Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

Qitek

Scorsese je zabiják. Jeho poslední film je toho důkazem. Jako obvykle, je každá z jeho ústředních rolí nesympatická ( s vyjímkou žen ) a jako obvykle je to celé odtažité až na půdu. “Kapr” svýho debila hraje perfektně a byť mi to přijde jako směs všeho co už někdy hrál, stejně bych mu tu sošku zlatého glóbu dal raději, než “klasice” co předvádí Murphy v Oppenheimeru. Kdo tady ale svou roli ždíme na max je De Niro. Takovou svini ve filmu už jsem nějakej pátek neviděl. Škoda stopáže. Byť v ní není nic navíc… Je smrtící, vzhledem k tempu, které se nijak nemění. ()

Dado

Ale áno, Scorsese to v sebe stále má. Pri práci na svojom najnovšom filme sa postavil pred veľmi podobnú výzvu ako naposledy – pokúsiť sa previesť na filmové plátno rozsiahlu knižnú publikáciu. Avšak kým spomienky na Irishmana u mňa dodnes sprevádza pocit rozčarovania, Vrahovia mesiaca kvetov dokázali naplniť významnú časť mojich nemalých očakávaní. Priznávam, spočiatku vo mne režisérovo uchopenie literárnej predlohy vyvolávalo miernu skepsu. Rozhodnutie odsunúť do úzadia detektívnu líniu a namiesto toho upriamiť značnú pozornosť na životy vybraných osôb priamo spätých s vraždami majetných Indiánov sa však ukázalo ako vskutku predvídavé. Film síce prišiel o závoj tajomstva, za ktorým by veľkú časť stopáže dokázal úspešne ukrývať identitu strojcov tejto mimoriadne temnej epizódy dejín USA. Umožnilo mu to ale detailne a bez zbytočných príkras vykresliť atmosféru doby a zároveň sa hlbšie ponoriť do osobitostí spätých s kmeňom Osagov; pôsobivo predostrieť život a zvyky jeho príslušníkov a zachytiť zložité vzťahy medzi nimi a ľuďmi „zvonka“. Predovšetkým však vďaka tomu mohol na adekvátnej ploche preniknúť až do samotného jadra zvrátenej ľudskej osobnosti, ktorá v honbe za zištnými cieľmi stráca akékoľvek morálne zásady. (90%) ()

Lachtaan

Megalomanský opus megalomanského režiséra, který si už od plenek v branži nikdy nebral na paškál zrovna lehká a málo objemná témata. Stopáží nabobtnalá výprava do nelehkého soužití původních obyvatel USA s těmi, co přišli vykořisťovat i za cenu nejvyšší. A hlavně obsáhlá nálož informací, emocí i několika nadbytečných scén, která mohla z kin vypudit obyčejné diváky, ale ty, kteří neadorují jen Lea Dicapria, nýbrž i kvalitní filmařinu, mohla donutit vydržet těch smrtonosných 206 minut. Nebudu lhát, že mi vyhovovalo vidět teď celkem na 4x na streamu a udělat si z toho takovou minisérii. Ale svým způsobem tak působivou, že jsem se přirovnání k nezáživnému Irčanovi bál zbytečně. [viděno na Apple TV+ 3.3.2024] ()

Johnny.ARN

Do tohto počinu som sa vôbec nedostal. Zbytočne dlhá nuda k posrání, nesympatické obsadenie, jednoduchá dejová linka naťahovaná a žmýkaná do nezmyslu a záver, ktorý ukázal, ako to mohlo celé vyzerať. Senilný Martin by sa na to už mohol vyjebať, lebo za posledných 10 rokov priniesol už len takéto nezáživné drísty. Roosevelt bude mať koľko, pol dňa? Ak by v holomúde existovala spravodlivosť, extrémne by tento film ostrúhal. Vieme však, že spravodlivosť neexistuje, takže jednu sošku asi vezme. Dúfam, že nie. Slabučké 2 z 5 ()

JimmyII

Dlouho jsem váhal, jak Zabijáky rozkvetlého měsíce ohodnotit. Na jednu stranu je to film vypravující fascinující skutečný příběh, film vizuálně a výpravně nádherný, ale taky film neobhajitelně dlouhý a dramaturgicky ne úplně ukočírovaný. Nevadí mi a priori dlouhé filmy, ale tady jsou první dvě hodiny de facto úvodem, zatímco klíčová poslední část je příliš zkratkovitá. K tomu mi hodně nesedl DiCaprio, který tentokrát přehrává, a herectví Lily Gladstone mě sice bavilo, ale moc jsem nepochopil, proč je její postava taková, jaká je. Hodně hraniční čtyři hvězdičky. ()

Jizni Tlapa

Tak.ti nevím Leo, pěkně si od dob Titaniku natekl . Naštěstí tě ale herecký um neopustil, a tak mohu konstatovat h a půl nudy, která ale byla potřebná k tomu, aby druhá polovice byla poutavá a hezky do sebe zapadla! Scorseseho slávou trochu přeočekávaný snímek s lehkým zklamanim, ale ve vysledku rozhodně nadprůměr se 3,5 !!! ()

noriaki

Dobré to bylo, jenže ty první tři a půl hodiny filmu se dost táhly. Martin Scorsese už nemusí nikomu nic dokazovat, ale v posledních letech mi připadá, jako kdyby se ještě jednou naposledy pokoušel překonat sám sebe. S Irčanem se mu to moc nepovedlo, a troufnu si říct, ža ani tady neuspěl. Předestřel jednoduchý motiv a obalil ho psychologickou studií, společenským komentářem a výpovědí doby. Na rozdíl od mnoha jiných v tom nehodlám hledat patologické jevy západní civilizace. De Niro a DiCaprio hrají chladnokrevné parchanty kteří chtějí peníze, a když se k nim můžou dostat, tak to udělají, i kdyby u toho měli sem tam někoho zabít. Hlavní roli má ovšem Lily Gladstone, která svým neustálým klidem klame tělem, a i přestože je příběh vyprávěný z perspektivy jejího manžela, nakonec jsem se přidal na její stranu. Jestli to byl režisérův záměr, to nevím, ale určitě vím, že za to částečně mohla tak urputná snaha DiCapria zapadnout do role, až z ní trčel jako bolavý palec. Za závěrečné shrnutí jsem přidal potřebnou půlhvězdičku do celkových čtyř. ()

rockwoman

Můj první letošní filmový pocit mě nezklamal. Můj oblíbený režisér nezklamal. Lily & Leo & Bob nezklamali. Délka příběhu nezklamala, naopak jsem měla pocit, že to strašně rychle uteklo. Pan Scorsese mě stále baví, je pro mě poctivým filmařem, který rozumí svému řemeslu. Jedinečným vypravěčem poutavých příběhů a zajímavých lidských osudů. ()

Pavlínka9

3,5 hodiny. Scorsese. Vlastně mě to nepřekvapuje :D Nicméně - za mě neskutečné, že někdo něco takového vytvořil - ta historie, ty propletené příběhy, ta surovost, chamtivost, hamižnost....Jít doslova přes mrtvoly...Žasnu nad tím, co Scorsese stvořil, ale věřím tomu, že by se to dalo i "zkrátit", protože to za mě v určitých částech bylo až moc zdlouhavé či "pomalé". Nepotřebuji to vidět znovu, ale myslím si, že nějakou cenu Oscar to dostane. ()

elanius

(12/2024) / Typický Scorseseho spôsob rozprávania kraľuje aj jeho poslednému filmu. Nie je to úplne ľahké na sledovanie, príbeh sa rozohráva pekelne pomaly, ale samozrejme to bez problémov pán režisér drží pokope. Prvý akt navnadí, druhý trochu unavý a ten posledný prekvapí. Je to filmársky dokonalé, treba uznať. V konečnom dôsledku už len potom závisí na subjektívnych faktoroch, či film aj človeka vnútorne strhne. Pri Scorsesem ale platí, že aj ak sa to nestane, odmenou je stále vysoko kvalitný zážitok. Čo sa presne stalo mne. Inak prostredie, herci a samotný príbeh výborne, neopozerané. Bohužiaľ film komerčne praskol na plnej čiare, trochu sa to dá pochopiť, tento štýl je proste istým spôsobom už nemoderný. Uvidíme koľko z 10 soškových nominácií bude úspešných, ale nebolo by ani prekvapením ak nie veľa. (7/10) ()

JohnSmith

Nejprve musím říct, že z tohoto filmu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu je to herecký koncert De Nira i DiCapria. De Niro prostě záporák od počátku, zahalený do závoje hodného strýčka. DiCaprio pak hloupého křupana zahrál fakt výborně, i když jsem ho viděl i v lepších rolích. Po technické stránce je film opravdu moc dobrý, prostě drama z reálného prostředí bez CGI, což se opravdu dnes moc nevidí. Na druhou stranu, Scorsese se musel zbláznit s délkou filmu. Tři a půl hodiny je opravdu moc. K tomu mi nějak unikal i hudební podtext a hlavně tempo filmu je neskutečně pomalé, což v kombinaci s délkou filmu vražedné, zejména pro lidské pozadí. Kdybych nevěděl, že mistr dokáže i u dlouhých filmů nasadit takové tempo, že se člověk nevrtí na sedačce. Samotnou kapitolou byl pak závěr, který se mi vůbec nelíbil. Za mě škoda, protože zkrácení filmu o minimálně půl hodinu by vůbec neškodilo a přidat tomu trochu na tempu, tak by bylo jen ku prospěchu. ()

hroubek

Mám takový pocit, že jedna konkrétní věta se bude objevovat ve spoustě komentářích. I já sám jí použiji, protože je pravdivá a hlavně přesně vystihuje podstatu tohoto filmu. Ta věta je samozřejmě - This Is Cinema!! Režisér Martin Scorsese se rozhodl, že si natočí film přesně, tak jak chce on. Nebude brát ohled na uspokojování potřeb diváků a i producentů. Prostě si natočí svůj film, kterým jasně ukáže, že v Hollywoodu se dají stále natáčet velké filmy, jenž mají, co říci, a jejich existence není podmíněná snahou vybudovat nějakou franšízu či vydělat stovky milionů. Je lehce ironické, že mu peníze na jeho nejnovější film dala společnost Apple, které o tržby nejde, a spíše očekávání různá ocenění. Ale jak se říká, darovanému koni na zuby nekoukej. A hlavně je to situace, která je pro všechny uspokojivá. Scorsese natočil náročný a těžký film, co nedá divákovi nic zadarmo. Je to dlouhé, je to pomalé, je to depresivní a rozhodně to není pro každého. Nicméně, jak už jsem naznačil, Scorsese to udělal naschvál a je mu jedno jestli to "tradiční" diváci docení nebo ne. Po technické stránce nelze filmu cokoliv vytknout. Samotný film vypadá luxusně a zní skvěle. Je vidět, že každý dolar byl poctivě utracený. Krásná výprava, krásné lokace, kostýmy, rekvizity a další věcí. Špičkové řemeslo. Jenže řemeslo bez dobrých herců je jen hezké pozlátko. Naštěstí to není případ tohoto filmu. Leonardo DiCaprio předvádí velmi silný výkon a z mého pohledu bylo dost zajímavé sledovat, jak se z touto rolí popere. Pro DiCapria to byla herecká výzva, kterou zvládl. Robert De Niro má po letech roli, ve které ukazuje, proč je považován za jednoho z nejlepších herců. De Niro si krade scény pro sebe a je v této roli perfektní. Lily Gladstone hraje skvěle a její výkon se mi moc líbil. Gladstone dokáže uhrát většinu scén svými výrazy v obličeji a dialogy. A nemá problém držet krok s DiCapriem a De Nirem. Trochu mě zklamalo, že zbytek slavnější herců nemá tolik prostoru, nebo nějaké zajímavé a silné scény. Osobně mám s filmem dva menší problémy, díky kterým nemohu udělit maximální hodnocení. Čistě z mého pohledu moc dobře nefunguje gradace některých scén, protože jsou natočené, tak jak jsou (opět v tom je jistý účel), alespoň konec vygradoval způsobem, že dokázal ve mě vyvolat emoce. Druhý problém je ten, že i přestože film vypadá fantasticky a je řemeslně dokonalý, tak mě skoro nedokázal emocionálně a fyzicky sejmout, abych mu propadl a sledoval ho se zatajeným dechem. Ale tohle jsou jen a jen mé problémy. Film Zabijáci rozkvetlého měsíce je třeba vidět v kině, protože na velkém plátně vynikne to, co Scorsese říká svým řemeslem a zkušenostmi. ()

