Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

• Česko Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (viac)

Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali... (oficiálny text distribútora)

Cappuccino

I keď ide o najhorší diel druhej trilógie Star Wars, nemôžem mať mimoriadne výtky. Dôvod? No predovšetkým ako fanúšik ťažko hodnotiť objektívne a vyslovene vyhľadávať chyby. Naopak musím nad niektorými prižmúriť očko, dve. Skrytá hrozba skrýva neprajnú hrozbu zvanú Jar Jar. Kvôli čomu to Lucas spravil? Ach! Teda, ja viem prečo, ale bez tak je niečo podobného neodpustiteľná chyba. ()

-OverLord-

Po asi tisícátém shlédnutí, tentokrát po několika letech a v kině ve 3D, prostě musím zdvihnout ze čtyř na plnej počet. Kultovní a epická záležitost ve všech směrech. [v rámci série 80%] ()

Chlupis

Bylo mi 5 let, psal se rok 1999 a The Phantom Menace byl první hraný film, na který mě vzali rodiče do kina. Tehdy jsem pochopil, že to nadšení z pohyblivých obrázků, úžasné hudby a dechberoucích momentů chci jednou divákům předávat i já sám. Přestože se už v době premiéry jednalo o nenáviděnou epizodu, mou lásku si skrze mé dětské oči v té době získala a i dnes, bezmála po 15 letech od jejího vzniku, na svém kouzlu vůbec nic neztratila. Ba naopak, i přes naprostou, avšak záměrnou infantilnost a dětskost mě udivuje, jak moc Lucas definoval moderní skladbu blockbusterů. ()

vteco

Skrytá hrozba je velmi nevyrovnané dílo, které dokáže skočit z úžasných scén a momentů na emočně chladné, nezajímavé a nudné politické dialogy. Casting staronových hrdinů se ale povedl na výbornou, stejně tak musím pochválit postavy, jenž ztvárnili, tedy až na Jar Jara. Nelze také opomenout vynikající souboj s Darth Maulem, velice pěkné efekty či hudbu Johna Williamse a bohužel na druhou stranu i zbytečně překomplikovaný děj. [70%] ()

Allien.9

Největším kamenem úrazu "Skryté hrozby" je fakt, že postrádá tolik potřebnou temnotu, ale po zhlédnutí "Epizody III." už mám poměrně slušnou představu, na co si ji Lucas tak úzkostlivě šetřil. ()

HAL

Je Epizoda 1 tak špatná jen kvůli Jar Jarovi a usmrkanému Anakinovi, tedy největším projevům snahy přiblížit svět Hvězdných Válek nejmenšímu publiku? Já myslím že ne, protože prvoplánovitě dětské postavičky tu byly už dřív a to nemyslím jen Ewoky, ale už třeba Jawové, Yoda, či dokonce R2 jsou hodně infantilní - jen na rozdíl od těch pozdějších jsou infantilní s mírou a hlavně jsou slušně zasazeni do prostředí. To nemotorný Jar Jar není... a účast malého Anakina byla nutná a nadávalo by se na něj nejspíš v každém případě, i kdyby byl obsazen a zahrán lépe. Jenže když odhlédnu od těchto postaviček a dětských fórků (hlavně fyzického charakteru), tak zjišťuji že Epizoda 1 má mnohem dospělejší děj než všechny starší díly - už žádná pohádka o zlém černokněžníkovi, krásné princezně a chudém, ale odvážném princi, tohle je parafráze na realitu dnešního světa plná politických machinací, byrokracie, marných a neřešitelných sporů a varování před postupným prosazováním fašismu a rasovou diskriminací. Svět už není černobílý s jasně rozestavenými stranami, ale naopak složitý a šedý. A tohle nemůže nejen uspokojit žádné dítě toužící po pohádce, ale ani fanouška první trilogie kterému tohle oprávněně do Jeho světa nesedí. V takto složitém světě se už pak jednoduše Lucasovi nedaří rozehrát epické vyprávění které by mělo starou známou atmosféru přímočarého boje dobra se zlem, postrádá osudovost a zároveň i hravost celého střetu....... s jedinou vyjímkou - ve chvíli kdy na scénu nastoupí Darth Maul a začne jeho finální souboj je všechno takové jako to mělo být celou dobu. Jasně profilované a předem známé tváře dobra a zla v rozmáchlém a hlavně přehledném souboji, který jasně musí skončit prohrou jedné ze stran a tím i rozřešením celé situace. A k tomu samozřejmě HUDBA Johna Williamse která vhání slzy do očí a poprvé během filmu dává divákovi pocítit plnou moc své Síly. ___________Taková je prostě Epizoda 1 - pět minut Star Wars, dvě hodiny balastu. ()

