Hviezdne vojny: Epizóda I - Skrytá hrozba

• Česko Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (viac)

Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali... (oficiálny text distribútora)

Juto

No neviem, ale mne sa zdal film hlúpy, už len to prečo ťahali do filmu ekomoniku. A aj niektoré scény sú hlúpe. Hudba je výborná aj konečný súboj je fajn ale to je všetko. 5/10 ()

necisty

Myslím, že jsem první (druhou) trilogii snad nikdy neviděl a po těch zklamání s poslední tvorbou jsem byl velmi příjemně překvapený jako u původní trilogie. Tady jde asi naplno vidět, že Lucas se s tím, uměl vyhrát a věděl, že nic nebude zadarmo a ti následní darmošlapové jen těžili ze známé značky a hlavně brutálně vykrádali své předchudce (IV-VI). Teda doufám, že to nezakřiknu, ale tady se to točí kolem nového krásného děje s prvky, které v předešlých dílech nebyly a to je to oč tu kráčí, když už točíte (tehdy pouze) čtvrtý díl. ()

emo

Nemôžem si pomôť ale pre mňa je tento film vrcholom prequelovej trilógie! Atmosférou mi najviac pripmína klasickú trilógiu a komu sa nepáčil výstup Jar Jara, nech si pozrie Epizódu 3 - čo tam vystrájajú droidi... Darth Maul tomuto filmu dodal punc klasiky, čo sa o pokračovaniach nedá povedať... ()

Seag

Podla mna je Epizoda l. najlepsia so vsetkych Sw dielov. Je tu akcia a záverečný súboj je naj. čo som vobec niekedy v Sw videl. Skoda ze Qui-Gon Jinn zomrel, Lucas ho mohol do pokračovaní ešte namontovať, ale čo už. Pre mna lepsia ako tie staré Sw napr. Nová nadeje. Urcite je to za 5* ()

Eviator

Vidět dětství budoucího lorda Vadera a prostě počátky všech patálií. Nezapomenutelné akční scény a hlášky lorda Sidiuse (Královna Amidala je mladá a naivní)>> no dávám plný počet. ()

c.tucker

Nic ve zlém, ale není to tak nejhorší, je tam sice plno efektů, které by tam být nemusel, ale jinak celkem slušné započnutí ságy. Jedině až na pošahaného Jar Jar Bingse, toho sis mohl Georgi odpustit. ()

BoXBe

Hojně kritizovaný restart fenoménu hvězdných válek na čase nabírá na síle. Od premiéry k dnešnímu dni uběhlo přes deset let a přesto je Skrytá hrozba po vizuální stránce pastva pro oči, příběh má jasnou dějovou linii s vyvrcholením ve třech rovinách a s odstupem času uznávám, že každá scéna je na svém místě, přestože jsou navzájem účelově provázané s ohledem na potřebu "vyprodukovat" pro závěr trilogie smysluplnou legendu o "zrození" Darth Vadera. Skrytá hrozba mě nedávno překvapila tak, že jsem si ji pustil dvakrát po sobě a začal sympatizovat i s nenáviděným Jar Jar Binksem. Ovšem nejpoetičtější je scéna, kdy Qui-Gon Ginn smlouvá s Anakinovým otrokářem při nákupu motoru, krátká scénka je v originálním znění hodně vtipná... Trailery si bez uzardění užívám do dneška a je na nich vidět, jak je Lucas ve své vizi o levely výše, než 99 % současné produkce čehokoliv: https://www.youtube.com/watch?v=kXpj6pbyTGg&ab_channel=AD_edits. Z těchto jsem v kině natěšením vstával ze sedačky: https://www.youtube.com/watch?v=bD7bpG-zDJQ&ab_channel=StarWars nebo https://www.youtube.com/watch?v=Fo--sWDK_nU&ab_channel=ForeverCinematicTrailers ()

