Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

• Česko Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (viac)

Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali... (oficiálny text distribútora)

novoten

Stará trilogie sice v atmosféře dokázala působit o chlup silněji, ale proti návalům kritiky na adresu první kapitoly kronik daleké galaxie se ohrazuji celkem pravidelně. I po letech mi vadí až násilný kontrast repetetivních politických debat a dětské nálady v čele s nespletou Jar Jarem, ale kouzelná Padmé, mladý Obi-Wan nebo temný Darth Maul jsou natolik úžasní, že se výtky rozpadnou jako mávnutím světelným mečem. Největším překvapením přesto zůstává fakt, že dvě nejslavnější scény (závod kluzáků a finální Duel of the Fates) by i dnes byly v každém dobrodružném blockbusteru událostí roku. ()

tron

„Ja viem hovoriť.“ – „To neznamená, že aj rozmýšľať.“ Nech už to EPIZÓDA I počas premiéry v roku 1999 schytala akokoľvek, faktom je, že strýčko Lucas bol (zasa) trikovo revolučný. Mnohé postavy a väčšina výpravy vznikla kompletne v počítačoch ILM. Po stránke scenára bol snímke vyčítaný infantilizmus, čo je znepokojujúce, pretože napriek hŕstke detských ústupkov (pseudorozkošný chlapček, pseudovtipný Jar Jar Binks) sa jedná o dospelý, vážny a dokonca temný príbeh. V podstate je to kvalitný politický triler so všetkým, čo k tomu patrí (sprisahania, zákulisné ťahanicce, množstvo postáv s nejednoznačnými rozhodnutiami...). K tomu výborné herecké obsadenie (Ewan McGregor, Permilla August, Ian McDiarmid), veľkolepá hudba Johna Williamsa a, to predovšetkým, úžasný návrat k veciam, ktoré dôverne poznáme, ale až teraz sa na ne môžeme pozerať z iného uhla pohľadu. Nech žije prequel. ()

JFL

Paradoxně představuje "Epizoda I" jediné lucasovsky dokonalé "Hvězdné války". Pouze zde totiž nebyl Lucas omezován rozpočtem a technologickou úrovní triků jako v prvním filmu, byl hlavní tvůrčí silou projektu narozdíl od "Epizody V" a nebyl v takové míře omezován rozběhnutým příběhem jako v dalších dvou dílech prequelové trilogie i "Epizodě VI". Mohl tedy naplno popustit uzdu dětinskosti a naivitě, vystavět vyprávění kolem spektakulárních dobrodružství a pohádkový koncept rozvést i do opulentní výpravy. Na rozdíl od následujících dvou dílů má "Epizoda I" zcela vlastní vyprávění, kde se pouze v dílčích motivech ustanovuje návaznost k celé sérii. ()

B!shop

Asi nejhorsi film ze serie Star Wars, ale presto to neni zas takovej prusvih. Jsou tu dva hlavni problemy. Neni tu zadna poradna zapamatovani hodna scena a i kdyz tu je neco zasadnejsiho, jako boj s Darth Maulem nebo zneskodneni lode ovladajici droidy, je to odbyty dost rychle a nezustane z toho zadnej hlubsi pocit. A druhej problem je, ze je film dost infantilni. Hlavne ve scenach s Anakinem a s Jar Jar Binksem mi to misty prislo skoro trapny. Co potesi je fakt, ze se tu setkame s nekterejma mladejma postavama, jako je Obi-Wan, C-3PO atd. a vime jak vse zacalo ( i kdyz Lucas precejen moc nevysvetluje a spoleha, ze znate starou trilogii), do toho tu je docela dost souboju a perfektni hudba. Nikdo z hercu se nijak nevyvysuje nad ostatni a odvadi svuj dobrej standart, jen me prekvapila Natalie Portman, kdyz byla nalicena, tak vypadala silene nasrane. Akorat se musim zminit o Yodovi, triky ma film celkem slusny a nechapu, proc ho udelali jako loutku, ale vypadal naprosto otresne. Sice se to ani zdaleka nevyrovna starejm epizodam a v podstate ani dvema dalsim novejm, ale presto to neni zkazenej film, kterej na ty 4* bude. Jen bych stejne vic uvital jeste vzdalenejsi historii, kdy se jeste bojovalo se sithama. ()