fabecc1222

Dneska už opravdu nenajdete moc věcí, které takto sáhodlouze a velkolepě budují příběh, který je vesměs hodně malý a komorní, a k jeho odvyprávění stačí prostor maloměsta a pár hlavních postav. Film jak ze staré doby, kterých už se dnes opravdu moc netoší, a když už, tak se jim nedostane přílišného prostoru. Scorsese a jeho tým ale dokázali vrátit na tvůrčí vrchol téměř mrtvý žánr filmů, kde prim hraje kvalitní příběh, opřený o poctivou filmařinu, doplněnou bezchybnou ústřední hereckou trojicí, která má zaděláno na spoustu hereckých ocenění. Ubíjející délka pochopietelně vystraší spoustu potenciálních diváků, ale myslím, že to jedno kouknutí by měl zvládnout každý filmový fanda. ()

LEGACY

Snímek, o kterém jsem ani nevěděl, že jde do kin. Jedná se o první kino během mého irského putování, příhodně ve velmi přírodně laděném Killarney. Člověk má celkem problémy zajít si za peníze do restaurace, a tak jsem klasicky jidlo oželel a za peníze si dal tříhodinovou native american bombu v pohodlí luxusního kina. Škoda, že se teď člověk vrací do nejhoršího hostelu v zemi a zitra zase do mokrého stanu. Herci fenomenální, do jednoho. Applaud. ()

Brain-D

Scorsese a silný životní příběh šmrncnutý gangsterkou ? ANO! Dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Souhra Dicapria a De Nira je opravdu excelentní. 9/10 ()

J.Lajner

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023) jsou typickým velkofilmem klasického střihu, který svou sílu čerpá výhradně z vyzrálé filmařiny, hereckých výkonů a scénáře. Žádné počítačem vygenerované omalovánky, ani snaha o kýčovitý patriotismus, ale dusivé drama s umrlčím tempem a plejádou odpudivých, morálně zvrácených postav. Zkrátka starý dobrý Scorsese a jeho oblíbené mapování vzestupu i pádu jedné pochybné organizace. V tomto případě se však o slovo nehlásí archetypy prohnaných mafiánů, ale obchodníci, kteří si pro získání lukrativních pozemků neváhají zašpinit ruce od krve. Ano. Stopáž je vražedná a umím si představit několik ostřejších škrtů v rámci lepší ucelenosti. Sledování filmu je také značnou výzvou, neboť strávit více než dvě stě minut v panoptiku odpudivých postav opravdu není snadné. Není zde téměř jediná postava, které by divák mohl fandit, natož se s ní ztotožnit. Rovněž je nutné zohlednit, že Scorsese nepřináší nic nového nebo snad objeveného. To vše jsou ale spíše malichernosti, které na celkovou kvalitu filmu nemají takřka žádný vliv. Zabijáci rozkvetlého měsíce jsou obrovským filmem, poctou starému Hollywoodu i krvavým svědectvím o černé etapě amerických dějin. Nevšední zážitek vykoupený diváckou trpělivostí. Více. ()

zigíš

Po všech stránkách profesionální práce. Námět, scénář, výprava, nádherná kamera a skvěle padnoucí soundtrack. Ale ..z posledních Martyho filmů cítím tu cimmrmanovskou neschopnost opustit myšlenku. Přesně po vzoru Irishmana jsou Zabijáci někde uprostřed zbytečně popisní a vysvětlující u situací u kterých to není tak důležité. Naopak u jiných se staví jen na skok (začátky F.B.I.). Ve finále o něco lepší než Oppenheimer ale stejně jako on jen stěží strhující. (70%). Když už greed & oil tak Anderson. ()

Honzox

Dost ve mně film ještě po včerejším zhlédnutí zraje, zatím se odvážím k následujícímu hodnocení. Když bychom shrnuli Scorseseho tvorbu 21. století, jsou Zabijáci určitě tím nejméně příjemným filmem na sledování (možná ještě spolu s Mlčením) a nenarážím tím na tří a půl hodinovou stopáž a ani to nemyslím negativně. Film je plný morálně prohnilých charakterů, což v kontextu režisérovy tvorby není kdoví jaká rarita, tady ovšem není pochyb o tom, že tyto postavy nejsou ani zdaleka jako Jordan Belfort nebo Henry Hill. Neužíváme si s nimi jejich "vzrušující cestu na vlně ilegality a zločinu," ale jen s největším opovržením sledujeme to, jaké míry cynismu, apatie a krutosti jsme my lidé schopni. Divák tu zažívá souboj s primitivním, ale mocným zlem, jehož porážka je takřka nemožná. A pokud snad možná je, tak bez žádné velké satisfakce. Scorsese zde navíc nabízí velmi precizní řemeslnou podívanou. Je v tom vidět sebevědomí a opravdu nadstandardní filmařské schopnosti. Nejde samozřejmě nezmínit výborné herecké výkony hlavní herecké trojice, Leonarda DiCapria, Roberta De Nira a Lily Gladstone. O DiCapriovi a De Nirovi už dávno víme, že patří mezi největší herce všech dob, Lily Gladstone tu však velmi zdatně kompletuje toto ústřední trio a její postava poskytuje naprosto klíčový kontrast vůči De Nirovu vypočítavému mozku a DiCapriovu ubrečenému šmejdovi, který má ještě tu drzost aby v tom všem sám sebe považoval za oběť. K plnému hodnocení tak opravdu chybí jen málo. Za sebe zde vidím absenci výraznějšího příběhového zvratu nebo vrcholu. Film zkrátka se suverénní jistotou začne a stejně suverénně zase skončí. Není však pochyb, že jde o jeden z nejlepších filmů letošního roku. Na příštích Oscarech ho vidím jako velkého favorita. ()

blackJag

S přibývajícím věkem má Marty s diváky stále menší a menší slitování :) To jsou panečku stopáže! 3 a půl hodiny trvající soustavná a systematická decimace původního amerického obyvatelstva ze strany bílého muže. Asi by to šlo udělat i divácky přijatelné, formou detektivky, gangsterky, westernu, ono aspekty těchto žánrů ve filmu samozřejmě jsou, ale výsledkem je velmi seriózně pojatá rekonstrukce neblahých událostí, postrádající obvyklou tvůrčí licenci - na takové okaté úlitby už Scorsese ostatně nemá ani chuť, ani čas. Na druhou stranu, když už, tak už. Do filmu jsou narvané prachy, výprava je výtečná, herci slovutní (s výkony odpovídajícími), přitom nikdo nemohl ani na sekundu myslet, že se to někdy zaplatí... Bude to prohra, jistě, ale čestná prohra. 80% ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD