlášku (ach, božský Ewane), Padmé si chystá výbavičku pro dvojčátka a Anakin respirační masku a šik černé brnění. Vrátil se i John Williams se vším, co k němu patří (všimněte si scény s novým rozkazem pro klonové vojáky - lahůdka), hlas Jamese Earla Jonese a nepěkný look Darh Sidiouse (hlaje ho stejný herec jako před lety) - a hlavně to, co se vám líbilo na Epizodě V. Objektivně za čtyřy, ale slovy McGregora: "PROBOHA, VŽDYŤ TO JSOU HVĚZDNÉ VÁLKY!" ()

Tsuki

V rámci novější trilogie (I.-III.) hodnotím rozhodně nejvýše. Zatímco jednička mě kdysi nudila (čistě z holčičího pohledu mi to přišlo jako příběh spíš dělaný pro kluky) a dvojka měla pro změnu trapně podanou milostnou story, tak třetí díl mě naopak překvapil dobře vystavěným příběhem, zajímavými vztahy mezi postavami a především psychologickým vývojem Anakina. Zdá se, že se Hayden Christensen tehdy mezi druhým a třetím dílem dost herecky vypracoval. Tím, že tenhle díl nese zasadní vývoj a ukazuje nám Anakinův pád a jeho cestu ke stvoření "Darth Vadera", je z mého pohledu mnohem zajímavější než některé jiné filmy Star Wars, které jsem viděla. Navíc se obejde bez onoho novodobého trendu zbytečných příkras a vtípků, přehnaných efektů a nepodstatných dalších dějových linek, tak jak to vidíme u nejnovějších dílů , které už vlastní Disney. Přestože tedy nejsem fanouškem Star Wars, tenhle díl si mě dokázal získat. ~(3,8)~ ()

Anderton

Tak Lucas to konečne dokázal, natočil takmer dokonalé Hviezdne vojny. Atmosféra od prvej epizódy každou časťou temnie a vyvrcholí majstrovským završením. Tento diel je moj najoblúbenejší, oproti povodným Hviezdnym vojnám sa neporovnatelne zlepšili triky a Lucas si mohol natočiť, čo ho len napadlo. Celá nová trilógia sa pekne previazala a plynule prechádza do starých epizód. Herci hrajú konečne emotívne a Pomsta Sithov pripomína antickú drámu. Popri Návrate krála najlepšie ukončenie trilógií a lepšie ako Návrat Jediho. Myslím, že staré Vojny sú dnes trochu nekriticky uctievané ako dokonalé, čo rozhodne nie sú. Lucas spodla mňa pri tvorbe celej ságy trochu odkukával od Asimovej (rovnako šesťdielnej) Nadácie. Vlastne je to jediný diel, ktorý končí výrazne negatívne a vieme to hneď od začiatku prvej časti, čoho robí tak výnimočným v porovnaní s ostatnými piatimi predchodcami. Presne takto by mala vyzerať súčasná triková vysokorozpočtová blockbusterová tvorba. Buďme radi, že niečo podobne bombastické a zároveň emotívne vzniká aspoň raz za zhruba päť rokov. ()

Frajer42

Nejlepší díl z novodobé trilogie. Přesto za odfláknutí velmi vysoko sahajícího potenciálu, musím alespoň hvězdičku strhnout. ()

boshke

Vizuální orgie, strhující podívaná. Kdyby dostala trojka do vínku více toho ducha, atmosféry trilogie původní, byla by zřejmě epizodou nejlepší. Takto vítězí pouze na poli vizuálním. I tak bych trojku zařadil hned za Impérium, které nadále zůstává v čele... 100% ()

Dzeyna

Pro mě zatím, ale určitě i v konečné fázi nejlepší díl. Hlavně po vizuální stránce je to pecka. Děj je také skvělý a není to pořád dokola, jsou tam takové události, které se nedají zvrátit. Můžu popravdě říci, že mě to bavilo. Není to ani přerozmantizované jako II. a boje nejsou tak fádní. Jedi rulez! Jen škoda, že mi Ewanovy vousy připomínají bezdomovce :D. ()