Gimli

Je to nepochybne zklamani, i kdyz v kontextu s epizodou II uz i Skryta hrozba vypada jinak, nez se na prvni pohled zdalo. Tezko rict, co se podelalo. Co mi na ep. I vylozene vadi, je Jar-Jar Binks, diky kteremu TPM vypada jeste vice jako pohadka pro deti, nez pohadkova saga s emocionalni hloubkou pro dospele, jak tomu drive bylo. ()

Marius

S tým akých mal Lucas hercov a technické možnosti mohol natočiť film, ktorý by bol dôstojným pokračovateľom pôvodnej trilógie. Nestalo sa a namiesto toho tu máme infantilné zvieratko Jar Jara, ktorý je presne taký ako tento film, technicky dokonalý ale detinsky neznesiteľný . ()

monolog

Přiznejme si to, přátelé. Tímhle Lucas bohužel přestřelil. A jak jsme viděli u dalších dílů, nejen tímhle. Přesto si myslím, že je to nejlepší ze všech nových pokračování Hvězdných válek. Ty dva další opravdu už nestojí ani za zlámanou grešli. Člověku jenom zůstává rozum stát, pročže páně režizér čekal těch dvacet let, aby to mohl natočit? Copak chtěl scénáristy, kteří neovládají víc jak pětset slov? Nebo co? Fakt to nechápu. Filmy nikdy podle triků nehodnotím, pokud na mě opravdu velmi výrazně nezapůsobí. Tady se mi celkem líbily, ale já jsem staromilec. Mám rád, když všechny věcičky a vesmírný lodičky a planety jsou skutečný, byť třeba v poměru jedna ku stu. Tomu se nic nevyrovná, žádná animace. A co se týká hlavních hrdinů? Prostě jen další skupinka, se kterou se má divák lehce sžít. Ono je asi těžký najít dalšího pětadvacetileletýho Harrisona Forda, ale přesto. Mohli se aspoň snažit. Co se týká velikosti záběru filmu, monumentálnost a všeobjímajícnost ze starších snímků se někam vytratila. Tady jen sledujeme osudy několika lidiček, který na budoucí dění nemají vlastně žádnej vliv. A senátor Palpatian se tím kancléřem mohl stát i tisícem jiných, méně náročných a nebezpečných způsobů. Takže jen další zmršená šance a tři hvězdy spíš jen za notnou dávku nostalgie a za mladýho Obiwana, protože za to vysvětlení vesmírné síly, to že Tripo byl robot vyrobený Anakinem a že R2 byl robot na lodi princezny, kdepak dámové a pány, to fakt neberu. Jen mi to spíš přijde jako ždímání už dávno mrtvýho nápadu. ()

Lateef

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. A navíc úplně od začátku. Čekání bylo předlouhé. Technologie mezi oběma trilogiemi znatelně pokročila, až natolik, že zde možná zastínila samotný koncept světa Hvězdných válek, příliš toho bylo hrané na efekt. Samozřejmě, že jsem ale při závodech kluzáků nebo při závěrečné bitvě droidů nebyl schopen vydat jedinou hlásku. Vše je rychlejší, dynamičtější, světelné souboje mají výbornou choreografii a Darth Maul kolem sebe nádherně tajemnou a zároveň záviděníhodnou auru. Nechci věřit tomu, že z malého Anakina, nadupaného midichloriany, se stane největší hrozba vesmíru. Lucasovi se comeback hodně podařil, ale srdce mi prozatím přirostlo více ke starým filmům... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/924 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/347 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí) ()

Boss321

Jsem spokojen!! Nebudu porovnávat kvalitativně s původní triologií, ale určitě se jedná o důstojné zahájení jednoho z největších příběhů v dějinách kinematografie! Předem musím Lucasovi poděkovat, že vybral takhle skvělé obsazení (hlavně Liam Neeson byla trefa do černého). Co mě nejvíce uchvátilo je vizuální stránka snímku! Opravdu zde byly použity ty absolutně nejlepší a nejúžasnější triky své doby!! Kam proboha dali páni z Akademie oči, že snímek neověnčili Zlatými soškami (podobný šok se mi přihodil minulý rok se Zlatým kompasem, který si odnesl sošky na úkor Transformers :(((()! Jak jsem již napsal na začátku, jsem spokojen a to tak, že velmi :)! Nebudu ztrácet čas jdu na Epozidu II :)........ ()

Faidra

Ono by to nebylo tak zlé, ono je to takové hezké a barevné, ale když ono je to takové dětinské. Díky Neesonovi mě to aspoň dojalo, což se za těch 40% počítá. ()

EdaS

Radši znovu doma z ne zrovna povedeného Blu-raye, protože 3D je úplně o ničem. A dabing zlo. Každopádně nuda. 50% ()

Pethushka

Po zhlédnutí staré triologie mi přijde tahle epizoda trošku slabší a dějově méně záživná, i když pořád svým způsobem kouzelná a nadčasová. A ať si říká kdo chce, co chce, Jar Jar Binks je borec. 3,5* ()

H34D

Po téměř 20 letech vypadají Hvězdné války díky technologickému pokroku o poznání více k světu, odrazí se to zejména v závodech, ale nejen tam, sympaticky působí i městské části s křižovatkami vznášedel ve vzduchu apod. Pochvalu také zaslouží sympatičtí herci (Neeson, McGregor, Portman), třebaže úplně to nejlepší ze sebe nevydali. Ovšem nepřehlédnutelná infantilnost, Jar Jar, ztráta serióznosti a osudovosti je nepříjemným krokem vedle a do jisté míry taky důvodem, proč je některými skeptiky celý žánr vesmírné sci-fi považován jako styl hlavně pro děti. Díky tomuto špatnému pojetí a očividnému útoku na divácké peněženky nemůžu výš... 6/10 ()

xxmartinxx

George Lucas započal ruinování sebou vytvořené legendy skutečně naprosto a bez kompromisů. Nic nefunguje, nic nedává smysl. Nesympatické a neosobní postavy jen recitují scénář v příšerné syntetické krajině modrých pláten. Zmizela energie, zmizely emoce. ()

Melies

7 / 10 Spočiatku som to bral ako strašné sklamanie, no s odstupom času ma to prešlo - nevravím, že teraz pri pomyslení na Skrytú hrozbu slintám blahom, ale uvedomil som si jednu veľmi dôležitú vec - prvé / posledné tri časti sa jednoducho nedajú, opakujem, nedajú prekonať! Tá atmosféra, tá svojská chuť a vôňa, tá naivita, ktorá z nich sála - to je niečo, čo dnešná supermoderná technika nevytvorí, aj keď sa pán Lucas rozkrája na kúsky. Ak to pochopíte, odídete z kina s úsmevom na tvári - ak nie, nech je k vám Joda milosrdný. ()

Skejpr

Kouzlo původní ságy je jednoznačně to tam. Ale přesto je Epizoda I plnohodnotnou částí série Star Wars, stále obsahuje alespoň drobet její poetiky, a Jar Jar... je sice na zabití, ale má v celé sérii svoje místo, a i jeho postava ještě sehraje v sáze svoji roli, nutno podotknout, že docela tragickou. Kluzáci ujdou, Darth Maul NEMÁ chybu! ()

Shit

určitě to neni zse tak špatný, kvalit přdešlých dílu to nedosahuje, ale je to pojatý trochu jinak a myslim si že docela dobře, největší výhodou oproti minulejm dílům jsou dalekko vyspělejší efekty a slušná hudba, ta je bohužel slyšet jen občas, jediný co do filmu moc nepasuje je Liam Neeson jako Jedi, protože je šíleně neohrabanej a boj v jeho podání vypadá jako tanec kolem ohně a taky se moc nepoved Ankin v podání Jakea Lloyda, ten hraje fakt šíleně a je tam dost trapnej. Jako celek bych to v porovnání s minulýma star wars viděl na průměr, ale když budu hodnotit jenom samotnej film tak tomu s odřenýma ušima dám ty 4* ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (viac)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (viac)