WolfR

Ságu Star Wars miluji. Avšak tato epizoda je ze všech nejhorší. Ale to se dá omluvit tím, že je to začátek nové trilogie. Atmosféra ze staré trilogie se vytratila. Ovšem příběh je naprosto geniální a akční scény jsou prostě bezvadné. I závěrečný "Duel of the fates" je úžasný. Herecké výkony, efekty, kamera, střih, to vše je super, ale vadí mi, že tato epizoda byla spíše natočena pro děti. Nakonec si tato epizoda 4 hvězdy jako začátek celé mytologie zaslouží. ()

blitzer

První díl "nové trojky" hodnotím co do zábavnosti/nudnosti zhruba stejně jako poslední díl "staré trojky". Plusem v novějších dílech jsou herci, kteří mi jsou přeci jenom bližší než ti ze 70. a 80. let (samozřejmě s výjimkou Harrisona). Liam, Ewan a Natálka jsou prostě sympaťáci, kteří nikdy nezklamou. Naopak doufám, že se v dalších dílech nebude vyskytovat Jar Jar, kterej byl neskutečně otravnej. *** Nezatížen nostalgií, jsem celou ságu zhlédl poprvé na začátku roku 2011 v pořadí dle doby vzniku jednotlivých epizod. Můj žebříček: 1. Episode III, 2. Episode II, 3. Episode I, 4. Episode VI, 5. Episode V, 6. Episode IV ()

EstéCaňa

Nekonečná sága pokračuje, nebo začiná. Fanoušky Star Warsu sice tento díl zklamal, to ovšem neplatí o mně. Vizuální orgie, naplněné trochu pomaleji se vyvíjejícím dějem oproti jiným dílům, korunované mistrovskou hudbou. 8/10 ()

forsythia

Epizoda I mě nezklamala už tehdy, když jsem ji viděla poprvé. Možná trochu i proto, že jsem žádné vysoké očekávání neměla. Prostě jsem se bavila, a teď po letech s dětmi znovu, dokonce možná i víc. Možná mě vlastně víc baví sledovat děti, jak to sledují, jak jsou uchváceny, že tohle jsou ty legendární Star Wars a ony se na to můžou dívat. A hrozně lituju, že já tohle jako malá nezažila. ()

mortak

Snaha zalíbit se nejmladší generaci a přinutit jejich rodiče nakoupit co nejvíce hraček a dalšího zboží, které se honosí hlavními hrdiny na obalu, srazila hned na počátku novou ságu na úplné dno. Pro dospělé tu asi měly být zajímavé politické hrátky, ovšem stejně je výsledkem film pro děti tak do deseti let. Film zachraňuje jen Liam Neeson, a to si z jeho "znuděného" procházení filmem v době premiéry kritici udělali snadný cíl. Naštěstí v jedné epizodě Simpsonových Bart a Liza zašli za Lucasem a pěkně od plic mu řekli pravdu o nových StarWars. ()

SHI-SHA

Začátek celé ságy cílený hlavně na postavu malého Anakina. Trochu pohádkovější, na můj vkus, nicméně velkolepé. Těžko si představit lepší ústřední dvojici - mistr - padawan. Trochu rozpačité mi přijde komenování příliš zamotané politiky kreténem Jar-jarem - asi aby byl film koukatelný i pro děti (?). Když si však vzpomenu na sebe, lákadlem mi byl hlavně a především světelný meč.. ()

KajusaK

Film z roku 1999 a podle mě jeden z nejlepších scifi filmů vůbec..Masky a efekty byly obdivuhodné!! Na Liama Neesona se velmi dobře koukalo :D) co víc si přát.. ()

animaxis

Skrytá hrozba v sobě rozhodně měla velký potenciál ohledně probádání událostí, které předcházely Nové naději. Možností bylo opravdu mnoho a výsledek nejspíš mohl být o dost lepší. Celý film mi dost kazí až přehnaně dětské pojetí, které je tu znát mnohem víc, než v původní trilogii. Scénář většinou není zrovna moc dobře napsaný, i když si myslím, že to je částečně způsobeno právě tím, že tento díl je opravda (i když je mi záhadou proč) určený spíš pro mladší publikum. Audiovizuálně to je dobré, ale tak nějak musím pominout chvíle, kdy se tu vizuální efekty snaží předvést natolik, že to působí zbytečně a příliš okatě, nebo když herci poněkud zvláštně reagují na okolnosti okolo sebe kvůli zelenému plátnu. Herecké výkony jsou tu dobré třeba ze strany Natalie Portman nebo Iana McDiarmida, ale většina herců se tu nemůže moc předvést kvůli tomu, že se scénář příliš dopodrobna nevěnuje jejich postavám. Bohužel mám prostě pocit, že tento díl nemusel být až tak dětsky laděný a právě na úkor toho tu zůstává nezodpovězených mnoho "dospělejších" otázek ohledně světa Star Wars, které musejí být zodpovídány v knihách nebo animovaných seriálech a ne přímo ve filmech. A to lze považovat za chybu. ()

Thorn

Snímek Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba je filmem, kterým se režisér George Lucas vrátil na samý začátek své velkolepé vesmírné ságy a ukázal nám, jak to vlastně všechno začalo. A že to udělal nadmíru zdařile. Pokud na tomto filmu něco skutečně oceňuji, pak to, jakým způsobem dokázal režisér popustit uzdu své fantazii a doslova nás zaplavil obrovskou spoustou neuvěřitelně originálních a úžasně promyšlených nápadů. George Lucas pro tento film vytvořil celou sadu úplně nových vesmírných lodí a stíhaček, jež svým designem ani trochu nepřipomínají nic z toho, co jsme mohli vidět v jeho předchozích filmech. Máme tu zbrusu nového nepřítele v podobě zákeřné Obchodní federace, která je něčím zcela odlišným než tím, čím bylo Impérium. Bitevní droidi jsou dokonale propracovanými protivníky, kteří mohou směle konkurovat klasickým stormtrooperům. Gungani jsou zase na svou dobu vrcholem počítačové animace. No a pak tu máme překrásné nové světy. V této epizodě se nám poprvé představí planety Naboo a Coruscant. Obě zcela odlišné a obě naprosto úžasné. Poprvé se setkáváme s radou Jediů a poprvé také zavítáme do prostor republikového senátu. Těch památných momentů je tu opravdu víc než dost. Ať už jsou to závody podracerů, výprava do podvodních hlubin planety Naboo, velký souboj gunganů s armádou droidů, či střetnutí s Darth Maulem. Řeknu vám, že moment, kdy tento protivník poprvé vytasí svůj dvojitý světelný meč, patří k těm nejpamátnějším okamžikům, jaké jsem měl v rámci celé série Star Wars možnost zhlédnout. Co se týče hereckého obsazení, tak z toho mám poněkud rozporuplné dojmy. Liam Neeson a Ewan McGregor jsou naprosto skvělí a celý film bezvýhradně táhnou. Obsazení Natalie Portman do role Padmé jsem ovšem vždycky považoval tak trochu za šlápnutí vedle. Na druhou stranu mi to ale nikdy nijak zvlášť nevadilo. Jake Loyd jako malý Anakin není špatný a potěšil i Samuel L. Jackson jako moudrý jedijský mistr Mace Windu. Za zmínku pak samozřejmě stojí ještě Ian McDiarmid, který ale dostane větší prostor až v následujících dílech. No a pak tu máme Jar Jara Binkse. Pro mě osobně naprosto neškodná postava, která mě místy i docela pobavila. Tu nenávist, kterou k Jar Jarovi někteří fanoušci cítí, jsem nikdy dost dobře nechápal. V porovnání s vrcholně otravnou a nepříjemnou Rey z disneyovských dílů je Jar Jar dokonalý sympaťák. Co bych na tomto filmu ještě skutečně vyzdvihl, je naprosto skvostné finále, kde se Lucasovi podařilo skombinovat celkem čtyři rozdílné akční sekvence. Něco tak úžasného jsem do té doby v rámci série Star Wars ještě nikdy neviděl. Právě proto považuji závěrečnou bitvu z Epizody I za to nejlepší z celé šestidílné ságy. Záměrně říkám šestidílné, protože ty disneyho pitomosti do toho nepočítám. Lucas tu zkrátka překonal sám sebe a představil nám něco, proti čemu působí původní trilogie tak trochu jako chudší příbuzný. I když samozřejmě uznávám, že ten mnohaletý časový rozdíl mezi oběma trilogiemi pochopitelně sehrál svou roli a nelze to tudíž srovnávat zcela objektivně. Přesto však musím říct, že Epizodu I považuji za jeden z vrcholů celé série a za nesmírně kvalitní, nápaditý, propracovaný a vizionářský film. Řekl bych, že přesně tím, čím byla v roce 1977 Epizoda IV, tím byla v roce 1999 Epizoda I. Škoda jen, že jsme takto úžasný a přelomový filmový počin nedostali také v roce 2015. No nic, všechno nemůže být dokonalé. Film Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba však dokonalý je, a proto mu zaslouženě dávám plné hodnocení. () (menej) (viac)

Flyer

Ne, tohle se opravdu moc nepovedlo. Kouzlo původních Star Wars je nenávratně pryč, příběh je naivnější než u Epizody IV, bezkonkurenční roboty R2 a 3PO vystřídalo trapné individum jménem Jar Jar. Efekty jsou nepěkné a celý film je jich až nevkusně přeplácaný. Vyzdvihnout však musím vynikající herecké obsazení. McGregor jako Obi-Wan Kenobi je nezapomenutelný, jeho mistr v podání Liama Neesona je rovněž skvělý. Natalie Portman je kočka, navíc umí i solidně hrát a dokonce mi nevadil ani ten klučina, který hrál malého Anakina. Dalším velkým kladem filmu je vysoké tempo, díky kterému nuda opravdu nehrozí a dvě hodiny tak utečou jako nic. Když shrnu kladny a zápory, tak nemohu říct, že bych byl z Epizody I příliš odvázaný, ovšem rovněž nemohu tvrdit, že by se mi tento díl vyloženě nelíbil. Přesto podle mého nejslabší Epizoda. ()

Apophis

Tak se lidstvo konečně dočkalo pokračování Největší Vesmírné Ságy. Nevím, zda říci, že je dobré nebo špatné. Záleží totiž na tom, jestli jako měřítko kvality považujete Epizodu 4, nebo Epizodu 5 (nedej bože 6). Toto pokračování směle předčí jak Epizodu 5, tak Epizodu 6, ale kvalit Epizody 4 jasně nedosahuje. Film má určitě pořádný spád a scény, které jsou naplměny akčností k prasknutí... Co se týče scénáře, je přijatelný. Lucasova režie zapadá do průměru. Co mi velice vadilo bylo přidání typické "Hollywoodské komické figurky" - tedy Jar-Jar. Přiznám se, že mě tím Lucas velice zklamal, protože jsem si vždy myslel, že je vůči Hollywoodským klišé imunní. Po herecké stránce je film (jako vždy) proměnlivý. Zatímco Liam Neeson hrál velice přesvědčivě. Bohužel ostatní výkony příliš nevyčnívaly. Ewan McGregor hrál průměrně. Natalie Portman neměla roli, která by příliš nabízela vyniknout - tedy kromě PŘÍŠERNÝCH VLASOVÝCH KREACÍ!!! Co je to proboha za vkus!!? Ten Lucas se fakt definitivně zbláznil!!!! Ale její výkon rozhodně nebyl špatný. Jake Lloyd nepodal zrovna příliš dobrý výkon, ale vzhledem k jeho věku... Ale dost o hercích! To nejlepší, co film může nabídnout, jsou paradoxně vizuální efekty, které film rozhodně pozvedají. Co se týče konečného rozhodnutí, mám pro Sci-fi slabost, tak tomu ty 4* dám. Ale je to "s odřenýma ušima"! ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

03.12.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

Jar Jar Binks dostane vlastní seriál

01.04.2021

Jen pár dní poté, co studio Lucasfilm odhalilo kompletní obsazení nadcházejícího seriálu s Obi-Wanem Kenobim, přichází ze světa Star Wars další zpráva. Nového seriálu na streamovací službě Disney+ se… (viac)

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

Liam Neeson odchází do akčního důchodu

18.01.2021

Herec Liam Neeson (96 hodin, Schindlerův seznam) minulý týden oznámil, že se nadobro loučí s akčními rolemi. 68letý herec má před sebou údajně ještě asi dva akční snímky, a posléze si prý hodlá dát… (viac)