Kothy

Díl, na který všichni tak dlouho čekali. Jak se z hodného Anakina stane zlý Darth Vader. Epické zakončení nové trilogie. Imperátor mu bohužel nasliboval hory doly a Anakin podlehl. Začalo to zabitím mistra Windu. A pokračovalo to dál. Ani sympaťák Joda s tím nic nenadělal... Anakinovi po finálním souboji s Obi-Wanem zůstala jen jedna končetina a mohl si obléct černý oblek a nasadit masku. Konec je opravdu smutný, ale bylo to bohužel nevyhnutelné. Nejvíc mi asi bylo líto Wookiů. :( ()

Spinosaurus

Nejlepší díl z nové trilogie. Dokonalé propojení s původní trilogií. McDiarmid krásně zlý. Hayden hraje oproti dvojce velmi věrohodně. Souboje skvělé. Yoda už není tak počítačoví jako ve dvojce a vůbec je to celé skvělé. Všem doporučuji. ()

AllShallFall

A je dokonáno. Spojovací článek mezi starou a novou trilogií episod je to nejlepší z dílny mistra Lucase. Nejtemnější z celé série. Obrsvské emoce provázejí celý film. Při sledování jak se Temná strana dostala k moci jsem cítil úzkost v krku a pokáždé když to vidím, cítím to pořád stejně. Souboj mezi starým mistrem Obi-Wanem a Anakinem už známým jako Lord Vader je šokující. A jestě více je šokující šokující je seznámení s Temným sithským lordem Darthem Sidiousem, který stál za celou aférou války. Duel mezi Mistrem Yodou a Sidiousem je unikátní. Celý snímek je obrovký a vybroušený diamant. klenot Star Wars.Skutečně nejtemnější. 100% ()

Sašenka165

Když jsem Pomstu Sithů viděla poprvé, znělo mi v hlavě: Lucas to dokázal! Pro Lucase to byl zatím asi nejtěžší úkol v celé kariéře. Mohl buď zklamat nebo uspět. Podle mě vyhrál na celé čáře. Ano, samozřejmě, že miluji starou trilogii, ale tohle je pro mě absolutně nejlepší díl. Když se z hodného stává zlý - to je něco... úžasného, zajímavého, smutného... Po odchodu z kina jsem byla podivně hrdá, šťastná i nešťastná, něco velkého pro mě skončilo. Můj život se od té doby dělí na před třetími SW a po nich. Herecké výkony byly více než uspokojivé - Christensen celkem ušel, Portmanová jako vždy skvělá, McGregor jakbysmet. S. L. Jackson nedal "svůj" život lacino - přesně jak chtěl. McDiarmid zase úžasně zahrál největšího (nebo alespoň jednoho z největších) manipulátora stříbrného plátna. I hudba Johna Williamse předznamenává následující tragédii a skvěle ji doplňuje. Prostě nádhera a velký filmový zážitek, kterému se jen tak něco nevyrovná. ()

swamp

"Uff", řekla si asi obrovská základna fanoušků. Po předchozích dvou dílech jsem se připravoval na nejhorší, ale Lucasovi se podařilo vše ukočírovat a výsledek byl výborný. ()

nascendi

Nie som a nebudem fanúšikom hviezdnych vojen. Pretože nemôžem. Nemám ani chuť pridávať niečo nové k tisícovke obdivných a zasvätených komentárov. Dopozeral som to až do konca, možno ma zaujalo asi päť výrokov, potešilo ma, že som videl spopularizované postavy, bizarné stavby a pohybovadlá, vrátane nejakých diluviálnych, svedčia o výtvarnej fantázii autorov, honosná hudba nepridala body slabučkému príbehu a tak ma potešil iba pohľad na Natalie Portman, čo iste nebolo dominantnou ambíciou tvorcov. ()

Zodd

Vizuálně je to naprosto krásné, nadčasové. Spousta skvělých herců, znovu vidíme digitálního Yodu, notorický Jar Jar demontován na cameo. Ovšem Hayden Christensen je přesvědčivější jako vystrašený a vzdorující “puberťák” než probouzející se zlo. Kdeže je ta proměna, kde postupně ztrácí půdu pod nohama? Prostě to spadne z nebe. Není to úplně na škodu, duel s Obi-wanem je asi nejlepší část filmu. Napětí funguje, jen během zlomu v osobnosti bohužel chybí. George Lucas čekal léta a léta na technologický prokrok, ujal se režie sám a rozčarovanost teď s III napravil, ale mohlo to být lepší. Ale aspoň vím, že díky hodnocení na databázích se na epizody I-III nedívají starší 17 let skrz prsty (staré IV-VI jsou kultovní, to snad netřeba připomínat). ()

nash.

Po tragicky špatných předchozích dvou epizodách konečně film, který připomene to, čím okouzlila původní trilogie. Vizuálně dech beroucí podívaná, která se sice často kochá sama sebou a zbytečně přetahuje délku některý zbytných záběrů, v akčních scénách však dokáže vzbudit to dávno zapomenuté nadšení z prvních Star Wars a ve druhé půlce připomenout neklid a temnou náladu Imperia vracejícího úder (především při provádění rozkazu 66), na druhou stranu, když pohasne záře světelných mečů je téměř fyzickým utrpením sledovat prkenné dialogy, mezi nimiž svou jalovostí kralují ty mezi Anakynem a Padmé. Medvědí službou je navíc film pro postavu Darth Vadera. Největší galaktický padouch se tu smrskl na naivního hlupáčka, který se bez odporu nechá opít rohlíkem a jako ovečka dovést k bleskové a nevěrohodné proměně správného hocha v trucovitého vraha dětí. ()

Ratemus

Největší a nejikoničtější přerod v jednoho z nejlepších padouchů...a oni to takhle odflákli. Christensen je poleno a tu roli mu prostě nevěřím, CGI skákání a hopsání Yody z jedné strany na druhou....ale ten Vader, celou dobu řiká Anakin jak musí ctít zákony Jedi a pak mu jeden stařík řekne pár slov a o pět minut později zabijí děti, tomu se prostě těžko věří...závěrečná bitka byla ovšem výborná a obléknutí černého brnění skvělé, ale to ne trapné Vaderovo NÉÉÉÉ si mohli odpustit, to mu ztrácí na respektu ()

Slarque

Hluboce smekám! Lucas natočil film, jehož konec všichni znají a ve kterém je u většiny soubojů předem znám jejich výsledek, a přitom je výrazně lepší než předešlé dvě epizody, temnější než všechny ostatní (kam se hrabe pětka), triky dokazují, že ILM občas něco odflákne, ale u Star Wars všichni makají naplno a na Johna Williamse je taky spoleh. Jasně, jsou tu nějaké drobnosti na odvrácené straně síly (Natalie Portman viditelně nemá co hrát, logika občas utží nějaký ten šrám a Lucas už asi nikdy nebude mistrem dialogu), ale nic, kvůli čemu bych chtěl snižovat své hodnocení. ()

Bachy

Toto je rozhodně nejsilnější část z prvních tří epizod. Velkou úlohu hraje hlavně tíživá atmosféra, kdy všichni ví, co musí přijít a ono to opravdu přijde a to ve velmi stylovém kabátu. Přesto - Nové díly jsou strašně barevné se spoustou oblud a mnoha neuvěřitelně promakanými souboji, jenže nějak se nám vytratila ta atmosféra, pane Lucas. I když se ve starých válkách jezdilo také z planety na planetu, nikdy to nepůsobilo tak rozmáchlé jako v nové trilogii. Navíc mi to vždy přišlo takové lidštější s uvěřitelnějšíma dialogama. ()

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (viac)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (viac)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (viac)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (viac)