Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

• Česko Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (viac)

V třetí epizodě ságy Star Wars zuří Klonové války, které prohloubily rozpory mezi kancléřem Palpatinem a Radou Jediů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse a stane se z něj Darth Vader. Sithští lordové se chtějí společně pomstít a prvním krokem jejich plánu je likvidace Jediů. Pouze Yoda a Obi-Wan přežijí a musejí se Sithům postavit, což vede k dramatickému souboji světelnými meči mezi Anakinem a Obi-Wanem, který rozhodne o osudu galaxie. (oficiálny text distribútora)

Cival

Velkolepé vyústění největší tragédie naší galaxie. Lucas přiváží hektolitry emocí i skvělých hereckých výkonů. Jen škoda, že akce není lepší a Lucas znovu vše režíruje staticky až běda. S tak dobrými triky se mohlo přibližovat k nesmrtelnosti staré trilogie, bohužel v dané formě bleskurychle stárne i tahle epizoda - byť suverénně nejlepší z nových dílů. ()

POMO

Peter Jackson prehlásil, že prvé dva diely Pána prsteňov vznikli preto, aby mohol existovať ten tretí. Na Star Wars to však sedí viacej. Je až prekvapujúce, ako Epizóda III postupne zmení tvár - začína v duchu popcornových zábaviek Epizóda I a Epizóda II, potom začne prelaďovať na štýl originálnej trilógie a končí tak, že máte silnú potrebu pustiť si Epizódu IV. Tento prechod dokazuje, prečo boli predchádzajúce dva diely dramaticky také chabé a potvrdzuje, KTO je hlavným "hrdinom" celej ságy a ČO je najdôležitejší prvok výpravného fantasy filmu ako takého. U Jacksona to bol Sauron, u Lucasa je to Darth Vader. Filmársky je Epizóda III lepšia než predchádzajúce dva diely iba v posledných 20-tich minútach (ktoré dosahujú dramatickej úrovne Epizódy V). Zvyšok filmu je pútavejší nie preto, že by bol s väčším umom napísaný alebo nakrútený, ale preto, že je o niečom. Čím by bolo už aj Spoločenstvo Prsteňa, keby v ňom nebol spomenutý a ako najväčšie a najmocnejšie zlo vykreslený Sauron? Epizódu I a Epizódu II by to chcelo zostrihať do jedného dvojhodinového prequelu a ságu, ktorú všetci milujeme, odštartovať až Epizódou III. May the Dark Side be with you, Anakin! ()

kleopatra

Triky jsou famózní, ale to mi nestačí. Představovala bych si, když to má být završení, něco emocionálnějšího, ne monotónně odříkávané fráze. Trochu víc zanícení a rozervanosti, ne že Anakinova změna změn nastane právě, když mrknu. Je mi líto. Zároveň mě zarážejí některé komentáře plné výtek, přesto nesoucí vysoké hodnocení. ()

KevSpa

Lucas to dokázal! Spojovací článek mezi původní a novou trilogií je jedna velká jízda. Souboje jsou úchvatné a vidět všechno, co jsme si zatím jen představovali (především úžasná přeměna Anakina v Dartha Vadera) na plátně a v tak strhující formě, je nepopsatelný zážitek. ()

Lima

To na co jsem se nejvíc těšil, nejvíc Lucas ošidil. Žádný zásadní vnitřní boj v Anakinově mysli se nekonal, jeho přechod na temnou stranu byl příliš uspěchaný, přestože na to měl Lucas celý film. Chtělo to více Anakina a jeho duševního zápasu a méně efektního Grievouse (ovšem jeho čtyři světelné meče v pazourách bylo hodně cool). Některé momenty slabší nebo vysloveně trapné (Obi-Wan na pískající ještěrce honící Grievouse, zdeformování Palpatinova obličeje, kdy se fatálně nepovedla maska při srovnání se výrazem císaře ve staré sérii), některé znamenité (celý souboj Obi-Wan vs. Anakin, krásně zahraná emocionální Obi-Wanova promluva k hořícímu Anakinovi, vyhlazení jediů), celkový emocionální dopad poměrně silný. Pořád si ale stojím za tím, že Lucas není moc dobrý režisér a měl to kormidlo svěřit někomu více zručnému. Tenhle díl není bez chyb, s proto s pěti hvězdičkami opatrně, ´Impérium vrací úder´ zůstalo králem........Ale stejně mám tuhle dnes již legendu jako celek moc rád....... ()

Galadriel

Tak musím říct, že po shlédnutí tohohle filmu jsem odpustia panu Lucasovi nepovedenou Epizodu 2. Všechno do sebe zapadlo tak jak mělo, Anakinova změna v Darth Vadera je naprosto fascinující a vůbec všechny klíčové dějové zvraty proběhly tak nějak jak jsem si je představovala. Co se týče technické stránky filmu, hudby, kamery a třeba kostýmů nemá vůbec cenu cokoliv rozebírat, když Lucasova výtečná triková firma ILM dělá film pro Lucase, to by bylo aby to dopadlo špatně a když John Williams skládá hudbu k hvězdným válkám, není také co řešit. Měla bych možná pár výhrad k dialogům (zejména mezi Padmé a Anakinem, jejichž rozhovor o vzájemné lásce byl nesčíslněkrát probírán), ale ani to nedokáže srazit dojem z jinak výborného filmu. Na tohle jsme prostě všichni celou dobu čekali. "Lord Vader!" "Yes, master?" "Rise!" ()

Gemini

No, tak si to sjedeme pěkně popořadě. SPOILER ALERT!!! Epizoda III svoji roli čistého uzavření kruhu či dokonale zapadajících posledních dílků puzzle neplní ani náhodou. A může si na temnotu hrát jak chce drsně, vraždit dětičky po stovkách a usekávat končetiny po metrácích. Po famózním akčním úvodu v tom duchu, jaký ze Star Wars známe, to jest tuny skvělé grafiky, kvalitní souboje, nějaká ta Síla a pár vtípků k tomu (R2 je ve formě), se všechno zvrhává do jakési zvláštní atmosféry nadcházejícího zatmění. Jenže do toho sem a tam pochoduje chrchlající dvouapůlmetrový droid, který je svému vzhledu nepřemožitelného zabijáka Jediů dlužen opravdu mnoho...spíš by se hodilo říct, že selhává na všech frontách. Ony vůbec ty "strhující" souboje spíš připomenou hypertrapného Van Helsinga, kde se taky létalo na lanech nad tisícimetrovými propastmi, zvlášť když k tomu Obi-Wan drandí na přerostlé ještěrce, která dělá "jip, jip". Ne že by nebyla roztomilá, ale vůbec se to nehodí. Jinak se celý děj točí kolem toho, jaký je Imperátor príma manipulátor a jaký že to je vlastně ten Anakin namyšlený floutek. Jinak chudinka Padmé vyžere tu nejnevděčnější úlohu (a dialogy), navíc s podivuhodně se chovajícím bříškem. Ale dejme si teď ty klady. Ian McDiarmid podává opravdu úctyhodný výkon; pro ty z nás kdo vědí, že oba Skywalkerové si o sobě vždycky moc mysleli, není překvapením jak pěkně Anakinek loutkovitě poskakuje. A ani láska k Padmé ho neomlouvá, zvlášť když jí po tom co spáchal nebyl ani omylem hoden. Když byl tím Vyvoleným, možná by mohl vědět, že ve vizích budoucnosti nemíval jasno ani mistr Yoda, takže who cares? Je tu znát jakýsi přesun Anakina do role ne úplně hlavní postavy celé ságy - tou je přece skrznaskrz hodný Luke - což rozhodně je zajímavé, a rovněž tak je nutno přiznat, že scéna "Rozkaz 66" je momentem z nejhutnějších v celé historii SW vesmíru. Jenže co jsou tyhle momenty platné, když se celou dobu dívám na jiný film než ve kterém Obi-Wan umí "ryze otcovsky pečovat o nebohou Padmé", která trpí ve strašných porodních bolestech? Fyzicky dokonale zdravá žena zdrcená zármutkem, se kterým se nemohla a snad ani nechtěla vyrovnat, to je celá ta scéna. Alespoň tady se mohla herečka kvalit Natalie pořádně odvázat. Proč jsem místo superlativy oprávněně ověnčovaného díla sledoval přehnaně vychvalovaný film, který opravdu nepobral tolik logiky, aby mohl být precizním vyvrcholením věhlasné ságy a ukončil léta trvající spory mezi fanoušky a rejpaly? Opět, ale jinak - who cares? Všichni normální lidé vědí, že Lucas je legendární producent, celkem dobrý režisér, ale rozhodně ne špičkový scénárista. Takže proč se vlastně divit scéně Anakina ronícího slzy, an stojíce nad lávovým jezerem, která je po tom, co předvedl dříve, opravdu nemístná? Celá scéna jeho finálního přerodu je příliš patetická, aby při prvních slovech mocně modulovaného hlasu Dartha Vadera vzbudila něco víc než lehký úsměv. Vůbec celé chování mužů Skywalkerovského rodu v závěru filmu i v celé následující trilogii je poněkud podivné, ale to fanatickým fandům prostě nevysvětlíte. Ojedinělému efektu sithských blesků na Imperátora se raději vyhnu, to bych se totiž musel začít pochechtávat, a na to je expert on. Další „decentní“ dírkou v logice Star Wars je problém postupu Rytířů obou stran síly na onen vyšší stupeň existence známý jako "modrý duch". Pořádným gólem do vlastní kysny ovšem je vymazání paměti C3PO, zatímco druhý svědek celých událostí, miláček publika R2-D2, je ponechán ve stavu blažené vědomosti. Což je při tom, jak skvěle mu všichni rozumějí, opravdu s podivem... I přes tyhle kopance to ale nejde jinak, Epizoda III je když už ne dobrý, tak aspoň zábavný film, a nepříliš kritické Star Wars komunitě poslouží dobře - nám, kteří se neztrácíme na celé hodiny u animovaných výplňových a vysvětlovacích seriálů (které BTW některé věci stejně nevysvětlí a zasejí další otázky), ovšem zdaleka tak úžasný nepřijde. A ještě nezbytná poznámka k OST - typický Williams, po zásluze zvěčnělá témata, dvě tři výborné skladby a zbytek tak nějak o ničem. Konečný verdikt - v lepší náladě 70%. () (menej) (viac)

Matty

Dramatickou semknutostí o třídu výš než předchozí dvě epizody. Už nejde jen o pár dechberoucích scén proložených nablblou konverzační vatou. Romantické dialogy jsou stále na úrovni Rosamunde Pilcher, je však zřejmé, kam stále temnější a temnější vyprávění rychlým tempem míří, díky čemu je duté momenty snazší vystát. Úrovní triků a spektakulárnosti akčních scén jde pochopitelně o vrchol hexalogie, třebaže kvůli podřízení všech ostatních kvalit (přehlednost, zájem o postavy) „WOW efektu“ ještě více než dříve připomínají hlavní atrakce filmu videoherní cut-scenes. Nejvíce mne Lucas potěšil tím, nakolik ponuré barvy pro třetí epizodu zvolil. Humoru postupně ubývá (po akčním prologu prakticky absentuje), činy záporných postav jsou čím dál krutější a naděje od druhé poloviny filmu v podstatě už jen dlouze a bolestivě umírá… aby s o to hlasitějšími fanfárami mohlo dojít k jejímu znovuzrození ve čtvrté epizodě. 90% Zajímavé komentáře: Marigold, Aiax, Filip.S, Jay ()

Tosim

PŘESNĚ TAKHLE UMÍRÁ DEMOKRACIE. ZA BOUŘLIVÉHO POTLESKU. Konečně, konečně je to tady - Hvězdné války řeší morálku, osobní zodpovědnost za lidská rozhodnutí a samozřejmě i politiku, na čemž není ale vůbec nic špatného, naopak - a spoustu mých oblíbených uživatelů se to nelíbí. Je to fakt škoda, protože závěr "téhle části trilogie" a její zvážnění je jí jen ku prospěchu. 90%. ()

J*A*S*M

Lucas se vzpamatoval a Pomstou Sithů ospravedlnil existenci celé nové trilogie. Celkový dojem mám určitě kladný, ale pár chyb na kráse (Christensen není dobrý herec) znemožňuje maximální hodnocení. ()

Enšpígl

Kdybych měl sestavot jakýsi pomyslný žebříček nových epizod a všech epizod, tak tato by byla mezi novými první a mezi všema druhá nejlepší. Pro svou temnost,také,ale především pro mě nádherný politický podtext " Tak je to vždycky -- ztráta svobody za velkého potlesku" . Nejen toto me naprosto ohromilo, Byl jsem nesmírně zvědavý jak si Lucas poradí s přechodem na původní epizody, které jsem viděl před cca 15lety a to tedy smekám.Opět se mě nejvíce herecky líbil Samuel.L.,ale v zavěsu jsou jak Christopher Lee, tak Hayden!!. Natálka, tak to je prdelka, to je jasný.Opravdu povedená pomsta Lucase všem pochybovačům. ()

Radyo

Uff, série dokoukána. Musím říci, že tenhle film pozvedl po "dvojce" malinko uvadající prapor této epopeje. Příběh jakoby zase našel tu svou cestu, souvislosti byly odhaleny, charaktery dokresleny. Triky jen podtrhly celkový rámec. Star Wars jako celek určitě zaslouženě patří do filmové klenotnice, sci-fi i díky nim povýšila z kategorie "brak" na vyšší level. ()

Malarkey

Epičnost na druhou je ve třetí epizodě, která je zároveň šestou, po sobě, natočenou, opravdu více než zjevná. Mám pocit, že George všem nakecal, že první trilogie v sedmdesátých letech nešla natočit, ale zároveň to udělal schválně, aby na oné epičnosti vystál celou její dosavadní slávu. Což se vlastně nakonec také stalo. Pamatuju si, že když jsem se tenkrát do té novější trilogie pustil, tak po druhé epizodě jsem byl hodně nejistej s tím, co přijde ve třetím díle. A třetí díl taky začínal poměrně rozvláčně. Druhá polovina filmu je ale naštěstí nekonečný nářez, který nejenom, že představí převtělení Anakina do Dartha Vadera, ale také v ní vznikne solidní množství scén, na které fanoušci čekali dvě desítky let, a na které se jen tak nezapomene. A to i přesto, že všichni moc dobře už tenkrát věděli, co se stane a stejně se neubránili toho napětí, které třetí epizoda skrývá. Za mě absolutní vyvrcholení, u kterého je potřeba přečkat první půl hodinu politických blábolů, abyste si mohli užít herecké převtělení Haydena Christensena v jednoho z nejmocnějších sithů tehdejší doby. ()

Marigold

Epizoda III je zoufalou fugou, ve které se bloudící torzo řádu Jediů snaží poslepovat, co se dá, aby skončilo v naprosté deziluzi a agónii. Lucas sice dopřává divákovi plnými hlty svou velkolepou trikovou akci, ale téměř od počátku filmu stupňuje zlou předtuchu a zesiluje temný podtón, který zvukově i vizuálně vyvrcholí ve scéně, kdy Anakin v opuštěném Chrámu Jediů činí fatální rozhodnutí – pomoci svému svůdci Palpatinovi. Ačkoli je George Lucas režisérem veskrze průměrným, právě tato scéna a několik dalších (zejména likvidace Jediů) patří k emotivně nejsilnějším v celé šestidílné sérii. V Epizodě III se mu daří udržet rytmus i tempo, které ke konci bravurně stupňuje až do divokého staccata beznadějných scén, které tvoří pomyslný vrchol nové trilogie. Je v nich nezvykle naturalismu a zcela souzní s novou atmosférou, kterou Star Wars dostaly jednak novými epizodami, především však ale sérií počítačových her. Dojem je monstrózní, naléhavý, bezprostřední. Není mnoho co dodávat – Pomsta Sithů je důkazem toho, že všechny ty zaškobrtnutí předchozích dvou filmů stály za to, neboť udělaly předmostí opravdu velkolepému finále. Výtky – akční scény jsou až příliš natahované a trpí klasickým vizuálním obžerstvím digitálního věku, jehož je Lucas vůdčím duchem. Až příliš barev a efektů ústí v nepřehlednost. Hudba Johna Williamse tak trochu ustrnula, nicméně v klíčových momentech funguje. Ano a pak několik reminiscencí na neuvěřitelně škrobené milostné dialogy. Ale velmi málo. Málo na to, aby dokázali zruinovat epizodu, která se skutečně ve společnosti Nové naděje a Impéria vrací úder nemusí stydět. ()

Djkoma

Je konec jednoho velkého snu, který jeden člověk přetvořil v nádhernou sérii filmů, které znamenají kultovní záležitost. Skončila doba Hvězdných válek... Co bude dál? Doufám, že se brzy objeví fenomén podobných rozměrů, ale nikdy to již nebudou TY úžasné a krásné Hvězdné války. Třetí (seštý) díl zakončuje nekonečný cyklus, kde bojuje dobro a zlo, a to v nejlepším možném balení, které servíruje Geroge Lucas. Bavte se a uvědomte si, že je to naposledy... A long time ago, in galaxy far far away... ()

Renton

Scénář: George Lucas .. 2335 minut od oficiální premiéry jsem také usedl v kině. Teď (+ 250 minut poté) si jen ze statistických důvodů dělám tuto poznámku: 151 / 34 / 92% (IMDb: 8,947 - 8,4/10). Zajímá mě víkendový nárůst/pokles údajů... Je něco málo po nedělní půlnoci, tj. + 3185 minut. Mimo vydělaných více než 150 000 000 $ (bravo Lucas:-)) je stav následující: 292 / 74 / 92% / top 109 (IMDb: 20,542 – 8,3/10, top 131). Ale zpět k tomu podstatnému. Herecké výkony spíše slabší a nevýrazné (v čele s Samuel L. Jackson a Natalie Portman). Naproti tomu vyzdvihuji Ian McDiarmid, Yoda a oproti E II také Hayden Christensen. Hudba mě nezaujala, jen dvakrát nebo třikrát jsem skutečně potěšeně natahoval uši a to hlavně když John Williams nasadí nejlepší doprovod při vyvražďování rytířů Jedi! Efekty a triky byly výborné co do kvality. Šlo vážně vidět, že ILM se ten rok a něco v práci nenudili. Ovšem o samoúčelnosti a zbytečnosti či barevnosti některých sekvencí by se dalo diskutovat. K režii bych poznamenal snad jen to, že byla místy dost nevyrovnaná, chaotická a v některých bitvách a soubojích mi vyloženě chyběl zpomalený (nebo pomalejší) záběr. Hlavně ta úvodní bitva je dosti nepřehledná až chaotická. To se týká i některých soubojů na "ostří" světelného meče. Trochu mi vadila místy zbytečná přehnanost (výtah, mooc rychlý přechod od světlé k temné Síle a zejména jízda v lávě - nad níž neshoří, ale vedle ní ano?). Nepatřím zrovna k fanouškům a fanatikům popkultury STAR WARS, ale i kdybych byl vyloženě odpůrce, stejně tomu všemu neuteču.. Proto mi během sledování chybělo jakékoliv překvapení. Bylo to jako jít na film po přečtení knihy (v tomto případě reklamních článků) a jen porovnávat jak se shoduje či neshoduje moje fantazie s režisérovou. Něco potěšilo více, některé scény méně. Na druhou stranu musím přiznat, že pár věcí z původní trilogie, které mi nedávaly úplný smysl, konečně dostaly svůj nový (spíše pravý) význam, takže to úplně zbytečné nebylo:-). Výsledné hodnocení ovšem reflektuje s celkovým a pohodovým zážitkem, 140 minut uběhlo jako voda.. A přiznávám se bral jsem to více méně i jako filmovou povinnost vidět tento film v kině (s titulky samozřejmě, už jen dabing traileru byl bídný), který tentokrát mé očekávání nezklamal - téměř žádná jsem neměl a hype tlaku, že to bude nej.. nepodlehl:-). Vždyť kromě jednoho až zbytečně tragického osudu se ty slibované a pravé emoce nějak nekonají - vše působí až moc vykonstruovaně.. Takže závěr? Ano. Konečně je tohle "galaktické dílo" kompletní a poslední díl úspěšně zapadl do více než čtvrt století nedokončené (ehm protahované, zas tak starý ten nápad udělat to takhle nejspíš nebude) mozaiky osudu a složité životní cesty jednoho malého / milujícího / temného / zlého / otcovského / vše napravujícího chlapce. Víc už Revenge of the Sith rozebírat nebudu, bylo by to jen k další škodě této povedenější epizody! Jen budu asi muset ještě něco ubrat původním E I & E II, protože ty byly v porovnání s právě přicházející E III přeci jen ještě slabší, obsahující spoustu zbytečností a jak to říct.. prostě je to celé business. Jedině v tomto ohledu je George Lucas skutečně geniální: vymyslet k postarší kultovní klasice předpříběh, dobrý tak na jeden film a udělat z něj pomocí vaty, digitálních triků a romantiky celou novou trilogii. Ať už s čímkoliv (ne)souhlasíte, opakuji, nejsem SW fans (ale ani odpůrce) a jen se to snažím vidět objektivně!! . „Nechť tě provází $íla, George!” .. 75%. () (menej) (viac)

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (viac)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (viac)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (viac)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (viac)