Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

sheen

První díl(4tý) z daleké galaxie, vyprávějící příběh ságy Skywalkerovců, tady není potřeba komentáře, to byla láska na první pohled!!! Byl jsem totálně uchvácem vesmírem, který nám naservíroval mistr Lucas. "Use The Force Luke" ()

Hromino

„Help me, Obi-Wan Kenobi. You're my only hope.” –– První a druhý díl starší trilogie jsou pro mě jasně nejlepšími díly celých Star Wars. Nebýt tohoto dílu, asi bych o tuhle vesmírnou ságu i nadále zakopával a nechával ji v mé filmotéce ladem, ale hned z prvního dílu jsem byl prostě tak nadšen, že jsem ani na vteřinu nezaváhal o tom, zda si pustit či nepustit neméně skvělé Impérium. Těžko říct, z jakého filmového prvku jsem tam měl největší radost, ale celkově mi to nabídlo jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků, na které se zkrátka nedá jen tak zapomenout. Je pravda, že druhý díl mám asi o nějaký ten ždibec raději než tenhle, ale zase nebýt tohoto, vůbec bych jej nemohl vidět. Superkalifragilistikexpialidózní zážitek. ()

salahadin

Star Wars pro mě zrají jako mlíko...po čase v teple zkysne a po ještě delším čase...domyslete sami. Klasika? Hmmm..., pro mě středně zábavná podívaná plná nabubřelých dialogů, hezky starých triků na koleně robených (to není výtka) a nejrůznějších postaviček, u některých z nichž si nejsem jistý, jestli ten, kdo je vymýšlel, byl duševně v pořádku (i když to spíš platí o dalších dílech). Za řeč stojí hudba Johna Williamse (Force theme). Ve své době to byl jistě průlom. Ale mě na starých SW vadí ta velitelská skvadra jako vystřižená z válečných filmů 50. let a dřív. Do toho Vader vydávající zvuky jako pojízdné resuscitační lůžko a Imperátor, jehož nejpoužívanější replikovu ve staré sérii je: Search your feelings. Lucas nám dává možnost pohlédnout do jeho fantastického světa, najal si velmi dobrého hudebního skladatele, pár šikovných trikařů, kostymérek atd., ale zapomněl na scénář, který mi vadí nejvíce a který je slabý. V porovnání s ostatními lepšími SW je tohle takový pomalý rozjezd. ()

Disk

Vědeckofantastická pohádka pro všechny, kteří jako malé děti snili o tom, že jednoho dne se stanou kosmonauty. Výteční herci, hláškující a pípající androidi a krásná nostalgie. Absolutní klasika, která nikdy nezestárne. ()

Cappuccino

Týmto TO všetko začalo. V súčasnej dobe máme už sedem Star Wars hraných filmov zo série, jeden spin-off, jeden animovaný celovečerák, tri seriály a množstvo kníh a pc hier. Ale práve Nová nádej, od ktorej spočiatku dozaista asi nikto, ani sám Lucas, neočakával taký gigantický úspech, odpálila tento obdivuhodný fenomén. Aj keď nie každému sadne, ale komu áno, zostane Star Wars verný naveky. Tak ako ja. Z pohľadu kritického oka má IV epizóda určite nejaké chyby a najviac ocenená je v tomto ohľade pravdepodobne až nasledujúca čast, SW V, ale Nová Nádej za ňou dozaista príliš nezaostáva. ()

vteco

Sci-Fi klasika, jenž se nechvástá zbytečnostmi, plytkým dějem a ani plochými postavami. Skvěle napsaní a velice sympatičtí hrdinové zaujmou i svými kostýmy a různorodým prostředím, ve kterém v průběhu filmu figurují. Vizuální efekty jsou zde o dobrou dekádu napřed a zpracování některých modelů či natočení spousty záběrů, jsou na svou dobu opravdu neuvěřitelné. Celé nadšení podtrhuje famózní hudba a nezapomenutelné zvukové efekty. [90%] ()

Allien.9

Snad jediná věc, která se dá tomuto filmu vytknout, je prozatím nedokonalé spouštění světelných mečů, ale i to je doladěno hned v následující Epizodě.;-) Jinými slovy "Nová naděje" je po zásluze nejlepším dílem trilogie - jak té staré, tak té nové. ()

HAL

Za svůj dosavadní život jsem viděl spoustu filmů a mnoho z nich bylo tak skvělých že bych se nezdráhal označit je za geniální a dokonalé, ale je jen jediný u kterého se mě už u loga distribuční společnosti zmocní zvláštní chvění. Chvění plné očekávání, těšení se na něco neopakovatelného a přitom i pocitu něčeho velmi známého. A pak je ze mě rázem opět ten malý desetiletý kluk sedící před blikající obrazovkou s rozzářeným obličejem a s X-Wingem neuměle poskládaným z pár kousků lega na klíně a znovu se nechám unést tou úchvatnou pohádkou o jedné předaleké galaxii...... A teď už končím a jdu si znovu pustit geniální Williamsův soundtrack, vždyť kdo ví, třeba to u něj pocítím znovu. Vy se mi můžete za tenhle sentimentální výlev klidně smát, ale já vím jedno - vím že tahle dětská láska pro mě nikdy nezestárne. ()

Satan

Komentář obsahuje SPOILERY. Dobrodružný film se vším všudy. Epické vyprávění, hlavní hrdina obyčejným farmářem, spousta blízkých přátel vymaňující se z pastí zlověstných nepřátel na poslední chvíli...Na onu dobu nebývale vyladěné efekty. A to platí pro celou starou trilogii. Scény z vesmíru jsou nádherné a s trochou nadsázky lze říct, že jsou nerozeznatelné, že by se na nich podepsal zub času. V osobních soubojích už to samozřejmě skřípe víc, ale pořád je to na velmi slušné úrovni. Jen ten Hamill mi na mladého Skywalkera VŮBEC nesedí. Nebýt Forda, nevím, co bych dělal. [Přesná stopáž: 125 min] ()

Adam Bernau

Nejuniverzálnější historka vesmíru a studnice béčkových klišé (něco mezi Karate kid, Top gun a Dnem nezávislosti, s bonusem v postavě neuvěřitelně otravného robota). Jediné jakž takž solidní postavy jsou princezna a ten černý panák, naopak největší sračka je rytíř jedi. Aspoň že vizuálně je to dobrý a celý ten meziplanetární kolorit přesvědčivý (kšeftující ťamani!). ()

mzss1

|80%| První filmová Star Wars je vskutku stará, dobrá klasika – prostě vydařená záležitost ve všech ohledech. Sci-fi tehdejší doby má slušné efekty. Rozhodně mi nepřišli nějak zastaralé, trapné atd. Když už jsem dokázal ocenit první seriálový Star Trek TOS (ten byl ještě starší než SW), tak proč bych kritizoval tohle? Film, který mi dlouhou dobu unikal, resp.celý Star Wars a jak mi to krásně sedlo. Plný počet hvězd nedávám, přesto bych tu pár věcí doladil, zejména finále bych víc vylepšil, nějaké to napětí apod. Přesto jsem spokojen. Má to funkční, jednoduchý příběh, sympatické herce – hlavní duo Mark Hamill a Harrison Ford mě bavili nejvíc. Akce, skvělá hudba od Williemse, roztomilé robůtky či ostatní rasy tvorů atd. No, ostuda, že mi to trvalo takovou dobu, abych se k SW dokopal. Těším se na další pokračování. ()

Legas

Já nevyrostl na Vinetuovi, já vyrostl na Hvězdných válkách. Co dodat? Snad jen: Před dávnými časy, v předaleké galaxii... ()

