Star Wars: Epizóda III - Pomsta Sithov

• Česko Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (viac)

V třetí epizodě ságy Star Wars zuří Klonové války, které prohloubily rozpory mezi kancléřem Palpatinem a Radou Jediů. Mladý rytíř Jedi Anakin Skywalker se musí rozhodnout, na čí straně bude stát. Podlehne slibům moci a pokušení Temné strany, vstoupí do služeb zlého Darth Sidiouse a stane se z něj Darth Vader. Sithští lordové se chtějí společně pomstít a prvním krokem jejich plánu je likvidace Jediů. Pouze Yoda a Obi-Wan přežijí a musejí se Sithům postavit, což vede k dramatickému souboji světelnými meči mezi Anakinem a Obi-Wanem, který rozhodne o osudu galaxie. (oficiálny text distribútora)

berg.12

Jako celek funguje nová série určitě lépe, snad i díky jednomu jménu režiséra. Režiséra, který se tentokrát rozhodl méně bavit a více politikařit. Režiséra, kterému snaha zavděčit se všem tentokrát úplně nevychází. Režiséra, jehož megalomanská triková vize ve mně probouzí spíše apatii. Přál bych si, aby si Lucas místo znásilňování původní trilogie vzpomněl, v čem tkví její kouzlo. Jediným pojítkem, které bezpochyby zůstalo, je totiž skvělá Williamsova hudba. Pokud by se později opravdu rozhodl natočit nějaké pokračování, mohl by nakonec začít i poučovat a to už by byl definitivní konec. ()

Le_Chuck

Myslím, že rozpisovať sa tu o Star Wars pentalógii nemá zmysel. Trojka krásne uzavrela špičku žánru a lepšiu bodku by som pre mýlnik svetovej kinematografie ani nevysníval. Ak náhodou Lucasovi zahrabe a rozhodne sa, že bude pokračovať, tak sa pod jeho vedením rád nechám vláčiť naprieč galaxiami. Because, I really want more... ()

Kaka

Fantastické završení největší filmové ságy všech dob. Vizuálně nesmírně sebevědomé, dějově nabušené, feelingově osudové. ()

Spiker01

Příjemné epické omalovánky, které leckomu před těmi deseti lety samozřejmě nesedly. Neříkám, že by se v podobném stylu mělo pokračovat, ale neni třeba nač zapomínat. Tolik soubojů s lightsabery ve staré trilogii rozhodně nebylo. Oh yeah, zasloužených 87%, ačkoliv mě toto hodnocení mírně leč mile, překvapuje. ()

akisha

Nikdy jsem nenašla v těch třech nových dílech kouzlo původní trilogie, přišlo mi, že Lucas to prostě nezvládl a v opojení z pokroku v technologii se mu zatměl mozek. Tenhle díl je oproti předchozím dvěma ještě docela OK, hlavně že už tak nezaměřuje na děti a postatně ubylo Jar Jar Binkse. Stejně v tom ale nevidím víc, než jak se Lucas vyřádil se všemožnými efekty a zbytek je tam jen tak z nutnosti. A představa, že pod maskou Darth Vadera má být Christensen, ač proti němu vůbec nic nemám, je neúnosná. Navíc nefunguje ani drama, protože všechny ty postavy jsou tak strašně blbě napsaný. Grevious je neskutečně iritující hromádka šrotu. Ten kašel mu měl dodat šarm? A ty dialogy to korunujou ... v negativním smyslu... možná si je Lucas měl nejdřív přečíst nahlas. Dám příklad: Bitka Yody a Palpatina. Palpatine řekně něco ve smyslu "Tohle je pro vás předem prohraná bitva" a Yoda zvolna odpoví: "Ne... dokud já do toho ještě mám co mluvit." Bože, cože? S klidem můžu říct, že další zhlédnutí neplánuju asi už nikdy. ()

Eddard

Lightsabry naposledy v akci, aneb vžum vžum vžum, jaké tady ještě nebylo... To co mám na sáze nejradši - souboje muže proti muži na světelné meče - je tu dotažené k dokonalosti. Zvláště poslední match na lávové planetě je něco, co se dá choreograficky přirovnat snad jen ke geniální bitvě Achiles Hektor z Petersonovi Trójy. Emoce pracují po celou délku filmu na jedničku, dva nejgeniálnější momenty - zrada rytířů Jedi a konečné střet Obi-Wana a Darth Vadera (Obi-Wanovo zoufalé: "You were supposed to be the chosen one!!" nemá chybu)... Co se týče příběhového a vizuálně-stylistického napojení obou trilogií, dělal Lucas co mohl a i když zejména downgrade techniky lodí vypadá přinejlepším prapodivně, musím uznat, že o moc líp se to zvládnout nedalo (natožpak vysvětlit). Pomsta Sithů má několik much, i trošku větších masařek, ale když to vezmu celkově, jdou všechny stranou jako nepodstatné prkotiny... Jsem nadšen. Nejlepší díl Hvězdných válek (jak už jsem napsal jinde, nejsem fanda původní trilogie, tak mě prosím omluvte) a jedna z největších podívaných všech dob. 90% a 100% v kontextu celé ságy. ()

Falko

Ewan McGregor - (Obi-Wan Kenobi) +++ Natalie Portman - (Kralovna Padme Amidala) +++ Hayden Christensen - (Anakin Skywalker) +++ Frank Oz - (Hlas Yody) +++ Samuel L. Jackson - (Mace Windu) +++ Christopher Lee - (Count Dooku) +++ James Earl Jones - (Hlas Dartha Vadera) +++ Hudba: John Williams +++ ()

ClintEastwood

Velká pýcha, velký pád! TOHLE je ten nejtemnější film z Hvězdných válek. Snoubí v sobě atmosféru a hravost původní trilogie, s technickou dokonalostí té nové. A ono to funguje. Důležité pojítko celé ságy, které má pro sérii obrovský význam, neboť zde ožívá legendární Darth Vader. Právě ono rozpolcení Anakina Skywalkera a jeho následná přeměna z Jediho na Sitha, je zde zachycena naprosto bezchybně a poutavě, stejně jako skvělý závěrečný souboj ve žhavém pekle, zrození Vadera či následné rozdělení malých sourozenců. No a John Williams? Tady jsou slova zbytečná. Epizoda lll se z druhé série povedla nejlépe a vždy po jejím skončení dostanu chuť, pustit si Novou naději a pokračovat ve vesmírném maratonu. George Lucas zaslouží nejvyšší uznání, Pomsta Sithů je závanem starých dobrých časů. ()

Rex Mundi

Hayden Christensen sa za 3 roky zmenil na nepoznanie. Už nemá detskú tvár a aj jeho herectvo je viac hodné muža. Epizóda 3 je majstrovsky nakrútený veľkofilm plný akcie, skvelých efektov, bezohľadných intríg aj vášní. Psychologická rovina vnútorného zápasu hlavného hrdinu sérii SW vôbec neškodí, naopak uzavretiu kruhu dejového rámca Hviezdnych vojen dodáva nový rozmer. Lucas nám dokázal, že presne vie, aká čerešnička patrí na vrchol torty. Scenár tejto časti príbehu je tak dobre spracovaný, že o uveriteľnosti Anakinových vášní niet pochýb - je stále ešte mladý a napriek múdrosti, ktorú mu priznávajú jeho „kolegovia“ rytieri Jedi, krásny priestor dostali ukážky jeho naivity, ovplyvniteľnosti, rozpoltenosti medzi obrovskými ambíciami a trpezlivosťou, ktorej sa ho snaží naučiť jeho mentor, ako aj slabosťou srdca voči milovanej žene... Varovania majstrov Jedi, ktoré sa nesú celou sériou (Qui-Gon>Obi-Wan, Obi-Wan>Anakin, Yoda>Luke), že pre neskúseného učňa je ľahké podľahnúť Temnej strane sa naplnia a predvedú nám Anakinovu paranoju v plnej sile. Ostatok filmu je taktiež veľmi efektný, napínavý i drsný a hlavne nádherne temný! Starý lišiak Yoda hláškuje výborne, C-3 PO si naopak (chvalabohu:-) dáva s hláškovaním trochu pauzu, Amidala oslňuje nežnou krásou a nechutný Darth Sidious vyvoláva zimomriavky. Vynikajúci, inteligentný zážitok a 5 hviezdičiek zaslúžených! ()

MM_Ramone

Klonová vojna naplno prepukla. Bojuje sa na viacerých frontoch. Kancelár Palpatin zaťahuje mladého Skywalkera do svojich špinavých politických hier, ktorými chce uzurpovať moc a rozvrátiť Republiku. Manipuluje s nim. Nahlodáva jeho rozháranú myseľ. Odhalí pred ním svoju pravú tvár. On je Sithský lord, Darth Sidius. Anakin sa stane jeho padavanom. Prijme Temnú stranu Sily. Jej ovládnutím chce zachrániť život svojej milovanej, tajnej manželke, Padmé. Ale v konečnom dôsledku príde o všetko. Stane sa z neho temný Darth Vader. Všetko speje ku katastrofe. Demokracia je odvrhnutá. Senát sa dobrovoľne vzdáva svojich právomocí v prospech Najvyššieho Kancelára. Republika je reformovaná na Prvé Galaktické Impérium. Rada prestáva existovať. Nasleduje nekompromisné vyvraždenie Rytierov Jedi. "Pomsta Sithov" je dokonaná. Aspoň, že v temnotách svitá „Nová Nádej“ ***** ()

Dan9K

Nejsem žádný zarytý fanda Star Wars jako celku, spoustu věcí na nich nesnáším a je vlastně jediná věc, kterou miluji bezvýhradně, a tou je hudba Johna Williamse. Pomstu Sithů jsem viděl prvně v roce 2005 a napsal jsem i jeden ze svých prvních komentářů, abych ho o deset let později s kroucením hlavy smazal. Podruhé jsem ji viděl o 15 let později a líbilo se mi to mnohem více. Ano, je to uspěchané. Ačkoliv přerod Anakina byl budován dlouho od druhého dílu, ten poslední krok, tam mi prostě chyběl ještě jeden nějaký impuls, který by ho ospravedlnil. Následné přespříliš poslušné chování Dartha Vadera na druhé straně je prostě divné, nezapadá to do charakteru. Samotný hlavní důvod, proč Anakin udělal to, co udělal, je o chvíli později úplně smeten ze stolu a nedává to smysl. I přesto zvedám hodnocení ze čtyř na pět, neboť po dosledování prvních šesti dílů se mi tento jeví jako jednoznačně nejlepší, nejzajímavější, nejemotivnější, nejnabušenější i nejméně trapný. Tohle je navíc díl, který i v pár momentech drobně ospravedlňuje zařazení Star Wars do žánru sci-fi (ano, provokace). V podstatě každá scéna tu má náboj. Je tu úžasná akce, ale především se tu také děje nejvíce v rámci dialogů a z tohoto hlediska se jedná i o "nejkomplikovanější" Star Wars díl (v dobrém slova smyslu), oproti ostatním, které jsou buď jednoduchým dobrodružstvím nebo někdy spíš dětskou blbinou. Ano, Impérium je fajn, Nová naděje byla první, ale tenhle díl je z mého pohledu úplně někde jinde. Je zajímavé, že zrovna u tohoto dílu se tak strašně nadává na nějaké logické či faktické zádrhele a vůči staré trilogii je taková bezbřehá tolerance vůči všemu debilnímu, co tam je. U Pomsty Sithů jsem se, jako u jediného dílu z prvních šesti, bavil od začátku do konce. Vytváří oblouk nejzásadnějšímu charakteru celé série. Funguje také nejlépe pro pochopení řady souvislostí, pro někoho, kdo se ve Star Wars nerochní od rána do večera. A i přestože je mi od srdce protivný fakt, že se jedná vlastně o animovaný film s několika živými herci, což je dnes u blockbusterů již standard (tehdy ještě tolik nebyl), mám ho pravděpodobně v této kategorii nejraději ze všech. ()

Spooner

Bravo Georgi!Konečně se ti to povedlo. Musím přiznat,že SW ságu přímo miluju, a když jsem dal předchozím dvoum epizodám plné hodnocení pořád mi tam něco chybělo. Nevím co to bylo,asi občas ta prázdná místa a ne zas tak výborná atmosféra. Chtěl jsem to,mám to mít. Lepší konec si fanoučci nemohli přát a vypadá to,že si Lucas šetřil síly na závěrčný knockout diváka do sedadla(stejně jako Williams,bez kterého by některé působivé scény nebyly ani poloviční).Tato epizoda vás nenechá vydechnout a herci se mohou konečně na plno rozšoupnout.Zvlášť Ian McDiarmid je vynikající.U comicsových filmů se říká,že výborně zahraný záporák=polovina úspěchu. Toto přirovnání bych použil i pro tuto epizodu(tenhle výkon prostě zavání oscarovou nominací).Nová trilogie se prostě dočkala svého vyvrcholení. Nechť je Síla s vámi,já sám si na to zajdu ještě jednou ()

Wacoslav1

Moje best off Star Wars. Nejtemnější a nejpromakanější díl ze všech. Pokud platí, že u prvních dvou dílů nové ságy jsem neobjevil tu typickou atmosféru Star Wars, tak tady všechno funguje naprosto bezchybně. Velký plus je i za to, že jsem byl moc zvědavý jak to dopadne, protože tenhle díl měl po dějové stránce nejtěžší úkol a to sice vytvořit návaznost mezi oběma sériema starou a novou, tak aby to do sebe všechno zapadlo a to se podařilo skvěle. Líp než jsem čekal. Dlouho po Nové naději opět jasná pětihvězda. Prostě dokonalost.100% ()

petero

Od človeka ktorý má neobmedzené možnosti pri tvorbe filmov (rozpočet, scenár, finálny strih) a ukončenie polovice ságy so zrodom najznámejšieho zloducha vesmíru, mohol byť toto najbombastickejší film všetkých čias. Takto to je len čistý priemer, čo však nenáročným SW fandom úplne stačí. Štve ma len to, že niekto natočí celí film pred modrím pozadím, čo je samozrejme zväčša práca samotných trikárov a stačí tam už len dosadiť hercov (vhodne umiestniť aby zapadali do obrazu čo najefektnejšie) a celé mu to trvá 3 roky, čo iný režisér o takom čase na film môže len snívať. Po veľmi zručne natočenom Útoku klonov je toto pre mňa sklamaním. Alebo nie! To sa dalo čakať Boj vesmírnych korábov v gravitačnom poli planéty ma sklamal hneď od začiatku, nudné výkony hercov je už klasika. Na silu napchaná dvojica robotov všade kde sa dalo mi tentoraz vážne bylo do očí, zdĺhavé dialógové scény. No a to, že Anakin ani len nedostal možnosť stretnúť sa so svojími ratolesťami a hladkosť akou boli Jediovia bez problémov vyhladený mi tiež nesadla k ich báječnej Síle. Ale boj Jodu vo volebnej sieni mal šťavu (veď tu ževraj pomohol aj Piťu Spielberg) a pri pohľadoch zlého Anakina ktoré hádzal na Obi Vana behal mráz po chrbte. A prechod k atmosfére starých častí v poslednej scéne potešil. ()

Davies182

Druhé shlédnutí se kupodivu rovnalo strašnému znechucení celou patetičností SW světa. Lucas by měl příště více zapracovat na dialozích, které byly občas vyloženě hloupé a dětinské. Jinak klasika... ()

Mahalik

Celou ságu Star Wars miluju. Ovšem Pomsta Sithů se liší opravdu hodně od těch předešlých dílů. V porovnání například s Klony je tady více emocí a akce. Lidé z ILM odvedli vážně dechberoucí práci a opravdu mohu říct, že něco podobného nemá a nebude mít dalších 5 let konkurenci. Jediné co se Lucasovi vymklo kontrole, jsou občasné dialogy, které zavánějí trapností a ve finálních akcích je to více než rušivé. Nejvíc je to patrné u Obi-Wana, který trapnými hláškami vážně nešetří a povětšinou každý rozhovor rozsekne takovým způsobem, že už nikdo nemá námitek a raději mlčí. Je jasné, že film nestojí na nějakém filozofickém mudrcování, ale když ve filmu zazní asi dvacetkrát slovo zaslepuje (Tvá arogance tě zaslepujue- Tvá pýcha tě zaslepuje- Temnota tě zaslepila) je to vážně divný a někdy i k popukáníhodný. Tak i tak je to pořád ten dětský sen Lucase, který tímto uzavřel svůj kus života a uzavřel ho opravdu strhujícím způsobem. ()

Xmilden

Dle mého soudu nejlepší díl celé 6dílné série a úžasné vyvrcholení první poloviny ságy. Kdyby tento díl trval 250 minut vůbec bych se nezlobil. Až tímto dílem si divák doplní zbývající kousíček puzzle a pochopí proč vznikla například ne úplně skvěle přijatá Skrytá hrozba anebo romanticky laděné Klony útočí. Pomsta Sithů je pro sérii naprostá pecka. Obsahuje spoustu památných scén, ať je to závěrečný souboj nebo třeba rozkaz 66. 100% ()

Tom_Lachtan

Geniální. Od první do poslední minuty funguje všechno, co má fungovat, od skvostně napáleného začátku, který dosud žádný jiný blockbuster nepokořil, přes vlhnutí mejch namodralejch bulev po rozkazu 66 až po ... No prostě s každou projekcí je tenhle spektákl stále dokonale funkční jako tehdy, když jsem ho viděl v kině a to některým hovadinám navzdory, například použití vodopádů lávy (technicky tedy lávopádů), nebo topornost několika málo dialogů, která působí poněkud... Vtipně, jenže tady to prostě nevadí, proč? Protože jako propojení obou trilogií je to jednoduše božské a závěrečný souboj je jedna z nejlepších filmových akcí všehomíra, navíc rámovaný fungující osudovostí i bolestí Padme. A světelné meče a hvězdné lodě a roboti a droidi a královny a Obi - Wan a Darth Vader a... A tak vůbec. PS: Abramsi, neposer to, prosím... PPS: jelikož se včera oznámil konec rozšíreného vesmíru (respektive jeho přerod v SW: legends), jdu si teď pietně pročíst pár komiksů a projet pár mejch oblíbenejch, teď už nekanonickejch, knížek. ()

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (viac)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (viac)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (viac)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (viac)