Satan

Komentář obsahuje SPOILERY. "Prequelová trilogie" začíná objevením Anakina, pohledem na Obi-Wanova učitele, Qui-Gona a bohužel setkáním s neskutečně otravným Jar Jar Binksem. Zlatí C3PO a R2.D2...Technicky špica, závody kluzáků a závěrečný souboj s Darth Maulem jeden z nejlepších z celé hexalogie. Herecky oproti předešlým dílům kvalita vzrostla, nové postavy (až na tu otravnou obludu) potěší, takže celkově spokojenost. [Přesná stopáž: 131 min] ()

mchnk

Mysli si, co chceš, pro mě je tohle nej...Bez těch ostatních by to nemělo tu lahodnou šťávu, to je jasný, ale ve světě Star Wars není možné nějaký díl vynechat a mluvit o těch filmech se vší vážností (v rámci žánru) Malý Skywalker, stojící před Radou Jedi, je pro mě The Most Epic Moment... Moje nadšení podtrhuje i vynikající závody kluzáků na Tatooin a souboj Darth Maul vs. Qui-Gon a Obi-Wan s fantastickým hudebním doprovodem. Lucas těmito scénami posouvá hranice filmu a to vše před rokem 2000, což je mi velmi sympatické. A  Jar Jar Binks? Lucas měl podobný humor už v prvotních třech dílech, nevidím v něm cokoliv, co by mělo ve SW chybět. ()

mzss1

|75%| Mě se to tato I.epizoda líbila. Určité odlišnosti od původní filmové SW trilogie tu jsou. Zde je to takové moc rodinné a snad i trochu pohádkové. Ale co je na tom špatně? Je to neskutečně zábavné, především se o zábavu postarala skvělá postavička Jar Jar Binks – chvílemi jsem se opravdu smál. Liam Neeson mě zde z herců bavil asi nejvíc. Co se týče nějaké akce – rozhodně tu nechybí, je tedy obyčejně natočena a až tak moc nepřekvapí – o to zde v tomto snímku nejde. Tempo je pomalé, ze začátku trochu trvá, než se člověk dostane do děje, ale já si výrazně stěžovat nemůžu. Je to součást celého SW a já nemám problém si to pustit znova. Hudba od Williamse je opět skvělá, takže není co řešit. ()

dr.horrible

Zvláštne sledovať, jak Skrytá hrozba zostarla omnoho viac, ako pôvodné Star Wars zo 70.tych 80.tych rokov minulého storočia. Z rozprávky pre dospelých sa stala rozprávka pre deti, a všetko to politizovanie pôsobí značne nepatrične, nakoľko je dobrá polka filmu venovaná šušlajúcim gunganom, prístupnosť 12 a nižšie. Anakin ako decko v hviezdnej lodi bojujúce s droidami už len potvrdzuje, komu je film primárne určený, a s odstupom času celkom zamrzí (pri pohľade na 1977, '80, '83, a teraz 2015, Rogue One...), že naša generácia schytala zrovna túto trilógiu. V roku vzniku sme ale boli spokojní. 3 a pol, že je tam Darth Maul a vtedy naozaj nádherná Natalie, aj keď v pamäti utkvie skôr Jar Jar a McGregor s vrkočikmi. ()

Legas

Je sice hezké, že dnes žijeme v digitálním světě a že je tedy možné natočit téměř cokoliv, ale tím právě odpadá to kouzlo a poezie starých trikových filmů. Přílišně digitální vzhled je daleko méně koukatelný než ruční řemeslná práce. Navíc George Lucas není žádný režisérský zázrak. Episoda 1 má několik dobrých momentů (zvlášť se mi líbil závod kluzáků a hlavní záporák v podání Raye Parkera), ale s kouzlem starých episod se rovnat bohužel nemůže. ()

InJo

Epizoda I není typ filmu, který byste chtěli vidět každý rok znovu, tak jako libovolný díl původní trilogie (či POMSTU SITHŮ). Ale proboha, ten fantastický závod vznášedel a hlavně nadupaná poslední půlhodina, které jasně vévodí vynikající souboj s Darth Maulem (víc podobných rolích pro poměrně nedoceněného Raye Parka!) za zvuků dokonalého Duel of the Fates, no neberte to! Jasně, je to nejhorší epizoda ze všech (infantilitu, málo napětí, atmosféry a zbytečné natahování jí už asi nikdo neodpáře), ale pořád jsou to SW, kde i slabý díl se stále rovná dobrému filmu... 60 % ()

Sobis87

Nehodlám tomuto filmu přičítat body za to, že to jsou prostě Star Wars. Jistě, spoustě fanoušků stačí k radosti, že prostřednictvím tohoto filmu mohou opět zavítat do svého zbožňovaného universa, že opět uvidí souboje se světelnými meči (závěrečná bitka dva na jednoho opravdu stojí zato!) a poodkryje se jim další kus Lucasovy mytologie, jenže!...jenže tenhle film je naprosto bez atmosféry, Lucas se nachal zaslepit trikovými možnostmi na úkor estetiky a tak nám nadělil kýčovité omalovánky s tunou přeplácaných záběrů, které místo řádu a a formální vytříbenosti sázejí na kvantitu, celé je to takové rozjuchané, což ještě prohlubuje jedna z nejhorších postav historie - Jar-Jar Binks, který je naprosto trapný, infantilní a měli mu hned v první minutě laserem upálit prdel. Příběh má docela dost logickéch děr a celá zápletka Skryté hrozby nemá ani z poloviny takovou sílu jako původní trilogie, o nějaké osudovosti ani nemluvě. Lucas si to podělal po svým, takže to nemůže na nikoho svádět a místo pořádného pokračování kultovní série nám nadělil dětinské vysokorozpočtové Power Rangers se světelnými meči a povědomými jmény postav. 40% ()

HoneyBunny

Nechápu, proč musel do režisérského křesla usednout Lucas. Copak by mu nestačil post producenta. Lucas není dobrý režisér, jeho filmy (včetně Star Wars: Nové naděje) nemají takový ten šmrnc, víte, co myslím. Když si říkáte: "Jo, tohle je fakt dobrý, ten rejža to má pevně v rukou." Nemastné neslané herecké výkony zachraňuje Ewan McGregor, který má ovšem dost malý prostor. ()

Jordan

pri sledovaní tejto fantasy rozprávky, akéhosi ekvivalentu Pána Prsteňov v žánri sci - fi, som si uvedomil jednu zásadnú zmenu v prípade "Star Wars": pôvodná "stará" trilógia vytvorila "KULT" hviezdnych vojen, strhujúcev triky, veľkolepá výprava a doposiaľ nevídané epické dobrodružstvo. Nová trilógia, ktorá to uzatvára, je vizuálne, trikovo, strihovo dokonalejšia, pestrejšia a dynamickejšia, je pekné, že si nosný princíp hviedznych vojen zachováva a bez debát si svoje miesto práve vďaka náväznosti na legendárnu "prvú" trilógiu nájde, ale vo svojej holej podstate to je (a nemyslím to vôbec v negatívnom zmysle) iba straaaašne vysokorozpočtové ("áčkovo" vysokorozpočtové) béčkové sfi-fi: rýchle strihy, množstvo vedľajších efektných epizód ako napr. podvodná púť cez stred planéty naboo - nadmieru drahé a prepracované, ale využívajúce (po stránke dejovej) zjavne princípy béčkových filmov. ()

Anderton

Zo starých Hviezdnych vojen nie som až zas tak hotový ako vačšina fanúšikov, takže Skrytá hrozba nebola pre mňa ani zďaleka takým sklamaním. Lucas zrejme musel novú ságu začať trochu zvolna a ukázať objavenie a mladosť Anakina, čím sa dá ospravedlniť tá infantilnosť. Pokial si dobre spomínam na Návrat Jediho, infantilnosťou príliš za týmto dielom nezaostáva. Rovnako nepodarené masky a naivné dialógy. Naopak výprava je podarená a film má výborného záporáka v podobe Darth Maula. Vekom diváka a ďalšími zhliadnutiami už tá infantilnosť, ktorá je v značnom rozpore s prevažne politicky orientovaným dejom, dosť otravná a začína nahlodávať "silu" pôvodného hodnotenia. Mimochodom kde sa bral dýchateľný vzduch na planéte, ktorá je celá bez zelene? ()

Frajer42

Primitivně geniální, nebo snad geniálně primitivní? Na tomto snímu je očividná snaha zaujmout všechny existující generace. Snad každý člověk si zde najde pasáže velmi dobré, které si snadno zafixuje do paměti. Bohužel i pasáže špatné, které si zafixuje snad ještě intenzivněji. Přesto má celá sága jeden neoddiskutovatelný potenciál - NENUDÍ. A vzhledem k celkové stopáži, je to opravdu excelentní fakt. Fakt, který nasměroval moje hodnocení vysoce nadprůměrným směrem. Vyzdvihl bych zde výkon, vždy perfektního Liama Neesona. Přišlo mi však, že zde nedostal potřebný čas naplnit svůj ohromný potenciál. * * * * * však dát nemohu, i kdyby to bylo jen kvůli, z mého pohledu, nadbytečné postavě Jar - jar - binkse, který zde byl asi jen proto, aby přitáhl i dětskou generaci. Přesto krásné * * * *. ()

boshke

Pro mne to rozhodně není taková trága jako pro podstatnou část zdejších komentujících. Ostré výhrady mám pouze proti otravnému Jar Jarovi, kterého jsem začal nesnášet tak třicet vteřin po tom, co se poprvé ukázal na scéně. Vadila mi pak ještě přemíra politikaření, na což člověk z dob Impéria není zvyklý, a absence silného záporáka. Vader je holt Vader a toho prostě dva gumové ksichty v čele obchodní federace a Darth Maul (ten hlavně kvůli nedostatečného prostoru) nenahradí. Jinak to není nic proti ničemu, i když se to snaží být o poznání líbivější. Poznámka - doufám, že ve dvojce nechá Amidala těch šílených účesů, líčení a převleků. Množství ani originalitu jí jistě upřít nelze, ale koukat se na to nedá... 80% ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (viac)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (viac)