Webb

[7/10] (Lucasfilm) (Technicolor /// Produkce: Gary Kurtz, George Lucas /// Scénář: George Lucas /// Kamera: Gilbert Taylor /// Hudba: John Williams /// Oscar: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley, Roger Christian (výprava), John Mollo (kostýmy), John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack (vizuální efekty), Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew (střih), John Williams (hudba), Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball (zvuk), Ben Burtt (zvukové efekty) /// Nominace na Oscara: Gary Kurtz (nejlepší film), George Lucas (režie), George Lucas (scénář), Alec Guinness (herec ve vedlejší roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sobis87

Tímto dílem George Lucas nastolil nový kult a abych se přiznal, Novou naději jsem viděl mnohokrát a její kultovní status je neoddiskutovatelný. Paradoxně to je ale právě Lucasova unylá režie, co tomuto filmu nejvíce ubližuje a až Irvin Kershner kočírující Impérium vrací úder předvedl, jak téma Hvězdných válek využít do mrtě. Nová naděje tak pro mě zůstává ve stínu precizního Impéria a našláplého popcornu Návrat Jediho, ovšem fakt, že právě tento film stvořil legendu, mu nikdo neodpáře. ()

IQ Tiqe

Neodpustím si komentář k verzi na Blu-Rayi - jednak jsem viděl pár nových scén (asi mě dříve minula SE edice), ale ne že by byly nějak přínosné; pak na rozdíl od pravověrných fanoušků musím říct, že mi nevadí následné digitální dotvoření některých mimozemských postav, úprava laserových střel a světelných mečů (ty staré široké, to nebylo ono) a asi nejvíc je znát větší dynamika hudby, výbuchy jsou víc slyšet. Zkrátka jsem spokojen. Ale třeba si některé změny jen namlouvám. ()

Tsuki

Vidět to v současnosti, téměř nedotčena fenoménem Star Wars (je to něco, co šlo odedávna tak nějak mimo mě), tak z toho samozřejmě nijak unešená nejsem. Na druhou stranu ale chápu to někdejší nadšení pro tento film, které poté celý ten fenomén odstartovalo. Nesmíme zapomínat, že film vznikl v roce 1977 a na tu dobu to bylo něco nevídaného. To kouzlo je v tom koneckonců vidět dodnes. Z mého pohledu je to vlastně jen pohádka, která, být klukem, dost možná v dětství osloví i mě. Není to dokonalý film - má spoustu nedotažených věcí (například boj Darth Vadera s Obi-Wanem mi přišel extrémně slabý, až směšný), ale jde z něho cítit ryzí nadšení pro tvorbu filmu. Je to film plný fantazie a klasického filmového kouzla, kterému navíc vévodí skvělá hudba Johna Williamse. Popularita prvního dílu tohoto fantastického sci-fi příběhu je tedy naprosto na místě. ~(3,4)~ ()

Anderton

Nebudem ani vzhľadom na kultúrny a popkultúrny odkaz tohto filmu a jeho inšpiráciu pre komerčnú kinematografiu až do dnešných čias hodnotiť tento film plným hodnotením. Lucas nie je až tak dobrý režisér ako jeho nasledovníci v tejto ságe, jeho postavy pôsobia psychologicky naivne a dej je príliš jednoduchý. Humor je infantilný a niektoré postavy mierne otravné. Jasné, že na Jara Jara nemajú, ale predsa. Klady filmu sú zrejmé, netreba ich opakovať. Mne sa od Lucasa páčila najviac Pomsta Sithov. Nemôžem si pomôcť. VIDENÉ ZNOVA 3/2023: Pozrieť si Epizódu 4 po 25 rokoch je veľmi dadaistický zážitok. Kto nepociťuje k tomuto fenoménu nostalgiu, ako napríklad ja, sa baviť môže, ale ten úžas skrátka zažiť nedokáže. Racionálne ale uznávam, že Lucas dokázal to, čo asi nikto iný pred ním nikdy nedokázal a jeho zápal pre vec cítiť z každého frameu. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes